Προς το περιεχόμενο

DiMarzio PAF 36th anniversary Humbuckers


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ακολουθεί ένα σύντομο review των μαγνητών DiMarzio PAF 36th anniversary

 

Οι συγκεκριμένοι humbuckers ανήκουν στην κατηγορία χαμηλής εξόδου(vintage output) του DiMarzio. Φιλοδοξία του κατασκευαστή είναι να αναπαραστήσει τον ήχο των πρώτων PAF με αναφορά τον ήχο της LesPaul του 1959(περισσότερα εδώ:  http://www.dimarzio.com/pickups/humbuckers/paf-36th-anniversary-bridge )

 

Η πρόθεσή μου ήταν να επιτύχω τον αγαπημένο μου humbucker ήχο, εκείνον του Robbie Krieger. Μετά από συνομιλία που είχα με τον κατασκευαστή, μου πρότεινε αυτούς τους μαγνήτες, υπενθυμίζοντάς μου πως ο ήχος του Krieger είναι ένα συνονθύλευμα από ιδιοσυγκρασιακό παίξιμο και δακτύλων(όχι πένας). Το θέμα μου βέβαια δεν ήταν να αντιγράψω την μουσική του Krieger αλλά να προσεγγίσω τον ήχο του, ο οποίος, στα δικά μου αυτιά, είναι η βάση για πολλούς νέους ήχους που θαυμάζω(π.χ. do make say think) και αποτελεί επομένως έναν ασφαλή μπούσουλα.

 

Τα αποτελέσματα είναι πολύ καλά. Υπάρχει πράγματι ισορροπία ανάμεσα στην ηχητική ζεστασιά και την διαύγεια. Με ψάξιμο του eq του ενισχυτή μου(koch studiotone) μπόρεσα πολύ εύκολα να βγάλω τον ήχο που είχα στο μυαλό μου.

 

Νομίζω πως αξίζει να τους ακούσει όποιος ενδιαφέρεται για χαμηλής εξόδου humbuckers με τονισμένες μεσαίες συχνότητες.

 

Επισυνάπτω μια φωτογραφία και ένα κλιπάκι της κακιάς ώρας(epiphone les paul made in Korea, D'Addario Flat Wound 11άρες χορδές, DiMarzio καλώδιο, Guitar rig) στο οποίο ακούγονται( ; ) διαδοχικά οι neck, μεσαία και bridge θέσεις, για να έχετε μια εικόνα.

DSC01619.thumb.JPG.2226656379849b90d011a85a042a00a6.JPG

36th_anniv.mp3

Ανταλλάσω ΔΕΚΟ με baja telecaster.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Not bad at all... ;D

 

ειχα δει καπου στο ιουτουμπ το βιντεακι του guitarworld με τον riario που συγκρίνει μια R9 με τους DIMARZIO και μια πραγματικη 59 με τους μαγνητες της...βεβαια οσο και να λενε πως μιαζουν...εμμμ για μενα και τα αυτακια μου ειναι πολυ μακρια το ενα και το αλλο...

 

ειχα για χρονια dimarzio στην δικια μου epi lp '01 και μπορω να πω (και ισως συμφωνήσουν κι αλλοι μαζι μου) πως οι μαγνητες που βγαζει η εταιρια ειναι ολοι κάπως "razor-sharp" σε οτι και να παίξουν...ισως η λεξη clinical να ταιριάζει καλύτερα...

 

παντως ειναι μια καλη προσπαθεια της dimarzio να βγαλει ενα αναλογο classic 57 μαγνητη...imho...

www.alexisgearstuff.com

www.youtube.com/alexisgearstuff

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειχα δει καπου στο ιουτουμπ το βιντεακι του guitarworld με τον riario που συγκρίνει μια R9 με τους DIMARZIO και μια πραγματικη 59 με τους μαγνητες της...βεβαια οσο και να λενε πως μιαζουν...εμμμ για μενα και τα αυτακια μου ειναι πολυ μακρια το ενα και το αλλο...

Αυτό εδώ λες:

 

Σίγουρα δεν ακούγονται το ίδιο.

Ανταλλάσω ΔΕΚΟ με baja telecaster.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου