Προς το περιεχόμενο

Red Hot Chili Peppers New Album


fleamail

Προτεινόμενες αναρτήσεις

(απαράδεκτο κατά τη γνώμη μου) βίντεο κλιπ για το Dani California

Not my cup of tea.

 

Γιατί? Από περιέργεια ρωτάω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 54
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Γιατί? Από περιέργεια ρωτάω...

 

Πρώτον η ιδέα δεν είναι πρωτότυπη, έχουν ξαναγίνει αυτά. Έπίσης δεν είναι καλά υλοποιημένη: αίσχος φωτισμοί, ανύπαρκτο μοντάζ, υπερβολική στήριξη στο μακιγιάζ... απωθητικό το βρήκα.

 

Δεν φταίνε βέβαια οι RHCP γι' αυτό... ή μήπως φταίνε; Ελπίζω ότι ήταν μία κακιά στιγμή.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eμένα μου άρεσε πολύ πάντως! Ειδικά το μακιγιάζ! :D

 

Γούστα είναι αυτά! Πραδέχομαι πάντως οτι πρέπει να ασχολείσε με το συγκρότημα για να σου αρέσει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου αρέσει η στιγμή που είναι ντυμένοι σε στυλ 50's ή 60's και η οθόνη ασπρόμαυρη και παίζει το σόλο! Καλή στιγμή!

Ένα στουντιάκι στην Οίτη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ακουσα και εγω & παρόλο που περίμενα να χασμουριέμαι απο το δευτερο κομματι & μετα τελικα το άλμπουμ με κερδισε και μπορω να πω οτι ειναι ισαξιο του Blood Sugar....

To μεγαλο του ατου ειναι οτι εχει πολυ καλες ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ ενω το γρουπ "πεταει" κανονικα στον τομεα της εκτελεσης.

Αυτο που μου αρεσει ειναι οτι ευτυχως εχουν κατανοήσει οτι δεν μπορουν να παίξουν αυθεντικο funk & εχουν δωσει βαρυτητα στην πιο "ροκ" πλευρά τους .

Επίσης εντυπωσιακη ειναι και η βελτιωση του τραγουδιάρη τους που πλεον εχει περιορίσει το..ποσοστο αστοχιας του κατω απο το 30%! :lol:

 

the star of the show is Frusciante of course!!! :wink:

 

το video clip τους σκοτωνει!Εχουν καταφερει να εχουν τους ιδιους απαράδεκτους φωτισμους των 80's στα σημεια που παρωδουν τα φλωρο μεταλ συγκροτηματα της δεκαετιας αυτης (Poison κτλ) ενω το μαυροασπρο κομματι του clip ειναι κορυφαιο (αν και κλεμμενο απο Nirvana...)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που μου αρεσει ειναι οτι ευτυχως εχουν κατανοήσει οτι δεν μπορουν να παίξουν αυθεντικο funk & εχουν δωσει βαρυτητα στην πιο "ροκ" πλευρά τους .

 

Μα ίσα ίσα το album έχει πολλά στοιχεία old school funk' date=' όχι όμως old school funk αλά old school chili peppers όπως περίμεναν πολλοί!

 

Επίσης εντυπωσιακη ειναι και η βελτιωση του τραγουδιάρη τους που πλεον εχει περιορίσει το..ποσοστο αστοχιας του κατω απο το 30%! :lol:

 

Ευτυχώς που είναι και ο frusciante να τον καλύπτει και λίγο...:lol: :lol:

 

το video clip τους σκοτωνει!Εχουν καταφερει να εχουν τους ιδιους απαράδεκτους φωτισμους των 80's στα σημεια που παρωδουν τα φλωρο μεταλ συγκροτηματα της δεκαετιας αυτης (Poison κτλ) ενω το μαυροασπρο κομματι του clip ειναι κορυφαιο (αν και κλεμμενο απο Nirvana...)

 

To αγαπημένο μου σημείο από πλευράς φωτισμού και γενικό feeling είναι η punk εποχή! Είναι πραγματικά σαν να βλέπεις τους sex pistols σε video εποχής!

Καλά το video clip του In Bloom των Nirvana είναι απλά κορυφαίο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα ίσα ίσα το album έχει πολλά στοιχεία old school funk, όχι όμως old school funk αλά old school chili peppers όπως περίμεναν πολλοί!

 

ισως δεν εκφραστικα καλα :lol:

 

οντως εχει στοιχεια funk αλλα παιγμενα με τον κλασσικο "λευκο" τροπο των Peppers (δηλ. οπως ολα τα "λευκα αγορακια" :lol: παιζουν μπροστα απο το μπητ & δεν "καθιζουν" το κομματι οπως οι "σκυλοι οι μαυροι" :lol: ) καποια στιγμη προσπαθουσαν να "μαυρισουν" και δεν τους πηγαινε... :wink: (δεν γινεται αλλωστε λευκος ντραμμερ να παιξει funk οπως ο μαυρος με εξαιρεση ισως τον Charlie Watts :wink: )

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

(δεν γινεται αλλωστε λευκος ντραμμερ να παιξει funk οπως ο μαυρος με εξαιρεση ισως τον Charlie Watts :wink: )

 

Ούτε βέβαια λευκός μπασίστας, όσο καλός και αν είναι ο flea :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οντως :wink:

 

Βεβαια δεν παυει να ειναι μοναδικος στυλιστας (ασε δε η σκηνικη του παρουσια που για εμενα ειναι ισως η ΤΟΠ στον πλανητη..μα δεν κουραζεται ρε παιδι μου?? 8O )

 

Παντως ειχε πολυ μεγαλη πλακα οταν πριν απο μερικα χρονια ειχα την τυχη να παρακολουθησω στο Berklee ενα clinic γυρω απο το FUNK οπου επαιζε μπασο ο ΑΝΤΟΝΥ JACKSON & ντραμς ο STEVE JORDAN (ξερω-ξερω!! :lol: ) αφου λοιπον καταφερα να μαζεψω το σαγονι μου απο το πάτωμα :lol: (και να παρω πλεον οριστικα την αποφαση να μην ξαναπαιξω ποτε μου funk :lol: ) μας εκαναν demonstration της "διαφορας" μεταξυ "μαυρου" & "ασπρου" funk παιζοντας το 'Give it Away" & "συγκρινοντας" το με το ηχογραφημενο των Peppers 8O η διαφορα στο swing ηταν ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ (αν και το επαιζαν τοσο "τραβηγμενα" & "βρωμικα" που νομιζες οτι "εχαναν" :lol:

 

Τρομερη εμπειρια...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οντως :wink:

 

Βεβαια δεν παυει να ειναι μοναδικος στυλιστας (ασε δε η σκηνικη του παρουσια που για εμενα ειναι ισως η ΤΟΠ στον πλανητη..μα δεν κουραζεται ρε παιδι μου?? 8O )

 

"I put my thumb in my ass before the show!" Όπως λέει και ο ίδιος! :lolQ

 

Παντως ειχε πολυ μεγαλη πλακα οταν πριν απο μερικα χρονια ειχα την τυχη να παρακολουθησω στο Berklee ενα clinic γυρω απο το FUNK οπου επαιζε μπασο ο ΑΝΤΟΝΥ JACKSON & ντραμς ο STEVE JORDAN (ξερω-ξερω!! :lol: ) αφου λοιπον καταφερα να μαζεψω το σαγονι μου απο το πάτωμα :lol: (και να παρω πλεον οριστικα την αποφαση να μην ξαναπαιξω ποτε μου funk :lol: ) μας εκαναν demonstration της "διαφορας" μεταξυ "μαυρου" & "ασπρου" funk παιζοντας το 'Give it Away" & "συγκρινοντας" το με το ηχογραφημενο των Peppers 8O η διαφορα στο swing ηταν ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ (αν και το επαιζαν τοσο "τραβηγμενα" & "βρωμικα" που νομιζες οτι "εχαναν" :lol:

 

Τρομερη εμπειρια...

 

8O 8O Tυχερούλη!!!!!!! :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου