Προς το περιεχόμενο

Κάρτα ήχου και ατιμα κλικς


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Θάθελα κι εγώ μια τεκμηρίωση από τον musitech για τις θέσεις του...

Επίσης να δώσει και μια απάντηση στον ghen που προσπέρασε έντεχνα..

Τέλος συμφωνώ με τον nEwBiE και την κατάσταση "ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΩ" ...

(ωραία το έθεσες :) )

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Σύμφωνα με αυτό το site: http://www.rme-audio.com/english/techinfo/PCIe_02.htm

 

 

915P/925/945X

 

These chipsets and related motherboards may work sufficiently well for DAW purposes (click-free Thonex stress test results down to 6 ms latency setting) if combined with low-powered PCIe video cards such as ATI X300 or Nvidia 6200. With increasingly more powerful PCIe cards installed, the PCI sub-system including Firewire, will be taxed at the expense of effective PCI bandwidth and streamed audio I/O.

 

It is recommended that users install the latest Intel Matrix Storage Manager Intel Matrix Storage Manager with improved SATA/RAID/AHCI support if you are using Intel 9xx Express chipsets and experience pops/clicks in playback mode.

 

There are user reports of “Task 330 errors” with Intel 915GAV/945 chipsets and Sydec soundcards.

 

Τα chipsets 915/925/945 ίσως δουλέψουν επαρκώς για χρήση DAW (Thonex test μέχρι 6ms χωρίς κλικ) αν συνδυαστούν με PCI-e κάρτα γραφικών με χαμηλές απαιτήσεις. Το may αυτό για μένα είναι ένα μεγάλο may. Το να στήσει DAW κανείς σήμερα σε 945 είναι ρίσκο (hit & miss όπως το χαρακτηρίζουν σε σχετικά threads σε άλλα fora).

 

Φυσικά υπάρχει η πιθανότητα να παίξει κανονικά το σύστημα, όμως δεν το ξέρει κανείς μέχρι να το δοκιμάσει. Τη στιγμή που υπάρχουν χρήστες που αναφέρουν ότι τρέχουν επιτυχώς Τhonex & Blofields στα 64+128 samples με 955 και 975, θα συνιστούσα 955 ή 975 και όχι 945.

 

Αυτά στην περίπτωση που θέλει κανείς σώνει και καλά INTEL. Και προφανώς έχει καλούς λόγους (λέγε με DSP card compatibility). Προσωπικά θα επέλεγα έναν dualcore Opteron ή Athlon X2 με μπόλικη L2 cache και mobo με nForce3 chipset (price/performance ratio). Οπότε και ξεχνάμε τα PCI/PCI-e interconnectivity issues...

 

Τα παραπάνω στην περίπτωση που κάποιος ΔΕΝ θέλει να χρησιμοποιήσει DSP card (poco/uad).

 

Tέλος, ότι το σύστημα σου παίζει μια χαρά αψηφώντας τις παραπάνω απόψεις (rule bending), είναι ευτυχές και σου εύχομαι καλές παραγωγές !

-------------------

Εdit: insomnia manifestation

Ghen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

--αν και τεινουν να εκλειψουν τα προβληματα σχετικα με conflicts και ασυμβατοτητες' date='συνεχιζουν να υπαρχουν... [/quote']

Έχει να κάνει με κλικς αυτό ?

 

--ενας λογος αλλος ειναι οτι καποιες φορες τα windows αυθαιρετα και χωρις λογο αλλαζουν την λειτουργια των δισκων σε pio απο dma..

Τι είναι αυτό ?? προδιαγράφεται πουθενά ? υπάρχει κάποιο site που να το τεκμηριώνει/λύνει ? –Το «αυθαιρετα και χωρις λογο» δε μου κάθεται καθόλου καλά … :roll:

 

--μια αλλη περιπτωση ειναι αν χρησιμοποιειται καποια αλλη συσκευη με ψηφιακη εξοδο στην καρτα μας...εδω πρεπει να αλλαξουμε τις ρυθμισεις στο πεδιο Masterclock..

… το να υπάρχουν διαφορετικές ρυθμίσεις στην ψηφιακή είσοδο δεν θα έχουμε κλικς αλλά ΣΟΒΑΡΗ αλλοίωση και παραμόρφωση του ήχου μας … :roll:

 

--υπαρχει περιπτωση να δημιουργουνται κλικς λογω τοιυ οτι υπαρχει ground loop

--επισης υπαρχει και η περιπτωση να φταινε ελαττωματικα καλωδια ' date='συνδεσεις,faders κ.α... [/quote']

Ομοίως … οι περιπτώσεις αυτές δεν προκαλούν τα «αθώα» κλικς αλλά αλλοιώσεις και παραμορφώσεις

 

--κοιτα και αυτο΄΄ Do you get some type of Zipper noise when using automation? This is due to the low resolution of 128 steps when using automation that is controlled by MIDI. Check if your software allows you to "interpolate" between the MIDI steps.΄''

… αυτό δεν το κατάλαβα … ποιο πρόγραμμα σου βγάζει αυτό το μήνυμα ?

 

Συνοψίζοντας' date=' υποστηρίζω ότι τα [b']κλικς [/b] είναι αποτελέσματα της κατάστασης : "ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΩ" (και μπορεί να φταίει οτιδήποτε στο σύστημά μας) και δεν πρέπει να συγχέονται με άλλα πιθανά Audio προβλήματα που μπορεί να μας παρουσιάζονται ...

 

Αλλά βέβαια, κάθε τεκμηριωμένη αντίθετη άποψη είναι ακριβώς η πεμπτουσία τέτοιων χώρων !! :D

 

/nEwBiE 8)

 

 

ολα αυτα newbie αναφερονται σε διαφορα sites...ακομα και σε αυτο της m-audio...πριν λοιπον ξανααμφισβιτησεις κατι καλο θα ηταν να ψαχτεις λιγακι παραπανω και να ενημερωθεις...εγω επικοινωνω πολυ συχνα με τις ιδιες τις εταιρειες λογω της δουλειας μου...αν δεν μπορεις τωρα να καταλαβεις γιατι μπορει να υπαρχουν κλικς αν μια καρτα ηχου κανει cdonflict με κατι αλλο,πραγματικα δεν θα κατσω να σου εξηγησω....ψαξε το... :) :) :)

αυτο που ειπα οτι κανουν τα windows αυθαιρετα ισως δεν το διατυπωσα απολυτα σωστα...το κανουν επειτα απο καποιες ενεργειες που δενγνωριζω ομως ποιες ακριβως ειναι...παντως γινεται(τσεκαρισμενα...) και καλο θα ηταν να το τσεκαρει κανεις... :wink: :wink:

μαθε επισης οτι αν συμδεσουμε καποια ψηφιακη συσκευη πρεπει να ορισουμε να παιρνει clock η καρτα μας απο αυτην,γιατι αλλιως εχουμε clicks!!! :wink: :wink:

επισης μπορει λογω ground loop η καλωδιωσεων να εχουμε clicks....το εχω δει και εκτος αυτου το αναφερουν διαφορες εταιρειες...

 

 

ghen,τι εννοεις με την ερωτηση σου??το μηχανημα ειναι για studio(midi+audio εφαρμογες....)

 

 

npap σου λυθηκαν οι αποριες??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ghen επισης να σου πω οτι και εγω προτιμω τα 975 αλλα ο πελατης ηταν ηδη κατοχος του συγκεκριμενου μηχανηματος....απλα με καλεσε να του το στησω απο την αρχη σωστα γιατι ειχε προβληματα.... :wink: :wink: :wink: :lol: :lol: :lol:

επισης αν καποιος ειναι κατοχος 945,915 θα μπορουσε να βαλει(αν το motherboard του το υποστηριζει...) μια agp καρτα γραφικων και να παιξει με το pci latency tool..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ghen επισης να σου πω οτι και εγω προτιμω τα 975 αλλα ο πελατης ηταν ηδη κατοχος του συγκεκριμενου μηχανηματος....απλα με καλεσε να του το στησω απο την αρχη σωστα γιατι ειχε προβληματα.... :wink: :wink: :wink: :lol: :lol: :lol:

επισης αν καποιος ειναι κατοχος 945' date='915 θα μπορουσε να βαλει(αν το motherboard του το υποστηριζει...) μια agp καρτα γραφικων και να παιξει με το pci latency tool..[/quote']

 

Καταρχήν ρωτάω για να μάθω παραπάνω πράγματα για το ποιοί συνδυασμοί από pc components δουλεύουν καλά.

 

Midi + Audio δουλειές είναι πολλών κατηγοριών. Aπό τα απλά jingles μέχρι τα πολυσύνθετα psytrance tracks και τα film scores. Για να υπάρχει σημείο αναφοράς οι μετρήσεις αποδοτικότητας των DAW γίνονται με τα λεγόμενα stress tests.

 

Ένα απο αυτά είναι το Thonex:
http://www.andrewkmusic.com/filearea/Thonex_Test_No_Mag_or_Karlette.npr.

To σχετικό του thread στο Nuendo.com:
http://www.nuendo.com/phpbb2/viewtopic.php?t=6772 .

Eπίσης το Blofelds DSP40:
http://www.aavimt.com.au/downloads/bench.zip ,
και το σχετικό thread: http://www.nuendo.com/phpbb2/viewtopic.php?t=8614&highlight=blofelds .

 

Tα 915, 925 και 945 δεν υποστηρίζουν AGP bus. To ποιο πρόσφατο chipset με AGP που να υποστηρίζει τους σημερινούς dualcore Pentium D (όχι όλους επίσημα) είναι ένα tweaked version του i865PE (με το ανάλογο BIOS/Firmware), και παράδειγμα μητρικής είναι η Asus P5P800 SE : http://www.asus.com/products.aspx?l1=3&l2=11&l3=26&model=629&modelmenu=1

 

Aπ'ότι λες το μηχάνημα δεν το έστησες από την αρχή αλλά ανέλαβες να το tweakάρεις για να παίξει καλά σε audio δουλειές. Τα λεγόμενα σου φανερώνουν ότι ούτε και για σένα είναι η πρώτη επιλογή αλλά στα αρχικά σου posts αυτού του thread, το υπερασπίστηκες σαν να το είχες στήσει εσύ απο το μηδέν.

 

Τέλος η ερώτηση μου σε σχέση με το PC με το ι945 είναι: μέχρι ποιο latency (buffer: number of samples) τρέχει χωρίς click+pop στο Thonex test ή στα πόσα magneto αρχίζει να κάνει κλικ και ποπ τρέχοντας το Blofelds.

 

Τhonex + Blofelds δεν είναι ακριβώς τα ίδια φρούτα. Το Τhonex είναι απλό test. Το Blofelds από την άλλη, έχει προϋποθέσεις που αναλύονται στα URL παραπάνω. Tα αποτελέσματα του αναλύονται στο εξής forum:
http://aavimt.com.au/phpBB/viewforum.php?f=4&sid=4a8cb2a217484110028f3a410b858ef3

Ghen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Δυστυχώς δεν μου λύθηκαν...

Απλά και μόνο γι αυτό επειδή έχω αμφιβολίες θέλω να μάθω τις εταιρείες ας πούμε που υποστηρίζουν ότι ground loops ή ελλατωματικές καλωδιώσεις και fader μπορούν να δημιουργήσουν ψηφιακά clicks (όχι αναλογικά buzz ή εν γένει θορύβους) και καλύτερα κάποιο forum που τίθεται το θέμα για στηρίξω κάπου την άποψη και να την υιοθετήσω...

Το ίδιο ισχύει και για το bug όπως το παρουσίασες των XP με την αλλαγή του dma σε pio..και τα υπόλοιπα...

Σχετικώς άσχετο...Πολλές φορές οι εταιρείες στις συστάσεις τους λειτουργούν σαν τις φαρμακοβιομηχανίες (και το πλήρωσα ακριβά αυτό...).Στις οδηγίες χρήσης των φαρμάκων αναφέρουν μύριες παρενέργειες με τις πλείστες αυτών στο περίπου και μη αποδεδειγμένες (απλά επειδή αναφέρθηκαν χωρίς τεκμηρίωση) μάλλον για μελλοντική νομική κάλυψη "εγώ το χα αναφέρει ας πρόσεχες"..(όχι ότι αυτό ακυρώνει την χρησιμότητα των συμβουλών τους)

Έτσι προτιμώ κυρίως τα forum όπου κατατίθονται πραγματικά προβλήματα όπου κάποιες φορές μέσα από την κατάθεση εμπειρειών των μελών βρίσκεται μια άκρη που καταλήγει σε συμπέρασμα και οδηγεί στην γνώση...

 

 

επισης αν καποιος ειναι κατοχος 945' date='915 θα μπορουσε να βαλει(αν το motherboard του το υποστηριζει...) μια agp καρτα γραφικων και να παιξει με το pci latency tool..[/quote']

 

Εδώ δεν θα έπρεπε πρώτα -πριν την προτροπή σου- να σιγουρευτείς αν τα chipsets αυτά υποστηρίζουν agp??? (κι αυτό επειδή στα posts σου έχεις δηλώσει ότι είναι η δουλειά σου αυτή και ο λόγος σου αποκτά βαρύτητα που απαιτεί από σένα ιδιαίτερη προσοχή στην διατύπωση)

To "αν το motherboard του το υποστηριζει..." μπορεί να βάλει τον άλλο σε άσκοπη αναζήτηση και προβληματισμό...

 

 

ΥΓ. Και μην νομίσεις ότι εγώ ή κάποιος άλλος τα έχει μαζί σου... δεν σε ξέρουμε... σκόρπια μαυρα σημαδάκια στην οθόνη αποκωδικοποιούμε όπως κι εσύ για μένα και τους υπόλοιπους...

Ελικρινά δεν εξετάζεσαι εδώ αλλά προσθέτεις γνώση και σε μένα και σε όλους όταν οι θέσεις σου είναι τεκμηριωμένες...

Προσωπικά δεν συφφωνώ (ελπίζω να μην το έχω κάνει κι αν ναι sorry) σε τεχνικές απαντήσεις του στυλ: γι αυτό μπορεί να φταίει εκείνο ή το άλλο κλπ...Προτιμώ αν ο θέτων την ερώτηση δεν είναι συγκεκριμένος (όπως ορθά προτείνει o Eye σε άλλο thread), τις αντερωτήσεις μέχρι να βρεθεί μια άκρη...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ghen το μηχανημα δεν ξερω ποτε παλι θα εχω την ευκαιρια να το εχω μπροστα μου...για διαφορους λογους...απλα ξερω οτι ο ανθρωπος δουλευει τα τραγουδια του ΄΄πλακωνοντας'' πολυ το μηχανημα και δεν εχει κανενα προβλημα...τα τεστ που ανεφερες τα γνωριζω...

το συγκεκριμενο μηχανημα ειχε μια 6200 καρτα γραφικων..και να σου πω οτι δεν το υπερασπιστηκα σαν να το ειχα στησει απο το μηδεν...απλα ανεφερα (δεν θυμαμαι με ποιο ακριβως τροπο...) οτι δουλευε μια χαρα..anyway...επισης ειμαι σχεδον σιγουρος οτι εχουν πεσει στην υποληψη μου motherboards που δεχονται agp καρτα γραφικων..το συγκεκριμενο θα το ψαξω και θα σας απαντησω πολυ συγκεκριμενα γιατι τωρα δεν θυμαμαι λεπτομερειες

npap αυτα που ανεφερα ειναι απο την m-audio...δεν ανεφερα παντως οτι ελαττωματτικες καλωδιωσεις ,faders,ground loops δημιουργουν ψηφιακα κλικς...προς θεου...πουθενα δεν εχω αναφερει την λεξη ψηφιακα...τσεκαρε το..:wink: :wink: απλα...κλικς!!!ανεφερα απλα διαφορες πιθανες αιτιες που θα μπορουσαν να δημιουργησουν κλικς στο παλικαρι....καποια απο αυτα δεν ειναι απαραιτητο οτι θα δημιουργουν ψηφιακα κλικς... :roll:

να σου πω επισης οτι πολλα απο αυτα εκτος του οτι τα εχω βρει και εγω σε διαφορα forums,αρθρα κ.τ.λ.,τα εχω συναντησει αρκετες φορες μπροστα μου...πχ αυτο με το dma & pio που ανεφερα..

συμφωνω με την αποψη σου την σχετικη με τις αντερωτησεις,ετσι λειτουργω,αλλα το συγκεκριμενο ζητημα με τα κλικς ειναι πολυ διαολεμενο...μπορουν πραγματικα να φταινε παρα πολλα...πρεπει λοιπον ο εχων το προβλημα να αποκλεισει οτι δεν φταινε ολα αυτα για να γινουν πιο συγκεκριμενα ερωτηματα.. :) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου