Προς το περιεχόμενο

Σκηνική Παρουσία – Ύψος Κιθάρας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ  το θέμα , όπως και πολλά άλλα , το προσεγγίζω με μία χαλαρή και χιουμοριστική διάθεση, αλλά είναι ένα θέμα! Το απόδειξε ο Kotzen (μίας και το συζητάει) , και ο Satriani (thanks Longshadow – πολύ ωραίο video – και πολύ καίριο στη συζήτηση). Tο επιβεβαίωσε και ο Vai., δεν θυμάμαι σε ποιο video ήταν για να το βάλω. Θυμάμαι όμως τι έλεγε: Έλεγε λοιπόν ότι όταν έπαιζε με whitsnake και Lee Roth, επειδή τα μέρη του τότε ήταν εύκολα (γι΄ αυτόν προφανώς ;D) μπορούσε να κάνει τσαχπινιές και υπερβολές στην σκηνή (άλλωστε είναι γνωστός poseras). Όταν κλήθηκε ως solo artist πλέον να παρουσιάσει σε live τα δικά του κομμάτια, έλεγε ότι στην αρχή δυσκολευόταν διότι ήταν σαφώς πιο τεχνικά και δεν μπορούσε να τα παίξει παρά μόνον καθισμένος. Έπρεπε λοιπόν, να δουλέψει πάρα πολύ στην πρόβα και την όρθια –ποζεράδικη στάση. Ναι η μουσική είναι , καλώς ή κακώς, και show – εικόνα, όπως λέει και ο freerock.    

 

Συμφωνώ!Δε διαφωνούμε κάπου.Πάντως ο Σατριγιάννης είπε μεγάλη σοφία!''Καλύτερα να φράφεις τα κομμάτια όρθιος'' και εξηγεί γιατί... Απλά το κοινό δεν πιστεύω ότι θα μείνει στην ποζεριά όταν δεν θα μπορείς να σταυρώσεις νότα...(ή είμαι πολύ αισιόδοξος? :P)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 134
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Μπααα,η πραγματικότητα σε διαψεύδει. ;). (Στο υπογραμμισμένο αναφέρομαι)

Μαλλον εχεις δικιο...αναιρω την προταση... ;) ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά 96,75 %  :D. Στο δεύτερο παράδειγμα με τη strat, θα την κατέβαζα κατά 7-12 cm από την πλευρά του χεριού που κρατάει το μανίκι.  Αν ήταν LP θα συμφωνούσα απόλυτα με αυτή τη θέση.  :D

Το στήσιμο στις φωτό δεν είναι και πολύ σωστό, έχουν λίγο μεγαλύτερη κλίση από την

κανονική,τις έβγαλα πολύ γρήγορα με χρονόμετρο στη μηχανή και δεν πρόλαβα να τις

στρώσω. Για αυτό και η γωνία του αριστερού σε πολλές είναι ελάχιστα μικρότερη απο

το ''σκηνικά αποδεκτό'' όριο των 90 μοιρών ;D

edit: Πολύ ωραίο ρολόι . Πολύ Grohl!!!!

Ευχαριστώ! Τον έψαξα στο google images, όντως είναι σχεδόν ίδιο. Πως πρόσεξες και

θυμήθηκες τέτοια λεπτομέρεια?

 

Συμφωνώ για την strat και την lp και απαντώ με 2 παραδείγματα για 335 (&345)

 

Συντηρητικό

Larry_Carlton_Gibson_ES-335.jpg

 

Rock and cool

2636817764_f14aa1bf61.jpg

 

Kαι για να χαβαλεδιάσουμε λίγο περισσότερο... Με κοντό μαλλί χτενισμένο πίσω και μουσάκι

τι θα μου πήγαινε ενδυματολογικά με strat και τι με 335?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Συμφωνώ!Δε διαφωνούμε κάπου.Πάντως ο Σατριγιάννης είπε μεγάλη σοφία! και εξηγεί γιατί... Απλά το κοινό δεν πιστεύω ότι θα μείνει στην ποζεριά όταν δεν θα μπορείς να σταυρώσεις νότα...(ή είμαι πολύ αισιόδοξος? :P)

Μεγάλη αλήθεια αυτό το: ''Καλύτερα να γράφεις τα κομμάτια όρθιος''. Όπως και καλό θα είναι να γράφεις και κομμάτια, αν έχεις σκοπό να τα παίξεις live , που μπορούν να παιχτούν live. Αν έχεις 32 κιθάρες σε ένα track είναι λίγο δύσκολο. Όσο για το τελευταίο μιλάμε φυσικά ότι ξέρεις να παίζεις. Τι εννοώ, γιατί ας πούμε ο Dug Aldridge, δεν επαναπαύεται; Είναι σπουδαίος μουσικός. Όμως ξέρει ότι δουλεύει στη Rock βιομηχανία, και έχει six pack π.χ  λες και ξεπήδησε από καμία ταινία καράτε ;D Ο ανταγωνισμός είναι μεγάλος out there.

 

Πως πρόσεξες και

θυμήθηκες τέτοια λεπτομέρεια?

Γιατί όπως λέει και η Εύη είμαι βρομωποζεράς, αυτά προσέχω!  ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε warwickplayer δεν ξερω ποσο εχεις ακουσει Kotzen ή αν ειναι του γουστου σου(δεχομαι παντα το ''δε μ αρεσει ρε παιδια κι ας παιζει σα το θεο'')αλλα μιλαμε για εναν παιχτη-συνθετη-τραγουδιστη που εχει αποδειξει αντικειμενικα ενα πολυ υψηλο επιπεδο μουσικοτητας που δε νομιζω οτι του ταιριαζει η απαξιωση.Γνωμη μου...

Υπαρχει η αξια και το πλασαρισμα.

Το δευτερο δεν αναιρει το πρωτο.

Το πρωτο αν δεν υπαρχει,αναιρει το δευτερο.

Κοιτα το να εισαι ομορφος αισθητικα σ αυτο που παιζεις ειναι κατι υποκοιμενικο και δεν σε κανει τεχνικο παικτη...

οπως και να χει δεν απαξιωνω τον παικτη απλα λεω οτι αφου και ο ιδιος παραδεχεται οτι τον βολευει να παιζει με την κιθαρα ποιο ψηλα ο μονος λογος που δεν το κανει ειναι για να μην χαλασει την εικονα που πασαρει-πουλαει στοι κοινο που τον αγοραζει...οπως και να χει το θεμα το πλασαρισμα ειναι πολυ ποιο σημαντικο απο την αξια...ειδικα σε χωρες οπως η ελλαντα...

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Θα επανέλθω με απορία μου στυλιστικής εμφάνισης όσον αφορά το μπάσο. Να πάρω short scale για λόγους εμφάνισης ή όχι;

Εύη, να πάρεις!

 

Kαι για να χαβαλεδιάσουμε λίγο περισσότερο... Με κοντό μαλλί χτενισμένο πίσω και μουσάκι

τι θα μου πήγαινε ενδυματολογικά με strat και τι με 335?

 

H 335 πάει πολύ με αυτό το style Miami Vice – Don Johnson (κουστούμι – t-shirt), του δευτέρου παραδείγματος σου ;D. H strat θέλει Λευκό Πουκάμισο, μαζεμένα μανίκια μέχρι τους αγκώνες και εμπριμέ γραβάτα, όπως μας το δίδαξε ο Ricky Wilson, sorry o Keith Strickland ήθελα να πώ!  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ανταγωνισμός είναι μεγάλος out there.

 

Δηλαδή υπάρχει ανταγωνισμός και στο image? :o :o

Δηλαδή με τη μπάντα που παίζουμε death metal πρέπει στις φωτογραφίες να κόψω τα χαμόγελα και τα νάζια? :P

Τι θυσίες πια θα κάνουμε για τη δόξα.... ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή με τη μπάντα που παίζουμε death metal πρέπει στις φωτογραφίες να κόψω τα χαμόγελα και τα νάζια? :P

Εγω θα σε ρωτησω κατι αλλο...γιατι το στυλ που παιζεται ονομαζεται death metal αφου δεν ειναι κανενας απο εσας πεθαμενος?

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα το να εισαι ομορφος αισθητικα σ αυτο που παιζεις ειναι κατι υποκοιμενικο και δεν σε κανει τεχνικο παικτη...

οπως και να χει δεν απαξιωνω τον παικτη απλα λεω οτι αφου και ο ιδιος παραδεχεται οτι τον βολευει να παιζει με την κιθαρα ποιο ψηλα ο μονος λογος που δεν το κανει ειναι για να μην χαλασει την εικονα που πασαρει-πουλαει στοι κοινο που τον αγοραζει...οπως και να χει το θεμα το πλασαρισμα ειναι πολυ ποιο σημαντικο απο την αξια...ειδικα σε χωρες οπως η ελλαντα...

Συμφωνω σε ολα... ;)

Εξω(abroad) ειναι μουσικη βιομηχανια ομως.Εδω ειναι περιπτερο... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου