Προς το περιεχόμενο

Soundfonts


Anonymous

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω μια απορία σχετικά με τα soundfonts. Έχω κατεβάσει μερικά sf αλλά δεν ξέρω πώς να τα βάλω στον υπολογιστή. Σε κάποιο library της κάρτας ήχου? Μήπως φταίει που έχω Soundmax. Επίσης όταν παίζω μέσω cubase υπάρχει ένα delay από τη στιγμή που πατάω το πλήκτρο του synth μέχρι να ακούσω τον ήχο από το PC (ενωμένα με midi καλώδιο). Sorry αν τα γράφω κάπως περίεργα, αλλά πρώτη φορά ασχολούμαι.

 

Thanx!

 

www.orionsreign.bravepages.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το delay που περιγράφεις ονομάζεται latency και οφείλεται ακριβώς στο ότι έχεις Soundmax (ελεγκτή στη μητρική δηλαδή και όχι κανονική κάρτα, αυτό εννοείς ελπίζω...) και θα το έχεις μέχρι να διαβάσεις το αρθράκι του dither σχετικά με το latency στην κεντρική σελίδα του Noiz. Για τα soundfonts δεν ξέρω, από τη στιγμή που δουλεύω Cubase εγώ προτιμώ τα VST instruments. Πάντως, ψάξε για κάποιο directory στα αρχεία με τους οδηγούς του ελεγκτή σου όπου θα πρέπει να βάλεις τις μπάνικες με τους ήχους που κατέβασες.

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Yparxei ena VST to pano sto opoio mporeis na fortoseis soundfonts (apla ftianneis ena directory kai ta petas mesa, kai meta apo to VST apla epilegeis pio thes na xrhsimopoihseis se kathe track, xoris th diadikasia me ta banks ktlp.)

 

http://www.greenoak.com/crystal/

 

Emena prosopika mou exei lysei ta xeria.

Sto thread Funk Issues epekshgo kalytera ths dynatothtes tou (paxto mes sto Noiz), opos kai epishs sto link pou sou edose exei analytiko documentation.

 

Ektos apo to na xrhsimopoieis soundfonts mporeis na kaneis polla pragmata me to Crystal kaito synisto anepifylakta.

 

PS. Einai free kai oxi demo.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

FILE Orion's Reign

TA soundfonts φορτώνονται κανονικα σε καρτες creative sounblaster live audigy klp/ φορτώνονται σε αυτη μεσα απο ενα σοφτγουερακι που συνοδεύει αυτες τις κάρτες και αμα θεσ να κανεις τα δικα σου οργανα με soundfonts ή να μετατρέψεις wav σε sf υπάρχει το vienna software gia ayth th doyleia akrivos.

Aν δεν εχεις καρτα που πέρνει στην μνήμη της soundfonts υπαρχουν plugins που παίζουν sf. ΠΧ εγω που δουλεύω σε logic μπορώ να τα παιξω απο το exs24 . ρίξε μια ματια στο ιντερνετ και θα βρείς soundfont players. Aν πάλι θελεις υπαρχουν προγραμματα που μετατρέπουν τα sf που έχεις σε ότι φορμα θέλεις ώστε να τα δουλψεις με όποιο software sampler εχεις πχ cdxtract

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου