Προς το περιεχόμενο

Mac ή PC;


alexg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 75
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Προσωπικά δουλεύω και τις δύο πλατφόρμες (πριν δυο χρόνια πήρα ένα macbook). Ο δρόμος του Mac είναι θαυμάσιος, αλλά και σαφώς πιο ακριβός. Αξίζει αν θες να πας σε προϊόντα που δουλεύουν μόνο πάνω σε πλατφόρμα MAC, όπως π.χ. μία κάρτα Apogee ή μια Metric Halo. Ένα καλό PC με μία καλή κάρτα θα βγάλει ένα πολύ καλό αποτέλεσμα επίσης, με λιγότερα λεφτά. Κατά την ταπεινή μου γνώμη, πρέπει να έχεις συγκεκριμένο και συνειδητό λόγο για να πας σε MAC, για να έχεις και μεγαλύτερα οφέλη από το να αλλάξεις απλά λειτουργικό. Όσο για τη σταθερότητα του λειτουργικού, τα XP και τα 7 είναι βράχος (μετά την εφιαλτική παρένθεση των sVista). Βέβαια, αν money is not an issue, τότε ναι, πήγαινε σε mac. Είναι πιο φιλικά σε επαγγελματικές χρήσεις (μουσική, Video, design κλπ).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από περιέργεια τότε...γιατί δεν έκανες για τον εαυτό σου τη λύση που προτείνεις?

Έχει παγίδα η ερώτηση...;  :)

 

Κυρίως επειδή ενδιαφέρομαι να το χρησιμοποιήσω σε live, οπότε ήθελα αξιόπιστο hardware-software συνδυασμό. Μετά ήθελα να έχω πρόσβαση κυρίως στο Final Cut Pro και δευτερευόντως στο Logic (αυτό από περιέργεια περισσότερο).

 

Επίσης όπως κατάλαβες είναι Macbook Pro, το οποίο έχει επιπρόσθετα πλεονεκτήματα απέναντι σε άλλα laptop. Καλύτερη αυτονομία, καλύτερη ποιότητα κατασκευής (που στα laptop είναι σημαντικός παράγοντας), ΦΟΒΕΡΟ touchpad.

 

Τώρα στους σταθερούς υπολογιστές, πέραν της αξιοπιστίας και ευκολίας του MacOS το μόνο πλεονέκτημα του iMac είναι ότι είναι μόνο μια οθόνη. Που προσωπικά πιστεύω ότι αν έχεις χώρο για κάπου θα χωρέσεις και ένα tower. Άσε που χάνεις πολλά σε δυνατότητες αναβάθμισης, σε βαθμό που σκέφτομαι "αν είναι να μην μπορώ να αλλάξω πολλά, γιατί δεν παίρνω ένα laptop να το συνδέω με καλώδιο σε δεύτερη οθόνη"

 

Κατά την ταπεινή μου γνώμη, πρέπει να έχεις συγκεκριμένο και συνειδητό λόγο για να πας σε MAC, για να έχεις και μεγαλύτερα οφέλη από το να αλλάξεις απλά λειτουργικό.

Κάπως έτσι το βλέπω και εγώ, εκτός αν υπάρχει μεγάλη οικονομική άνεση.

 

Στο budget που παίζει ο OP, είναι κρίμα να πάρει i3 επεξεργαστή, ενώ μπορεί να πάρει i7. Είναι κρίμα να πάρει 500 gb αντί για 1500 gb σκληρό. Γιατί μπορεί να υπάρχει ease of use στο λειτουργικό, αλλά τι να το κάνει όταν θα χρειαστεί να αγοράζει εξωτερικούς σκληρούς για να περνάει αρχεία εκεί;

 

Αν έπαιζε σε υψηλότερα budget, εκεί τα επιπρόσθετα λεφτά που θα έδινε θα πήγαιναν καθαρά στην ποιότητα κατασκευής, την ποιότητα του Mac OS κλπ, αφού θα είχε ένα μηχάνημα που δεν θα ζήλευε τίποτα από τα άλλα σε θέμα hardware.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει παγίδα η ερώτηση...;   :)

Kαμμία παγίδα...μιλάς άλλωστε με χρήστη Mac που αγόρασε το πρώτο του το 1987 (και το έχει ακόμα) ;)

 

Κυρίως επειδή ενδιαφέρομαι να το χρησιμοποιήσω σε live, οπότε ήθελα αξιόπιστο hardware-software συνδυασμό.

με λίγα λόγια...αυτό που προτείνεις σαν καλύτερη λύση στον ΟΡ έχει λιγότερο αξιόπιστο hardware-software, αλλά παρ όλα αυτά το προτείνεις?

 

 

Γιατί μπορεί να υπάρχει ease of use στο λειτουργικό, αλλά τι να το κάνει όταν θα χρειαστεί να αγοράζει εξωτερικούς σκληρούς για να περνάει αρχεία εκεί;

Τα 100 ευρώ που έχει σήμερα ένας εξωτερικός δίσκος δεν είναι κόστος. Καμμιά φορά είναι και καλύτερο να έχεις εξωτερικούς, παρά ένα μεγάλο εσωτερικό.

 

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με λίγα λόγια...αυτό που προτείνεις σαν καλύτερη λύση στον ΟΡ έχει λιγότερο αξιόπιστο hardware-software, αλλά παρ όλα αυτά το προτείνεις?

 

Δεν πιστεύω πως τώρα πια τίθεται θέμα μη-αξιόπιστου hardware ειδικά αφού τα κύρια μέρη και ενώς mac είναι τα ίδια με ενός pc. (πχ intel,amd). Το software ναι θα συμφωνήσω.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με λίγα λόγια...αυτό που προτείνεις σαν καλύτερη λύση στον ΟΡ έχει λιγότερο αξιόπιστο hardware-software, αλλά παρ όλα αυτά το προτείνεις?

 

Παρ'όλο που το είπα και αυτό σχετικό είναι.... Το δικό μου macbook το έχω freezαρει τελείως μια φορά. Όπως και τα PC μου έχουν βγάλει blue screens. Ίσως να μπορούμε να πούμε ότι τα MacOS είναι λίγο πιο σταθερά. Αυτό δεν σημαίνει ότι τα PC είναι "αναξιόπιστα", αφού βλέπεις πολλούς επαγγελματίες να τα χρησιμοποιούν (από μουσικά στούντιο μέχρι γραφίστες και video editors).

 

Τα 100 ευρώ που έχει σήμερα ένας εξωτερικός δίσκος δεν είναι κόστος. Καμμιά φορά είναι και καλύτερο να έχεις εξωτερικούς, παρά ένα μεγάλο εσωτερικό.

Καλά, όλα αυτά ανάλογα με τις ανάγκες του χρήστη, ίσως και ατυχές το παράδειγμα μου.

 

Αυτό που ήθελα να πω είναι ότι οι περιορισμοί αξιοπιστίας και χρηστικότητας που ίσως έχουν τα Windows είναι κάτι που με λίγο προσπάθεια ξεπερνιέται (worst-case scenario το format :P). Ενώ αν ο επεξεργαστής σου αργεί να κάνει κάτι, ή δεν σηκώνει κάποια προγράμματα είναι τελεσίδικο. Χρειάζεσαι καινούριο.

 

Ότι κάνεις σε ένα Mac το κάνεις και σε ένα PC. Κάποιοι λένε απλά ότι στα Mac είναι πιο εύκολο. Το οποίο γίνεται όλο και πιο σχετικό... Το ποιο hardware όμως θα αποδώσει καλύτερα (όχι μόνο τώρα, αλλά και σε 5 χρόνια) είναι όμως αντικειμενικό.

 

Κατά την ταπεινή μου άποψη περισσότερο πιστεύω θα παιδευτεί το παληκάρι απο το αδύναμο hardware του iMac (όχι τώρα, αλλά σε 3-4 χρονάκια) παρά απο το "αδύναμο" software ενός PC. Για μένα το καλύτερο hardware θα σου δώσει και καλύτερο user - experience τελικά.

( freeze-track στο DAW; τι είναι αυτό; )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά την ταπεινή μου άποψη περισσότερο πιστεύω θα παιδευτεί το παληκάρι απο το αδύναμο hardware του iMac (όχι τώρα, αλλά σε 3-4 χρονάκια)

Δουλεύω τα μουσικά μου σε G5 6αετίας και λέω να το κρατήσω κανα 2 χρονάκια ακόμα ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα δύο βασικά αναπάντητα ερωτήματα, κατά Marathon:

 

1. Υπάρχει, άραγε, όντως Θεός;

2. Πώς είναι δυνατόν να υπάρχουν άνθρωποι που ΔΕΝ χρησιμοποιούν Mac αλλά PC?

 

(βρίσκεται, είμαι βέβαιος, πολύ κοντύτερα στην λύση του πρώτου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Υπάρχει, άραγε, όντως Θεός;

2. Πώς είναι δυνατόν να υπάρχουν άνθρωποι που ΔΕΝ χρησιμοποιούν Mac αλλά PC?

δεν είναι όλοι Θεοί ή έστω ημίθεοι... ;) :D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου