Προς το περιεχόμενο

Mac Mini Για μουσικές εφαρμογές, κάνει?


WilliamSats

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να το θέσω λίγο διαφορετικά?

Ποιο απ'τα δύο?

 

Αυτό:

http://www.musicstore.de/en_EN/GRD/Apple-iMac-27-2-7GHz-Quad-i5-1TB-4GB-RAM-AMD-HD-6770M/art-PCM0010857-000

 

Ή Αυτό:

http://www.musicstore.de/en_EN/GRD/Music-Store-Audio-PC-3-2011-i7-2600K-/art-PCM0010718-000

 

Μη βιαστείτε, διαβάστε τα τεχνικά χαρακτηριστικά πριν απαντήσετε.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 99
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

στο μακ απλα δε χρειαζεται να κανεις κατι τετοιο, και ο ασχετος μπορει απλα να κανει την δουλεια του, γιατι γι αυτό το αγοράζει.

Φιλε μου, αν δεν ξερεις να οδηγας, ειτε Ferrari παρεις ειτε ποδηλατο, ειναι σιγουρο οτι συντομα θα στουκαρεις...

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Να το θέσω λίγο διαφορετικά?

Ποιο απ'τα δύο?

 

Αυτό:

http://www.musicstore.de/en_EN/GRD/Apple-iMac-27-2-7GHz-Quad-i5-1TB-4GB-RAM-AMD-HD-6770M/art-PCM0010857-000

 

Ή Αυτό:

http://www.musicstore.de/en_EN/GRD/Music-Store-Audio-PC-3-2011-i7-2600K-/art-PCM0010718-000

 

Μη βιαστείτε, διαβάστε τα τεχνικά χαρακτηριστικά πριν απαντήσετε.

 

Εγώ βιάστηκα να απαντήσω! ;D ;D

Δεν θέλω να υποστηρίξω τα mac (ούτε τα pc), αλλά στην τιμή (πρόταση) για pc, μας λείπει και ένα  27" HD monitor

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτη ακριβώς ειναι η υπερτατη διαφορα. οτι για να παιξει καλα πρεπει να ξέρεις να το συντηρείς να να να να να....

 

στο μακ απλα δε χρειαζεται να κανεις κατι τετοιο, και ο ασχετος μπορει απλα να κανει την δουλεια του, γιατι γι αυτό το αγοράζει. οχι για να μαθει να λυνει τα προβλήματα που ΔΕΝ επρεπε να εχει εξ αρχής....

 

Κοίτα, ο άσχετος ΔΕΝ μπορεί να κάνει τη δουλειά του. Για τον απλό λόγο ότι το να συντηρείς ένα PC είναι περίπου το... 0.0001 % του να μάθεις να ΔΟΥΛΕΥΕΙΣ σε ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ υπολογιστή με ένα πρόγραμμα τόσο πολύπλοκο όσο πχ το Cubase.

 

Αλλά έστω ότι γουστάρει κάποιος MAC για τον Α ή Β λόγο. ΟΚ, μέσα. Και δεν λέω ότι δεν μπορεί κάποιος να κάνει δουλειά με ένα iMAC. Εδώ γίνεται δουλειά με ένα... τετρακάναλο, και βγαίνουν άλμπουμ τύπου Beatles.

 

Απλά προσωπικά βρίσκω ΑΣΤΕΙΟ το να σε περιορίζει... ο χώρος του ΚΟΥΤΙΟΥ του υπολογιστή, για να εξυπηρετείται (?) η.... αισθητική του Steve και της παρέας του. Στο όνομα δηλαδή του image και του marketing θυσιάζουμε τη λειτουργικότητα και την αξιοπιστία. Αστεία πράγματα.

 

Βέβαια αν εσάς σας φτάνει, εμένα μου περισσεύει  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ βιάστηκα να απαντήσω! ;D ;D

Δεν θέλω να υποστηρίξω τα mac (ούτε τα pc), αλλά στην τιμή (πρόταση) για pc, μας λείπει και ένα  27" HD monitor

 

Βάλε αυτό

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.157106

Και πάλι έρχεται πιο φθηνά, αλλά το θέμα δεν είναι εκεί, δες και τα υπόλοιπα.

 

edit: Να και τα υπόλοιπα

iMAC

Features:

2,7 GHz Quad-Core Intel Core i5

Auflösung von 2560 x 1440 Pixeln

4 GB Arbeitsspeicher (2 x 2 GB)

1 TB Festplatte

AMD Radeon HD 6770M Grafikprozessor mit 512 MB

 

PC

Ultra Low Noise SilentMaxx Case

550 Watt PSU

Brand name mainboard with Intel chipset and 4x SATA 3GB Ports, 10 x USB 3/2 Ports, 3 x PCI,

2x PCIex16, 2 x PCIe x1, 8channel HD Audio

Core i7 - 2600K with 3.4 GHz, 6MB Cache and Intel HD 3000 Graphics

16 GB DDR3-1333 RAM

1x 128 GB SSD Boot-Hard-drive 

1x 2 TB SATA2 Hard-drive

12x speed BluRay/DVD Burner 

Firewire Card with 3 x FW400 (2x external, 1x internal)

USB CardReader internal

Windows 7 Ultimate 64 Bit

Mouse, Keyboard

3 Year 48 Hour on-site service for hardware (On-site service only in Germany)

 

 

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η επιλογη εξαρταται σε απο την κατηγορια που ανηκει κανεις.Θες να περνας τον περισσοτερο χρονο δουλευοντας εσυ για τον υπολογιστη, η να δουλευει ο υπολογιστης για σενα.Αν ανηκεις στην δευτερη κατηγορια το mac ειναι καλυτερη επιλογη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι ιοί πάνε ανάλογα με την απήχηση που έχει το κάθε λειτουργικό στον κόσμο. Προφανώς η συντριπτική πλειοψηφία των....hackers (:p) έχουν στόχο τα Windows. Παρόλα αυτά, με λίγη προσοχή μπορείς να αποφύγεις τους κινδύνους στο Internet ακόμη και χωρίς antivirus (προσωπικά χρησιμοποιώ avast). Τώρα αν πατήσεις το popup που σε ενημερώνει ότι μόλις κέρδισες 10.000.000 ευρω δεν φταίνε τα windows..

 

Η μπλε οθόνη έχω ξεχάσει πως είναι με τα windows 7..

 

Όσο για φορμάτ δεν χρειάστηκε να κάνω ποτέ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα καλο antivirus και 2-3 antimalwares, plus λιγη προσοχη και εισαι μια χαρα.

Τελευταια φορα που ειδα ιο στο pc μου ηταν το 2003, το σωτηριο εκεινο ετος που ανακαλυψα το Avira antivirus και εκτοτε δεν με εχει κρεμασει ποτε.

Οχι τυχαια ενα απο τα 3 καλλυτερα antivirus τα τελευταια 7-8 χρονια. 8)

 

Μπλε οθονη δεν θυμαμαι πως ειναι. Φανταζομαι θα ηταν...μπλε. ;D

Οσο για φορματ, μονο οταν βαζω τα Windows. Μερικοι παν-ασχετοι εχουν το φορματ σαν την ασπιρινη ενα πραγμα, καθε τρεις και λιγο φορματ.  ::)

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή - απ' ότι βλέπω - μάλλον εξακολουθώ να είμαι ο μόνος που χρησιμοποιεί καθημερινά και τις δύο πλατφόρμες (για μουσικά, αλλά και πιο απαιτητικά επαγγελματικά θέματα), επιτρέψτε μου να υποστηρίξω αυτό που ξέρω:

 

Ότι από την περίοδο των Windows Vista και μέχρι σήμερα, τα Mac έχουν κερδίσει την πρωτοκαθεδρία σε όλα τα σημαντικά ζητήματα, με έμφαση στη σταθερότητα και την αξιοπιστία και την ταχύτητα. Βεβαίως, παραμένουν πιο ακριβά.

 

Επίσης, ένα σημαντικό θέμα για κάποιον που επιλέγει πλατφόρμα τώρα, είναι να ρίξει μία ματιά στο μέλλον, όπως αυτό σκιαγραφείται από τα επερχόμενα Windows 8 (μοιάζουν λίγο με ανέκδοτο), εκεί που τα Mac εξακολουθούν να υπηρετούν τη σχεδιαστική και αρχιτεκτονική λογική του πρόσφατου παρελθόντος, η οποία αποδείχθηκε εξαιρετικά επιτυχημένη.

 

Τέλος, ο σημαντικότερος λόγος για να μην χρησιμοποιήσει κάποιος Mac Mini για μουσικές εφαρμογές, είχε αναφερθεί (επίσης από εμένα) τότε που το thread γεννήθηκε. Αυτός ο λόγος, δυστυχώς δεν έχει εκλείψει αν και υπάρχουν τρόποι να αλλάξει κάποιος τον εσωτερικό σκληρό δίσκο, ειδικά αν αγοράσει το μηχάνημα από το εξωτερικό.

 

Θα έκανα την έκκληση να μη γίνεται στείρα αναπαραγωγή πληροφοριών που έχουμε διαβάσει, διότι αυτό απλώς συμβάλλει ακόμη περισσότερο στη  σύγχυση.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου