Προς το περιεχόμενο

Bill Lawrence L280S-L290S Vs ...?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Administrator

Ως αυτήκοος μάρτυς έχω να πω, ότι οι συγκεκριμένοι μαγνήτες είναι πολύ ωραίοι με παχύ ήχο, αλλά 100% stratocaster δεν είναι. Μου φέρνουν στο μυαλό P-90 ή SG ή κάτι τέτοιο. Ίσως να είναι και τα χέρια του Γιάννη που έχουν αυτό το χαρακτηριστικό ήχο. Δεν ξέρω και τι έξοδο έχουν αλλά μου ακούγονται σαν το σήμα της κιθάρας να περνάει μέσα από compressor με λίγο πάνω το sustain knob. Δηλ. εν ολίγοις δεν μου ακούγεται σαν μαγνήτης με έξοδο 5.6 με 6.5 kΩ.

Φίλος... ο αντίχειρας μου είναι ρυθμισμένος σε ratio 8:1 κομπρεσαρίσματος μόνιμα. Δεν φταίνε οι μαγνήτες. :D

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Θα πρέπει να διευκρινήσουμε ότι οι L-280, όπως εξάλλου διευκρινίζει και ο δημιουργός τους, διαθέτουν ένα tonality που έχει και στοιχεία P90 εκτός από Strat

 

οι L-290 ,οχι οι L-280.... ;)...για αυτο και ειναι πολυ καλοι για τη θεση bridge αν καποιος θελει πιο...παχιο... ;D...ηχο...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι L-290 ,οχι οι L-280.... ;)...για αυτο και ειναι πολυ καλοι για τη θεση bridge αν καποιος θελει πιο...παχιο... ;D...ηχο...

 

Έχεις δίκιο, I stand corrected.  :)

 

Η παρατήρηση πάντως στηρίζεται σε... πραγματική κιθάρα με αυτό το combo (ξέρει ο Audiokostas  ;)) και πιστεύω ότι μπορείς να πάρεις τέτοιον ήχο κι από τους 280 με τις κατάλληλες ρυθμίσεις.

 

Γιατί η αλήθεια είναι πως οι BL είναι ΠΟΛΥ ευαίσθητοι στις ρυθμίσεις ύψους πάνω στην κιθάρα. Ειδικά δε αφού δεν παρουσιάζουν συμπτώματα "θολούρας" αν τους βάλεις πιο κοντά στις χορδές, όπως οι κλασσικοί μονοπήνιοι. Αυτό είναι ένα σημείο που πρέπει να θυμόμαστε νομίζω όταν συκρίνουμε διαφορετικούς μαγνήτες στην ίδια κιθάρα.

 

Αντιγράφω από το forum του BL, σχετικά (που επαληθεύει μεταξύ άλλων και τον ισχυρισμό του Αρχηγού περί ...compression στον αντίχειρα!):

 

I really can't understand what the general fascination with clips is:

- The very nature of every guitar made of wood is individual.

- The way pickups and guitars are set-up and the strings used impact tone considerably.

- The use of various plectrum types, picking techniques, and fingerpicking techniques impact tone considerably.

- You will never sound like someone else through the same rig.

- The rig (cord, pedal(s), amp(s), speaker(s)) used impacts tone considerably.

- The recording method (microphone, direct) and equipment used impact tone considerably.

- The recording software and the mix determine the quality of the master recording.

- There are quality losses in the mp3 conversion process.

- All mp3 players are not created equal.

- The quality and frequency response of your output speakers impact what you hear considerably.

 

IME, manufacturers clips are either totally amateurish, which fail to show the products in a good light, greatly limited, or veiled in processing or a band mix.

 

Unless a clip is directly relevant to your playing style and rig, its of extremely limited value, and then there are no guarantees that your guitar will respond in the same way. And in the case of transparent pickups, they might sound bad in a particular guitar simply because the guitar has underlying issues that the pickups highlight.

 

Contrary to popular myth, pickups are not the significant do-all tone rectifier theyre believed to be. They are a small part of the whole signal chain

 

What Bills pickups offer is great clarity and transparency, which lets the guitars underlying characteristics and the playing shine through loud and clear, but like all other pickups, theyre only as good as their in-guitar installation, and everything beyond the output jack.

 

http://guitarsbyfender.yuku.com/topic/3033/Tele-amp-Strat-L-280-s-L-290-s-options-characteristics

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Φίλος... ο αντίχειρας μου είναι ρυθμισμένος σε ratio 8:1 κομπρεσαρίσματος μόνιμα. Δεν φταίνε οι μαγνήτες. :D

Γι' αυτό και 'γω αγόρασα compressor για να σε συναγωνιστώ. ;)

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να βοηθήσουμε λίγο παραπάνω τον άνθρωπο που άνοιξε το θέμα, και επειδή παρατηρώ μια σύγχιση εδώ:

 

Διαβάζοντας όμως τα άλλα θέματα, είδα να προτείνετε σαν μια καλή λύση και τους tonerider pure vintage... Βέβαια η χρηματική διαφορά μεταξύ τους δεν είναι και τόσο μεγάλη...

 

Σε καμμία περίπτωση δεν θα πρέπει να επιλέγεις με βάση το κόστος, σχετικό ή απόλυτο.

 

Σε πολύ γενικές γραμμές, υπάρχουν δύο "φιλοσοφίες" κατασκευής μαγνητών, πράγμα που  ισχύει και στην περίπτωση Toneriders vs Lawrence που περιγράφεις:

 

1) Μαγνήτες που προσπαθούν να είναι "αντίγραφα" (από ηλεκτρικής και μηχανικής άποψης) με κάποιους "ιστορικούς" μαγνήτες. Με λίγα λόγια, ο κατασκευαστής έχει στα χέρια του έναν αριθμό μαγνητών από παλιές Strat, Tele, LP, κλπ, αυτούς που ακούγονται "καλύτερα" και προσπαθεί να τους "αντιγράψει".

 

2) Μαγνήτες στους οποίους ο στόχος είναι ένα τελικό ηχόχρωμα ή ποικιλία από ηχοχρώματα, αλλά η μεθοδολογία κατασκευής είναι διαφορετική και άσχετη με τους "original" -τον "ήχο" των οποίων όμως μπορεί να έχουν τελικά. 

 

Οι μαγνήτες του Bill (noise free και μονοί όπως οι Keystones) είναι σχεδιασμένοι για να είναι transparent, χωρίς ιδιαίτερα τονισμένες συχνοτικές περιοχές, αυτό που αποκαλούμε πολλές φορές Hi-Fi. Επαφίεται στον κιθαρίστα να ρυθμίσει την κιθάρα, τον ενισχυτή του, τα εφφέ του, κλπ, ώστε να πάρει το τελικό αποτέλεσμα που επιθυμεί (δες και το quote σε παραπάνω post). Μια αντίστοιχη φιλοσοφία είχαν αρχικά και οι active μαγνήτες, με τη διαφορά ότι οι Lawrence δεν "σιδερώνουν" τις δυναμικές (το αντίθετο μάλιστα) και δεν είναι "αποστειρωμένοι" και flat όπως πολλοί active. Έχουν ο καθένας το χαρακτήρα του, απλώς αυτός ο χαρακτήρας είναι λιγώτερο περιοριστικός.

 

Το γεγονός ότι οι Lawrence είναι φτηνοί ενώ οι Kinnman (ας πούμε) πανάκριβοι, αντικατοπτρίζει εμπορικές αποφάσεις και όχι επίπεδο τεχνικής αρτιότητας. Ομοίως οι Toneriders (είχα τους Vintage σε μια Strat και πράγματι είναι απίθανοι!) είναι φτηνότεροι από ανάλογων δυνατοτήτων Fender, για τους ίδιους λόγους.

 

Εν'πάσει περιπτώσει, ειδικά για τους Lawrence που είμαι και λίγο "οπαδός"  :D θα σου αυτό που έχει ξαναγραφτεί στο forum: αγόρασέ τους και αν δεν καταφέρεις να βγάλεις τον ήχο που θέλεις, στους αγοράζω εγώ. Πάντοτε θα υπάρχει μια κιθάρα διαθέσιμη για Lawrence.  :D

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το γεγονός ότι οι Lawrence είναι φτηνοί ενώ οι Kinnman (ας πούμε) πανάκριβοι, αντικατοπτρίζει εμπορικές αποφάσεις και όχι επίπεδο τεχνικής αρτιότητας.

 

+1000

 

ασε που οι Lawrence ειναι πολυ καλυτεροι απο τους Kinman (τους οποιους αντεξα στη τελε μου 2-3 μηνες...μιλαμε για εντελως σιδερωμενο ηχο...αντιθετα καποιοι strat που ειχα δοκιμασει ηταν αρκετα καλυτεροι και παλι ομως οχι τοσο "ζωντανοι" οσο αυτοι του γερο Μπιλ....)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ασε που οι Lawrence ειναι πολυ καλυτεροι απο τους Kinman (τους οποιους αντεξα στη τελε μου 2-3 μηνες...μιλαμε για εντελως σιδερωμενο ηχο...αντιθετα καποιοι strat που ειχα δοκιμασει ηταν αρκετα καλυτεροι και παλι ομως οχι τοσο "ζωντανοι" οσο αυτοι του γερο Μπιλ....)

 

Νίκο, τους Microcoils τους αγόρασες ή ακόμα?  :P ;D

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νίκο, τους Microcoils τους αγόρασες ή ακόμα?  :P ;D

 

Mιας και το αναφερες...

Δεν εχω καταλαβει ακριβως τι παιζει με τους μικρο(περαν του "μικροσυντονισμου" με τις "βιδες"),  μπορει καποιος να το εξηγησει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mιας και το αναφερες...

Δεν εχω καταλαβει ακριβως τι παιζει με τους μικρο(περαν του "μικροσυντονισμου" με τις "βιδες"),  μπορει καποιος να το εξηγησει ?

 

Δύο πολύ ωραία thread για τους microcoils:

 

http://www.tdpri.com/forum/just-pickups/268389-bill-lawrence-micro-coil-pups.html (ειδικά από τη δεύτερη σελίδα)

 

http://guitarsbyfender.yuku.com/topic/10702/microcoil-coloration-guide

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε καμμία περίπτωση δεν θα πρέπει να επιλέγεις με βάση το κόστος, σχετικό ή απόλυτο.

 

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου!

Δεν εννοούσα αυτό, αλλά μάλλον δεν το διατύπωσα σωστά!

 

Πάντως, πλέον και μετά τα σχόλια σας, αποφάσισα να αγοράσω τους Bill..!!!

 

Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει περίπτωση να πληρώσω και τελωνείο..?

Η αγορά/πληρωμή μπορεί να γίνει μέσω paypal, σωστά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου