Προς το περιεχόμενο

Mac ή PC;


alexg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγαπητοί φίλοι καλημέρα

 

Βρίσκομαι σε φάση αναβάθμισης του υπολογιστή μου (PC) και ψάχνοντας βρήκα και την "ενναλακτική" λύση της αλλαγής σε Mac (όχι οτι δέν την ηξερα αλλα...οκ!) και πιό συγκεκριμένα:

 

http://www.plaisio.gr/search.aspx?keyword=apple

 

Ενδιαφέρομαι για κάποιο απ τα μοντέλα που είναι γύρω στα 1350 ευρω

Η δουλειά μου είναι  1) γραφή παρτιτούρας (finale) - 2) πολυκάναλη ηχογράφηση με sequencer (cubase εχω στο pc....φαντάζομαι για Mac θα μου πρωτείνετε Logic!) με vst plugins και εξωτερικές μονάδες hardware synthesizers

 

Οι απορείες μου είναι οι εξής:

 

1.  Οι Mac με Intel Core Επεξεργαστές είναι συμβατοί με PC software; (έχω πολλά soft-synths plugins για PC που δέν θελω να τα χάσω).

 

2. Για μουσικές εφαρμογές (no latency σε ηχογραφησεις κλπ) θα πρέπει να πάρω έξτρα κάρτα ήχου ή είναι ενσωματομένη στον Mac;...Εάν χρειάζεται έξτρα κάρτα ήχου παίρνει μόνο εξωτερικές ή και pci; (έχω την Marian Marc8Midi).

 

3. Υπάρχει οθόνη αφής (touchscreen) για Mac?...Αν όχι, μπορεί να συνδεθεί με καποια οθόνη (πχ hp...lg...?) ή οι Mac θέλουν συγκεκριμένες οθονες Apple;

 

Αυτά προς το παρόν...

 

Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων για τις προτασεις/απαντήσεις σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 75
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

1.  Οι Mac με Intel Core Επεξεργαστές είναι συμβατοί με PC software; (έχω πολλά soft-synths plugins για PC που δέν θελω να τα χάσω).

Όχι δεν είναι συμβατά, Αλλά τα περισσότερα, από τη στιγμή που τα έχεις original, έχουν εγκαταστάτες για mac. Τώρα εάν είναι παλιά...ξανά όχι, δεν είναι συμβατά με τα Intel.

 

2. Για μουσικές εφαρμογές (no latency σε ηχογραφησεις κλπ) θα πρέπει να πάρω έξτρα κάρτα ήχου ή είναι ενσωματομένη στον Mac;...Εάν χρειάζεται έξτρα κάρτα ήχου παίρνει μόνο εξωτερικές ή και pci; (έχω την Marian Marc8Midi).

Oι εσωτερικές κάρτες των mac είναι κλάσεις καλύτερες από τις αντίστοιχες των Pcs...αλλά και πάλι, εάν ήταν τόσο καλές, κανένας δεν θα αγόραζε εξωτερικές. Κατά 99,9% η κάρτα σου δεν είναι συμβατή με το Mac.

 

3. Υπάρχει οθόνη αφής (touchscreen) για Mac?...Αν όχι, μπορεί να συνδεθεί με καποια οθόνη (πχ hp...lg...?) ή οι Mac θέλουν συγκεκριμένες οθονες Apple;

Mάλλον Ipad θέλεις! Όλα τα Mac πέρνουν όποια οθόνη θέλεις. Τώρα εάν υπάρχουν οθόνες αφής εμπορίου, λογικά πρέπει να έχουν και drivers για mac.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Τα plugins που έχουν φτιαχτεί να τρέχουν σε περιβάλλον Windows δεν μπορούν να τρέξουν σε περιβάλλον OS X. Αυτό όμως δε σημαίνει ότι θα γίνουν άχρηστα όταν αγοράσεις το Mac:

Αγοράζοντας υπολογιστή Mac μπορείς επίσημα μέσω της λειτουργίας bootcamp του λειτουργικού να εγκαταστήσεις και Windows στο σκληρό δίσκο του Mac σου,και κάθε φορά που ανοίγεις τον υπολογιστή να σου εμφανίζει να επιλέξεις πιο λειτουργικό θες να φορτώσεις.

Αυτό είναι το κόλπο.

Αγοράζοντας Mac hardware,μπορείς να τρέξεις και το λειτουργικό σύστημα OS X,και το Windows.Αγοράζοντας hardware από "pc companies" όπως Acer,Toshiba,HP κτλπ,μπορείς να τρέξεις μόνο Windows.

 

2) Για επαγγελματικές δουλειές χρειάζεσαι επαγγελματικά εργαλεία.

Η κάρτα ήχου που είναι προεγκατεστημένη στον Mac μπορεί να κάνει ότι και η κάρτα ήχου που είναι προεγκατεστημένη σε ένα Windows pc. Είναι καλές για ταινίες και παιχνίδια,αλλά όχι για επαγγελματικές εφαρμογές.

Και σε Windows αν προσπαθούσες να ηχογραφίσεις με το τσιπ ήχου που είναι κολλημένο πάνω στη motherboard,τα ίδια αποτελέσματα θα είχες.

Για ηχογράφιση θα πρέπει να κοιτάξεις για μια εξωτερική κάρτα ήχου (audio interface)

 

3) Οθόνη αφής δεν υπάρχει,αλλά το monitor του Mac έχει τη καλύτερη ποιότητα χρωμάτων και είναι η πρώτη επιλογή για επαγγελματίες γραφίστες λόγο του ότι η εικόνα που θα βλέπεις στην οθόνη σου θα έχει όσο το δυνατόν πιο ίδια χρώματα με στο χαρτί, αν αποφασίσεις να εκτυπώσεις. Αν σε ενδιαφέρει να ασχοληθείς π.χ. φτιάχνοντας εξώφυλλα cd ή άλλα πράγματα με photoshop,πάρε Mac.

Μουσική μουσική μουσική

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά αυτή τη στιγμή έχω Windows XP,αλλά έχω δοκιμάσει Mac και είναι πολύ καλά.

1) Τα plugins που έχουν φτιαχτεί να τρέχουν σε περιβάλλον Windows δεν μπορούν να τρέξουν σε περιβάλλον OS X. Αυτό όμως δε σημαίνει ότι θα γίνουν άχρηστα όταν αγοράσεις το Mac:

καλό είναι, εάν δεν ξέρουμε κάτι ή απλά το φανταζόμαστε...να μην δίνουμε οδηγίες και συμβουλές σε άλλους.

 

1) Τα plugins που έχουν φτιαχτεί να τρέχουν σε περιβάλλον Windows είναι ΕΝΤΕΛΩΣ άχρηστα σε Mac περιβάλλον εάν δεν έχουμε ΚΑΙ τους εγκαταστάτες για mac.

H λογική του bootcamp ΠΡΟΦΑΝΩΣ δεν έγινε για να αγοράσεις ένα Mac και να το χρησιμοποιείς σαν να ήταν Pc. Eίναι επιεικώς βλακώδες, διότι για να δουλέψει θέλει τη διπλή μνήμη και τους διπλούς δίσκους κάτι που κάνει την αγορά ενός Pc (στα μισά λεφτά) ιδανικότερη λύση για το συγκεκριμένο ερώτημα.

 

Η κάρτα ήχου που είναι προεγκατεστημένη στον Mac μπορεί να κάνει ότι και η κάρτα ήχου που είναι προεγκατεστημένη σε ένα Windows pc.

Η προεγκατεστημένη κάρτα του Mac μπορεί να κάνει πολλά περισσότερα από τις ίδιες ενός Pc με κύρια διαφορά το latency στις μουσικές εφαρμογές...Βεβαίως (όπως γράφουμε και παραπάνω), για επαγγελματικές εφαρμογές, θέλεις και επαγγελματικά εργαλεία.

 

αλλά το monitor του Mac έχει τη καλύτερη ποιότητα χρωμάτων και είναι η πρώτη επιλογή για επαγγελματίες γραφίστες λόγο του ότι η εικόνα που θα βλέπεις στην οθόνη σου θα έχει όσο το δυνατόν πιο ίδια χρώματα με στο χαρτί, αν αποφασίσεις να εκτυπώσεις.

Και αυτό είναι μεγα σφάλμα. Να προσθέσω κιόλας (σαν παλιός γραφίστας), ότι οι παλιές οθόνες των Μac ήταν κλάσεις καλύτερες γιατί δεν γυάλιζαν. Για να έχεις "ίδια χρώματα με το χαρτί", θέλεις έξτρα softwares, ισσοροπημένο περιβάλλον και γνώσεις και κλίμακες καλιμπραρίσματος (και πολλά άλλα)...κάτι που στις μουσικές εφαρμογές δεν χρειάζεται.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

 

Αυτό είναι το κόλπο.

Αγοράζοντας Mac hardware,μπορείς να τρέξεις και το λειτουργικό σύστημα OS X,και το Windows.Αγοράζοντας hardware από "pc companies" όπως Acer,Toshiba,HP κτλπ,μπορείς να τρέξεις μόνο Windows.

 

Το παραπάνω δεν είναι απολύτος σωστό. Μπορείς να βάλεις MAC OS σε PC. Δεν ενδείκνυται αύτο γιατί εχεί ασταθή αποτελέσματα τις περισσοτερες φορές αλλα δεν είναι και αδύνατο.

Πληροφοριακά απλά ενα  site που έχει μερικές πληροφορίες επ'αυτού

 

http://wiki.osx86project.org/

 

Εννοείτε πως δεν προτείνω σε κανέναν που θέλει MAC OS να αγοράσει pc. Ούτε όμως και το αντίθετο είναι και η καλυτερη πρακτική. Αυτά είναι για αυτούς που έχουν όρεξη για πειραματισμούς. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(cubase εχω στο pc....φαντάζομαι για Mac θα μου πρωτείνετε Logic!)

 

γιατι?δεν σου αρεσει το cubase?αφου μια χαρα τρεχει και σε MAC (η αντιστοιχη εκδοση βεβαια)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. To λειτουργικό της Apple δεν είναι συμβατό με software για PC.

 

2. Για τις δουλιές που θέλεις να κάνεις θα χρειαστείς εξωτερική κάρτα ήχου. Δεν παίρνει PCi.

 

3. Μπορείς να συνδέσεις οποιαδήποτε οθόνη θέλεις μέσω σχετικού αντάπτορα.

www.greekmacuser.gr - www.logicstudio.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου απάντησαν πιστεύω σε όλα τα ερωτήματα. Το επιμύθιο:

 

Αν πάρεις Mac, θα πάρεις και καινούρια κάρτα ήχου. Και τα iMac δεν παίρνουν PCI και η κάρτα σου δεν έχει drivers για Mac OS. Τώρα με τα plugins για το Cubase λογικά θα τα βρεις σχεδόν όλα και για Mac (τσέκαρε τα site τους).

 

Όμως με τα ίδια λεφτά αγοράζεις PC που κάνει τα iMac του link σου να φαντάζουν μουσειακά. (εσωτερικά τουλάχιστον!).

 

Πρόχειρο παράδειγμα απο το Πλαίσιο:

tempc.jpg

(Όλα τούμπανα, απλά ξέχασα να βάλω Windows στο πακέτο :P)

 

Πάρε εκεί ένα PCάκι και θα είσαι άρχοντας. Με λίγη προσοχή στο τι βάζεις και τι κατεβάζεις, θα έχεις έναν υπολογιστή που δεν μασάει πουθενά.

 

(Και αν φοβάσαι ότι είμαι προκατειλημμένος, να σε πληροφορήσω ότι είμαι πανευτυχής κάτοχος Mac)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεις να κανεις δουλεια και στις δυο πλατφορμες

αναλογως τι προγραμματα δουλευεις οπως προειπωθηκε

 

Εγω προσωπικα δουλευω pc χρονια σπιτι (μουσικη) και μακ στη δουλεια μου (ασχετο με μουσικη) και εχω κουραστει λιγο με τα windows. Το επομενο βημα θα ειναι μαλλον ενα imac.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όμως με τα ίδια λεφτά αγοράζεις PC που κάνει τα iMac του link σου να φαντάζουν μουσειακά. (εσωτερικά τουλάχιστον!).

 

(Και αν φοβάσαι ότι είμαι προκατειλημμένος, να σε πληροφορήσω ότι είμαι πανευτυχής κάτοχος Mac)

Από περιέργεια τότε...γιατί δεν έκανες για τον εαυτό σου τη λύση που προτείνεις?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου