Προς το περιεχόμενο

Κιθάρα στο σπίτι: σε Stand ή στη θήκη της


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγω ρε παιδιά οι μοναδικες κιθαρες που εχω δει να χαλανε μεσα σε θηκη ειναι οι ibanez.

Ολες οι αλλες που εχω δει δεν παθαινουν κατι.

 

Γνώρισα ένα παλικάρι στο οποίο είπαν ,στο μαγαζί απο το οποίο πήρε την κιθάρα του(american deluxe stratocaster) ,μόλις τελειώνει αμέσως να τη βάζει στη θήκη...και τώρα έχει μια κιθάρα 3 μηνών με σκουριά στους μαγνήτες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 46
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

εγω ειχα παρατησει κιθαρα στο υπογειο σε σταντ γυρω στα 10 χρονια. χρειαστηκε ενα καλο καθαρισμα, και σπρευ στα pots.  κατα τα αλλα το μπρατσο ηταν οπως το ειχα αφησει, δεν πηρε καθολου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

katarxas sygnwmh gia ta greeklish.katannow tous kanones tou forum alla sygxwreste me gia mia fora dioti exei provlhma o ypologisths mou. Sto thema mas twra exw ena epiphone thunderbird iv ligotero apo ena xrono. to exw synexeia sto stand alla parolauta exei skeurwsei 2 fores. menw kedro athinas kai dn exw provlhma ygrasias. mhpws sthn periptwsh mou logw tou sxhmatos prepei na valw to organo se 8hkh? yparxei periptwsh n ftaiei to stand? dn exw akousei paradeigmata n skeurwnoun bassa toso syxna kai exw provlhmatistei.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι φυσιολογικό να σκυρώνει τόσο συχνά και σίγουρα δεν φταίει το stand για αυτό. Μήπως δεν του κάνεις καλό setαρισμα ή μήπως του αλλάζεις διάφορα νούμερα από χορδές. Μόνο έτσι θα μπορούσες να έχεις συχνά πυκνά προβλήματα (ή αν έχεις την κιθάρα δίπλα στο καλοριφέρ).

Ρώτησα και κάποιους φίλους ακουστικούς και μου είπαν ότι η κιθάρα πρέπει να είναι εκτός θήκης για να συνιθίζει τις συνθήκες του δωματίου κι ότι το βάλε βγάλε στη θήκη καμιά φορά έχει μεγαλύτερη επιπτωση από τις αλλαγές του καιρού

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μήπως όταν του αλλάζεις τις χορδές τις βγάζεις όλες και βάζεις έπειτα τις καινούριες και όχι μία μία;

 

edit: μήπως επίσης κουρδίζεις το μπάσο σου πιο ψηλά με λεπτότερες χορδές με αποτέλεσμα μεγαλύτερη τάση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως δεν γουσταρω τη σκονη του σταντ, οποτε παντα θηκη για ολα τα μωρα μου.

Η στρατ μου παντως εδω και 24 χρονια δεν σκουριασε,και εχει ποοοολλεεεες ωρες πτησης,και εχει φαει ιδρωτα με το κιλο,αν διαπιστωσω κατι στο μελλον θα σας το πω,μικρη ειναι ακομα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την σκόνη πάντως δουλεύει άριστα και το

swiffer_png.jpg

 

ένα πέρασμα και κατω από τις χορδές,στο σώμα,στους μαγνήτες και σκόνη καπούτ.δοκιμασμένο στις πιο αντίξοες φοιτητικές καταστάσεις!!!

 

15 κατασκευαστές κιθάρας συνηστούν swiffer.Αυτοί ξέρουν.... :P

 

Επίσης έχω ακούσει οτι οι επι βάσης τοίχου κρεμάμενες κιθάρες είναι ο καλύτερος τρόπος στήριξης μιας κιθάρας.Μάλλον ισχύει γιατί σε όποιον οργανοποιό έχω πάει,τα όργανα τα έχει κρεμασμένα μέσα στο μαγαζί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι ξερω γω θα πας σε μαγαζι με κιθαρες για να δεις τις κιθαρες και αυτος θα τις εχει ολες κρυμμενες στις θηκες τους... ;D ;D Και βεβαια τις εχει σε σταντ.. 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο οικονομάκης μου είχε πει να βάζω την κιθάρα ανάποδα στο stand.Δηλαδή να στηρίζεται στις χορδές και όχι στο πίσω μέρος του μπράτσου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου