Προς το περιεχόμενο

''Enter Sadman'' jazz smooth version


Προτεινόμενες αναρτήσεις

      Τελευταία, έχω 'κολλήσει' με τα βίντεο του τύπου. 

 

 

 

 

Έχει πλάκα το πώς χρησιμοποιεί την αρμονία, από ματζόρε σε μινόρε κλπ., ώστε να έχει τα αντίστροφα αποτελέσματα.

Εδώ εχει κάνει το ''dancing queen'' των ABBA (ατμοσφαιρικό;) metal  ;D ;D

 

 

 

Γενικά, παίζουν πολλά βίντεο τα οποία πέρα από το γέλιο διδάσκουν πολλά όσον αφορά τη μουσική αντίληψη και την ''ενορχήστρωση'' ;D :)

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φοβερη δουλεια...πολλες ελληνικες μπαντες κανουν τετοια δουλεια(Burger project o καπυλιδης με τα Rock standards και πολλες πολλες αλλες μπαντες...)Αλλαγμενο στυλ επανεναρμονιση κλπ κλπ...

Σημερα μπηκαμε και εμεις  studio με κατι φιλους για μια τετοια δουλεια με ακουστικα οργανα και αποδειχθηκε πολυ χρονοβορα αλλα και πολυ πολυ δημιουργικη...οταν εχω κατι γραμενο θα το παραθεσω... :D

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει πλάκα το πώς χρησιμοποιεί την αρμονία, από ματζόρε σε μινόρε κλπ., ώστε να έχει τα αντίστροφα αποτελέσματα.

Εδώ εχει κάνει το ''dancing queen'' των ABBA (ατμοσφαιρικό;) metal  Grin Grin

 

Επειδη δεν εχω ιδεα απο αρμονια δεν καταλαβαινω τπτ  :'(

 

Αληθεια πως γινεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη δεν εχω ιδεα απο αρμονια δεν καταλαβαινω τπτ  :'(

 

Αληθεια πως γινεται?

Σε μια μινορε αρμονια η καθε βαθμιδα μπορει να παρει 2 3 κλιμακες...αλλαζεις την δεδομενη κλιμακα με καποια αλλη που θες εξου και την αρμονια...

Αλλος τροπος ειναι να αλλαξεις μια μινορε αρμονια με καποια μονταλ...μπορεις να βαλεις εμβολημα μια αρμονικη αναπτηξη και να παιξεις πανβω της,μπορεις να εναρμονισεις την μελοδια,η μπορεις να εναρμονησεις το μπασο(εξου και διαφορες χρωματικες προσεγκισεις)...πολλα και διαφορα...σε  καποια μαντζορε αρμονια γινονται αλλα τοσα...εμπνευση να υπαρχει και γινονται ωραια πραγματα...

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Γενικά, παίζουν πολλά βίντεο τα οποία πέρα από το γέλιο διδάσκουν πολλά όσον αφορά τη μουσική αντίληψη και την ''ενορχήστρωση'' ;D :)

 

 

Αυτό ξαναπές το. Νομίζω όλοι, λίγο-πολύ, όταν ασχολούμαστε με τα κομμάτια μας το κάνουμε αυτό. Πιο πολύ, να δοκιμάζεις την ίδια μελωδία με ρυθμούς από διαφορετικά είδη μουσικής που ακούς και παίζεις.

 

Αλλά ο τυπάς είναι τρομερός! Πάνω στην ίδια μελωδία φωνής γράφει άλλο κομμάτι! Το enter sandman το έχει κάνει απίστευτα μελωδικό. Το ακούω αρκετά συχνά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

     Ας πούμε, το Enter Sadman είναι Μι μινόρε. Μία συγκενική τονικότητα στη Μι μινόρε είναι η Σολ ματζόρε, δηλαδή 3 νότες πάνω .

 

Μι - φα# - Σολ - λα - Σι - ντο - ρε - Μι

              Σολ - λα - Σι - ντο - Ρε - μι - φα# - Σολ

 

Νομίζω το σχέδιο βοηθάει να δεις τα κοινα σημεία, σωστα; Πανω είναι το μινορε και απο κάτω το ματζόρε με τροπο που να ταυτίζονται. Για αυτό ξεκιναμε απο τη νοτα σολ και οχι παλι από τη μι. Βέβαια, αυτή είναι η αρχική προσέγγιση και το επεξηγώ πολυ χονδροειδώς. Ειδικά, όταν μπαίνουμε στα χωράφια της τζαζ εναρμόνησης. ( Η γέφυρα του διασκευασμένου τραγουδιού των Μετάλλικα αποτελεί , νομίζω, ένα μνημείο αυτού του παραδείγματος. Κοινώς, γίνονται ''παπάδες''  ;D) .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ozzy Osbourne - Crazy Train (Smooth Jazz Version)

 

Το crazy train δεν είναι αλλαγμένο με αυτό τον τρόπο, απλώς έχει 'αλαφρώσει' λίγο και έχει κάτι ακόρντα παραπάνω :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχαχαχαχ Θ Ε Ι Κ Α.

 

Μονο να εβλεπα τον Ozzy με ψαθινο καπελακι και φουλαρι να γκρουβαρει ;D ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου