Προς το περιεχόμενο

Μαμά, πότε η κιθάρα είναι... ''κουπί''?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η αληθεια ειναι οτι δεν μπορω να διαφωνησω με τους προλαλησαντες...

κι εγω δεν εχω δει κακη κιθαρα κατασκευαστικα στις μερες μας(περα απο τις ibanez μαζικης

παραγωγης που μετα απο 1 χρονο ειναι σαν 30αιτιας και βαλε)το μονο που μπορω να φανταστω ειναι συμφωνα με το γουστο του καθενος μια κιθαρα να εχει πιο ωραιους μαγνητες απο μια αλλη,που κι αυτο παλι ειναι υποκειμενικό.Κατασκευαστικα κακη κιθαρα δεν νομιζω να υπαρχει,ολα ειναι θεμα γουστου και "love at first sight"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 311
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Guys,νομίζω βγαίνουμε λίγο εκτός θέματος. Παρακαλώ μην μένετε στην δεύτερη παράγραφο του αρχικού μου ποστ. Ότι δηλαδή μια φθηνή κιθάρα (που εξαρχής είπα ότι δεν αφορούν το θέμα) μπορούμε να την κάνουμε να παίζει καλά και απλά υστερεί στα ηλεκτρικά, ή ότι δεν υπάρχουν σήμερα κατασκευαστικές ατέλειες. Χιλιοειπωμένα θέματα, όλοι συμφωνούν νομίζω.

 

Το θέμα είναι: Τυγχαίνει και σας περισσεύουν 1-2 χιλιάρικα. Ένας φίλος σας έχει μια καινούργια π.χ. LP Standard (ή βάλτε όποια μάρκα θέλετε). Την παίζετε, σας βολεύει, σας αρέσει, τρελαίνεστε με το όργανο. Πάτε και παραγγέλνετε την ίδια από τον thomann (που δεν μπορείτε να δοκιμάσετε την κιθάρα που θα σας έρθει) ή δεν το κάνετε γιατί φοβάστε μην πέσετε σε ''κουπί''. Αν επιλέγετε το δεύτερο, αιτιολογήστε την απάντησή σας  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάλι στο βάρος των ξύλων θα πάει η κουβέντα, που είναι και ο πιο τυχαίος παράγοντας.

Στις les paul πχ ξέρουμε οτι κόβονται τα σώματα, ζυγίζονται και ανάλογα με το βάρος τους

μπαίνουν στα διάφορα μοντέλα. Στις vos τα περιθώρια βάρους είναι πολύ στενά όποτε

περιορίζονται πάρα πολύ οι ηχητικές διαφορές. Επίσης, περνάνε απο plek, ελαχιστοποιώντας

και τις διαφορές σε playability. Στις φτηνότερες σειρές είναι πιο χύμα τα πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ δεν έχω παίξει ΠΟΤΕ με κιθάρα κουπί...πολλές που δεν με βόλεψαν αλλά καμία που να ακουγόταν σκ@τ@ ότι και να την έκανα...φυσικά και ακούω τρομακτικές διαφορές μεταξύ τους...και κάποιες για διάφορους λόγους μου αρέσουν περισσότερο...αλλά και με την αυτή των 100$ έβγαζα live...(κουρδίζοντάς την βέβαια καθε 20 sec.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτό με το βάρος συμφωνώ είναι ίσως ο μόνος αστάθμητος παράγοντας.Βεβαια μερικοί θα σου πουν ότι δε τους κάθεται η ίδια κιθάρα στο χέρι όπως αυτή που δοκίμασαν πχ.Προσωπικά,εκτός και αν φτάχνονται στο χέρι,πιστεύω ότι είναι λιγάκι Pavlov's dog αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς ισχύει αυτό που λες, για αυτό είναι πάντα καλό να δοκιμάζεις. Τώρα γιατί όλοι αυτοί που ασχολούνται σοβαρά με το παίζειν λένε ότι όλες οι κιθάρες είναι διαφορετικές και διαλέγουν πολύ προσεχτικά το όργανό τους.

 

Φυσικά και όλες οι κιθάρες είναι διαφορετικές, και δύο κομμάτια ξύλο από το ίδιο δέντρο είναι διαφορετικά.

 

Εγώ που δεν βάζω τον εαυτό μου ούτε στους ημισοβαρούς παίχτες σαν κουπί εννοώ τις κιθάρες που δεν ανταποκρίνονται στο παίξιμό μου, που τις νιώθω σαν να έβαλα χορδές στο τραπέζι μου. Τώρα αν έχεις ορεξη να ψάχνεις μαγνήτες, καλή τύχη :) Και φυσικά συμφωνώ ότι είναι πιο σημαντικό το παίξιμο, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι τα άλλα είναι ίδια.

 

Για μένα, δεν υπάρχουν κουπιά κιθάρες, υπάρχουν κουπιά παίχτες

 

-1

Για αυτό και όλοι οι σοβαροί παίχτες διαλέγουν το όργανο τους προσεχτικά :)

 

 

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αυτό και όλοι οι σοβαροί παίχτες διαλέγουν το όργανο τους προσεχτικά :)

Συμφωνώ...γι αυτό έδωσα το παράδειγμα του Ζαϊκου ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να μην υπάρχουν κιθάρες για πέταμα,αλλά σίγουρα υπάρχουν ακριβές κιθάρες που δεν αξίζουν τα λεφτά τους.

Εγώ είχα παίξει με Gibson lp standard που ήταν χειρότερη απο epiphone.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να το πω ακομα πιο ξεκαθαρα... ;D...δεν εχω πιασει ποτε μου κιθαρα την οποια σεταρα ΕΓΩ... ;D που να ηταν κουπι,διαφορες υπαρχουν ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ μεταξυ διαφορετικα ΣΕΤΑΡΙΣΜΕΝΩΝ κιθαρων και εκει την πατανε πολλοι,αν ειχα ενα ευρω για καθε...."χαλια" κιθαρα που μεταμορφωσα στη ζωη μου σε "φοβερη" με ενα καλο σετ απ,φρεσκιες χορδες και σωστη ρυθμιση (ή και αλλαγη) των μαγνητων...θα ημουν.....πλουσιος... ;D

 

Αναφερθηκε καπου το βαρος....εχω παιξει και πολυ βαριες κιθαρες που ηταν εξαιρετικες (και ταιριαζουν μαλιστα κατα τη γνωμη περισσοτερο σε παιχτες που χρησιμοποιουν πολυ γκαζι και βρωμικο ηχο απο τα πουπουλα που συνηθως μου αρεσουν....)...απλα εχουν ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ (και οχι αναγκαια χειροτερο ηχο )

 

Αν καποιος βρισκει μια κιθαρα...κουπι....ας ισιωσει το μπρατσο,ας κοιταξει τα ταστα και το intonation ,ας ρυθμισει το action συμφωνα με τα ΓΟΥΣΤΑ του και ας γυρισει και καμμια ...βιδα στους μαγνητες (δεν χαλανε... ;D)....ΜΟΝΟ αν συνεχισει να ειναι....κουπι ας την αποριψει.... ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου