Προς το περιεχόμενο

Συνδεση NORD LEAD 2x σε USB θυρα μεσω midi...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δηλαδή στο midi κανάλι έχει βάλει input το usb και δεν έχει midi σήμα;

 

Θα κανω αυτο που πε ο manosx..Μαλλον τα χω βαλει αναποδα κ,λογικα θα λειτουργησει σαν midi απο κει κ υστερα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν δεν ξέρεις να παίζεις, δεν παίρνεις το Nord...κάνεις όπως εγώ...παίρνεις ένα midi controller με 60-70 ευρώ (και πολλά λέω)...και ναι έτσι διορθώνεις τις τελίτσες χωρίς να κλαίς τα λεφτά σου :D

 

Δν ηξερα φιλαρακι...  :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ ευχαριστω πολυ για το χρονο σου κ για τις συμβουλες σου!Αν κ θα μου ειναι δυσκολο να παιζω το midi κ να το ηχογραφω σαν audio,αυτο θα κανω..!Ετσι θα μαθω τουλαχιστον να παιζω το δυνατοτερο τα πληκτρα...!Να σαι καλα..  :)

 

 Παρακαλώ. Η λογική αυτή πάντως δεν διαφέρει ουσιαστικά από αυτή των Plugins, απλά θα πρέπει στο τέλος του προγραμματισμού να κάνεις μια απλή Audio ηχογράφηση. Αν θέλεις μπορείς και να "γράφεις" τις νότες με το ποντίκι. Ακόμα και οι κινήσεις των knobs γράφονται μέσω MIDI.  ;)

 

 

Το Nord είναι ΣΥΝΘΑΡΑ, και είναι ότι πρέπει για να το "πειράζεις" και να βγάζεις ΔΙΚΟΥΣ σου ήχους. Αν σου αρέσουν οι "analog-like" ήχοι ΔΙΚΗΣ σου κατασκευής, τότε έκανες πολύ καλά που το πήρες.

 

Αν πάλι το πήρες απλά για να "γράφεις" μέσω MIDI, το παράκανες λιγάκι  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Παρακαλώ. Η λογική αυτή πάντως δεν διαφέρει ουσιαστικά από αυτή των Plugins, απλά θα πρέπει στο τέλος του προγραμματισμού να κάνεις μια απλή Audio ηχογράφηση. Αν θέλεις μπορείς και να "γράφεις" τις νότες με το ποντίκι. Ακόμα και οι κινήσεις των knobs γράφονται μέσω MIDI.  ;)

 

 

Το Nord είναι ΣΥΝΘΑΡΑ, και είναι ότι πρέπει για να το "πειράζεις" και να βγάζεις ΔΙΚΟΥΣ σου ήχους. Αν σου αρέσουν οι "analog-like" ήχοι ΔΙΚΗΣ σου κατασκευής, τότε έκανες πολύ καλά που το πήρες.

 

Αν πάλι το πήρες απλά για να "γράφεις" μέσω MIDI, το παράκανες λιγάκι  ;D

 

χεχεχε!Μαλλον το παρακανα εχεις δικιο...  ::)

Δν πειραζει...Ετσι οπως εστρωσα θα κοιμηθω..Εξαλλου με synth κατι καλυτερο μπορει να βγει στο μελλον κ να με κανει να ασχοληθω ακομα πιο βαθια..  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χεχεχε!Μαλλον το παρακανα εχεις δικιο...  ::)

Δν πειραζει...Ετσι οπως εστρωσα θα κοιμηθω..Εξαλλου με synth κατι καλυτερο μπορει να βγει στο μελλον κ να με κανει να ασχοληθω ακομα πιο βαθια..  :)

Καλώς μας ήρθες. Με την τελευταία σου απάντηση κολυμπάς σε βαθιά νερά. Το καλό είναι ότι, είτε ήξερες είτε από τύχη, έχεις στα χέρια σου ένα συνθ με πάμπολλες δυνατότητες και ποιοτικό αναλογίκο δείγμα.

Από την άλλη μαθαίνεις νότες. Και μπαίνεις και στον κόσμο της εγγραφής.

Καλώς μας ήρθες και πάλι. Να σου ευχηθώ καλή ουσιαστική μελέτη και ο Θεός Μαζί Μας ! ;D

Nord Rules !

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλώς μας ήρθες. Με την τελευταία σου απάντηση κολυμπάς σε βαθιά νερά. Το καλό είναι ότι, είτε ήξερες είτε από τύχη, έχεις στα χέρια σου ένα συνθ με πάμπολλες δυνατότητες και ποιοτικό αναλογίκο δείγμα.

Από την άλλη μαθαίνεις νότες. Και μπαίνεις και στον κόσμο της εγγραφής.

Καλώς μας ήρθες και πάλι. Να σου ευχηθώ καλή ουσιαστική μελέτη και ο Θεός Μαζί Μας ! ;D

Nord Rules !

 

Βαθια ξεβαθια ειναι κ αυτο μια τρελα...Αλλοι κανουν αλλα κ αλλα...Στην αγορα αυτη δν κολλαω καθολου,ισα ισα το γουσταρω..Κ γενικα στη ζωη μου οταν θελω κατι,το κανω..Αρρωστησα με το NORD κ με τρελες οικονομιες το πηρα..

Απο κει κ υστερα γι αυτο μπηκα στο forum του noiz για να λυσω τις αποριες μου,ειναι δν ειναι κουφες κ να το λειτουργησω οσο γινεται πιο σωστα..

(Οσο αναφορα το synth ψαχτηκα παρα πολυ κ με βοηθησε το noiz στην επιλογη μου κ το ευχαριστω)..

Anyway,Καλως σας βρηκα,να στε καλα...!!  :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ είμαστε να σε βοηθήσουμε αγαπητέ,μην ανησυχείς. Απλά, ήθελα να σου παραθέσω να έχεις υπομονή διότι μουσική,σύνθεση και ήχος είναι 3 διαφορετικά στάδια που θέλουν την προσοχή τους. Μεγεία το όργανο, το έχω κι εγώ! ;)

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...

Και το Nord 3 είναι εξίσου καλό όπως το 2, με επιπρόσθετες δυνατότητες.

 

Αλλά δεν είναι μόνο ο Jean-Michel Jarre που χρησιμοποιεί αυτά τα keyboards, υπάρχουν κι άλλοι διάσημοι καλλιτέχνες όπως ο Tim Carmon και ο Jools Holland οι οποίοι κάνουν ευρεία χρήση του Nord.

 

Άν ακούσετε το synthi σολάρισμα στο Old Love του Robert Cray στις συναυλίες του Eric Clapton, σίγουρα θα καταλάβετε τι ακριβώς εννοώ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...

Σ ευχαριστω πολυ για το χρονο σου κ για τις συμβουλες σου!Αν κ θα μου ειναι δυσκολο να παιζω το midi κ να το ηχογραφω σαν audio,αυτο θα κανω..!Ετσι θα μαθω τουλαχιστον να παιζω το δυνατοτερο τα πληκτρα...!Να σαι καλα..  :)

 

Ρε φίλος κάτσε γιατί θα τρελαθώ.θελεις να κανεις το 2χ midi controller??

υπήρχε περίπτωση να μην γινεται αυτό;;εδώ γίνεται με τα real analog χωρις midi της δεκαετιας του 70!!!Βάλε κανονικα midi in midi out σε midi in/out inerface κανονικά και παραδοσιακά,πάτα rec στο midi κανάλι κ γραψε,σβησε,διόρθωσε και κάνε οτι θες.εδώ το 2x κανει αφτο που λετε "τελίτσες" τον arpeggiator!!!cheers

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου