Προς το περιεχόμενο

Κιθάρα στο σπίτι: σε Stand ή στη θήκη της


Προτεινόμενες αναρτήσεις

@spirossg

 

Αν κατάλαβα καλά χρησιμοποιείς απορροφητή υγρασίας. Κάτι παραπλήσιο του χλωριούχου μαγνησίου. Να ξέρεις ότι σε 45% και κάτω υγρασία δεν απορροφούν ιδιαίτερα. Η διάρκεια ζωής τους έχει μαξ τους 3 μήνες, και μειώνεται όσο αυξάνεται η υγρασία. Τώρα για αυτό που είπες με το φούρνο δεν το νομίζω γτ εμείς στο εργαστήριο της σχολής μου τους πετάμε.. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 46
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

θα σας γελάσω τι ακριβώς είναι... ήταν μαζί με τις κιθάρες....

 

Κατα πασα πιθανοτητα ειναι silica gel και κανει αυτο που συζηταμε. Κατι παρομοιο χρησιμοποιω στη δουλεια μου για απορροφηση υγρασιας, ενω αποδεσμευει την υγρασια εαν ψηθει. Αυτο γινεται σε βιομηχανικους φουρνους που δεν προοριζονται για τα γεμιστα μιας και ειναι της εποχης.

 

Εσυ ή ψαξε να βρεις καινουργια η σταματα να τα χρησιμοποιεις. Εγω ουδεποτε εβαλα τετοια στη θηκη της κιθαρας μου, ζω στην Αγγλια με τα γνωστα επιπεδα υγρασια, και η κιθαρα μου δεν επαθε τιποτα. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπήκα στο site της εταιρείας, δεν εξηγεί ακριβώς τι είναι. Τεσπα, αυτά χρησιμοποιούνται για τη μεταφορά των οργάνων και μόνο. Οπότε δεν πιστεύω να έχουν τεράστια διάρκεια ζωής. Γενικά πάντως κι εγώ ένα μπασάκι squier που έχω τι το χτυπάει ήλιος, τι είμαι δίπλα στο λιμάνι της πάτρας οπότε και υψηλή υγρασία, πρόβλημα εδώ και 2 χρόνια δε μου έχει δείξει. Αντίθετα αν το βάλω στη θήκη του για δύο μέρες τα μεταλλικά μέρη του μαγνήτη έχουν αρχίσει ήδη να χαλάνε. Οι χορδές άσε καλύτερα. Οπότε σταντ δαγκωτό από τη μικρή μου εμπειρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aυτος εδω λετε να μην ξερει περι υγρασιας και οξειδωσης των μεταλλων μεσα στη θηκη?

Αλλα δεν βλεπω καμια σε σταντ...

 

Peter Greens guitar collection 1

Sickly-sweet, pink, and not for everybody

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ρε παιδιά οι μοναδικες κιθαρες που εχω δει να χαλανε μεσα σε θηκη ειναι οι ibanez.

Ολες οι αλλες που εχω δει δεν παθαινουν κατι.Προσωπικα προτιμω να τις βαζω μετα στη θηκη μετα το παιξιμο,αφου τις σκουπισω λιγακι,γιατι εχω δει διαφορα να γινονται με κιθαρες σε σταντ,και δεν εννοω οτι χαλανε,αλλα οτι περναει ενα φιλος λιγο απροσεκτος και την πεταει κατω η βλεπεις τη μανα να την καθαριζει με αζαξ κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Stinky

Ο κύριος του βίντεο έχει συλλογή από κιθάρες. Δεν είπε κανείς τίποτα για αποθήκευση του οργάνου. Ο λόγος που τέθηκε το ερώτημα νομίζω ήταν για κιθάρες που χρησιμοποιείς καθημερινά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι είμαι δίπλα στο λιμάνι της πάτρας οπότε και υψηλή υγρασία

 

Αυτό λέει πολλά...Χεχε γενικά η Πάτρα είναι μια πόλη με αρκετή υγρασία και μπορώ να επιβεβαιώσω κι εγώ οτι εδώ και δύο χρόνια που είμαι στην Πάτρα και έχω κιθάρα και μπάσσο στα stands δεν έχουν πάθει ΤΙΠΟΤΑ!Αντιθέτως το παλιό μπάσσο μου που το έβαζα πιο συχνά σε θήκη γιατί δεν είχα 3ο stand είχε χορδές για πέταμα και τα knobs του είχαν οξειδωθεί!

 

βλεπεις τη μανα να την καθαριζει με αζαξ κτλ.

Γι αυτό γράφεις στην μάνα σου σε ένα χαρτί τι αγγίζει και τί όχι!Χεχε..τουλάχιστον εγώ όταν έμενα με την μάνα μου κάναμε ολόκληρη σύσκεψη για το καθάρισμα του δωματίου μου!  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου