Προς το περιεχόμενο

"Roger Waters - The Wall" live στην Αθήνα 8-9-12 Ιουλίου 2011


Papalampraina

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1. Το "να γαμηθεί η κυβέρνηση" με ενόχλησε αρκετά. Όχι επειδή είμαι πασόκος ή κάτι τέτοιο αλλά γιατί, όχι μόνο περιμένει να αντιδράσουμε ως πρόβατα (και έτσι έγινε), αλλά επιπλέον ο Άγγλος επισκέπτης μας, τουρίστας , και αγαπησιάρης του τόπου μας, έχω την υποψία ότι διατηρεί τα φορολογικά του στοιχεία στην Αγγλία, οπότε τελικά κλασμένη την έχει την Ελλάδα, ή ακόμη καλύτερα πιθανόν να προτιμά να πέφτουν οι τιμές.

 

2. Δεν ένιωσα ιδιαίτερα την ιδέα της "συναυλίας", του ζωντανού παιξίματος

Δεν ήταν ακριβώς συναυλία με άλλα λόγια. Μπορεί να φταίει το ότι ήμουν πολύ μακριά, μπορεί να φταίνε αρκετά πράγματα, αλλά και πάλι ένιωθα πολύ έντονα ότι έβλεπα την ταινία...

Για το 1

αυτο εχει γινει μονο ελλαδα η σε ολες τις χωρες?επειδη το εχουμε παρει πολυ σαν να απευθυνεται μονο σε εμας το να γαμηθει η κυβερνηση

 

Για το 2

Μηπως και αυτος ητανε και ο σκοπος της παραστασης?

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 310
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Guru

1. Δε γνωρίζω άλλα δεν αλλάζει κάτι. Δεν το παίρνω προσωπικά (και καλά ως Έλληνας), αλλα πιο πολύ ότι έρχεται ο τύπος να πουλήσει τι ακριβώς; Ότι δε χονεύει την κάθε κυβέρνηση, ότι είναι επαναστάτης στα 65+ του (δε ξέρω ακριβή ημερομηνία γέννησης), ότι τι;

 

2. Αν ήταν αυτό το θέμα της συναυλίας, είναι τόσο μεγάλη η διαφορά από το σινεμά, πχ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εψαξα το θεμα και το να γαμηθει η κυβερνηση παρουσιαστηκε παντου μεταφρασμενο στη γλωσσα που παιζοταν το the wall

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Δε γνωρίζω άλλα δεν αλλάζει κάτι. Δεν το παίρνω προσωπικά (και καλά ως Έλληνας), αλλα πιο πολύ ότι έρχεται ο τύπος να πουλήσει τι ακριβώς; Ότι δε χονεύει την κάθε κυβέρνηση, ότι είναι επαναστάτης στα 65+ του (δε ξέρω ακριβή ημερομηνία γέννησης), ότι τι;

 

2. Αν ήταν αυτό το θέμα της συναυλίας, είναι τόσο μεγάλη η διαφορά από το σινεμά, πχ;

Μα το the wall δεν το εγραψε τωρα αλλα πριν τριαντα χρονια!!!

και δεν ειναι ακριβως συναυλια το the wall αλλα ροκ οπερα...

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βεβαίως ισχύει αυτό.

 

Θυμάμαι μικρός, ότι οι μεγαλύτεροι μας τα είχαν σπάσει με το Woodstock. Μετά από χρόνια, όποιος καταφέρει να το ακούσει σερί, θα του πάρω δώρο ένα λοκούμι.

 

Χαίρομαι για εσάς που πήγατε και γουστάρατε - στην Αθήνα είμαστε άλλωστε, μην το ξεχνάμε - αλλά  - επειδή μου τα έχετε κάνει τσουρέκια, πάρτε ρε αλάνια την ερώτηση που σας αξίζει: αν εκείνο το βράδυ έπαιζε στην αθήνα και ο gilmour με τους άλλους δύο floyd (αν ζούσε ο Richard),  τότε ρε μπούρδες*** ΠΟΙΑ συναυλία θα είχατε πάει να δείτε;

 

Έτσι μπράβο... όμορφα στα θρανιάκια μας...

 

:) :) :)

 

*** με παρρησία.

 

1) ειναι ακομα απο τους λιγους δισκους/ταινιες που ακουω/βλεπω με την ιδια Γκαβλα  ;)

 

2) δεν θα πηγαινα σε καμια απο τις δυο συναυλιες. θα πηγαινα για μπυρες!  :)

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Το εψαξα το θεμα και το να γαμηθει η κυβερνηση παρουσιαστηκε παντου μεταφρασμενο στη γλωσσα που παιζοταν το the wall

Δεκτότατον!

 

Τώρα, το ερώτημα λοιπόν. Έρχεται σε μια χώρα, ΔΕΝ έχει σχέση με τη χώρα, ούτε τον πολυαγγίζει το τι γίνεται στην χώρα. Ίσως ως ένας πολύ ευαίσθητος ξένος, αλλά μέχρι εκεί. Και μας λέει να πάει να μαμηθεί η κυβέρνηση. Μια κυβέρνηση που καλώς ή κακώς ψηφίστικε δημοκρατικά τελικά. Δε σου φαίνεται λίγο παράξενο;

 

EDIT: το the wall το έγραψε πριν 30+ χρόνια, αλλά τότε δε τόλμησε να βγεί να πει "Fuck the government", απλά ρωτάει τη μαμά του "mother should I trust the government" που μου βαράει ΤΟΣΟ πιο απαλά που μου φτάνει χωρίς άχρηστες τιμπανοκρουσίες.

 

Και, όχι, ροκ όπερα δεν είναι. Τουλάχιστον για τα δικά μου δεδομένα. Άσε που (εδώ μπορεί να κάνω λάθος) θα το ξαναπώ, βγήκε ο δίσκος, και κάνανε αμάν να φτιάξουν την ταινία, να συνδέσουν τα ψιλοασύνδετα και να προωθήσουν μέσω αυτής τη μουσική τους. (το ξαναλέω εδώ μπορεί να κάνω λάθος... αλλά έτσι είχα διαβάσει παλαιότερα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα, το ερώτημα λοιπόν. Έρχεται σε μια χώρα, ΔΕΝ έχει σχέση με τη χώρα, ούτε τον πολυαγγίζει το τι γίνεται στην χώρα. Ίσως ως ένας πολύ ευαίσθητος ξένος, αλλά μέχρι εκεί. Και μας λέει να πάει να μαμηθεί η κυβέρνηση. Μια κυβέρνηση που καλώς ή κακώς ψηφίστικε δημοκρατικά τελικά. Δε σου φαίνεται λίγο παράξενο;

 

Άσε που (εδώ μπορεί να κάνω λάθος) θα το ξαναπώ, βγήκε ο δίσκος, και κάνανε αμάν να φτιάξουν την ταινία, να συνδέσουν τα ψιλοασύνδετα και να προωθήσουν μέσω αυτής τη μουσική τους. (το ξαναλέω εδώ μπορεί να κάνω λάθος... αλλά έτσι είχα διαβάσει παλαιότερα).

Στο πρωτο σκελος δεν ξερω τι να σου απαντησω..μαλλον απλα θα πω οτι εδω μπαινει οτι ειναι μια ροκ συναυλια-παρασταση...Φυσικα σε χωρες οπως ειναι η Φιλλανδια το να γαμηθει η κυβερνηση το περνανε μαλλον στο ντουκου...επισης στο σπιτι του κρεμασμενου δεν μιλας για σκοινι:)

τωρα για το δευτερο σκελος...Δεν μπορω να φανταστω το the wall χωρις τα σκιτσα του Gerald Scarfe..ειναι και αυτα κομματια του the wall οπως και η ταινια του Alan Parker...

Το ενδεχομενο η ταινια να πηγαινε πακετο με τον δισκο νομιζω οτι παιζει αρκετα...

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο πρωτο σκελος δεν ξερω τι να σου απαντησω..μαλλον απλα θα πω οτι εδω μπαινει οτι ειναι μια ροκ συναυλια-παρασταση...Φυσικα σε χωρες οπως ειναι η Φιλλανδια το να γαμηθει η κυβερνηση το περνανε μαλλον στο ντουκου...επισης στο σπιτι του κρεμασμενου δεν μιλας για σκοινι:)

;D απίστευτος συλλογισμός ,φοβερή ατάκα  ;D ;D ;D

Κάτσε ,τώρα να έρθει ο Τρόλει να σας μαμήσει ομαδικά όλους μαζί,να σου πω εγώ  ;D

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρόλει, εννοείται ότι κάνουμε και λίγη πλακίτσα, για το ομαλό ξενέρωμα.

Μην αρπάζεσαι.. πραγματική κριτική θα κάνουμε  αργότερα  ;)

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tο να γαμηθει η κυβερνηση ειναι κατι πολυ ευκολο οντως και πολυ αρεστο....μου θυμιζει λιγο λαζοπουλο η φαση...αλλα δεν θεωρω οτι αξιζει να πολυσταθω μιας και που θεωρω οτι με ενα εργο σπανιως ταυτιζεσαι απολυτα,εχεις γνωμη και κρινεις...

 

Ο Waters πάντως δεν ειναι απλα ενας ενημερωμένος τουριστας αλλα παλια ερχοταν πολυ συχνα Ελλαδα και ειχε μαθει και ελληνικα τα οποια οπως δηλωσε εχει ξεχασει σε μεγαλο βαθμο.Και μη ξεχναμε οτι περα απο τις δικες μας ευθυνες το προβλημα μας ειναι παγκοσμιο οποτε οποιοσδηποτε πολικοποιημενος ξενος πολιτης μπορει να εχει γνωμη και πολλες φορες πιο καθαρη απο τη δικη μας.

never compromise tone for features....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου