Προς το περιεχόμενο

"Roger Waters - The Wall" live στην Αθήνα 8-9-12 Ιουλίου 2011


Papalampraina

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μια και αναφέρεστε στην πολιτική κριτική του Waters και του The Wall, τότε ίσως σας ενδιαφέρει να δείτε (όλη) τη συνέντευξη του waters, όπου αναλύει τις απόψεις του.

 

http://www.didimusic.gr/main.html

 

(για όσο καιρό είναι στην 1η σελίδα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 310
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Ας πω και εγω 2 λογια.... (πηγα στη πρωτη μερα 8/7)

 

Λοιπον, εφτασα σχεδον ταυτοχρονα στο ΟΑΚΑ με τον Roger (με τη διαφορα οτι αυτος ηρθε με ελικοπτερο ;D ;D) γυρω στις16:30.

Καβατζωσα το κινητο στο μηχανακι ενος φιλου και ο λογος που το αναφερω ειναι για να καταληξω στο οτι ο ελεγχος που εγινε ηταν της πλακας τελειως.. Προφανως η παραγωγη βασιστηκε στη πολιτικη της <<τρομοκρατιας>> μπας κ πιασει τοπο, και σε γενικες γραμμες θεωρω οτι το πετυχανε και δεν ειχαμε το γνωστο πανηγυρι με τις οθονες των κινητων.

 

Οι συνθηκες ηταν πολυ ανθρωπινες και ο χωρος κλιματιζοταν επαρκως.

Μπηκα απ τους πρωτους και θεωρησα σωστο να κατσω καπου στη μεση της αρενας κ οχι να παω βουρ για καγκελο.

Κατσαμε λοιπον διπλα στο γερανο μαγνητοσκοπησης (ο οποιος απ οσο εμαθα δεν υπηρχε εκει τη 2η μερα...)

Εχω την εντυπωση οτι το πρωτο μερος ειναι λιγο χαμηλοτερη η ενταση σε σχεση με το δευτερο... Ειναι ιδεα μου ή το προσεξε κ καποιος αλλος αυτο??

 

Γενικα εμεινα πολυ ευχαριστημενος, αν και λογω της φασαριας που εχει δημιουργηθει γυρω απ το συγκεκριμενο show νομιζω οτι περιμενα κατι παραπανω.

 

Με το που τελειωσε η ολη φαση, μοιραια η συγκριση με το live της Μαλακασας μου ηρθε στο μυαλο..

Ισως λογω set-list τελικα να προτιμουσα το live του 2006.

 

Οπως ειπε και καποιος πιο πανω το λαιβ του οακα μου εδινε πιο πολυ την εντυπωση προβολης της ταινιας THE WALL με δυνατη ενταση και με παρουσιαστη (τον Waters), και δεν εδινε την αισθηση συναυλιας που ειχε στη μαλακασα.

Σαφως κατανοω οτι αυτος ηταν ο σκοπος του show βεβαια!

 

YΓ. Η αρενα παντως δεν ηταν πηχτρα αν και sold out, φαινεται οτι κοψαν ελεγχομενα εισητηρια για να μην ειμαστε ασφυχτικα.

 

Γιατρός!!! Τι γιατρός??  Μετεωρολόγος..!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είδα ΤΟ show στο Βερολίνο στις 15-6-2011. Εκεί ούτε το "Fuck the governement" ούτε το ότι έπεφτε σαν βόμβα το σήμα της mercedes ενόχλησε κανέναν αντιθέτως προκάλεσε (όχι γηπεδικά) χειροκροτήματα. Εδώ κάποιοι φαίνεται ότι θέλουν να βρίσκουν πάντα κάτι για να γκρινιάξουν. Κατά τη γνώμη μου όμως, εάν κάποιος κατέχει μία στοιχειώδη μουσική αντίληψη καταλαβαίνει ότι δεν υπάρχουν ψεγάδια στο ανυπέρβλητο έργο του Ρότζερ. Ήταν η πρώτη φορά που ένιωσα τόσο μικρός σαν μουσικός ακροατής και παίκτης και ειδικά σε κάποια σημεία όπως με η εισαγωγή και το "bring the boys back home", δεν πίστευα στα μάτια μου και τα αυτιά μου... Απλά ο Ρότζερ βρίσκεται σε άλλη κατηγορία και παίζει μόνος του... είναι ο ορισμός της μουσικής τελειότητας, προοδευτικότητας και διαχρονικότητας και είθε να συνεχίσει να μας παιδεύει και να μας ψυχαγωγεί για πολλά χρόνια ακόμα.- 

YouHaveToBeHappyWithWhatYouHaveToBeHappyWith

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

EDIT: το the wall το έγραψε πριν 30+ χρόνια, αλλά τότε δε τόλμησε να βγεί να πει "Fuck the government", απλά ρωτάει τη μαμά του "mother should I trust the government" που μου βαράει ΤΟΣΟ πιο απαλά που μου φτάνει χωρίς άχρηστες τιμπανοκρουσίες.

 

 

 

Ειναι δυνατον μετα απο 30 χρονια να ξαναρωτησει τη μάνα του την ιδια ερωτηση? Φυσικο ηταν τοτε να μην εχει την ιδια τολμη με σημερα. Εχει σχηματισει τη δικη του αποψη και εχει βημα να πει αυτο που θελει να εκφρασει.

Εν αντιθεσει με μενα που απλα  γραφω εδώ . Πριν απο 30 χρονια ειχα και γω αποριες.

Συζητηση για την συζητηση κανουμε σαφώς :) ;D

Που και αυτό, εποικοδομητικό είναι.

Εγώ είδα ΤΟ show στο Βερολίνο στις 15-6-2011. Εκεί ούτε το "Fuck the government" ούτε το ότι έπεφτε σαν βόμβα το σήμα της mercedes ενόχλησε κανέναν αντιθέτως προκάλεσε (όχι γηπεδικά) χειροκροτήματα. Εδώ κάποιοι φαίνεται ότι θέλουν να βρίσκουν πάντα κάτι για να γκρινιάξουν.

Πάντα.

 

Καβατζωσα το κινητο στο μηχανακι ενος φιλου και ο λογος που το αναφερω ειναι για να καταληξω στο οτι ο ελεγχος που εγινε ηταν της πλακας τελειως.. Προφανως η παραγωγη βασιστηκε στη πολιτικη της <<τρομοκρατιας>> μπας κ πιασει τοπο, και σε γενικες γραμμες θεωρω οτι το πετυχανε και δεν ειχαμε το γνωστο πανηγυρι με τις οθονες των κινητων.

 

 

Ισως να βασιστηκε και στο φιλοτιμο και στη ευγενεια μας. Ισως να βασιστηκαν και στην απλη ανακοινωση που εβγαλαν. Οτι απαγορευονται δλδ τα κινητα. Μπορεί. Λεω εγώ τώρα. ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θέλω να μπώ στην ουσία του θέματος (εγώ πάντως πέρασα φανταστικά!!!), απλά θέλω να πω κάτι για το θέμα των κινητών: Αφενός χωρίς το κινητό ΚΑΙ παρακολούθησα απερίσπαστος τη συναυλία, ΚΑΙ δεν είχα το άγχος να τραβήξω κάτι και καλά σαν ενθύμιο (μιας και όσες φορές το έχω κάνει, μετά απο κανα δυο χρόνια τα έχω σβήσει, αφού μια βαβούρα και μόνο ακούγεται...). Άφού θα βγεί σε dvd, ποιός ο λόγος ρε παιδιά να τραβάμε με κινητό τη συναυλία (και ακόμα περισσότερο αφού και ο ίδιος ο καλλιτέχνης επανειλλημένως έχει παρακαλέσει για το θέμα...)??

I can change one note and make you cry

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να προσθεσω και κατι πιο χρησιμο.Για την Τριτη διαθετονται επιπλεον εισητηρια σε ολες τις κατηγοριες οποτε οσοι το σκεφτονταν να πανε αλλα δεν θελαν κατω διαζωμα η VIP ας τσεκαρουν.

never compromise tone for features....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλή συναυλία-παράσταση. Πραγματικά εμπειρία ζωής.

 

Η έναρξη ανεπανάληπτη!

 

Οι κιθαρίστες πολύ καλοί (Snowy Θεός!!).

 

Ο ήχος πολύ καλός, αλλά όχι τέλειος εκεί που ήμουν (κέντρο αρένα 10 μέτρα από τη σκηνή).

 

Στο τέλος χαλάστηκα όμως αρκετά με το playback του Waters στο Waiting in the worms και ειδικά στο The trial.

Περίμενα με περιέργια να ακούσω πως θα το παίξουν κι ήμουν σίγουρος για το playback στη μουσική, αλλά και στη φωνή;

Πραγματικά ξενερώνω όταν τόσο μεγάλοι καλλιτέχνες (ακόμα και οι ΤΟΤΟ) χρησιμοποιούν προηχογραφημένες (πρώτες) φωνές.

 

Πάντως, γενικά ήταν μοναδική εμπειρία!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο τέλος χαλάστηκα όμως αρκετά με το playback του Waters στο Waiting in the worms και ειδικά στο The trial.

Το the Trial δεν ηταν playback για κανενα λογο....ΜΗΝ ΛΕΜΕ ΟΤΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΕΔΩ ΜΕΣΑ!!!

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ήξερα ότι θα προκαλέσω αντιδράσεις, αλλά δεν μπορούσα σε ένα μουσικό forum να μην το αναφέρω.

 

Φίλε μου πίστεψε με, δεν θέλω να σε απογοητεύσω, ούτε εσένα, ούτε κανέναν...

 

Ήμουν αρκετά κοντά και είμαι σχεδόν σίγουρος. Το αναφέρουν και σε άλλα forum (rocking.gr). Πρώτα από όλα το "είπε" ΤΕΛΕΙΑ!!! Ένα πανδύσκολο τραγούδι (χαμηλά, ψηλά κλπ...).

 

Άσε που νομίζω ότι και άλλα σημεία ήταν playback αλλά δεν θέλω να ψαχτώ και να χαλαστώ μόνος μου κι άλλο...

 

Μακάρι να κάνω λάθος (αλλά, δεν νομίζω).

 

Μη χαλιέσαι, το όλο show ήταν ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ήξερα ότι θα προκαλέσω αντιδράσεις, αλλά δεν μπορούσα σε ένα μουσικό forum να μην το αναφέρω.

 

Φίλε μου πίστεψε με, δεν θέλω να σε απογοητεύσω, ούτε εσένα, ούτε κανέναν...

 

Ήμουν αρκετά κοντά και είμαι σχεδόν σίγουρος. Το αναφέρουν και σε άλλα forum (rocking.gr). Πρώτα από όλα το "είπε" ΤΕΛΕΙΑ!!! Ένα πανδύσκολο τραγούδι (χαμηλά, ψηλά κλπ...).

 

Άσε που νομίζω ότι και άλλα σημεία ήταν playback αλλά δεν θέλω να ψαχτώ και να χαλαστώ μόνος μου κι άλλο...

 

 

Αν ηταν playback το trial δεν θα χρωματιζε με την φωνη του τον καθε χαρακτηρα...θα ηταν ενα φλατ πραμα το οποιο θα εκανε μπαμ..αντιθετα η καθε του κινηση στο σωμα και αντιδραση στο προσωπο του υποστηριζε την ερμηνια του...

οτι υπηρχαν σαμπλαρισμενα μερη εννοειτε οτι υπηρχαν..αλλα αυτο ειναι κατι αναποφευκτο σε μια παρασταση οπως το the wall...

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου