Προς το περιεχόμενο

Η Εξέλιξη των Ειδών: Fractal Audio Axe-Fx II


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για 6 Ιουνιου ειπε..... ποιο ετος ομως, δεν ειπε ;D

 

Έλα! Γκρινιάρη!  ;D

 

Ένα ακόμα κλιπάκι με τον Pete Thorn:

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντήσεις 258
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Εκ πρώτης όψεως έχω εντυπωσιαστή με τις δυνατότητες του Axe fx ΙΙ, τουλαχιστον απο τα videakia που κυκλοφορουν στο y*u tu*e και απο το thread.  Λογο ότι έχω ψηθεί απίστευτα να το αγοράσω θέλω καποιες συμβουλες και ειδικότερα απο κόσμο που εχει τη standard η ultra edition. Επεiδη δεν σκοπέυω να αγοράσω καμπίνα για ευνοητους λόγους (γείτονες-γυναίκα) οι δυνατότητες του και η ποιότητα του φένεται αν παει καρφί σε καρτα ήχου (RME Fireface 800)? Επίσης με τρέλα tweaks έχω καταφέρει να βγάλω πολύ καλούς ήχους με το Revalver MKIII.V αν λοιπόν κάποιος έχει το MKIII.V θα ήθελα την άποψη του στο αν μία αναβάθμιση των 2300€ αξίζει .

 

http://snd.sc/mcpk2F

ενα οχι ολοκληρωμένο προς το παρών κομμάτι. Η παραγωγη είναι εντελώς flat μόνο ένας Limiter υπάρχει στο master bus.

 

Υ.Γ.

 

καλησπέρα σε όλους, πολυ χαίρομαι που υπάρχουν τέτοια Forum και στη χώρα μας!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

http://snd.sc/mcpk2F

ενα οχι ολοκληρωμένο προς το παρών κομμάτι. Η παραγωγη είναι εντελώς flat μόνο ένας Limiter υπάρχει στο master bus.

 

Υ.Γ.

 

καλησπέρα σε όλους, πολυ χαίρομαι που υπάρχουν τέτοια Forum και στη χώρα μας!!

 

Πολυ ομορφη προσπαθεια... μπραβο...μπορω να ρωτησω ορισμενα πραγματα?

 

τυμπανα ποιο προγραμμα ?

το προβλημα του latency πως το ελυσες με το revalver ?

κατι σαν φωνητικα που ακουγεται πως ?

τα πληκτρα ειναι κονονικα η προγραμμα ? και αν ειναι προγραμμα ποιο ειναι ??

γενικα δωσε μερικες πληροφοριες...επισης στο τραγοθδι 2 ποια προσωμειωση χρεισημοποιεις του revalver ? παντως αν μπορεις με 0 ευρω να βγαλεις τετοια παραγωγη νομιζω οτι οτιδηποτε αλλο που κοστιζει εστω και 10 ευρω σου ειναι αχρηστο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για το feedback εχω σπαταλήσει πολλες πολλες ώρες μέχρι να φτασω σε αυτο το setup, και γενικα με αυτο περιπου δουλευω τις περισσοτερεσ μουσικές παραγωγές παντα σε οτι έχει να κάνει με death/black/heave metal.

 

τυμπανα ποιο προγραμμα ?

Supperior Drummer 2 Metal Foundry (με μερικά tweaks ακουγονται πολυ καλά)

το προβλημα του latency πως το ελυσες με το revalver ?

χμμ με το καινουργιο Update ειναι πλεον συμβατο σε 64bito περιβαλλον οποτε με αρκετη RAM και μια καλή καρτα ηχου είσαι οκ

κατι σαν φωνητικα που ακουγεται πως ?
τα πληκτρα ειναι κονονικα η προγραμμα ? και αν ειναι προγραμμα ποιο ειναι ??

όλα τα πλήκτρα ειναι Spectrasonic Omnisphere, και μώλις αγόρασα το Tonehammer Requiem

που είναι μόνο για φωνές (απιστευτο)  Δες εδω έχω βάλει κάποια samples προς τη μέση του τραγουδιού http://www.noiz.gr/index.php?topic=187129.0

 

Οι κιθαρες ειναι quad tracked HL-HR 80L-80R

2 Μπασα ένα καθαρο και ενα με τη πιο βρώμικη παραμόρφωση που μπορείς να βάλεις.

Στα υπόλοιπα δεν έχω κάνει κάτι. Κατι ψιλο compressors στα drums μόνο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως πολύ καλό. Το κομμάτι με τα πλήκτρα μου θύμισε Nile.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι έχουν παραγγείλει και τρώνε τα νύχια τους, ας κοιτάξουν το mail τους γιατί η Sussi έστειλε το παρακάτω:

 

DEAR FUTURE AXE-FX II OWNER,

 

Fractal Audio has, slightly later than planned, now begun with deliveries of the Axe-Fx II. The first small shipment for Europe will be ready in a few days. Soon afterwards we expect the promised larger shipments. As yet there have been no unforeseen problems.

 

 

 

MASSIVE SUPPLY

 

If this continues to be the case we can expect massive numbers from July onwards. Fractal Audio has never ever produced anything like as many units in the past as it is now doing.

 

 

 

WAITING LIST

 

Having not delivered any units for several months now and with the announcement of the Axe-Fx II having caused a preordering boom, the waiting list has meanwhile grown very long.

 

 

 

ESTIMATED DELIVERY PLAN

 

Assuming the shipments arrive according to plan, the following approximate delivery dates should be applicable:

 

 

 

ORDER                                      APPROXIMATE DELIVERY

 

First small shipment                    end of June

 

Ordered before 1st May                July/August

 

Ordered in May                          August/September

 

Ordered in June                          September/October

 

 

 

This is purely a rough estimate, in the assumption that there will be no unforeseen delays. In other words, these dates are not guaranteed!

 

 

 

INFORMATION

 

We will keep everyone on the waiting list informed about every shipment we receive and approximately two weeks before your unit is available we will contact you personally.

 

 

 

STRESS-FREE HOLIDAY

 

Should we receive no reply from you we will assume you are on holiday and set your reserved unit aside for a further two weeks, which in total gives you four weeks to react. So, no stress, especially when on holiday.

 

 

 

FIRST IMRESSIONS

 

In the meantime we have received Europe's very first Axe-Fx II and you can read Jochen's first impressions here:

http://www.g66.eu/index.php?option=com_content&task=view&id=1016&Itemid=61gif&lang=en

 

The first videos are available here:

http://www.g66.eu/index.php?option=com_content&task=view&id=1017&Itemid=61&lang=en

 

Thanks for your patience and all the best,

Sussi

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

που μπορω να βρω το axe fx edit σε παλιοτερη εκσδοση ειμαι σε mac(ppc οχι intel)και μαλλον δεν δουλευει το midi.και κατι ακομα-πως θα συνδεσω axe fx-fcb 1010(uno)-mac με ενα midi in ενα midi out.ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες αργότερα...

Να αναστησω το θεμα για να ρωτησω...εχει παραλαβει καποιο παιδι απο το φορουμ το axe fx 2? Εκανα και εγω πριν λιγο την παραγγελια αλλα εχω μια εντυπωση οτι κατα το πασχα μαζι με το αρνι θα το εχω...

Another perfect day

And I will hide away...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Να αναστησω το θεμα για να ρωτησω...εχει παραλαβει καποιο παιδι απο το φορουμ το axe fx 2? Εκανα και εγω πριν λιγο την παραγγελια αλλα εχω μια εντυπωση οτι κατα το πασχα μαζι με το αρνι θα το εχω...

 

Μόλις ήρθε... ;D

Θα υπάρξει ενημέρωση εντός των ημερών... επειδή όμως τρέχω σαν τρελός ίσως του...Χρόνου  ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου