Προς το περιεχόμενο

Ο μπασίστας και η λαϊκή μουσική


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κατ'αρχήν ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Για να απαντήσω: Με ένα P-bass θα παίζω, δεν παίζω έτσι κι αλλιώς πολλά γιατι πολύ απλά "δεν το 'χω", ροκάς είμαι και ουχί φανκο-τζαζο-ποπ, αλλά έχω ακούσει και πολλά λαϊκά στην ζωή μου, χωρίς να το θέλω (πάντα). Αυτό τουλάχιστον με φέρνει ένα βήμα πιο κοντά. Δηλαδή, ακόμα και αν είχα την τεχνική, πιο εύκολα θα έπαιζα λαϊκά, ως πιο οικείο άκουσμα στην Ελλάδα, παρά τζαζ.

Τι να πω. Ελπίζω να μην επιβαρύνω του λοιπούς μουσικούς με την ασχετοσύνη μου.

Need.More.Fuzz.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 49
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μα δεν έγραψα ότι θα παίξει τα ίδια. Αυτό έλειπε.

 

Ναι τώρα που το ξαναδιαβάζω, έχεις δίκιο.

Απλά παρασύρθηκα από το "πάθος" μου για το λαϊκό τραγούδι γενικότερα και βιάστηκα να το υπερασπιστώ.

;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1ο βήμα: πας στα μπουζούκια και κάθεσαι από την έναρξη μέχρι την λήξη να δεις πρόγραμμα.

2ο βήμα: ψάχνεις live ηχογραφήσεις (γονίδης όλα live/ρέμος/βανδή κτλ) για να πάρεις μια ιδέα τι παίζουν οι μπασίστες μέσα και τι γίνεται. Προσοχή να είναι live και όχι studio γιατί στο studio πέφτει πολύ πασάλειμα.

3ο βήμα: μαθαίνεις θεωρία σκάλες Hitjaz, Niavent, Ousak κτλ κτλ

4ο βήμα: κάνεις πρόβα και είσαι έτοιμος.

 

Συνήθως τα μαγαζιά με λαικά σχήματα (πίστες, σκυλάδικα, μπουζούκια κτλ), και ειδικά αυτοί που πληρώνουν καλά, παίρνουν μουσικούς session μεμονωμένα και όχι group ολόκληρα και είναι πολύ αυστηροί στους μουσικούς και γίνεται και ψιλοσφαγή ειδικά τώρα, οπότε αυτό που λες μου φέρνει λίγο προς extra για γάμους, βαπτίσεις καμιά ταβέρνα κτλ.. Εκτός εάν έχει κλείσει η δουλειά από πριν το σχήμα του φίλου σου και ψάχνει μπάσο μεμονωμένα.. όπως και να ΄χει καλή μελέτη και καλή επιτυχία.

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι τώρα που το ξαναδιαβάζω, έχεις δίκιο.

Απλά παρασύρθηκα από το "πάθος" μου για το λαϊκό τραγούδι γενικότερα και βιάστηκα να το υπερασπιστώ.

;D ;D ;D

 

;D ;D

Δικός μας άνθρωπος. 8) 8)

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαγγέλη, δυστυχώς το απλά,λιτά και όμορφα δεν αρκεί.

Σίγουρα είναι μια καλή βάση για να ξεκινήσεις.

Πρέπει να μπεις στη νοοτροπία του λαϊκού μπάσου και στο κλίμα της μουσικής εποχής.

Ξέρω τρομερούς μπασίστες της jazz-rock-pop κλπ που στα παλιά λαϊκά απλά τρώνε τα μούτρα τους.

Ή θα τα φέρουν στα μέτρα τους (βλέπε θα κάνουν jazz-rock κλπ) ή θα παίξουν απλά μεν (ας πούμε 1η - 5η) αλλά το groove θα πάει περίπατο.

MΟυ εχει τυχει να παιζουμε χασαπικα  η καρσιλαμαδες..και ο μπασιστας να παιζει slap απο πισω..απλα επειδη μπορουσε..

Αυτο κατα τη γνωμη μου ειναι.ΑΝΕΠΙΤΡΕΠΤΟ

Εχω παρα πολλες ερθει σε ριξη με μπασιστες σε μαγαζια..για την  ασεβεια που εδειχναν στην Ελληνικη μουσικη.

Αυτο που καταλαβα με τα χρονια...ειναι οτι δεν υπαρχουν σκυλαδικα τραγουδια...Υπαρχουν σκυλάδες μουσικοι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

MΟυ εχει τυχει να παιζουμε χασαπικα  η καρσιλαμαδες..και ο μπασιστας να παιζει slap απο πισω..απλα επειδη μπορουσε..

Αυτο κατα τη γνωμη μου ειναι.ΑΝΕΠΙΤΡΕΠΤΟ

Εχω παρα πολλες ερθει σε ριξη με μπασιστες σε μαγαζια..για την  ασεβεια που εδειχναν στην Ελληνικη μουσικη.

Αυτο που καταλαβα με τα χρονια...ειναι οτι δεν υπαρχουν σκυλαδικα τραγουδια...Υπαρχουν σκυλάδες μουσικοι

 

+1000

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

MΟυ εχει τυχει να παιζουμε χασαπικα  η καρσιλαμαδες..και ο μπασιστας να παιζει slap απο πισω..απλα επειδη μπορουσε..

Αυτο κατα τη γνωμη μου ειναι.ΑΝΕΠΙΤΡΕΠΤΟ

Εχω παρα πολλες ερθει σε ριξη με μπασιστες σε μαγαζια..για την  ασεβεια που εδειχναν στην Ελληνικη μουσικη.

Αυτο που καταλαβα με τα χρονια...ειναι οτι δεν υπαρχουν σκυλαδικα τραγουδια...Υπαρχουν σκυλάδες μουσικοι

Εμένα μου έχει τύχει να προσπαθώ να πείσω τον τραγουδιστή σε παραδοσιακό πρόγραμμα ότι το slap δεν ταιριάζει ???

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά πιστεύω πως όταν κάποιος θέλει να προσεγγίσει ένα μουσικό ύφος σχετικά πιστά, πρέπει να ξεκινήσει από τις ρίζες του. Κατά τη γνώμη μου, οι ρίζες του λαϊκού μπάσου, τουλάχιστον κατά τις δεκαετίες '60 '70, είναι α) το ρεμπέτικο "μπασοκίθαρο" και β) το μπάσο που ακούει κανείς στο "ελαφρά" τραγούδια του '30. Αν θες να το φτάσεις τόσο βαθειά, άκου τραγούδια του Σκαρβέλη (που έχουν εξαιρετικό μπασοκίθαρο, εδώ θα σου προτείνω να ακούσεις και τον πολύ καλό δίσκο του Μυστακίδη με ρεμπέτικα για κιθάρα) και τραγούδια του Αττίκ, του Γιαννίδη κλπ. Στη συνέχεια, η γνώση της λαϊκής αρμονίας είναι πολύ σημαντική. Η γνώση των βασικών μακάμ και δρόμων που χρησιμοποιούνται στην ελληνική λαϊκή μουσική (ραστ, ουσάκ, χιτζάζ, νικρίζ και σαμπά), των παραλλαγών τους και της αρμονίας που ακολουθούν, είναι πολύ σημαντική γιατί αφενός θα σε βοηθήσει να είσαι αρμονικά εντός ύφους και αφετέρου να απομνημονεύσεις με ευκολία ένα τετράωρο πρόγραμμα, αφού τα περισσότερα ακολουθούν ένα παρεμφερές αρμονικό μοτίβο.

Για τα πιο σύγχρονα, αφού έχεις funk/rock/jazz καταβολές, τα πράγματα είναι αρκετά πιο απλά.

Αν θες τη συμβουλή μου (έχω παίξει λαϊκά και με πολύ ωραία και με απαράδεκτα αποτελέσματα), υπάρχει μια λεπτή διαχωριστική γραμμή rhythm section που μπορεί να κάνει οτιδήποτε να ακούγεται εκτός ύφους και σκυλάδικο με την κακή έννοια: δεν πρέπει σε καμία περίπτωση ο ντράμερ και ο μπασίστας να βγάζουν τα απωθημένα τους πάνω στο πρόγραμμα. Όπως κάθε στυλιζαρισμένο ύφος, το λαϊκό μπάσο έχει τους (λιτούς) κανόνες του, είναι στο χέρι σου αν θα τους ακολουθήσεις ή όχι.   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε myrsias πολύ ωραία αυτά που είπες.

Σίγουρα το λαϊκό μπάσο έχει ρίζες στο ρεμπέτικο.

 

Θα διαφωνήσω όμως με τα ελαφρολαϊκά (ή αρχοντορεμπέτικα) του '30.

Μιλάμε για μια μουσική με επιρροές περισσότερο στην ευρωπαϊκή μουσική (αρμονία, ενορχήστρωση) και άλλες μουσικές επιρροές (ρυθμικά, ερμηνεία).

 

Αν ήθελα να δω σε βάθος τις ρίζες του λαϊκού μπάσου, θα έψαχνα περισσότερο στην παραδοσιακή μουσική απ' μια (λαούτο, κρουστά) και σε gypsy-latin-jazz επιρροές (χιώτης-django,swing, μπολέρο κλπ) από την άλλη.

 

Όλα αυτά όμως προσαρμοσμένα στην κουλτούρα και στην κοινωνικο-οικονομική συγκυρία της εποχής.

 

Θα ήθελα να ακούσουμε κι άλλες απόψεις πάνω στο θέμα (ευχής έργον θα ήταν να είχαμε κάποιον μουσικολόγο στην συζήτηση).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου