Προς το περιεχόμενο

Κιθάρα στο σπίτι: σε Stand ή στη θήκη της


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν δεν έχεις τρελές διαφορές θερμοκρασίας στο χώρο που βρίσκεται ,δεν τρέχει τπτ .

Κάποιοι ,χωρίς να γνωρίζουν ,λένε ,ότι η Ελλάδα έχει ιδανικό κλίμα ,αυτό δεν είναι ακριβώς σωστό ,αν αναλογιστείς ,ότι λόγο μεγάλης ηλιοφάνειας ,ακόμα και το καλοκαίρι έχουμε διαφορές θερμοκρασίας μεταξύ-μέρας ,νύχτας- της τάξεως των 10+ βαθμών .

Βέβαια οι 10-15 βαθμοί για ένα ψώφιο ξύλο μάλλον δεν έχουν τόσο τραγικά αποτελέσματα ,αλλά αν το περιβάλλον είναι σε ακραίες συνθήκες θερμοκρασιακά ,τότε μάλλον υπάρχει πρόβλημα ,ακόμα και αν την έχεις στη θήκη .

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 46
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Αυτό με τα ψυχολογικά προβλήματα από το βάλε βγάλε στη θήκη το πρωσυπογράφω κι εγώ. Ήμουν πολύ κοντά όταν τις έβαλα στο stand και ησύχασα. Αυτό με την οξείδωση όταν είναι μέσα στη θήκη δεν το καταλαβαίνω. Κανονικά θα έπρεπε να υπάρχει λιγότερη υγρασία μέσα εφόσον η κιθάρα σκουπιστεί.

 

Οσο και να την σκουπισεις την κιθαρα υγρασια μενει πανω της. Δεν γινεται απλα να φυγει τελειως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέραν της υγρασίας είχα διαβάσει οτι κάποιες θήκες έχουν μια κόλλα που οι αναθυμιάσεις της οξειδώνουν τα μετταλλικά μέρη.

 

Αν και δεν το έχω ακούσει αυτό μια καλή θήκη δεν δημιουργεί προβλήματα. Αυτό που κάνω εγώ με τις κιθάρες , μόλις τελειώσω, τις σκουπίζω καλά για φύγει ο υδρώτας κτλ και τις βάζω στη βαλίτσα τους την οποία αφήνω ανοιχτή για κανά 2 ώρες και έχω και απο εκείνα τα τζελ μέσα για την υγρασία. Μέχρι τώρα με αυτό τον τρόπο δεν είχα ποτέ πρόβλημα. Το χειρότερο που μπορείς να κάνεις είναι όταν τελειώσεις να την βάλεις αμέσως στη θήκη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@spirosg

 

Πάντως αυτά τα gel να ξέρεις ότι έχουν ημερομηνία λήξης!Και μάλιστα δεν διαρκούν πολύ!Απ όσο ξέρω αυτό που κάνουν είναι να απορροφούν την υγρασία μέχρι που κάποια στιγμή "φουσκώνουν" και σταματάνε να κάνουν δουλειά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε guys ο καπνος απο τα τσιγαρα επιρεαζει καθολου ? εχω μια κιθαρα και την εχω σε ενα δωματιο οπου καμια φορα τυχαινει και καπνιζουν γι αυτο την εχω στη θηκη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και καλή εβδομάδα, κατα την γνώμη μου στο stand είναι καλύτερα. Και αυτό γιατί τα ξύλα, και ιδιαίτερα των ακουστικών οργάνων, πρέπει να "αναπνέουν" και επίσης το μανίκη όσο λιγότερο πιέζεται τόσο καλήτερα είναι. Όσο αναφορά την σκόνη εγώ την καταπολέμισα κάνοντας χρήση ενός πανιού το οποίο είναι σαν μαξιλαροθήκη και καλύπτει όλη την κιθάρα. Τέλος για το τσιγάρο στο ίδιο χώρο με την κιθάρα το μόνο που μπορεί να της προκαλέσει είναι να μοιρίσει το ξύλο!!!

 

Keep On Rocking

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@spirosg

 

Πάντως αυτά τα gel να ξέρεις ότι έχουν ημερομηνία λήξης!Και μάλιστα δεν διαρκούν πολύ!Απ όσο ξέρω αυτό που κάνουν είναι να απορροφούν την υγρασία μέχρι που κάποια στιγμή "φουσκώνουν" και σταματάνε να κάνουν δουλειά!

 

Κάπου είχα διαβάσει οτι αν τα ψήσεις έρχονται στα ίσια τους :-[ ξέρει κανείς αν ισχύει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε guys ο καπνος απο τα τσιγαρα επιρεαζει καθολου ? εχω μια κιθαρα και την εχω σε ενα δωματιο οπου καμια φορα τυχαινει και καπνιζουν γι αυτο την εχω στη θηκη..

 

 

Δεν επηρεάζει περισσότερο απ'ότι εδώ:

 

21236768.jpg

 

 

Φαντάσου όμως να ανοίγεις τη θήκη της κιθάρας που έχει ρουφήξει καπνό επί χρόνια;

 

stinky.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάπου είχα διαβάσει οτι αν τα ψήσεις ερχονται στα ίσια τους :-[ ξέρει κανείς αν ισχύει?

 

Yπαρχουν ειδικα gel που αποδεσμευουν την παγιδευμενη υγρασια εαν οντως τα "ψησεις". Δεν ειμαι 100% σιγουρος εαν αυτα που εχουν μεσα στα παπουτσια κτλ μπορουν να το κανουν, λογικα θα το κανουν. Παντως οπως και να'χει μαλλον δεν θα τα εψηνα στον οικιακο μου φουρνο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου