Προς το περιεχόμενο

"Roger Waters - The Wall" live στην Αθήνα 8-9-12 Ιουλίου 2011


Papalampraina

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 310
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Αψογη η παρασταση του 68χρονου Roger Waters.

Παρα πολλοί συνομήλικοί του αλλά και πολύ νεότερα άτομα, γέμισαμε το ΟΑΚΑ απο νωρίς , τραγουδήσαμε , διασκεδάσαμε, το χαρηκαμε και χειροκροτήσαμε.

Ναι, η μουσική και οι μουσικοί μας ενώνουν.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Χθες διαπίστωσα από κοντά ότι πράγματι μιλάμε για ένα event υψηλού τεχνικού επιπέδου.

 

Δεν με ενόχλησαν ούτε οι θεατρινισμοί του waters, ούτε τα προηχογραφημένα φωνητικά του, ούτε τα φτηνά "μασημένα" μηνύματα στον τοίχο. Το μυστικό είναι να μην το παίρνεις όλο αυτό πιο σοβαρά από ότι του αρμόζει.   :)

 

Στα "καλλιτεχνικά", αλλάζω γνώμη για τον τραγουδιστή. Νομίζω ότι τα μέρη του Gilmour "αδικήθηκαν" ενώ θα μπορούσαν να σταθούν καλύτερα με κάποιον με περισσότερο "χαρακτήρα" στη φωνή.

Για τον δε Kilminster, παρόλο που ο ήχος του ήταν λίγο πιο γκαζωμένος από αυτό που θα ήθελα, εξακολουθώ να πιστεύω ότι έπαιξε αυτό που έπρεπε να παίξει χωρίς να το κάνει τσίρκο.

 

Κατά τα άλλα, το δαιμόνιο της φυλής αναβίωσε και τους Pink Floyd και μάλιστα τους έστειλε και σε World Tour το 2011 ;D

 

 

IMG_0322.thumb.JPG.d62b3e22ced3387c951043321899b3df.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χθες διαπίστωσα από κοντά ότι πράγματι μιλάμε για ένα event υψηλού τεχνικού επιπέδου.

Συμφωνώ και εγώ (ήμην και εγώ χθές). Και αφού ο Waters κατάφερε να βγάλει ηχάρα στο κλειστό, σημαίνει ότι θα μπορούσαν και άλλοι...γιατί δεν το έκαναν τόσο καιρό και μας χάλασαν τις προηγούμενες συναυλίες? :-[

 

Δεν με ενόχλησαν ούτε οι θεατρινισμοί του waters, ούτε τα προηχογραφημένα φωνητικά του, ούτε τα φτηνά "μασημένα" μηνύματα στον τοίχο. Το μυστικό είναι να μην το παίρνεις όλο αυτό πιο σοβαρά από ότι του αρμόζει.

Επειδή υπήρξαν παρατηρήσεις για τα γραφικά (ως επαγγελματίας του είδους), έδωσα λίγο παραπάνω προσοχή. Το μόνο που θα μπορούσα να πώ ως παρατήρηση είναι ότι ήταν λίγο "ασυνεπή" ως πρός το Art direction (του δεύτερου μέρους μου άρεσαν παραπάνω)...Με ενόχλησε αυτό? Ουδόλως στο σύνολο του οπτικοηχητικού δρώμενου...Εάν το ξαναδώ 4-5 φορές στο DVD μπορεί και να γίνω ψείρας. ;)

 

Μάλλον από τις καλύτερες παραστάσεις που έχουμε δεί στην Ελλάδα...Ακολουθούν διάφορες παρατηρήσεις

1) ΜΑ ΤΙ ΣΤΟ ΔΙ@ΟΛΟ παίρνουν και κρατιούνται έτσι μερικοί στα 70 τους!!!!!!!!!

 

2) Μπορεί να μας φαίνονται πρωτοποριακά τέτοια performance...αλλά μάλλον για τους συγκεκριμένους μουσικούς δεν είναι, γιατί σε τέτοιο περιβάλλον ξεκίνησαν τη καριέρα τους...Στις εποχές που οι περισσότεροι δεν προλάβαμε, οι συναυλίες των supergroups έτσι (πρέπει) να ήταν...Ας θυμηθούμε τους Yes των 70's...Τα σκηνικά τους και την όλη επιμέλεια είχε ο εικαστικός-αρχιτέκτονας Roger Dean...οι Genessis είχαν ανάλογες συναυλίες με το Gabriel σαν μαργαρίτα στη σκηνή...οι Who πριν μία 10ετία (στα 60's) είχαν επικές rock όπερες...Τι θέλω να πώ (χωρίς να μπορώ να στηρίξω τον συλλογισμό μου)...ένα supergroup όπως οι Floyd, όφειλαν στον εαυτό τους και τη καριέρα τους ένα τέτοιο θέαμα για το βιογραφικό τους...

Επαναλαμβάνω, ότι όλα αυτά, δεν μειώνουν σε τίποτα την αξία του έργου που παρακολουθήσαμε αυτές τις 3 ημέρες.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ιπτάμενο γουρούνι FTW.-

Αυτό το είχαν και οι Pink Floyd όταν είχαν έλθει παλιά στην Αθήνα (σε ροζάκι). Και στο παλιό άναβαν τα μάτια, αλλά ήταν κρεμασμένο σε σκοινί. Το χθεσινό, είχε μοτεράκι τηλεκατευθυνόμενο με έλικες από κάτω...η τεχνολογία προχωράει ;D ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου