Προς το περιεχόμενο

Fuzz σε Active Bass


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους τους μουσικούς του φόρουμ!

Με αφορμή μια βόλτα στα μαγαζιά για ανεύρεση ενός fuzz για μπάσο ανοίγω το θέμα

μιας και άκουσα την γνώμη ενός "ηχολύπτη" που μου έκανε εντύπωση. Πριν σας εξηγήσω να διευκρινίσω ότι δεν έχω τις τρομερές γνώσεις για drive, fuzz, distortion και ούτε έχω χρησιμοποιήσει ποτέ κάποιο από αυτά τα εφφέ...

Αρχίζω λοιπόν,  μπαίνω στο μαγαζί (δεν αναφέρω όνομα αλλά όποιος θέλει ρωτάει με πμ)

λέω στον πωλητή οτι έχω ενα ibanez srx705 active μπάσο και οτι θέλω ένα fuzz για μπάσο...

Πρώτον μου λέει δεν υπάρχει fuzz για μπάσο και πως αυτά είναι κολπα των εταιρειών για να πουλάνε... δευτερον σε active 5αρι μπάσο δεν μπορεις να βάλεις fuzz γιατι δεν θα βγάλεις καθαρή νοτα με τίποτα... Αφου λοιπόν μου είπε την άποψη του τον ρώτησα αν γενικότερα μπορώ να βάλω κάποια απο τα αναφερόμενα εφφε και μου απάντησε πως με active μπασο λυπάμαι δεν μπορεις να κανεις και πολλα!

 

Έρχομαι τωρα και ρωτάω όσους γνωρίζουν, τελικά μπορω να βάλω fuzz σε active μπασο

ή δεν θα σταυρώσω νότα όπως μου είπε...?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δεν έχω ιδέα τι εννοούσε ο πωλητής όταν σου είπε ότι δεν μπορείς.

Μήπως τον είδε να παίζει?

 

κακία...ξέρω...αλλά δεν κρατήθηκα!!! Sorry φίλος 8) ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Marathon δεν παρέξηγω...

Δεν έκατσα πάνω απο 5 λεπτά μιας και ήταν απόλυτος στην γνώμη του...

Οπότε δεν άκουσε την κουλαμάρα μου...

evilnye αυτό έψαχνα αλλα δεν το είχαν...

Ευχαριστώ πάντως και για τις απαντήσεις και για τις κακίες... :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πωπω... Κι εγω που νομιζα οτι αυτα που βγαιναν απο το Guyatone με το active 5χορδο μου ηταν νοτες... Προφανως πρεπει να πεταξω ενα απο τα δυο επιτοπου... ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτον μου λέει δεν υπάρχει fuzz για μπάσο

Τα φαζ για μπάσο είναι κάτι σαν τον Μπίγκφουτ: πολλοί λένε πως υπάρχει αλλά μην τους πιστεύεις.

 

και πως αυτά είναι κολπα των εταιρειών για να πουλάνε...

...αλλά εμείς είμαστε πιο πονηροί και τέτοια δεν τα χάφτουμε.

 

δευτερον σε active 5αρι μπάσο δεν μπορεις να βάλεις fuzz γιατι δεν θα βγάλεις καθαρή νοτα με τίποτα...

Στο θεωρητικό επίπεδο κονσεπτουαλιστικής νόησης της έννοιας της παραμόρφωσης, ένα είδος της οποίας είναι και ο φαζοειδής ψαλιδισμός, επιδιώκεται αυτή ακριβώς η μονόδρομη απώλεια του αρχικού τόνου, αν και βέβαια με την ανορθόδοξη παρούσα ερμηνεία υπονοείται πχ. πως ενώ σε active 5ρι δε μπορείς να βγάλεις καθαρή νότα με τίποτα, σε μη active 5ρι μπορείς. Θα άξιζε ακόμη ίσως να αναφέρουμε το γεγονός πως πολλοί διανοητές έχουν εντοπίσει το εξής πρόβλημα: μια τέτοια στρουκτρουραλιστική προσέγγιση δεν επιφέρει την ενοποίηση της θεωρίας για όλα τα μπάσα, αφού δεν γνωρίζουμε τι συμβαίνει σε 4ρια, 6ρια κλπ.

 

Αφου λοιπόν μου είπε την άποψη του τον ρώτησα αν γενικότερα μπορώ να βάλω κάποια απο τα αναφερόμενα εφφε και μου απάντησε πως με active μπασο λυπάμαι δεν μπορεις να κανεις και πολλα!
Αυτή η ευγενική χειρονομία και ομολογία λύπης, αν και με μια πρώτη ανάγνωση μοιάζει σαν μια προσπάθεια συναισθηματικής προσέγγισης και ταύτισης προς τον χαρακτήρα του πάσχοντα ("ιδιοκτήτης active μπάσου"), σημειολογικά παραπέμπει περισσότερο σε μια έμμεση απόπειρα καταναλωτικής χειραγώγησης, κατά πάσα πιθανότητα παρουσιαζόμενης ως πρόταση για ριζική κάθαρση ("πέτα το"), συνοδευόμενης από υπόσχεση προσωπικής αυτοβελτίωσης με άμεσα αποτελέσματα που επεκτείνονται και σε επίλυση οφθαλμολογικών προβλημάτων ("πάρε ένα Aria να δεις το φως σου"), επισφραγιζόμενης ως επιχειρήματος και από την επακόλουθη επιβεβαίωση εκ του χαρακτήρα του χειραγωγού ("πωλητής") της αντικειμενικότητας, ακεραιότητας και τιμιότητάς του ("μη με ευχαριστείς, τη δουλειά μου κάνω").

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το όλο σκηνικό μου θύμισε 2 γνωστά μαγαζιά προς Εξάρχεια μεριά (ένας απ τους πωλητές του ενός μάλιστα, δούλευε στο άλλο παλιότερα...)

Σνομπισμός και ξερολισμός σε όλο τους το μεγαλείο! (βγάζω τον πόνο μου λίγο... :P)

το πιο χοντρό ήταν όταν πριν λίγους μήνες μπήκα στο μαγαζί και ρώτησα αν έχει χορδές electro harmonix, και ο τύπος μου λέει με υφάκι "εδώ φέρνουμε μόνο καλές μάρκες!!" δυστυχώς δεν σκέφτηκα να του θυμίσω πως όταν δούλευε στο παρακάτω μαγαζί (τίγκα στο electro harmonix) μου είχε σαλιώσει άπειρα τον πισινό για να μου πουλήσει ένα απ τα καλύτερα πετάλια στον κόσμο! μαντέψτε!! electro harmonix τότε!!

 

sorry για τη μακρηγορία.. θέλω να πω να μην ακούς κανέναν που το παίζει ψαγμένος και που πάσχει από "ποιότητα". άκου τ αυτάκια σου και κάνε ότι θες και σ αρέσει! έτσι γιατί μπορείς, όπως λέει κι ο τύπος στο παρακάτω βίδεο... ο οποίος βάζει και active και ακούγεται μια χαρά... ;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά δεν ξέρει κανένας εδώ μέσα ότι το fuzz σε active μπάσσα ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΡΗΤΑ, καθώς μπορεί να καταστρέψει τους μαγνήτες, να κάψει τον ενισχυτή και να προξενίσει σταδιακό σάπισμα του σώματος του οργάνου και λιώσιμο της ταστιέρας? Απ' ότι καταλαβαίνω όχι απλά ήταν ενημερωμένος ο πωλητής για τους κινδύνους, αλλά ακόμα προσπάθησε να σου το φέρει με το μαλακό για να μην πανικοβληθείς! Αντί να πεις ένα ευχαριστώ κάθεσαι και τον σχολιάζεις στα Forum...αχάριστε! ;)

...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

τρομεροοοοοοοοοο!

 

λεπον ακου προσεκτικα! πηγαινε στο μαγαζι και πες τον πωλητη να κανει λογαριασμο στο νοιζ.καθε μερα να μπορει να δινει μια τετοια πληροφορια θα μας κανει ολους πιο χαρουμενους!

 

χαχααχααχαχαχαχαχαχαχα

παω να κοιμηθω

χαχαχαχαχχαχαχαχαχαχαχαχαχα

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

sorry για τη μακρηγορία.. θέλω να πω να μην ακούς κανέναν που το παίζει ψαγμένος και που πάσχει από "ποιότητα". άκου τ αυτάκια σου και κάνε ότι θες και σ αρέσει! έτσι γιατί μπορείς, όπως λέει κι ο τύπος στο παρακάτω βίδεο... ο οποίος βάζει και active και ακούγεται μια χαρά... ;)

 

 

Βασικά το βίντεο που έβαλες λέει το αντίθετο, ότι δλδ το woolly mammoth δεν ακούγεται και τόσο καλά με active μπάσα (κάτι που τονίζει και ο ίδιος ο κατασκευαστής του).

 

Γενικά όμως υπάρχουν πολλά bassfuzz που παίζουν εξίσου καλά και σε active kai σε passive μπάσα.

 

Μια ερώτηση για τον πωλητή: Αφού δεν υπάρχουν fuzz για μπάσο, αυτό που ακούω στους Muse τι είναι?

 

Πάντως και αυτός ανήκει στην αθάνατη κατηγορία του έλληνα πωλητη σε μαγαζί  μουσικών οργάνων....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου