Προς το περιεχόμενο

Ποσα decibel (db) επιτρεπονται οταν δεν ειναι ωρες κοινης ησυχίας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βρε παλικάρια, εχω την εντυπωση οτι τα ντεσιμπελ τα χρησιμοποιουν σε μουσικομάγαζα με άδειες, djs, ορχηστρες και τα ρέστα. Ο ιδιώτης στην πολυκατοικία, δεν προκειται να μπλεξει με ντεσιμπελομετρο. Θα φάει στη μάπα μια ωραιότατη αγωγή με δώρο δυο τρεις μάρτυρες και θα τρέχει να αποδείξει στον κο δικαστή οτι δεν ενοχλουσε το hifi του.

Ακομα και αν λαβουμε υποψη το ντεσιμπελομετρο και ενα όριο έντασης, ας πουμε 55dB, μπορω να έρθω ως γείτονας και να χτυπαω με ενα σφυράκι τον τοιχο επι πεντε ώρες. Δεν προκειται να ξεπεράσω τα 55dB οποτε δεν θα με ενοχλησει κανεις αλλα δε νομιζετε οτι κάποιος δικαιούται να αντιδράσει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 45
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Για να μην ανοίγω καινούργιο θέμα, στα Γιάννενα επειδή γίνεται έχει γίνει ψιλοσφαγή με το θέμα της ηχορύπανσης και έχουν πέσει πολλά πρόστιμα, πρόσφατα το νεοεκλεθέν Δημοτικό Συμβούλιο έβγαλε νόμο εως 2:00 το πρωί να μπορεί να παίζει μουσική στο όριο των 80dB. Μετά γιοκ...

 

Αυτό ισχύει μεν αλλά δεν ξακαθαρίζει αν ισχύει και για ιδιωτικούς χώρους, αν μπορώ δηλ να παίζω σπίτι μου εως τις 2 στα 80dB. Άσε που τα 80 dB ισχύουν στη πηγή και όχι σε kerb όπως θα έπρεπε. Αν δηλαδή πάει η δημοτική αστυνομία και μετρήσει κάτω από το ηχείο 85dB είσαι παράνομος τρέχα-γύρευε...

 

Πάντως σαν κίνηση την θεωρώ σωστή οι κατα τόπους δήμοι να παίρνουν αποφάσεις για ωράρια και στάθμες, ειδικά εαν πρόκειται για τουριστικό προορισμό. Τώρα αναλυτική εθνική νομοθεσία στα πόσα dB πρέπει να παίζεις και ποιες ώρες νομίζω θα αργήσει να υπάρξει.  

 

Οπότε σε όλα σύνεση χρειάζεται και κοινή λογική... και καλή ηχομόνωση πάνω απ'όλα, αλλιώς θα κάνεις κακούς γείτονες.

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιταξτε, μενω σε ΜΟΝΟΚΑΤΟΙΚΙΑ!!!!

Απλα θελω να ξερω γιατι το σπιτι μου απο τη μια πλευρα εχει κοινο τοιχο με μια αλλη πολυκατοικια!!

Δεν νομιζω πως ακουγομαι!

Βασικα εχω μετρησει με το ντεσιμπελομετρο και παραγω περιπου 56db!

Ο εξοπλισμος μου ειναι: Blackstar series one 200(head),Blackstar series one 412a

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει κάποιο ιδιαίτερο νόημα η ερωτηση σου ούτε οποιαδήποτε απαντηση. Εαν σε κυνηγησει νομικά ο οποιοσδήποτε διοτι εισαι ας πουμε ενοχλητικός, ΔΕΝ θα χρησιμεύσει καμια μετρηση ντεσιμπελ αλλα το ποιος εχει τους καλυτερους μάρτυρες. Απο τα λίγα που θυμάμαι, τα ντεσιμπελόμετρα τα χρησιμοποιούν για ελέγχους σε μουσικομάγαζα αλλα όχι σε γείτονες. Ποτέ σε γείτονες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρόσφατα το νεοεκλεθέν Δημοτικό Συμβούλιο έβγαλε νόμο

 

 

Xμμμ...λιγο δυσκολο μου φαινεται αυτο, δημοτικο συμβουλιο και να εβγαλε νομο. Οπως και να ΄χει σε μια δικαστικη διαμαχη αυτη η οδηγια(;), εντολη(;) του δημοτικου συμβουλιου δε νομιζω να εχει νομικη βαση. Just sayin'

Everybody gets the blues sometime

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιταξτε, μενω σε ΜΟΝΟΚΑΤΟΙΚΙΑ!!!!

Απλα θελω να ξερω γιατι το σπιτι μου απο τη μια πλευρα εχει κοινο τοιχο με μια αλλη πολυκατοικια!!

Δεν νομιζω πως ακουγομαι!

Βασικα εχω μετρησει με το ντεσιμπελομετρο και παραγω περιπου 56db!

Ο εξοπλισμος μου ειναι: Blackstar series one 200(head),Blackstar series one 412a

 

με καμπίνα 412 πιάνεις μόνο 56 ντεσιμπέλ; είσαι σίγουρος πως δεν τα ξεπερνάς; σύμφωνα με μετρήσεις, μια συνομιλία δύο ανθρώπων παίζει μεταξύ 60 και 70, δυσκολεύομαι πολύ να πιστέψω τα 56 σου λοιπόν

 

αν είναι όντως 56  και με τη μεσοτοιχία, τότε πολύ δύσκολα θα ενοχλείς δίπλα, και αν ενοχλείς δεν θα φταίει η μεσοτοιχία αλλά η διαδρομή παράθυρό σου - εξωτερικός χώρος - δίπλα παράθυρο, η μεσοτοιχία δίνει πολύ  καλή ηχομόνωση γιατί είναι συμπαγής τοίχος και μάλιστα διπλός

 

ωστόσο είναι αλήθεια πως η αστυνομία δεν θα έλθει με ντεσιμπελόμετρο, αν βρει δύο κυράτσες να διαμαρτύρονται, δεν θα τους χαλάσει το χατήρι, θα σου κάνει παρατήρηση ό,τι και αν λέει το ντεσιμπελόμετρό σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την καμπινα που εχω πολλες φορες παιζω και στα 135db, αλλα συνιθως δεν ξεπερναω τα 70!!

Αρα απο οτι μου λετε δεν θα ενοχλω!!!

Ευχαριστω ολους σας για την βοηθεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδή από τα 56 πήγαμε χαλαρά στα 70, ενώ "πολλές φορές" πας στα 135

 

και συμπεραίνεις πως "από όσα σου λέμε" (για τα 56) "δεν θα ενοχλείς"

 

μάλιστα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια , εκανα το δωματιο μου στουντιο... εφερα ντραμς και μπασα και κιθαρες και μικροφωνα κτλ... αν ο ντραμερ βαραει σιγα τα ντραμς και ο τραγουδιστης στις ψιλες νοτες τσιριζει μεσα απο μαξιλαρι τοτε εχουν λογο οι γειτονες να με βριζουν ? Γιατι βασει νομου αν οι τσιριχτες ειναι μεχρι 37 ντεσιμπελ δεν μπορουν να με πανε μεσα... εσεις τι λετε ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Yannis Methenitis changed the title to Ποσα decibel (db) επιτρεπονται οταν δεν ειναι ωρες κοινης ησυχίας

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου