Προς το περιεχόμενο

Φίλοι πιανίστες help


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κατα τη γνώμη μου αυτό που θα σε βοηθούσε ειναι βασικές γνώσεις αρμονίας και καποια μελέτη απλών τραγουδιών σε παρτιτούρα.Ετσι θα παιρνες μια γρήγορη ιδέα ποιές συγχορδίες χρησιμοποιούμε σε μια απλή μελωδία ενός τραγουδιού.Επειδή εχω παιξει και διδάξει πιάνο,εχω να σου πώ οτι τα μαθήματα πιάνου θα σε βοηθήσουν πολύ στην τεχνική σου και στα προβλήματα που εχεις με το ρυθμό,αλλά οχι και τόσο στη συνοδεία.Πολλές φορές ανθρωποι με ενα καλό αυτί και μεράκι μπορούν να βρούν και να παίξουν ενα τραγούδι πολύ καλύτερα απο μαθητές που σπουδάζουν χρόνια πιάνο,αλλά δεν εχουν ξεφύγει για λίγο απο τη λογική μιας κλασσικής παρτιτούρας.

Οπότε ναι στο  Hanon και στο Czerny αλλά και στο προσωπικό ψάξιμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλές φορές ανθρωποι με ενα καλό αυτί και μεράκι μπορούν να βρούν και να παίξουν ενα τραγούδι πολύ καλύτερα απο μαθητές που σπουδάζουν χρόνια πιάνο,αλλά δεν εχουν ξεφύγει για λίγο απο τη λογική μιας κλασσικής παρτιτούρας.

 

Συμφωνώ..Αυτό συμβαίνει όντως ναι..Έχω γνωρίσει ανθρώπους που παίζουν μόνο παρτιτούρες και δεν μπορούν να βγάλουν ένα απλό κομμάτι με το αυτί τους στο πιάνο...Εγώ μπορώ να το κάνω, απλά δεν ξέρω πώς ακριβώς να παίξω με το αριστερό μου χέρι(π.χ να παίξω αρπίσματα? να κάνω ανάλυση συγχορδίας? κλπ..) και γενικά να είμαι σωστός χρονικά..Σε αυτό το πρόβλημα δεν αρκεί πιστεύω (ίσως κάνω και λάθος..) ένα καλό αυτί..Οπότε πέρα απο το προσωπικό ψάξιμο, στη δικιά μου περίπτωση πιστεύω πως χρειάζομαι τα βιβλία-μαθήματα αρμονίας και ότι άλλο χρειαστεί για να αποκτήσω τις βάσεις και την μουσική παιδεία.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου