Προς το περιεχόμενο

Ibanez SR600 review


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καταρχάς μεγειές μου... Είναι το πρώτο μου καινούριο όργανο από τότε που ξεκίνησα να παίζω μουσική που κάνει πάνω από 300 ευρώ... Έχοντας κάνει την βλακεία να πουλήσω το 5χορδο "για να πάρω Fender" τριγύρναγα δεξιά και αριστερά χωρίς να βρω κάτι που να με εκφράζει... Εν τέλη αποφάσισα να κάνω μία σοβαρή έρευνα αγοράς και με ένα medium budget της τάξεως των 600-900 ευρώ να πάρω ένα όργανο που να με καλύπτει στα πάντα... Εν τέλη μετά από μεγάλη φαγομάρα στο Internet και 2-3 επισκέψεις κέντρο δοκιμάζοντας γύρω στα 15 όργανα (από κινέζικα μέχρι Αμερικάνικα) κατέληξα στο SR600... Το μπασάκι είναι κουκλί, έχει τα πάντα όλα και ήταν σχεδόν το φθηνότερο από αυτά που δοκίμασα (προς έκπληξή μου)... Στο παιχνίδι παίζανε το G&L L2000 tribute, Cort B4, Ibanez SR700, Ibanez BSB 670, Fender Jazz american deluxe (Μεταχείρα), Fender P bass (mexico), Epiphone SG bass... Εν τέλη λόγω εμφάνισης, ήχου ΚΑΙ τιμής (με αυτή τη σειρά) αγόρασα το SR600 που μου πήγε στα 600 ευρώ ολοκαίνουριο από Ελλάδα... (ναι ξέρω έδωσα 50 ευρώ παραπάνω από το thomann αλλά ήμουνα στον Τρίμη για 2 μέρες επί 3 ώρες τη μέρα και τον έπρηξα χωρίς να παραπονεθεί... γυφτιά να το πάρω από το Internet γιατί μετά που θα δοκιμάζω και που θα έχω την εγγύηση?) Στα του μπάσου τώρα... Έχει υπέροχο ΛΕΠΤΟ μπράτσο που με βολεύει απίστευτα.. Το σώμα είναι ash και το μπράτσο Jatoba/Βubinga... Μαγνήτες οι Bartolini MK1 με προενίσχυση EQB-IIIS από την Bartolini επίσης αν δεν κάνω λάθος... Πολύ παραμετροποιήσιμο και το EQ ανταποκρίνεται πάρα πολύ καλά... Το θέμα που υπήρχε στην φθηνή SR σειρά (μη Prestige δλδ) με την έλλειψη μεσαίων έχει εξαλειφθεί πλήρως καθώς πλέον υπάρχει mid frequency διακόπτης που το μετατρέπει άμεσα σε slap machine... Παραθέτω φωτογραφίες για οφθαλμόλουτρο και επανέρχομαι για κλιπάκια...

DSC01458.JPG.e537bf0067b92ad3c37e522b9523eb61.JPG

DSC01460.JPG.db4b9001afd2b972d548e7e504b02ab0.JPG

DSC01461.JPG.b464061bd10ff8b9d7ec307ef6645681.JPG

DSC01463.JPG.969b068c4a73308e3cfc6f547dbecee4.JPG

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Πολύ ωραίο, πολύ καλορίζικο και κρίνοντας από το ash σώμα πολύ «σκαστό» άρα και σλαπαριστό  ;D

 

Πάντως, δεν νομίζω να είχες μέγα θέμα για το τι θα αποφάσιζες να πάρεις- αφού είσαι δηλωμένος Ibanezaκιας  ;D ;D ;D ;D

 

Και ανάμεσα σε αυτά που είχες να διαλέξεις (με μια επιφύλαξη μόνο για το G&L, που αν θυμάμαι όμως δεν σου έκανε το μπράτσο) είναι η καλύτερη/ ευέλικτη επιλογή.

 

Και πάλι καλορίζικο και καλόπαικτο.

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(Τα πολλά εν τέλη δεν ξέρω γιατί έγιναν αλλά ελπίζω να μην δείτε το review ως έκθεση :P :P)

Επιστροφή λοιπόν με κλιπάκι... Χάλια βγήκε παιχτικά αλλά βαριόμουνα (sick) να ετοιμάσω κάτι πιο καλό... Ούτε καν μετρονόμο δεν χρησιμοποίησα... Τέσπα... Είναι καρφί στην κάρτα ήχου και τίποτα άλλο από πάνω... Επίσης κάτι που ξέχασα πριν το σώμα δεν έχει φινίρισμα απλώς μία πολύ ελαφριά στρώση από λάδι (όπως μου είπε το παληκάρι από τον Τρίμη)...

 

Πολύ ωραίο, πολύ καλορίζικο και κρίνοντας από το ash σώμα πολύ «σκαστό» άρα και σλαπαριστό  ;D

 

Πάντως, δεν νομίζω να είχες μέγα θέμα για το τι θα αποφάσιζες να πάρεις- αφού είσαι δηλωμένος Ibanezaκιας  ;D ;D ;D ;D

 

Και ανάμεσα σε αυτά που είχες να διαλέξεις (με μια επιφύλαξη μόνο για το G&L, που αν θυμάμαι όμως δεν σου έκανε το μπράτσο) είναι η καλύτερη/ ευέλικτη επιλογή.

 

Και πάλι καλορίζικο και καλόπαικτο.

Ναι είμαι δηλωμένος Ibamezακιας αλλά πήγα με ανοιχτά αυτιά... Δεν φταίω εγώ που η Ibanez ξέρει να φτιάχνει όργανα...  :P :P :P

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως υποσχέθηκα...

Καταρχας καλοπαικτο!!!

Ειναι πανεμορφο!

Σε καποια φαση με μπερδεψες μ αυτα που επαιζες...μπουζουκι λεω παιζει η μπασο?Φυσικα...Μου αρεσε!!!

διακρινω πολυ λεπτο μπρατσο?

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχας καλοπαικτο!!!

Ειναι πανεμορφο!

Σε καποια φαση με μπερδεψες μ αυτα που επαιζες...μπουζουκι λεω παιζει η μπασο?Φυσικα...Μου αρεσε!!!

διακρινω πολυ λεπτο μπρατσο?

Έχω φάει σκάλωμα τον τελευταίο καιρό με χιτζαζ κλίμακες και κάτι ενορχηστρώσεις και μου βγήκε από μόνο του... ΠΑΡΑ πολύ λεπτό... Ακριβώς όπως πρέπει...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mεγειες, μεγειες. Ειχα παιξει με ενα SR600 προσφατα και μου αφησε παρα πολυ καλη εντυπωση, ειδικα τα ηλεκτρικα του ειναι αν μη τι αλλο εντυπωσιακα για ενα οργανο τετοιας τιμης.

 

Το μπρατσο ειναι οντως λεπτο αλλα θυμαμαι οτι μου ειχε κατσει καλα στο χερι παρολο που ειμαι φαν των χοντρων μπρατσων - εχει αρκετα βολικο προφιλ θα ελεγα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

funky bassman τι σε έκανε να μην επιλέξεις το cort B4. εννοώ τι δεν σου άρεσε; ψάχνω αυτές τις μέρες και καταλήγω μάλλον σε Cort B4, B5, ή θα πάμε για την υπέρβαση A4,A5.

 

είχα το ίδιο δίλλημα και είμαι πρώην κάτοχος ibanez SR705

we need to re-discover communication

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

funky bassman τι σε έκανε να μην επιλέξεις το cort B4. εννοώ τι δεν σου άρεσε; ψάχνω αυτές τις μέρες και καταλήγω μάλλον σε Cort B4, B5, ή θα πάμε για την υπέρβαση A4,A5.

 

είχα το ίδιο δίλλημα και είμαι πρώην κάτοχος ibanez SR705

3 πράγματα...

1ον το eq του B4 (δεν ήταν τόσο παραμετροποιήσιμα)

2ον ο ήχος του έμοιαζε περισσότερο με το SR700 το οποίο ήταν πιο μουντό... όχι άσχημα μουντό αλλά όχι τόσο ζωντανό...

3ον είναι αντιγραφή των ibanez, κατασκευάζονται στο ίδιο εργοστάσιο αλλά: σε τιμή το ibanez έβγαινε πιο φθηνό, τα ibanez έχουν καλύτερη μεταπωλητική αξία, έχουν πιο όμορφο headstock και επίσης είναι the real thing...  ;)

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου