Προς το περιεχόμενο

Η ένταση του μπασίστα και ο ήχος του


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εμένα, το παλιό καλό σκυλί ο Peavey TKO75 με το 15άρι, άσθμαινε όταν οι εντάσεις από τις κιθάρες ανέβαιναν. Και ο Nemesis ΝΑ320 είναι ΟΚ. Αλλά λέω να τον διπλασιάσω ...8)

Απλα ξερεις τη γινεται...παντα μα παντα θα υπαρχει ενας κιθαριστας που θα παιζει στο maximum τον ενισχυτη του επειδη μπορει...ενας ντραμερ που θα βαραει και δεν θα εχει ιδεα για το τι ειναι οι δυναμικες και ο καημενος ο μπασιστας να προσπαθει να ακολουθησει....

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 43
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

.... ο καημενος ο μπασιστας να προσπαθει να ακολουθησει....

Μπαααα δεν προσπαθώ πλέον.

Προηγούμαι και αφήνω την προσπάθεια σε αυτούς.  ;D

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα ξερεις τη γινεται...παντα μα παντα θα υπαρχει ενας κιθαριστας που θα παιζει στο maximum τον ενισχυτη του επειδη μπορει...ενας ντραμερ που θα βαραει και δεν θα εχει ιδεα για το τι ειναι οι δυναμικες και ο καημενος ο μπασιστας να προσπαθει να ακολουθησει....

 

Καλα δεν ειναι προβλημα μονο του μπασιστα

Εχεις ακουσει μπασιστα να τα σκεπαζει ολα; Κανοντας το εξης κολπο.

Κανουμε τσεκ και εχει κατεβασμενο το ποντεσιομετρο και μετα το δευτερο το πολυ κομματι το τερματιζει και καληνυχτα ισσοροπια. Δηλαδη εγω τωρα πρεπει να περω δυο κατοσταριδες ενισχυτες να τους παιζω στερεο ή ωα χαμηλωσει ο μπασιστας;

For Those About To Rock We Salute You

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα δεν ειναι προβλημα μονο του μπασιστα

Εχεις ακουσει μπασιστα να τα σκεπαζει ολα; Κανοντας το εξης κολπο.

Κανουμε τσεκ και εχει κατεβασμενο το ποντεσιομετρο και μετα το δευτερο το πολυ κομματι το τερματιζει και καληνυχτα ισσοροπια. Δηλαδη εγω τωρα πρεπει να περω δυο κατοσταριδες ενισχυτες να τους παιζω στερεο ή ωα χαμηλωσει ο μπασιστας;

Τη ηλικιες εχετε ρε παιδια?

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη γιατι να σκεπασει καποιος καποιον?σου λεω...εβγαλα λαιβ με τον hartke και το παιδι που επαιζε κιθαρα επαιζε με engl screamer...αλλα ηταν και τριαντα χρονων,χρονια στο κουρμπετι και ηξερε οτι αυτο που παντα καταστρεφει ενα live ειναι η ενταση ΣΤΟ ΠΑΤΑΡΙ...Δηλαδη οι ανθρωποι που φωναζουν χαμηλωσε την εντασεις δεν ειναι παππουδες σαν αυτον τις διαφημισης...υπαρχει μεγαλο θεμα με τις εντασεις και οταν μαθει ενας μουσικος να τις ελεγχει τοτε θα παει μπροστα..οχι μονο θα ακουει καλυτερα αλλα θα μαθει να ελεγχει και αλλα πραγματα οπως ειναι οι δυναμικες το φραζαρισμα του και πολλα αλλα...

ειναι σαν να ειμαστε ολοι σε ενα τραπεζι και φωναζουμε για να ακουστουμε πανω απ τον αλλο...

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τη ηλικιες εχετε ρε παιδια?

Ξερω γω; Εχει σημασια;

Αυτοι που παιζεις τι ηλικιες εχουν;

Εχω ακουσει δεκαεξαχρονα να παιζουν θρας μεταλ και να μου πεφτει το σαγονι

και εχω παιξει και με μπαντα που ο κιθαριστας εβαζε τα πεταλια με αναποδη σειρα Flanger->Distortion->wah->Tuner και οταν τον ρωτησα γιατι μου απαντησε "ξερω γω; Πως να τα βαλω;" Αυτος ειναι τριαντα οπως και ο μπασιστας που ανεφερα πριν που π.χ. οταν ακουσε ας πουμε πολλα πριμα στην κιθαρα μου μια ημερα σε προβα μου ειπε να ανεβασω λιγο τα μπασα γιατι ξυριζει (αντι να κοψω λιγα πριμα)

Στο οτι ο μπασιστας που σου λεω δεν εχει αποψη για τον ηχο μιας μπαντας γενικοτερα και για τον ηχο του ειδικοτερα μιας και προσφατα ανακαλυψε οτι τελικα το μπασο του δεν ειχε καλο ηχο επειδη ειχε να αλλαξει χορδες εναμιση χρονο (παραλιγο ναβγαλει μαλια η γλωσσα μου (για να μην πω ποσες φορες εχει ξεχασει οτι αλλαζουμε και καμια μπαταρια στα ακτιβ) δεν εχει να κανει με την ηλικια μονο που κανονικα με τα χρονια θα επρεπε να ειχε αρχισει να χαμπαριαζει αλλα ειναι και θεμα νοημοσυνης. Εδω αγορασε ενισχυτη με κρητηριο ποσο δυνατα παιζει και οχι με βαση το ηχοχρωμα του ενισχυτη με αποτελεσμα σε λιγο καιρο να το εχει μετανιωσει και να του φταινε ολα. Ασε γιατι τα θυμηθηκα και τσαντιστηκα παλι  >:(

For Those About To Rock We Salute You

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμενεις απο καποιον μπασιστα-κιθαρηστα- ντραμερ με τετοιο IQ ραδικιου να καταλαβει οτι στο παταρι παιζουμε σιγα; για να ακουμε ολοι;

For Those About To Rock We Salute You

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω ακουσει δεκαεξαχρονα να παιζουν θρας μεταλ και να μου πεφτει το σαγονι

 

Στο οτι ο μπασιστας που σου λεω δεν εχει αποψη για τον ηχο μιας μπαντας γενικοτερα και για τον ηχο του ειδικοτερα μιας και προσφατα ανακαλυψε οτι τελικα το μπασο του δεν ειχε καλο ηχο επειδη ειχε να αλλαξει χορδες εναμιση χρονο

Το οτι παιζουν θρας μεταλ καλα δεν τους κανει και μουσικους και σιγουρα δεν τους κανει ικανους να εχουν αποψη για τον ηχο στη σκηνη...το ποιο πιθανον ειναι να ειναι ολα τερμα στους ενισχυτες

 

Δεν ειναι κακο να κανεις εναμιση χρονο να αλλαξεις χορδες...ενας απ τους κορυφαιους μπασιστες σε τουτο δω τον κοσμο δεν τις ειχε αλλαξει ποτε στη καριερα του...προσωπικα συγχαινομαι τον ηχο των καινουριων round χορδων για αυτο αλλαζω μια φορα τον χρονο...

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...προσωπικα σιχαινομαι τον ηχο των καινουριων round χορδων ...

yeap  ;)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο οτι ο μπασιστας που σου λεω δεν εχει αποψη για τον ηχο μιας μπαντας γενικοτερα και για τον ηχο του ειδικοτερα για να μην πω ποσες φορες εχει ξεχασει οτι αλλαζουμε και καμια μπαταρια στα ακτιβ)

Ξερεις τη ωραιο drive σου δινει η μισοπεθαμενη μπαταρια?οι μισοι εδω μεσα παλευουν να βρουν αυτο τον ηχο σε πεταλι!!!

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου