Προς το περιεχόμενο

Αποριες σχετικα με Korg M50


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εάν το έχεις συνέχεια σε μετακινήσεις απαραίτητα μαλακή θήκη.

 

Γιατί μαλακή θήκη και όχι σκληρή; Οι σκληρές δεν έχουν εξτρά προστασία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Μαλακή για να μην αυξήσεις το βάρος, σαφώς η σκληρή ακόμη καλύτερα, σε σκληρές είναι πολύ μικρό σε διαστάσεις και κολυμπάει μέσα και κινδυνεύει να χτυπηθεί μέσα στην ίδια την θήκη, αν βρεις σωστή διάσταση οκ.

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι πολύ ωραίο οργανάκι το m50 το μόνο μείον μη τύχεις σε προβληματικό με πυκνωτές, εάν δεις ένδειξη "updating right/left panel" την έβαψες κολάει και μένει εκεί...

To να πεσεις σε ενα προβληματικο Μ50 ειναι λιγο σπανιο, κι αυτο γιατι μονο καποια ελαχιστα οργανα της πρωτης "φουρνιας" της παραγωγης (2008) ειχαν το συγκεκριμενο προβλημα. Καπου στα φορουμ της Korg εγραφαν_αν θυμαμαι καλα_απο ποιο serial number και πανω τα οργανα ηταν Οκ. Αν ειναι να αγορασεις καποιο, ψαξε να βρεις και τις limited editions που ειχαν κυκλοφορησει τελευταια και λιγο πριν το τελος της παραγωγης του οργανου, ηταν ολα λειτουργικα Οκ και ειχαν βγει σε χρωμα κοκκινο/ασπρο/σκουρο πρασινο/μπλε/κιτρινο.

 

m50.png

 

Το οργανο τωρα σαν synth ειναι εξαιρετικο, εχει ακριβως την ιδια sound engine του M3. Ειναι στην ουσια ενα Μ3 χωρις το sampler, το karma και τις επεκτασεις. Κατασκευαστικα ειναι μισο πλαστικο και μισο μεταλλικο (το πανω μερος του). Το κλαβιε ειναι πολυ ελαφρυ αλλα μου αφηνε την αισθηση της "ακριβειας" στο παιξιμο, μια αισθηση που δεν ειχα με αλλα βαρυτερα πληκτρολογια.

 

Ας μην ξεχναμε τελος οτι, αλλο ελαφρυ πληκτρολογιο και αλλο μαπα πληκτρολογιο. Οι περισσοτεροι μπερδευουν αυτα τα δυο, νομιζοντας οτι Ελαφρυ = Κακο πληκτρολογιο, κατι που δεν ισχυει βεβαια. Υπαρχουν παραδειγματα πανακριβων οργανων με βαρυκεντρισμενα πληκτρολογια που στο τριμηνο πανω πολλα πληκτρα τους εβγαιναν Off.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα προτιμούσα να πάρω κλασικά το μαύρο χρώμα, τα άλλα ανοιχτόχρωμα δεν μου κάνουν. Μήπως σε αίσθηση το πλήκτρο του είναι το ίδιο με το micro x;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως σε αίσθηση το πλήκτρο του είναι το ίδιο με το micro x;

Ναι. Με ακόμα πιο μαλακή χαλαρή αίσθηση.

 

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι. Με ακόμα πιο μαλακή χαλαρή αίσθηση.

 

 

Αν είναι με ακόμα μαλακότερη αίσθηση τότε μιλάμε για αίσχος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@waterfall δεν είναι μεταλλικό επάνω πλαστικό είναι πάνω κάτω από παντού.

 

ελαφρύ πλήκτρο έχει και το Triton αλλά καμία σχέση.

 

σαν όργανο αξίζει axtarmas αν το σκέφτεσαι σοβαρά προσπάθησε να πας να δεις ένα από κοντά, ίσως έχει ξεμείνει και κάποιο σε κάποια έκθεση ή μεταχειρισμένο μη κολλάς στο πλήκτρο δεν είναι λόγος για να μη το πάρεις είναι πολύ δυνατό όργανο με πολύ καλά pcm και όργανο value for money.

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@waterfall δεν είναι μεταλλικό επάνω πλαστικό είναι πάνω κάτω από παντού.

Το εχω ξαναδιαβασει αυτο εδω κατα καιρους και ειναι περιεργο.

Δεν ξερω τι παιζει με το δικο σου Μ50, αυτο που ειχα εγω παντως, ενα Μ50 green color, ολο το πανω και πισω μερος_που ηταν ενα κομματι_ηταν μεταλλικο. Στην φωτο βλεπεις ποια μερη ηταν μεταλλικα, οπου βλεπεις δηλαδη πρασινο χρωμα_πλην τα πλαϊνα καπακια_ειναι απο μεταλλο.

Το υπολοιπο_κατω μερος και αριστερα του πληκτρολογιου_ειναι απο μαυρο πλαστικο.

Αν ψαξεις λιγο και στο internet θα βρεις αρκετους χρηστες Μ50-61 & 88 να μιλανε για το μεταλλικο πανω/πισω πανελ του οργανου.

 

m50_2.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω και εγώ με τον Waterfall ότι είναι σίδερο όλο το κομμάτι της πρόσοψης

 

Το είχα σε μαύρο όπως επίσης θα πω ότι όντως είχε την πιο μάπα κλαβιερα που έχω πιάσει στα χέρια μου κατά τα αλλά δεν ήταν κακό synth αλλά μια φτηνή καλή λύση τίποτα πάρα πάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου