Προς το περιεχόμενο

Η Εξέλιξη των Ειδών: Fractal Audio Axe-Fx II


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ξέρώ ρε παιδιά.. digital modeling απο δω.. dual κ quad procesors απο κει.. ενα σωρό εντυπωσιακοί τεχνικοί όροι απ την άλλη.. Για ποιο λόγο όλα αυτά? Για να βγει το επόμενο μοντέλο μετά απο λίγο καιρό και να κλαις τα χρήματα σου?

Οκ, θα βρεθούν κ αρκετά top ονόματα με endorsments, θα γίνει ο ντόρος, βιντεάκια κ στο youtube..διαφημήσεις και φοβερές κριτικές στα περιοδικά..αλλά γιατί? Για να αναπαρράχθει ντε και καλά ψηφιακά η όμορφη λαμπίτσα μας?

 

Προσωπικά, μου θυμίζει εκεί μέσα δεκαετίας 80 που όλοι 'έπρεπε' να παίξουν μ εκείνα τα rack σαν ψυγεία και ξαφνικά ήρθε ένας Slash και τους πήρε παραμάζωμα με μια les paul κ ένα modded JCM 800...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 258
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Moderator

Δεν ξέρώ ρε παιδιά.. digital modeling απο δω.. dual κ quad procesors απο κει.. ενα σωρό εντυπωσιακοί τεχνικοί όροι απ την άλλη.. Για ποιο λόγο όλα αυτά? Για να βγει το επόμενο μοντέλο μετά απο λίγο καιρό και να κλαις τα χρήματα σου?

.....

 

 

'Ασε που αν ξαφνικά κοπεί το ρεύμα.... τι κάνεις?

 

Καλύτερα ακουστική ή μπουζουκάκι σου λέω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρώ ρε παιδιά.. digital modeling απο δω.. dual κ quad procesors απο κει.. ενα σωρό εντυπωσιακοί τεχνικοί όροι απ την άλλη.. Για ποιο λόγο όλα αυτά? Για να βγει το επόμενο μοντέλο μετά απο λίγο καιρό και να κλαις τα χρήματα σου?

Οκ, θα βρεθούν κ αρκετά top ονόματα με endorsments, θα γίνει ο ντόρος, βιντεάκια κ στο youtube..διαφημήσεις και φοβερές κριτικές στα περιοδικά..αλλά γιατί? Για να αναπαρράχθει ντε και καλά ψηφιακά η όμορφη λαμπίτσα μας?

 

Προσωπικά, μου θυμίζει εκεί μέσα δεκαετίας 80 που όλοι 'έπρεπε' να παίξουν μ εκείνα τα rack σαν ψυγεία και ξαφνικά ήρθε ένας Slash και τους πήρε παραμάζωμα με μια les paul κ ένα modded JCM 800...

 

Μη μου πεις ότι αν είχες ένα απολύτως ψηφιακό (και άρα πολύ πιο αξιόπιστο και ελαφρύ από έναν λαμπάτο) μηχάνημα που θα ήταν εύκολο στη χρήση και με εξίσου καλό ήχο με έναν λαμπάτο, δεν θα το προτιμούσες;

 

Μέχρι στιγμής, αυτό δεν έχει επιτευχθεί κατά τη γνώμη μου. Αλλά κοντεύει...

 

Όσο για τα χρήματα που χάνεις...χμμμ...σκέψου πόσα έχεις χάσει αγοράζοντας κινητό, pc, αυτοκίνητο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω κι εγω την χαζομαρα μου... Αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι οτι ποιος ο λογος να παρει καποιος το axe-fx για να εχει ενα πολυ ποιοτικο μοντελινγκ ενω μπορεις με λιγοτερα χρηματα να παρεις εναν αληθινο ενυσχητη και οχι την προσομειωση του... συν τα πεταλακια και εφε που σου αρεσουν...

 

Εν τω μεταξυ απο τα βιντεο και μονο καταλαβαινω οτι ο πραγματικος ενυσχητης ακουγεται καλυτερα απο το axe fx... Βεβαια απο τα βιντεακια στο youtube δεν βγαζεις ασφαλες συμπερασμα ομως δεν νομιζω το axe fx να ακουγεται καλυτερα απο τον ενυσχητη που προσομειωνει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω κι εγω την χαζομαρα μου... Αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι οτι ποιος ο λογος να παρει καποιος το axe-fx για να εχει ενα πολυ ποιοτικο μοντελινγκ ενω μπορεις με λιγοτερα χρηματα να παρεις εναν αληθινο ενυσχητη και οχι την προσομειωση του... συν τα πεταλακια και εφε που σου αρεσουν...

Πιστεύεις ότι έχει μόνο μία προσομοίωση ενισχυτή και λίγων εφφέ;

Εχεις διαβάσει τι παρέχει;

Γνωρίζεις την τεχνολογία του;

Το έχεις ακούσει;

Δεν είναι έτσι απλ(οϊκ)ά τα πράγματα.  ;)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω κι εγω την χαζομαρα μου... Αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι οτι ποιος ο λογος να παρει καποιος το axe-fx για να εχει ενα πολυ ποιοτικο μοντελινγκ ενω μπορεις με λιγοτερα χρηματα να παρεις εναν αληθινο ενυσχητη και οχι την προσομειωση του... συν τα πεταλακια και εφε που σου αρεσουν...

 

Εν τω μεταξυ απο τα βιντεο και μονο καταλαβαινω οτι ο πραγματικος ενυσχητης ακουγεται καλυτερα απο το axe fx... Βεβαια απο τα βιντεακια στο youtube δεν βγαζεις ασφαλες συμπερασμα ομως δεν νομιζω το axe fx να ακουγεται καλυτερα απο τον ενυσχητη που προσομειωνει...

 

Άρη, δεν παίρνεις έναν, αλλά καμιά 50ριά ενισχυτές + καμιά 100στή και βάλε εφέ πολύ υψηλής ποιότητας.

 

Αν έχεις έναν κακοσυντηρημένο, με ψόφιες λάμπες, κακό biasing ενισχυτή και του κοτσάρεις πέντε- έξι μέτρια έως κακά πεταλάκια και τον βάλεις σε καμιά μπρίζα που η τάση του ρεύματος ανεβοκατεβαίνει σαν τρενάκι σε λούνα παρκ, τότε να είσαι σίγουρος ότι το Axe Fx καλύτερα θα ακούγεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρη, δεν παίρνεις έναν, αλλά καμιά 50ριά ενισχυτές + καμιά 100στή και βάλε εφέ πολύ υψηλής ποιότητας.

Άρη είναι το μηχάνημα που πρέπει να πάρεις για να μας αφήσεις στην ησυχία μας...Πάρτο και σου υπόσχομαι να σου στέλνω τον Μarillion  για ένα μήνα-καθημερινά- για να στο εξηγήσει...Πάρτο και όλοι στο Noiz θα σε ευγνωμονούμε

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρώ ρε παιδιά.. digital modeling απο δω.. dual κ quad procesors απο κει.. ενα σωρό εντυπωσιακοί τεχνικοί όροι απ την άλλη.. Για ποιο λόγο όλα αυτά? Για να βγει το επόμενο μοντέλο μετά απο λίγο καιρό και να κλαις τα χρήματα σου?

 

Γιατί? Σταμάτησε να δουλεύει αυτό που έχεις? Χάλασε ο ήχος του ξαφνικά? Δεν σε καλύπτουν πια οι δυνατότητές του?

 

Δεν φταίει η εξέλιξη της τεχνολογίας για τις φοβίες, τα συμπλέγματα και τις υστερίες μας. Το GAS είναι ανθρώπινο σύνδρομο.  ;)

 

Οκ, θα βρεθούν κ αρκετά top ονόματα με endorsments, θα γίνει ο ντόρος, βιντεάκια κ στο youtube..διαφημήσεις και φοβερές κριτικές στα περιοδικά..αλλά γιατί? Για να αναπαρράχθει ντε και καλά ψηφιακά η όμορφη λαμπίτσα μας?

 

Για να αναπαραχθούν κάπου 60 "λαμπίτσες", με συνδιασμούς προενισχύσεων, τελικών, καμπινών, αλλά και internals, που θα ήταν αδύνατοι σε αναλογικούς όρους, μερικές δεκάδες εφφέ (πολλά εκ'των οποίων ψηφιακά ούτως ή άλλως) και routings που θα χρειαζόταν μια περιουσία για να στηθούν σε "αναλογικές" συνθήκες.

 

Το παραμύθι με τους endorsers σταματάει εδώ: όλοι οι επώνυμοι που χρησιμοποιούν Fractal το... χρησιμοποιούν πραγματικά, δεν το έχουν απλά στο ρεύμα για να αναβοσβήνουν τα λαμπάκια. Διότι, ως επαγγελματίες, ξέρουν να επιλέγουν το εργαλείο που θα τους καλύψει, χωρίς περιττούς συναισθηματισμούς. Οι τελευταίοι είναι προνόμιο των ερασιτεχνών μουσικών που συντηρούν και ολόκληρη την αγορά.

 

ΚΑΠΟΙΑ στιγμή θα πρέπει να μπει φρένο στη νεκροφιλία της "όμορφης λαμπίτσας"... και της τεχνολογίας του 1920 που αναπαράγεται ΜΟΝΟ σε τομείς της αγοράς που απευθύνονται στο θυμικό και όχι στην ουσία (λυχνίες παράγονται πλέον μόνο για βαρεμένους audiophiles και βαρεμένους κιθαρίστες).  ;) ;)

 

Η "εξομοίωση" είναι μόνο η αφορμή, δεδομένης της πόρωσης του κοινού με το "πρωτότυπο". Ωστόσο, όσοι έχουν το μυαλό και τη βούληση να προχωρήσουν παραπέρα, με λίγη καλή τύχη και έμπνευση, θα εξερευνήσουν ήχους που δεν ήταν δυνατοί με την τεχνολογία του προηγούμενου αιώνα.

 

Προσωπικά, μου θυμίζει εκεί μέσα δεκαετίας 80 που όλοι 'έπρεπε' να παίξουν μ εκείνα τα rack σαν ψυγεία και ξαφνικά ήρθε ένας Slash και τους πήρε παραμάζωμα με μια les paul κ ένα modded JCM 800...

 

Ο Slash δεν έχει την αποκλειστικότητα στην παραγωγή σύγχρονης μουσικής. Υπάρχουν και κάποιοι άλλοι, που ακούνε (ακούγανε) στα ονόματα Frank Zappa, Adrian Belew, Robert Fripp, John McLaughlin κλπ κλπ. Ποιον επιλέγεις να θεωρεί "ήρωα" ο καθένας είναι δικό του θέμα. Και τελικά ας καταλάβουμε ότι όλα αυτά είναι εργαλεία για να παίζει κάποιος μουσική ασχέτως αν ενσωματώνουν τεχνολογία του 2011 ή του 1911. Ή και παλιότερη (δες post του Χάρρυ περί μπουζουκακίου  ;)).

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γνωριζω οτι παρεχει παρα πολλα πραγματα , απλα λεω οτι κανενας οργανοπαιχτης , κατα την δικη μου βεβαια οπτικη , δεν θα χρησιμοποιησει πανω απο 2-4 ηχους... οποτε υπο αυτην την εννοια οι 50 ενυσχητες που παρεχει φανταζομαι δεν ειναι ολοι χρησιμοι.

Εγω ας πουμε παιζω μεταλ... , αλλος παιζει λαικα , οποτε στον λαικατζη ο engl powerball δεν θα του δωσει τιποτα...

 

Και οχι οτι υποτιμω το μηχανημα απλα τα 2300 που κανει πιστευω ειναι παρα πολλα αφου μπορεις να αγορασεις 2 λαμπατους καλους ενυσχητες αν θες... ΕΝ τω μεταξυ αυτο το ριμαδι δεν πρεπει να κουμπωσει σε καποιον λαμπατο παλι ?

 

 

 

Άρη είναι το μηχάνημα που πρέπει να πάρεις για να μας αφήσεις στην ησυχία μας...Πάρτο και σου υπόσχομαι να σου στέλνω τον Μarillion  για ένα μήνα-καθημερινά- για να στο εξηγήσει...Πάρτο και όλοι στο Noiz θα σε ευγνωμονούμε

 

 

μετα δεν θα σας λειπουν τα θρεντ μου ?  :'( :'( :'( :'(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν φταίει η εξέλιξη της τεχνολογίας για τις φοβίες, τα συμπλέγματα και τις υστερίες μας. Το GAS είναι ανθρώπινο σύνδρομο.  ;)

Αχαχαχαχααα. Ωραία ατάκα απενοχοποίησης.......  ;D

(η οποία βέβαια γνωρίζεις ότι δεν ισχύει αλλά μη το λέμε δυνατά και μας πάρουν με τις πέτρες)

ΚΑΠΟΙΑ στιγμή θα πρέπει να μπει φρένο στη νεκροφιλία της "όμορφης λαμπίτσας"... και της τεχνολογίας του 1920 που αναπαράγεται ΜΟΝΟ σε τομείς της αγοράς που απευθύνονται στο θυμικό και όχι στην ουσία (λυχνίες παράγονται πλέον μόνο για βαρεμένους audiophiles και βαρεμένους κιθαρίστες).   ;) ;)

Κλείσε όσα ματάκια (wink) θες. Πάλι (κατά βάση) άδικο θα χεις.

Τουλάχιστον προς το παρόν.

Τίποτα δεν αποκλείουμε για το (εγγύς ή μακρινό) μέλλον.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου