Προς το περιεχόμενο

Τα καντίνια στη στρατ μου έχουν "λεπτό" ήχο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχει staggered η classic player 60ies? πω, κακό αυτό, γιατί έχει και 12αρι radius. Εδώ στη 50ies με το 9.5 άρι και τρόμαξα να τη φέρω  ;D

 

Προσπάθησε πρώτα να ρίξεις τους μαγνήτες από τη πλευρά των μπάσων χορδών, και μετά να ανεβάσεις από τα καντίνια, όχι πάρα πολύ γιατί θα έχεις άλλα προβλήματα.

 

Αλλά με 12άρι radius μου μοιάζει εφιάλτης. Δεν το έχω δοκιμάσει όμως ποτέ, κάτσε να δούμε τι θα πουν οι γκουρού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ένα καλό setup σε μάστορα μήπως?...

 

μάραθε δε νομίζω να υπάρχει μάστορας που να σετάρει την κιθάρα μου για μένα, καλύτερα απο μένα ;)

 

Staggered δεν είναι οι CS69;

Το πρόβλημα είναι ότι προσαρμόζεις τα settings σου στους δυνατότερους ήχους των μαγνητών σου που είναι η ρε και η σολ λόγω ύψους των πόλων.

 

Το δοκιμάζεις με ευθύνη σου ;)

http://www.noiz.gr/index.php?topic=184415.0

 

staggered πάει να πει οτι τα poles ειναι σε διαφορετικό ύψος?

 

ωραία πατέντα! Θα το δοκιμάσω σίγουρα τουλάχιστον στον neck που με καιει και πιο πολύ. Το pole όταν το πατήσεις προς τα μέσα φτάνει μέχρι τον χαρτονένιο πάτο του μαγνήτη? Μετά γινεται να το ξανατραβηξεις προς τα πάνω αν θες? δεδομένου οτι δε το βλέπεις απο πίσω.

 

όταν γίνει το κρακ (μαλλον ξεκολλάει απο το κερι που τον στηρίζει?) μετά ξεχαρβαλώνει εντελώς? ελπίζω να μην παίζει πανω κάτω

 

είμαι έτοιμος να βγάλω το pickguard για να δοκιμάσω!

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μάραθε δε νομίζω να υπάρχει μάστορας που να σετάρει την κιθάρα μου για μένα, καλύτερα απο μένα ;)

Για να ρωτάς πάντως εδώ μέσα...κάτι δεν έχεις κάνει καλά και θέλεις μαστορέματα ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

staggered πάει να πει οτι τα poles ειναι σε διαφορετικό ύψος?

 

Ναι

 

Το pole όταν το πατήσεις προς τα μέσα φτάνει μέχρι τον χαρτονένιο πάτο του μαγνήτη? Μετά γινεται να το ξανατραβηξεις προς τα πάνω αν θες? δεδομένου οτι δε το βλέπεις απο πίσω.

 

Δεν ξέρω - δεν χρειάστηκε να το κάνω.

 

όταν γίνει το κρακ (μαλλον ξεκολλάει απο το κερι που τον στηρίζει?) μετά ξεχαρβαλώνει εντελώς? ελπίζω να μην παίζει πανω κάτω

 

είμαι έτοιμος να βγάλω το pickguard για να δοκιμάσω!

 

Όχι δεν ξεχαρβαλώνει και δεν χρειάζεται να βγάλεις το pickguard ούτε καν τις χορδές.

 

Τι radius έχεις στο μανίκι; Εγώ είχα 12άρι.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βρε μαραθε δε ρωτάω για σεταπ, για πατέντα ρωταω να διορθώσω την ιδιοτροπία των μαγνητών μου

 

Ray μόλις έβγαλα το pickguard και βλέπω πως τα poles φαινονται απο πίσω "τρυπάνε" τον χαρτονένιο πάτο του μαγνήτη οπότε no problem επιστρεφουν ακριβώς εκει που ήταν αμα χρειαστεί

 

δοκιμάζω και αναφέρω σε 2 λεπτά!

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον συγγνώμη για την καθυστέρηση, έπρεπε να προλάβω και να φάω.

 

Η δουλειά έγινε εύκολα και ανώδυνα, τους Mid και treble μαγνητες τους πάτησα χωρις να βγάλω το pickguard

 

Η κιθάρα είναι πλέον ΠΟΛΥ πιο ισορροπημένη, αν και πιστέυω οτι ο πόλος κάτω απο τη ΡΕ θα έπρεπε να ειναι λιιιγο σηκωμένος, ωστόσο για να γίνει αυτό πρεπει να βγάλω το pickguard (για να πιέσω απο πίσω) και η διαφορά είναι τόσο μικρή που βαριέμαι, αλλά μαλλον θα το κανονίσω στην επόμενη αλλαγή χορδών

 

ναι RAY και εγώ 12άρι radius εχω.

 

Η πατέντα σου δούλεψε μια χαρά! Αυτό ακριβώς που ήθελα! Πολύ ευκολο, απλό και σε καμια στιγμή δεν αισθανθηκα οτι κινδυνεύουν οι μαγνήτες μου.

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τη βοήθεια! ;D

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νάσαι καλά. Κι εγώ χάρηκα. Και μεταξύ μας να σου πω την αλήθεια χαίρομαι που δεν άκουγε και κάποιος άλλος και ακούει πλέον... ;)

Enjoy!

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου