Προς το περιεχόμενο

Fuzz σε Active Bass


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

εγώ δεν θέλω να μας πεις ποιος ήταν ο πωλητής...είμαι σίγουρος ποιος είναι :P

 

Μα γιατι δε το λετε. Δεν τιθεται θεμα δυσφημησης να επαναλαβεις τα ιδια τα λογια του πωλητη και την πηγή τους.

 

Υ.Γ. οσο αφορα το mammoth ειναι γνωστο στους μπασιστικους κυκλους η ασυμβατοτητα του με τα active :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Χρησιμοποιώ το bass big muff σε active οργανο εδώ και δύο χρόνια και η θέση μου είναι: "Δεν το αλλάζω με τίποτα". Πραγματικά είναι τόσο παραμετροποιήσομο πετάλι που δεν νομίζω να έχει πρόβλημα με κανένα όργανο. Άλλο να μην σου αρέσει η χροιά του και άλλο να λες "δεν κάνει" για active.

...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρησιμοποιώ το bass big muff σε active οργανο εδώ και δύο χρόνια και η θέση μου είναι: "Δεν το αλλάζω με τίποτα". Πραγματικά είναι τόσο παραμετροποιήσομο πετάλι που δεν νομίζω να έχει πρόβλημα με κανένα όργανο.

καλα δεν το λες παραμετροποιησημο...Μονοπλευρο ειναι και ουσιαστηκα μονο ενα ηχο εχει...το ειχα και το σκοτωσα στις αγγελιες 50 ευρω..καλο πεταλακι αλλα πολυ μονοπλευρο...αν θες κατι ποιο καλο υπαρχουν αλλα πραγματα και πολυ πιο ακριβα...εγω αλλο θελω να ρωτησω...το zvex δουλευει καλυτερα με passive οργανα...τοσο δυσκολο ειναι να ανεβασω τον διακοπτη σε Passive και να παιξω?

και κατι αλλο.... Ρε πειτε μας ποιος ειναι ο τυπος!!!Οσοι γουσταρετε ανοιγουμε νεο θεμα για διοργανωση εκδρομης των μπασιστων του νοιζ για το συγκεκριμενο μαγαζι με σκοπο να  βρουμε τον κυριο αυτο και να του εκφρασουμε τις απορειες μας...

 

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Πρώτον μου λέει δεν υπάρχει fuzz για μπάσο και πως αυτά είναι κολπα των εταιρειών για να πουλάνε... δευτερον σε active 5αρι μπάσο δεν μπορεις να βάλεις fuzz γιατι δεν θα βγάλεις καθαρή νοτα με τίποτα... Αφου λοιπόν μου είπε την άποψη του τον ρώτησα αν γενικότερα μπορώ να βάλω κάποια απο τα αναφερόμενα εφφε και μου απάντησε πως με active μπασο λυπάμαι δεν μπορεις να κανεις και πολλα!

 

Έρχομαι τωρα και ρωτάω όσους γνωρίζουν, τελικά μπορω να βάλω fuzz σε active μπασο

ή δεν θα σταυρώσω νότα όπως μου είπε...?

 

OK o καθένας έχει την αποψή του, δυστυχώς ξεροκέφαλοι δήθεν γνώστες υπάρχουν παντού και σε αφθονία. Βέβαια δεν είναι προτοφανές φαινόμενο στον ελληνικό εμπορικό κόσμο (ή μικρό-κοσμο ;D) αμα ζητήσει κάτι ο πελάτης που δεν υπάρχει στο μαγαζί,τότε αυτό το κάτι μπορεί να το θάψει με θαυμαστό τρόπο και ύφος από δεν ξέρεις τι σου γίνεται κάτσε να σου πω, εως 100 καρδιναλίων, 29 κατασκευαστών ιπτάμενης σκούπας και δεν ξέρω και γω τι άλλο.

 

Πριν κάμποσα χρόνια είχα πάει μ' ένα φιλαράκι σ ' ένα μαγαζί για να πάρει θήκη για κινητό, ήθελε συγκεκριμένη, που

δεν υπήρχε κει μέσα τελοσπάνων, αλλά ο μαγαζάτορας είπε ότι δεν έχει, τις έφερνε παλιά αλλά τις σταμάτησε μετά από παράπονα πελατών και καλά, αλλά είχε άλλες μπλα μπλα κλπ κλπ.

 

Όσο για το αν μπορεί να συνδυαστεί φαζ με active μπάσο, ή οτιδήποτε άλλο, κάποιες φορές τα εμπόδια και οι περιορισμοί υπάρχουν μόνο στο μυαλό μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα αυτο δεν υπαρχει..Θεος ειναι.

 

Παντως κι εγω μια χαρα χρησιμοποιω και Bass Big Muff και ODB-3 και Tech 21 Bass Driver και ενα σωρο ακομα που εχω δοκιμασει σε ακτιβ μπασο. Η εστω σε μπασο με ακτιβ προενισχυση αν μετραει αυτο.

 

Μου θυμιζει εναν τυπα σ'ενα μαγαζι που μου ελεγε οτι το ODB-3 ειναι overdrive και οχι distortion επειδη ειναι κιτρινο και τα κιτρινα Boss ειναι overdrive ενω τα κοκκινα distortion (εν μερει δικιο εχει). Αντ'αυτου μου πλασαρε ενα (αρκετα πιο ακριβο) MXR για pure distortion. Αλλα ακομα και κιτρινο που ειναι εχει χροια καθαρου distortion, τι να κανουμε. Δεν ξερω αν η κυματομορφη του ηχου μετα το πεταλι μοιαζει με overdriven, παντως ο ηχος distortion ειναι. Κι οτι κι αν εκανα, overdrive δεν καταφερα να βγαλω. Παντα distortion-ιζε (σικ) ο ηχος. Εν τελει δοκιμασα και το MXR (που ηταν αρκετα πιο fuzzo-ειδες) αλλα πηρα το Boss γιατι μ'αρεσε η χροια του περισσοτερο. Και δεν το μετανιωνω, το λατρευω αυτο το πεταλι.

 

Η ενας αλλος που μου ελεγε να παρω το κιθαριστικο Big Muff αφου δεν εχει διαφορες απ'το μπασιστικο, που φυσικα δεν υπηρχε στο μαγαζι. Ελα ομως που εχει. Βεβαια ο τελευταιος ειναι γνωστης και εξαιρετικο-εξυπηρετικοτατο παλικαρι και ειμαι σχεδον σιγουρος οτι δεν το εκανε για να πουλησει. Γενικα το εν λογω μαγαζι μου χει αφησει παντα τις καλυτερες εντυπωσεις, οπως κι ενα ακομα (δεν εχω προβλημα να τα αναφερω, Θεσσαλονικη και τα 2) και ειμαι παντα χαρουμενος να συναλλασσομαι μαζι τους. Αντιθετα αρκετα αλλα και μεγαλα, ειναι απλα για μπατσες (επιεικως...)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες αργότερα...

το όλο σκηνικό μου θύμισε 2 γνωστά μαγαζιά προς Εξάρχεια μεριά (ένας απ τους πωλητές του ενός μάλιστα, δούλευε στο άλλο παλιότερα...)

 

Μήπως θυμάσαι καμιά διεύθυνση από αυτό που πούλαγε EHX πετάλια....???? Ευχαριστώ ψάχνω και δεν βρίσκω πουθενά... :) :) :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα,

 

προσωπικα ειμαι μπασιστας και fan των active και των fuzz.

οποιος πιστευει οτι fuzz+active+bass δεν λειτουργουν μπορω να στειλω απειρα links που να αποδεικνυουν το αντιθετο. Αυτο που συμβαινει ομως ειναι οτι το καθε fuzz δεν λειτουργει καλα με το καθε μπασο.

 

μπες στο link μου http://freqbox-pedals.com/ και δες το buzz fuzz, το video εχει γυριστει με active bass.

i love handmade

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή χρονιά.

Εγώ έχω ένα passive και ένα active και δεν βλέπω ότι το πρώτο συμπεριφέρεται καλύτερα σε fuzz. Διαφορετικά μεν αλλά όχι καλύτερα. Είναι σχετικό.

Επίσης, μία μόντα που έκανα να βάζω μετά από fuzz πετάλι ένα odb-3 με ρύθμιση για booster (balance=0 gain=full), μου φάνηκε πολύ καλή. Θα ήθελα γνώμες αν το έχει κάνει κανείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου