Προς το περιεχόμενο

Τα καντίνια στη στρατ μου έχουν "λεπτό" ήχο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τετοιο προβλημα εχω και γω. Αυριο που θα αλλαξω χορδες θα βαλω μια γερη δοση μολυβι στο nut μπας και ισιωσει. Ενδεχεται λογω καποιας λαθος ρυθμισης του EQ  του ενισχυτη να ακουγοται ασθενικα τα καντινα η λαλακιες ρωταω??? :-\

Ain't nothing but the blues. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ενδεχεται λογω καποιας λαθος ρυθμισης του EQ  του ενισχυτη να ακουγοται ασθενικα τα καντινα η λαλακιες ρωταω??

 

οχι αν δεν ακουγονται καλα ΑΚΟΥΣΤΙΚΑ,ουτε στον ενισχυτη δεν θα ακουγονται καλα,το παν ειναι να παλλονται ελευθερες απο τα προβληματα πιεσης πισω απο τα σελλακια και το nut.

 

ενας απο τους λογους που ολες οι τελε με 3αρες γεφυρες (οπου το καθε σελλακι πιεζεται απο ΔΥΟ χορδες και οχι απο μια και ετσι ειναι "βραχος" ,και λογω μεγεθους βεβαια) ακουγονται τοσο καλα στα καντινια ειναι και αυτος.

 

το παν ειναι να βεβαιωθειτε οτι το σελλακι ειναι "βραχος" και δεν παιζει (δηλ.η πιεση της χορδης το κραταει σταθερο) κατι που η αυξημενη γωνια ΠΙΣΩ απο αυτο βοηθαει. 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα!

 

εχω κι εγώ το ίδιο θέμα με τον σκαντζο, στις μι και σι καντινι.

 

αυτό που λες SF βγαζει νόημα και το έκανα κι εγώ, χωρίς ουσιαστικό αποτέλεσμα όμως, δυστυχως.

 

ακουστικά δεν μπορώ να καταλάβω αν ακουγονται σωστά ή όχι, ουτως η άλλως πιο λεπτές χορδές είναι, πιο αδυναμο, "λεπτο" ήχο βγάζουν.

 

 

εγώ εχω την fender classic player 60s, που αν παρατηρήσετε στους μαγνητες της, τα στρογγυλα μαγνητακια που βρισκονται κατω απο τις μι και σι καντινια ειναι χωμενα πιο κάτω ενω στις άλλες χορδες ειναι πιο ψηλά.

 

λετε να φταιει αυτό?

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να που μαζευτήκαμε πολλές :) μόλις δοκιμάσω με το σελλάκι θα ενημερώσω κι εγώ

τι τα θέλαμε τα τρέμολα...

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες αργότερα...

Ξεθάβω το θέμα γιατί δε την παλεύω άλλο κυρίως με την ΜΙ καντινι.

 

Τελευταία παίζω με ένα envelope filter (wah που "κουνιεται" αναλογα με τις δυναμικες) οπότε το πρόβλημα γινεται πολύ ενοχλητικό. Στις υπόλοιπες 5 χορδές το ελέγχω μια χαρά, όταν παιζω στη μι καντίνι η ένταση δε φτάνει με τιποτα να κουνηθεί το filter πάνω απο τη μισή "διαδρομή" του.

 

Το σαμαράκι της ΜΙ καντινι το έχω όσο πιο πάνω πάει, τη γέφυρα την έχω σφιγμένη με τα ελατήρια, τον μαγνήτη όσο πιο ανασηκωμένο γινεται απο την πλευρά των καντινιών ωστε να μη χαλάει και η ισορροπία, και το action όσο πιο χαμηλά μπορώ ωστε να μη ταστάρει (ψηλά saddles & χαμηλωμα απο γεφυρα)

 

δηλαδή η απόσταση της ΜΙ καντινι απο το μαγνήτη ΔΕΝ γινεται να μικρύνει άλλο.

 

Το πρόβλημα δεν υπάρχει ακουστικά, δηλαδή χωρις ενισχυτη μια χαρά ακουγονται όλες, ισορροπημενες.

 

Το πρόβλημα εμφανίζεται ΜΟΝΟ στον neck μαγνητη, το οποίο ειναι λογικό γιατί οι άλλοι 2 λόγω θέσης και μόνο ενισχυουν περισσότερο τα πριμα.

 

Έχω δοκιμάσει σε στρατ φίλου μου που φοράει τους ίδιους μαγνητες με τη δικιά μου (custom '69) και το κάνει και σ'εκεινη.

 

Σκέφτηκα να βάλω 11άρα για μι καντινι αλλά επειδή έχω δοκιμάσει με δυσκολευει στα bend.

 

Έχω σκεφτεί να αλλάξω μαγνήτη μονο στο νεκ αλλά είπα να γράψω εδώ πρώτα μήπως υπάρχει καμια λύση/πατεντα που δεν έχω σκεφτει!

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Staggered δεν είναι οι CS69;

Το πρόβλημα είναι ότι προσαρμόζεις τα settings σου στους δυνατότερους ήχους των μαγνητών σου που είναι η ρε και η σολ λόγω ύψους των πόλων.

 

Το δοκιμάζεις με ευθύνη σου ;)

http://www.noiz.gr/index.php?topic=184415.0

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δοκιμάζεις με ευθύνη σου ;)

http://www.noiz.gr/index.php?topic=184415.0

για πλακα γινεται και ειναι ακινδυνο ....ελαφρια χτυπας με σφυρακι και γινεται....και μ@λ@κι@ να γινει ..βγαζεις τον μαγνητη και χτυπας απο την αλλη και επανερχεται.... ;)

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα μου βάλατε εμένα ιδέες.

Σ/Κ το δοκιμάζω στους fat 50's και επανέρχομαι...

Αν δε δώσω σημεία ζωής τη Δευτέρα, θα ξέρετε γιατί ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου