Προς το περιεχόμενο

Η ένταση του μπασίστα και ο ήχος του


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά ο καθένας κάνει ότι γουστάρει... Εγώ αλλάζω χορδές μία φορά τον μήνα... Και μου αρέσει ΠΑΡΑ πολύ ο ήχος του μπάσου με καινούριες χορδές... Και παίζω pop... Όσων αφορά τον ήχο στο πατάρι αν κάποιος αλλάζει τις εντάσεις επειδή δεν ακούει λογικό... Αρκετοί το κάνουν... Συνήθως στα μόνιτορ σου έρχεται ο ήχος από την κονσόλα και όχι από τον ενισχυτή οπότε μάλλον κάνει μαμακία ο ηχολήπτης σου... Εκτός και αν είναι 1χ1 το πατάρι οπότε ΚΑΚΟΣ φέρατε ενισχυτές ΟΛΟΙ σας... (άντε έναν 15 watt λάμπα για την κιθάρα ΑΝ ΔΕΝ έχει πεταλιέρα)

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 43
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ωραιο thread. Θα είχε ιδιαίτερη ουσία εαν τωρα μόλις ειχε εφευρεθει το πρωτο ηλεκτρικο μπασο. Πάνε όμως τόσα χρόνια βρε παιδιά και όλοι οι προβληματισμοι που αναφέρονται εδώ, έχουν λυθεί πιά. Απλά, ακουστε τους δίσκους που κυκλοφορούν και αντιγράψτε το στυλ που σας αρεσει.

 

Και μην ξεχνάτε οτι οταν εγραφε ο jamerson, δεν υπήρχαν οι σημερινές τεχνολογίες για να επιλέξει. Και μάλλον ηταν ιδιαίτερα μεθυσμένος για να κατσει να ασχοληθεί με λεπτομέρειες :Ρ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω καταθέτω πάντως οτι οι φρέσκιες χορδες, μπορουν να ακουστούν όπως θές. Αρκει να ξερεις να παίζεις. Οι παλιές όμως ΔΕΝ έχουν να δώσουν κάτι παραπανω ΕΑΝ το χρειαστεις. Τώρα το να αφηνεις τις κατσαρίδες να τρέχουν στα τάστα γιατι δεν μπορεις να κρυψεις το 'τρίξιμο' στις θέσεις σου, είναι κάπως... :Ρ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφερον θρεντ...

 

Παιδια κι εγω μπασο παιζω και μετα απο 1,5 χρονο μαθηματων-προβων-λαιβ νομιζω οτι κατι ψιλοκαταφερνω. Αρχαριος ειμαι παντως οποτε δεν ξερω κατα ποσο εχει καποια βαρυτητα ο λογος μου.

 

Τεσπα, σχετικα με τις χορδες. Εγω αλλαζω στο εξαμηνο, με ιδανικη περιοδο χρησης απ'τον 1-2ο μηνα μεχρι και τον 4-5. Βαριεμαι και να τις σκουπιζω ή να τις περναω με κανα φαστ-φρετ ειναι η αληθεια. Με round 45αρες παιζω και γενικα αρεσκομαι στο brightness τους, σε αρκετες φασεις, οπως πενατο παιξιμο η με αρκετo πριμo-edgy ηχο (ψευτοFlea δλδ.. :P) στον bridge. Και επειδη αυτη τη μουνταδα των παλιων μπορεις να την πλησιασεις απ'το eq οπως ειπε και η Evilnye προτιμω να τις αλλαζω. Αλλα μεχρι να στρωσουν μετα απο μερικες ωρες ειναι λιγο απαρεδεκτες.

 

Παιζω μ'ενα τζαζ που προτιμησα να κανω ακτιβ (και δεν το μετανιωσα προς το παρον). Βεβαια οι 2 αγαπημενοι μου μπασοηχοι ειναι και αρκετα αντιθετοι, precision απ'τη μια - stingray απ'την αλλη. Το τζαζ ειναι αρκετα μακρια κι απ'τα 2 αλλα εχει δικο του ιδιαιτερο χαρακτηρα. Επισης δεν ξερω αν ειναι καλο, αλλα δεν εχω καποιο προτυπο ηχου που να θελω να φτιαξω. Μ'αρεσουν καποιοι αλλα ξερω εξ'αρχης οτι δεν μπορω να τους βγαλω λογω μπασου-rig. (δλδ οκ πως να βγαλω ηχο precision-ampeg..?) Οποτε προσπαθω να φτιαχνω ηχο στο μπασο μου, που να αρεσει σ'εμενα. Ροκ παιζω.

 

Σχετικα με τους ενισχυτες, εχω μονο εναν απαραδεκτο Marshall για practise amp. 30 βαττ ειναι. Αλλα διπλα σε τυμπανα δεν στεκεται επ'ουδενι. Γενικα ακομα αμφιταλαντευομαι σχετικα με το rig που θα ηθελα να εχω, αλλα θα ανοιξω θρεντ οταν ερθει η ωρα..

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου