Προς το περιεχόμενο

(my new...) Gibson LesPaul 50s tribute HB


Προτεινόμενες αναρτήσεις

"Αλλά ο aldebody έχει ήδη 335."  Ε... ας δοκιμάσει και με την LP. ;D

 

εγω θα ελεγα οτι εχω 333,6... αλλα ειμαι ψιλοκοντα  ;D (καθοτι Epi)

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 130
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

μολις πηρες τελε λεω αυτος εγινε ανθρωπος!

τωρα τα κατεστρεψες ολα.....  :P

 

καλοπαιξιμη  ;D

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια και πρεπει να οργανωθουμε καποια στιγμη, ειπα να αρχιζω σιγα σιγα...

 

Ξεβιδωνοντας το καπακι του control cavity επιβεβαιωθηκε η υποψια μου.

 

pcb...

 

Controlroute.jpg

 

πολυ καλη δουλεια, γεροδεμενη κατασκευη, σιγουρο και trouble free. Επαγγελματικη δουλεια.

 

δειτε τι εννοω:

 

pcb_top.jpg

pcb_bottom.jpgpcb_side.jpg

 

Παρολο που χρησιμοποιουν long neck ποτενσιομετρα, δοκιμασα ενα απλο CTS και μπαινει ανετα πανω στην κιθαρα. Αφηνει αρκετο σπειρωμα ελευθερο για βιδωμα απο την αλλη μερια, αλλα φτανει ακριβως και το κουμπι "καθεται" κανονικα. Αν καποιος θελει να αλλαξει ποτενσιομετρα καλο ειναι να γνωριζει οτι και τα short neck κανουν, απλα τα long neck ειναι πιο ανετα αρκει να τα ρεγουλαρεις με δυο παξιμαδια.

 

Τα ποτενσιομετρα της Gibson μοιαζουν να εχουν κατασκευαστει απο την CTS, και ειναι pcb mount.

 

Κοιτωντας το αδειο cavity φαινεται ενας απο τους λογους γιατι αυτη η Les Paul δεν κανει €3000...  ;D

 

Controlroute_empty.jpg

 

Παντως μετα την "αναγνωριση" τα ξαναεβαλα ολα στην θεση τους ΠΑΝΕΥΚΟΛΑ (οπως τα εβγαλα), πραγμα που αντικατοπτριζει την πρακτικοτητα του ολου συστηματος της Gibson.

 

Βεβαια ωραια ολα αυτα, αλλα... οχι στη δικη μου κιθαρα...  :)

 

Καποια στιγμη θα κανω κλασσικη συνδεσμολογια στα ποτενσιομετρα και φυσικα στους πυκνωτες οπου εχω μεγαλη περιεργεια να δω πως θα ακουγονται οι διαφορες "φυλες".  8)

 

Με την ευκαιρια της φωτογραφησης εβγαλα και το πισω μερος, το οποιο υπενθυμιζω οτι ειναι απο 3 κομματια. Εχω δει καλυτερα σε φωτογραφιες, αλλα εχω δει και σαφως χειροτερα, οποτε το κρινω ως μεσαιο εμφανισιακα.  δειτε:

 

LP_Back.jpg

 

Αλλα το rosewood της ταστιερας εχει μερικα ενδιαφεροντα νερα που πιστευω οτι οταν λαδωθουν (ειναι ξερουτσικο το ξυλο αλλα οχι ...φρυγανια) θα δειξουν ακομα ωραιοτερα.

 

Frtbrdgrain.jpg

 

 

so far, so good...   :)

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mας βάζεις σε τρελά διλήμματα βρε alder... 8)

 

Eκεί που είχαμε καταλήξει κάπου, μας έβαλες το μικρόβιο αυτό της Gibson ''made exclusively for Thomann'' και μας κάνεις το όνειρο πραγματικότητα, δηλ Gibson με κάτω από χιλιάρικο! Τι να πω; Χαλάλι...

 

Φαίνεται ειλικρινά πανέμορφη, αλλά θα ήθελα και να την ακούσω από τα δαχτυλάκια σου. :)

Δώσε κλιψ στους αγανακτισμένους, λοιπόν!

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτωντας το αδειο cavity φαινεται ενας απο τους λογους γιατι αυτη η Les Paul δεν κανει €3000...

 

αυτο να το αντιμετωπισεις ΑΜΕΣΑ... ;D...νομιζω οτι σου κοβει γυρω στα 0,34 db στα 3khz.... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο να το αντιμετωπισεις ΑΜΕΣΑ... ;D...νομιζω οτι σου κοβει γυρω στα 0,34 db στα 3khz.... ;D

 

η αληθεια ειναι οτι οντως παρουσιαζει ενα notch, αλλα το εντοπισα γυρω στα 2850Hz...  :D

 

με λιγη περιποιηση θα διορθωθει...  ;D

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτωντας το αδειο cavity φαινεται ενας απο τους λογους γιατι αυτη η Les Paul δεν κανει €3000...  ;D

εγώ κοιτάω και το  control cavity της δικιάς μου και πέρα απο κάτι πριονίδια δεν βλέπω ιδιαίτερη διαφορά...  :-[ το pcb μπορώ να πώ οτι φένεται και πιο βολικό...

DSC04053.thumb.JPG.3a022ba02ddd00a552866de694c3df56.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ κοιτάω και το  control cavity της δικιάς μου και πέρα απο κάτι πριονίδια δεν βλέπω ιδιαίτερη διαφορά...  :-[ το pcb μπορώ να πώ οτι φένεται και πιο βολικό...

 

απλα αναφερομαι στην καπως πιο "βιαστικη" δουλεια που εγινε στο routing, συν του οτι στη studio δεν υπαρχει βερνικι παντου μεσα στο χωρο.

 

αυτο βεβαια θα το διορθωσω...  ;)

 

οσον αφορα στην καλωδιωση, προτιμω μακραν το hardwire απο το pcb, παρα το πρακτικοτερο του πραγματος. Δεν θελω το σημα μου να περναει απο αγωγους πλακετας...

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μάλλον δεν έχει και πολύ καιρό πάντως η gibson που τα κάνει pcb... η δική μου studio δεν είναι...

 

(κάθομαι και ξεβιδώνω κιθάρες γιατι δεν έχω τι να κάνω...έξω δεν βγαίνω,έχει 38 βαθμούς)

DSC04055.thumb.JPG.096a19d3ee8450a86704eb36cb49a546.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου