Προς το περιεχόμενο

Mac ή PC;


alexg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αχαχαχα....είστε όλοι άπαιχτοι!!...αγαπητοί φίλοι....σας ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον σας και τα κατατοπιστικά σχόλιά σας.....τελικά, μετά απο συνδιάλεξη που είχα με τον ΘΕΟ (τον πραγματικό ε!) αποφάσισα να πάρω SGI (SILICON GRAPHICS)!!!!....

 

Σας χαιρετώ προς το παρόν ....Να έχετε όλοι μια πολύ καλή και δημιουργική μέρα!  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 75
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

αποφάσισα να πάρω SGI (SILICON GRAPHICS)!!!!....

Κάπου μου βρίσκεται ένα Krimson...για τραπεζάκι για τους καφέδες ;D ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Να πω και εγω τη γνωμη μου για το θεμα.Το  mac και το pc  ειναι σαν δυο ωραια σπιτια με ολα τα απαραιτητα....η διαφορα ειναι το ενα σπιτι το διευθυνει μια γυναικα νοικοκυρα(osx) στην οποια μαλιστα το καθε κομματι του σπιτιου ειναι αγορασμενο απο κεινη ακριβως για τις αναγκες της που σημαινει οτι παντα το εχει στην εντελεια ενω στο αλλο κατοικει μια γυναικα ολιγον χυμα και ελαφρως κυκλοθυμική(windows) που με λιγα λογια σημαινει οτι ποτε δεν ξερεις τι σου ξημερωνει.Καλες και οι δυο αλλα αμα θες το κεφαλι σου ησυχο παιρνεις την πρωτη ;).

 

Εχω φτιαξει πολλα pc κομματι κομματι η και ετοιμα προσανατολισμενα για μουσική η για αλλες χρησεις.Οταν πραγματικα ζοριζαν τα πραγματα απο τη βαρια χρηση τα φορματ επεφταν βροχη(παρολο που εκανα οσο καλυτερη συντηρηση μπορουσα...με ...διαιτα στην registry προσοχη σε τι εγκαθιστω και τι οχι κτλ κτλ)και τα κρασαρισματα.

Οσο για το ποιο ακριβο και το ποιο φθηνο αυτο φαινεται σε βαθος χρονου....με τα pc η αρχικη αγορα φαινεται φθηνοτερη αλλα με αυτα που προσθετεις και αφαιρεις με τα προβληματα και το χρονο που χανεις η με το να αλλαζεις συχνοτερα μηχανηματα...το αθλημα τελικα σου ερχεται ακριβοτερα σε βαθος χρονου.

Εχω εναν ιμακη 3.5 χρονια τον ταιζω μονο ρευμα δεν κρασαρει κανει τα παντα και τρεχει ακριβως οπως ετρεχε και την πρωτη μερα.Αυτη η seamless σχεση λειτουργικου hardware δεν υπαρχει στα pc... προσπαθεις να ταιριαξεις τα παντα με τα...παντα και να περιμενεις...παντα να δουλευουν ;D.

Το λειτουργικο ειναι μεγαλη δουλεια γιατι μπορει ενας να βλεπει σε δυο μηχανηματα 1 γιγα ram αλλα αλλιως διαχειριζεται αυτο το γιγα το osx και αλλιως τα windows.Bλεποντας μονο τα specs αναμεσα σε ενα μακ και ενα pc δεν σου δινουν την ολοκληρωμενη εικονα γιατι ολοι ξεχνανε τι τελικα θα τρεξουνε.....

Συμπερασμα...και τα δυο κανουν τα παντα διχως αμφιβολια.Το ποσο ομως καλα,σταθερα διχως προβληματα και χαμενο χρονο και χρημα το κανουν ειναι αλλο θεμα.....Γνωμη μου ειναι παντως οτι ο μακης συνδιαζει το καλυτερο απο ολους τους κοσμους....θες την απλοτητα και σταθεροτητα του osx? την εχεις...θες και windows τα εχεις.......ολα σε ενα νοικοκυρεμενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω εναν ιμακη 3.5 χρονια τον ταιζω μονο ρευμα δεν κρασαρει κανει τα παντα και τρεχει ακριβως οπως ετρεχε και την πρωτη μερα.Αυτη η seamless σχεση λειτουργικου hardware δεν υπαρχει στα pc...

 

περιεργο,γιατι εχω ενα....Pc εδω και 4 χρονια και παρολο που του αλλαζω τα φωτα και το σκιζω κανονικα στην χρηση..δεν εχει κρασαρει ΠΟΤΕ και δεν εχω απολυτως κανενα προβλημα,ειδικα απο τοτε που του εβαλα Windows 7 ειναι ακομα καλυτερο. 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

περιεργο,γιατι εχω ενα....Pc εδω και 4 χρονια και παρολο που του αλλαζω τα φωτα και το σκιζω κανονικα στην χρηση..δεν εχει κρασαρει ΠΟΤΕ και δεν εχω απολυτως κανενα προβλημα,ειδικα απο τοτε που του εβαλα Windows 7 ειναι ακομα καλυτερο. 

 

Δεν θα διαφωνησω αλλα εδω μιλαμε για το μεσο ορο.Μπορει και σε καποιον αλλoν αντιστοιχα να τυχει ενα ελλατωματικο mac που απο την πρωτη μερα να του τα κανει καρπουζια.Αλλα αυτες οι εξαιρεσεις επιβεβαιωνουν τον κανονα.Αν παραδειγμα σου συνεβαινε μια περιπτωση που θα επρεπε να παιξεις live (χωρις ενισχυτη η πεταλιερα η πεταλια) απλα με ενα λαπτοπ και ειχες την πολυτελεια να διαλεξεις αναμεσα σε ενα mac η ενα pc ποιο θα διαλεγες χωρις να εχεις backup και τα σχετικά? Ποιο θα ειχε τη μεγαλυτερη πιθανοτητα να σε αφησει παγωτο?

Εντωμεταξυ αυτο το pc που εχεις 4 χρονια ειναι ακριβως το ιδιο με αυτο που πληρωσες στην αρχή? Αναβαθμισεις εκανες? καρτες,σκληρους και τα σχετικα?γιατι αν εκανες  δεν ειναι πλεον το ιδιο μηχανημα ουτε η ιδια τιμή ;).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ιδιο ακριβως ειναι....και εχω κανει πολλα Live με ...απλο λαπτοπ χωρις κανενα προβλημα....

 

ενα σωστα στημενο pc δεν εχει τιποτα να ζηλεψει απο εναν....Μακ.....ασε που ειναι ....εξ'ορισμου ...καλυτερο για ...εμενα μια και τρεχει Sonar κατι που το Mac δεν κανει.... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

....τελικά, μετά απο συνδιάλεξη που είχα με τον ΘΕΟ (τον πραγματικό ε!) αποφάσισα να πάρω SGI (SILICON GRAPHICS)!!!!....

 

τι θα πάρει το παλικάρι λέει;

απ'όσο ξέρω το cubase δεν βγαίνει ακόμα σε λύση cloud.  ::)

 

 

ps.

O Θεός τρέχει BSD.Σε command line.Όχι κάποια κουτσουρεμένη έκδοσή του με όμορφο interface από πάνω (ονόματα δε λέμε υπολήψεις δεν θίγουμε)  8)

Occam's razor makes the cutting clean.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια και τρεχει Sonar κατι που το Mac δεν κανει.... ;D

φίλος...όταν αποφασίσεις να ασχοληθείς με κανένα σοβαρό πρόγραμμα σαν το Garageband...σφύρα μας....

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω εναν ιμακη 3.5 χρονια τον ταιζω μονο ρευμα δεν κρασαρει κανει τα παντα και τρεχει ακριβως οπως ετρεχε και την πρωτη μερα.Αυτη η seamless σχεση λειτουργικου hardware δεν υπαρχει στα pc...

 

Πάλι η ίδια καραμέλα, λες και όλοι όσοι τρέχουμε PC χωρίς πρόβλημα σας λέμε ψέμματα... Η διαφορά είναι ότι στα PC η σχέση είναι λειτουργικό - χρήστης - hardware. Το σημαντικότερο κομάτι που καθορίζει αν τα πάνε όλα καλά είναι φυσικά το μεσαίο.

 

Η πλάκα είναι ότι αν έχεις ένα σωστό PC για μουσική ή οποιαδήποτε άλλη σοβαρή δουλειά θα σου πάνε όλα καλά και δε θα έχεις ποτέ πρόβλημα. Αν όμως παίζεις και κανα παιχνιδάκι, μπαίνεις και λίγο ίντερνετ, βλέπεις και καμιά ταινιούλα... εκεί καλό θα είναι να ξέρεις τι σου γίνεται! Δηλαδή ο σοβαρός/έμπειρος/επαγγελματίας χρήστης δεν πρόκειται ούτως ή άλλως να αντιμετωπίσει πρόβλημα... θα την πατήσει μόνο αυτός που δε θα ξέρει τι να κάνει! ;D

Κάπως έτσι μας βγάινει η βρώμα ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάλι η ίδια καραμέλα, λες και όλοι όσοι τρέχουμε PC χωρίς πρόβλημα σας λέμε ψέμματα... Η διαφορά είναι ότι στα PC η σχέση είναι λειτουργικό - χρήστης - hardware. Το σημαντικότερο κομάτι που καθορίζει αν τα πάνε όλα καλά είναι φυσικά το μεσαίο.

 

Η πλάκα είναι ότι αν έχεις ένα σωστό PC για μουσική ή οποιαδήποτε άλλη σοβαρή δουλειά θα σου πάνε όλα καλά και δε θα έχεις ποτέ πρόβλημα. Αν όμως παίζεις και κανα παιχνιδάκι, μπαίνεις και λίγο ίντερνετ, βλέπεις και καμιά ταινιούλα... εκεί καλό θα είναι να ξέρεις τι σου γίνεται! Δηλαδή ο σοβαρός/έμπειρος/επαγγελματίας χρήστης δεν πρόκειται ούτως ή άλλως να αντιμετωπίσει πρόβλημα... θα την πατήσει μόνο αυτός που δε θα ξέρει τι να κάνει! ;D

Κάπως έτσι μας βγάινει η βρώμα ;)

Ξερω φιλε μου ξερω...Μη εγκαθιστας ασκοπα προγραμματα....καθαριζε την registry που ετσι και αλλιως διογκωνεται...προσεχε που μπαινεις στο νετ..εχε αντιvirus .....κανε defrag συχνα ..μη γεμιζεις το σκληρο με περιττα αρχεια καλυτερα αποθηκευε τα σε αλλον σκληρο και ας τον αυτο μονο για το λειτουργικο.....απενεργοποιησε προγραμματα που ξεκινανε στην εκκινηση χωρις να χρειαζονται...καθαριζε την cache του browser και..και..και...

 

Και παρολα αυτα εσυ που τα κανεις τρως μια blue screen of death ενω ο αλλος που κανει τα ιδια δεν τρωει...μετα σου λεει φταιει η ταδε καρτα γραφικων που εχεις που εχει προβληματα με τη ταδε motherboard....κτλ κτλ κτλ...

Με λιγα λογια ειναι hit and miss η υποθεση....γιατι πολυ απλα...οσο και αν εισαι εμπειρος και προσεχεις ειναι πολλες οι μεταβλητες απειρα τα hardware και οι συνδυασμοι....αλλα και οι δοκιμασμενοι συνδιασμοι παλι αποτυχαινουν πολλες φορες.

Για να σου δωσω ενα χαρακτηριστικο παραδειγμα για το ποσο απροβλεπτα ειναι τα pc.. στην προηγουμενη μου δουλεια-φροντιστηριο ελευθερων σπουδων για κομπιουτερ-σε τρια καινουργια πανομοιοτυπα pc φορμαρισμενα και εγκατεστημενα με την ιδια ακριβως εκδοση windows πριν ακομα συνδεθουν στο νετ η εγκαταστησουμε οτιδηποτε.....βαλαμε μια απλη εφαρμογη σε visual basic που ειχαμε φτιαξει για τη σχολη.Η εφαρμογη δουλεψε μονο στα δυο απο τα τρια...στο τριτο εβγαζε μηνυμα λαθους.Δεν υπηρχε ουτε αρχειο διαφορετικο στους συγκεκριμενους ουτε ιχνος hardware ξεχωριστου.....και οι τρεις λειτουργουσαν ακριβως το ιδιο σε ολα τα υπολοιπα παρολα αυτα η συγκεκριμενη εφαρμογη ετρεχε μονο στους δυο....μιλαμε για twilight zone δηλαδη ..οποτε ελα μετα πες  μου μετα για εμπειρους χρηστες.

Απο το να μπαινω λοιπον σε τετοιες διαδικασιες του στυλ...μπορει και να σου κατσει...ως...εμπειρος χρηστης προτιμησα το απολυτα σταθερο μηχανημα με το απολυτα σταθερο λειτουργικο και οχι το ισως σταθερο υπο προυποθεσεις....δεν ειμαι κατα των pc απλα πλεον δεν τα εμπιστευομαι οπως εκανα παλιοτερα και αφου υπαρχει καλυτερη λυση απλα την ακολουθησα και δεν το μετανιωσα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου