Προς το περιεχόμενο

Rock + Rockas !


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 38
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Θα σου απαντήσει ο ορισμός του πρεζά και κάφρου που σπάει τα πάντα από την πόρωση! Σημειωτέον, όλα όσα ακολουθούν είναι προσωπικές και μόνο απόψεις. Λοιπόν, έχω να πω ότι το ροκ είναι ένα παρεξηγημένο είδος. Επειδή δεν υπάρχουν οι γνωστές και πιασάρικες μελωδίες, ούτε και κυριαρχούν τα στάνταρ όργανα (μπουζούκια, γλυκές κιθάρες, ήρεμα και καθαρά συνοδευτικά τύμπανα) ξενίζει πολλούς στο άκουσμα. Φυσικά, οι μελωδίες υπάρχουν αλλά με τον δυτικό τρόπο έκφρασης ενώ στην Ελλάδα η ανατολίτικη μουσική δημιουργία είναι ακόμα κραταιά. Μέχρι εκεί είναι κατανοητό για κάποιον να μην δεχτεί το ροκ με το πρώτο άκουσμα. Η γενίκευση "ροκ=ηχορύπανση" γίνεται είτε από άτομα που έχουν ακούσει ροκ 1-2 φορές μόνο ή από άλλα που εμμένουν στο να απαξιούν για τη ροκ μελωδία, όσο κι αν την ακούνε γιατί είναι προσκολλημένοι σε κάτι άλλο. Σχετικά με την πρέζα, μπορεί να οφείλεται στο ότι κάποιοι διάσημοι ρόκερς ήταν γνωστά junkies (Jim Morisson και Jimi Hendrix δύο χαρακτηριστικά παραδείγματα) οπότε ειπώθηκε ότι αφού οι μεγαλύτεροι εκπρόσωποι του ροκ βαράνε πρέζες, προφανώς αυτό κάνουν όλοι οι ροκάδες. Και μπορεί στα 60's αυτό να είχε μια δόση αλήθειας, τώρα είναι τα πάντα διαφορετικά. Ούτε το ροκ είναι ίδιο, ούτε αυτοί που παίζουν ροκ, ούτε αυτοί που το ακούν. Το θέμα είναι να διαλυθεί η φοβερή προκατάληψη που περιβάλλει το ροκ ως κάτι ακραίο και περιθωριακό.

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω ότι ζούμε πλέον στα 80's. Ο rockas τη σήμερον ημέρα είναι κυρίως φοιτητής στα πρώτα έτη, ντύνεται κυριλέ και όλος περιέργως βρίσκεται περισσότερες φορές σε ρεμπετάδικα και μπουζούκια παρά σε παρηκμασμένα παλιοροκαδικα, γιατι όπως και να το κάνουμε σε τέτοια μέρη οι γκόμενες σπανίζουν. Βέβαια αν ρωτήσεις τη γιαγιά μου 8α σου πεί ότι οι ροκάδες είναι πρεζόνια η μουσική σατανική, ηχορύπανση κτλ. Η νεολαίοι απλά αδιαφορούν.

 

Τώρα τα πιτσιρίκια και μη προτιμούνε τους κουβάδες και τους αντιμετοπίζουν ως εθνικούς σταρ και τέτοια κουραφέξαλα. Όταν είμουν ακόμη στο λύκειο πριν καμιά 5-6 χρόνια το rock πουλούσε τότε πιο πολύ απο ότι τώρα. Προϊόν ήταν και τότε, προϊόν είναι και τώρα αλλα πιστεύω πως εχει ψιλόξεφτίσει.

 

Τα παραπάνω περιγράφουν μια άποψη μου που σχημάτισα μεγαλώνοντας στη θεσ/νίκη και πιστεύω πως χαρακτηρίζουν τη συντριπτική πλειόνοτητα της rock κατάστασης στη συγκεκριμένη πόλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

οποιος τραβαει ζορι με τους μουσικους που κανουν καταχρηση ουσιων' date=' θα πρεπει πρωτα να ασχοληθει με εκεινους που κανουν καταχρηση του πλανητη και της υπομονης μας.[/quote']

 

Δεν θα μπορούσα να το έθετα καλύτερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα οι γκόμενες γουστάρουν τίποτα κρεμανταλάδες και λιμοξίφτερα. Δεν αντέχουν τους άντρες με στάση ζωής που συνεχίζει την παράδοση του ασυμβίβαστου και του επαναστατικού. Ποιόν θα προτιμήσει μία μέση γκόμενα; Έναν που χοροπηδάει ακούγοντας τσιφτετέλια ή έστω thrash/death ή έναν που παίζει 21 Century Schizoid Man; Μετά βγαίνουν στα παράθυρα και κλαίγονται για την έλλειψη οργασμών. Και φυσικά μαζί πάνε και οι διάφοροι ανεγκέφαλοι που βλέπουν τους ροκάδες σαν εν δυνάμει και θέσει ιδεολογικούς αντιπάλους, οπότε σπεύδουν να κολλήσουν τις εττικέτες περί ηχορύπανσης και πρέζας, λες και τα σκυλάδικα και τα ρειβάδικα ούτε ηχορυπαίνουν ούτε ξέρουν τίποτα από κατάχρηση ουσιών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν, δεν καταλαβαίνω γιατί θα πρέπει τα πάντα να κινούνται γύρω από τις γκόμενες. Δηλαδή, το μόνο που νοιάζει όλο τον κόσμο είναι το νινί; Δεν είμαι σίγουρος ότι είναι έτσι. Συμφωνώ ότι στη Θεσσαλονίκη ασχολούνται πολύ περισσότερο με τη μουσική και τέλος, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί πρέπει κάποιος να γυρνάει σε καταγώγια για να είναι ροκάς. Δεν γίνεται κάποιος να ντύνεται κυριλέ αλλά να έχει βαθιά ριζωμένη μέσα του μια ροκ ιδεολογία; Το ντύσιμο είναι το θέμα;

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εΙΜΑΙ ΑΡΡΩΣΤΟς , ΑΡΡΩΣΤΟς ΠΟΛΎ , ΤΟ ΛΙΓΟ ΜΟΥ ΜΥΑΛΟ ΣΚΕΦΤΕΤΑΙ ΜΟΝΟ ΤΟ ΝΙΝΙ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

ΤΑ ΠΛΗΚΤΡΑ ΕΙΝΑΙ ΩΡΑΙΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΖΕΙΣ ΤΑ ΥΠΟΨΗΦΙΑ ΘΥΜΑΤΑ ΣΟΥ , EEE ΤΙΣ ΥΠΟΨΗΦΙΕΣ ΓΘΝΑΙΚΕΣ ΣΟΥ, ΚΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΟΡΓΑΝΑ

 

ΑΝΑΛΟΓΩΣ ΥΑ ΓΟΥΣΤΑ, ΕΙΤΕ ΜΕ ΣΚΥΛΑΔΙΚΑ ΕΙΤΕ ΜΕ ΡΟΚΑΔΙΚΑ ΓΟΥΣΤΑ , ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΚΑΛΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΓΝΩΡΙΜΙΑΣ , ΕΝΑ ΚΑΛΟ ΣΗΜΕΙΟ ΑΝΑΦΟΡΑΣ

 

Ο ΡΟΚΑΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ ΠΡΕΖΟΝΙ, ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΦΟΡΑΕΙ ΦΟΥΣΤΕΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΔΕΛΦΗ, ΟΥΤΕ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΟΔΗΓΕΙ ΜΗΧΑΝΗ, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΙΝΔΙΑΝΟΣ ΚΑΙ ΑΛΗΤΑΡΑΣ, ΟΥΤΕ Ο ΧΟΝΤΡΟΙ ΕΧΟΥΝ ΜΙΚΡΑ Π...Α,

 

ΟΥΤΕ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΜΕΓΑΛΟ ΚΕΦΑΛΙ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΕΞΥΠΝΟΙ.

 

ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΙ ΣΤΙΓΜΑΤΙΣΜΟΙ, ΗΤΑΝ ΑΝΕΚΑΘΕΝ ΑΝΥΠΟΣΤΑΤΟΙ, ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΑΥΤΩΝ ΤΩΝ ΠΟΥΡΙΤΑΝΩΝ ΠΟΥ ΘΕΛΑΝ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΟΥΝ ΕΝΑ ΡΕΥΜΑ ΑΝΤΙΣΤΑΣΗΣ ΣΕ ΚΑΘΕ ΚΥΜΑ ΑΜΦΙΣΒΗΤΗΣΗΣ, ΣΕ ΚΑΘΕ ΤΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ.

 

ΤΩΡΑ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΑΣ ΠΑΙΡΝΕΙ ΝΑΡΚΩΤΙΚΑ, ΑΣ ΚΑΠΝΙΖΕΙ , ΑΣ ΚΑΤΟΥΡΑΕΙ ΣΤΗΝ ΣΚΗΝΗ, ΑΝ ΤΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΜΕ ΤΟ ΚΛΑΣΣΙΚΟ ΚΛΙΣΕ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΙΣΧΥΕΙ...... Η ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΑ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΑΡΧΙΖΕΙ Η ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΤΟΥ ΑΛΛΟΥ,

 

ΚΑΙ ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΑΥΤΟ ΠΕΡΙ ΤΟΥ ΠΛΑΝΗΤΗ.. VERY NICE WORD.

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πρέπει βέβαια να παραδεχτούμε ότι και εσείς οι ροκάδες μιλάτε με τα "καλύτερα" λόγια για κάποιον που ακούει πόπ ή λαικά έτσι; Μην τολμήσει κάποιος να μιλήσει για αυτά σε μία παρέα από ροκάδες !!

 

Μην είμαστε μονόπλευροι. Σαφώς και δεν είναι πάντα ΡΟΚΑΣ = ΠΡΕΖΑ όπως και δεν είναι πάντα ΠΟΠΑΣ ή ΣΚΥΛΑΣ = ΦΛΩΡΟΣ

 

Και νομίζω ότι τον πόλεμο τον αρχίζουν πάντα οι ροκάδες (προσωπική άποψη).

 

Γιατί να ντρεπόμαστε δηλαδή εμείς οι ΠΟΠ να λέμε τι μουσική ακούμε και γιατί κατ' ανάγκη να είναι "μαγκιά" η ροκ μουσική ;

 

Εγώ σας λέω πάντως ότι το 30 % αυτών που λένε ότι ακούνε ροκ δεν τους αρέσει αλλά το λένε για να κάνουν τους μάγκες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πρέπει βέβαια να παραδεχτούμε ότι και εσείς οι ροκάδες μιλάτε με τα "καλύτερα" λόγια για κάποιον που ακούει πόπ ή λαικά έτσι; Μην τολμήσει κάποιος να μιλήσει για αυτά σε μία παρέα από ροκάδες !!

 

Μην είμαστε μονόπλευροι. Σαφώς και δεν είναι πάντα ΡΟΚΑΣ = ΠΡΕΖΑ όπως και δεν είναι πάντα ΠΟΠΑΣ ή ΣΚΥΛΑΣ = ΦΛΩΡΟΣ

 

Και νομίζω ότι τον πόλεμο τον αρχίζουν πάντα οι ροκάδες (προσωπική άποψη).

 

Γιατί να ντρεπόμαστε δηλαδή εμείς οι ΠΟΠ να λέμε τι μουσική ακούμε και γιατί κατ' ανάγκη να είναι "μαγκιά" η ροκ μουσική ;

 

Εγώ σας λέω πάντως ότι το 30 % αυτών που λένε ότι ακούνε ροκ δεν τους αρέσει αλλά το λένε για να κάνουν τους μάγκες.

 

 

Φίλε επισκέπτη,

 

Κάποτε πρίν καμιά 15αριά χρόνια έμενα Αλεξ/πολη και ξεκίνησα να ακούω Rock από το 81. Τότε εκείνη την εποχή το να ακούς Rock ήταν ότι χειρότερο μπορούσε να συμβέι σε ένα άτομο κατα την εκεί νοοτροπία. Ακόμα και στις οικοδομές μας είχαν στην άκρη χωρίς να πειράζουμε κανέναν και χωρίς να δίνουμε δικαιώματα με τη συμπεριφορά μας. Απλα είχαμε μακρυά μαλλιά και κάποιοι απο εμάς φορούσαμε σκοουλαρίκια.

 

 

Μας είχαν κολλήσει όμως τη ρετσινιά του πρεζάκια, του ομοφυλόφυλου και τα λοιπά σχετικά. Οταν λοιπών δέχεται κανείς τέτοια ρατσιστική συμπεριφορά πως είναι δυνατόννα μη κάνει κι αυτός τα ίδια σε αυτούς που του τα κάναν;

 

Δεν λέω ότι όλοι που δεν ακούν Rock είναι στην ίδια μοίρα κτλ κτλ αλλά ένα 80% λέει ακόμα και σήμερα τα ίδια που έλεγε πρίν στη δεκαετία του 80. Η ίδια σχεδόν ανιμετώπιση απο τους εργοδώτες κτλ κτλ.

 

Γιατί λοιπόν εγώ με τη σειρά μου να μη θεωρίσω τους μη Rock κολλημένους όπως αυτοί θεωρούν εμένα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου