Προς το περιεχόμενο

Ο μπασίστας και η λαϊκή μουσική


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κοιτα αυτο που σου ειπα για την ουσακ(φρυγιο)το χω ακουσει και το χω παιξει αλλα σε τζαζ κομματια...οποτε μαλλον εκει ειναι η διαφορα...

 

Μα γι αυτό και επιμένω κι εγώ από την αρχή πως είναι λάθος να εφαρμόζει κανείς την ορολογία ενός πλαισίου σε ένα άλλο. Ο φρύγιος είναι φρύγιος και του ουσάκ, ουσάκ. Αφού υπάρχει ξεχωριστό όνομα ΚΑΙ θεωρητικό υπόβαθρο πίσω και από τα δύο, δεν υπάρχει λόγος να λέμε πως "το ουσάκ είναι σαν φρύγιος".

Ξέρω πως ίσως το παρακάνω με την λεπτομέρεια στην ορολογία, αλλά είναι ένα από τα κολλήματά μου και νομίζω ένας καλός τρόπος για να καταλαβαίνουμε οι μουσικοί ο ένας τον άλλο. Φαντάζεσαι να ήσουν υδραυλικός, να ζήταγες από τον βοηθό σου οξυγονοκόλληση και εκείνος σου έδινε νερομπίστολο, επειδή απλώς "μοιάζει" στο σχήμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 49
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ξέρω πως ίσως το παρακάνω με την λεπτομέρεια στην ορολογία, αλλά είναι ένα από τα κολλήματά μου και νομίζω ένας καλός τρόπος για να καταλαβαίνουμε οι μουσικοί ο ένας τον άλλο

+100000000000000

Δεν το παρακανεις καθολου

Ποσο μαλλον γινεσαι πολυ κατανοητος...

Ολα ειναι σχετικα....

Τα παραδειγματα απειρα...Μην επεκταθουμε:)

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...
  • 1 χρόνο αργότερα...

εγω νομιζω οτι στο παλιο λαϊκο δεν ταιριαζει το μπασο γιατι το αλιωνει...αποψη μου εννοειται...     

 

Τώρα, συγνώμη που το λέω κιόλας, αλλά ανασταίνεις ένα θρεντ που είναι πάνω απο 1 χρόνου, απλώς για να γράψεις κάτι που απλώς δηλώνει πως δεν διάβασες τίποτα απο τις προηγούμενες απαντήσεις...

 

Αν και όπως έχει γραφτεί και παραπάνω, όλα είναι θέμα ορισμού, θα υποθέσω πως όταν λες "παλιό λαϊκό" εννοείς το λαϊκό του 60 και θα σου απαντήσω πως αν παίζεις μετρημένα (είπαμε, τα μουσειακά είδη απαιτούν στυλιζαρισμενο παιξιμο), δεν αλλοιώνεις τίποτα, πόσω μάλλον που μπάσο υπήρχε απο τότε σε αυτη τη μουσική. Αν σε ενδιαφέρει όντως το θέμα, διάβασε και την παραπάνω συζήτηση,

 

Καλώς ήρθες στο φόρουμ, παρόλα αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η αληθεια ειναι οτι ειναι λιγο παλιο...και οντος δεν διαβασα ολη τη συζητηση αλλα διαβασα αρκετη και ειπα να πω την αποψη μου...ειμαι και καινουργιος στο φορουμ οποτε ψαχνομε ακομα...και η αληθεια ειναι οτι στην αρχη δεν ειχα καταλαβει οτι ειναι τοσο παλιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...
  • 1 χρόνο αργότερα...

τον κωλο τους παιζουν οι μπασιστες. στα συγχρονα τουλαχιστον.

 

και επι τη ευκαιρια θα ηθελα να μου πειτε ποιος παιζει μπασο εδω αν ξερετε

 

http://www.youtube.com/watch?v=NB0O2BCkGYs

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου