Προς το περιεχόμενο

Γιατί η μπίρα στην Ελλάδα είναι τόσο ακριβή;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εάν πιστεύεις πως έχουμε το ίδιο επίπεδο ζωής με τους βιετναμέζους... τι να πώ? Δε μπορούμε να κουβεντιάσουμε. Νιώθω σαν τον Black Adder

 

Blackadder II: Advanced Maths

Nομιζω οτι αυτοι πιστευουν οτι ειμαστε...Υπερβολικα σπαταλοι.. ;D ;D

Καλο βραδυ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 63
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

σε ...λαθος μερη σε πηγαν ;D  στη γειτονια μου,η οποια ειναι.... 4 λεπτα και... 43 δευτερολεπτα ;D απο την Savigny Platz (μια και το πας με την ...απολυτη αποσταση   ;D) παιζει σταθερα στα 2 αντε 2,5,μονο οι τουριστες πληρωνουν 4 ευρω για μπυρα στο Βερολινο ;) & κυριως σε tourist traps  περι το Mitte... ;D    ,φυσικα δεν μιλαω μονο για την τιμη της μπυρας στα...μπαρακια (εχω περασει πια την... ηλικια που καποιος..ΠΑΕΙ σε μπαρακια ;D ;D) αλλα κυριως στα ΕΣΤΙΑΤΟΡΙΑ οπου συχναζω,και οπου συχναζουν και οι περισσοτεροι...μεσηλικες σαν και εμενα... ;D,πουθενα η μπυρα δεν κανει πανω απο 1,5-2 ευρω (ενω εδω ξεκιναει στα 3 με 4)  ,στα παρκα δε το καλοκαιρι κανει 1 με 1,5.... (σε πλαστικο ποτηρι)

Νόμιζα πως μιλούσαμε για μπαράκια, και στα δικά μου μάτια κοστίζει 2 με 3μισι το μισόλιτρο στα συνηθισμένα μπαράκια, και όσο πας προς τα κεντρικά τουριστικά (όχι απαραίτητα χλιδάτα αλλά και σε αυτά) πάει προς τα 4-5.

 

εμενες στη γειτονια μου απο το 1970?? :o

 

γιατι εγω ΤΟΤΕ πηγα... ;D

 

Η γειτονια μου ΔΕΝ εχει μπαρακια... ;D αρα τα πλησιεστερα ειναι στο Κολωνακι....που οντως ειναι 10-15 λεπτα περπατημα... οποτε χαρην συντομευσεως το εβαλα σε παρενθεση.... ;)

Εγώ το 1977 (γεννήθηκα και μεγάλωσα εκεί). Από εκεί 10 λεπτά είναι το Μέγαρο, όχι το Κολωνάκι.  ;)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νόμιζα πως μιλούσαμε για μπαράκια, και στα δικά μου μάτια κοστίζει 2 με 3μισι το μισόλιτρο στα συνηθισμένα μπαράκια

 

και παλι τα μισα λεφτα ειναι μια και τα 330 ml κοστιζουν 4-8 ευρω στα Αθηναϊκα μπαρακια,μπυρα με 2 ευρω δεν βρισκεις ΠΟΥΘΕΝΑ στην Αθηνα σε μπαρ ενω στο Berlin βρισκεις σε πολλα μπαρ,ειδικα εκτος Mitte. 

 

Εγώ το 1977 (γεννήθηκα και μεγάλωσα εκεί).

 

Αρα ειμαι πιο παλιος... ;)

 

Από εκεί 10 λεπτά είναι το Μέγαρο, όχι το Κολωνάκι.

 

Περπατας αργα.. ;D...μαλλον δεν εισαι μυωδης και αθλητικος οπως εγω... ;D...παντως απο το ΝΙΜΤΣ (οδος Μονης Πετρακη) & μετα η περιοχη ονομαζεται... ΚΟΛΩΝΑΚΙ...& σημερα το πρωι που περπατησα ως το ΝΙΜΤΣ για να παρω το μετρο εκανα ακριβως 6 λεπτα και 34 δευτερολεπτα... ;D

 

kolonaki.jpg  

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πώ και εγώ την αποψή μου καθότι "τρέφομαι" με μπύρα. ;D

Είμαι και γώ σε μιά ηλικία κοντά στον SF και στην ίδια σχεδόν γειτονία πέριξ του Λυκαβυττου.

Επίσης θα μιλήσω για μπύρες και οχι τα νερά τις Αθηναίκης.

Δέν βγαίνω έξω καθόμαι στην βεραντούλα μου και τις πίνω με το τσίγαρακι μου άνετα.

Αλλά οι ποιοτικές μπύρες είναι ακριβές απο είσαγωγή. Όταν η urquel  εχεί στο Careffour που πέρνει ποσότητες τρελές 1,50 - 1,60 ή schneider weiss 2,00 η

Weihenstephan 2,30-2,50 πώς να στην έχει ο μαγαζάτορας 2 ευρο?

Πάντως γενικά σε συγκεκριμένες μπυραρίες είναι πολύ κοντα και νορμάλ οι τιμές και στις Draft και στα μπουκάλια. Τώρα να σου δίνουν τα νεροπλίματα τις αθηναικής 3-4-5 ευρω είναι πρωτίστως απατεώνια αλλα είναι και ή ελλειψη μπυροπαιδείας και του κόσμου.

 

Και φυσικά αμα δέν ζηταεί ο κόσμος δεν έρχονται καλές μπύρες στα μαγαζία που σημάινει δεν δουλέυουν οι κάβες που τίς φέρνουν που σημαίνει μικρότερες παραγγελείες που σημάινει ακριβότρη μπύρα σε οποιο μαγαζί την έχει η και στην κάβα.

 

Anyway υπάρχουν κάβες με κάλές μπύρες καί νορμαλ τίμες. Καθήστε σπίτι με φίλους και βάλτε τη μουσικούλα που γουστάρετε και πιείτε ποιότητα. ;D

Οι εποχές είναι δύσκολες. :(

Τελευταία ανακάλυψα και κάβα με delivery μόνο με "σοβαρές" μπύρες και κρύες εννοείτε και έχω φαληρίσει :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου