Προς το περιεχόμενο

"Roger Waters - The Wall" live στην Αθήνα 8-9-12 Ιουλίου 2011


Papalampraina

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν είναι απλώς για να απολαύσω μόνο το οπτικοακουστικό, γιατί να στριμωχτώ και να μην το απολαύσω με τις ιδανικές συνθήκες και εκπομπής (επιμέλεια εικόνας και ήχου από κορυφαίους του είδους) αλλά και λήψης (μηχανήματα αναπαραγωγής και εντάσεις της επιλογής μου).

Θα ναι το ίδιο; Με τίποτα.

Ναι...δεν είναι με τίποτα ίδιο...γιατί απλά δεν μπορείς να πιστέψεις ότι σε όλη αυτή τη κατάσταση που περιγράφεις...ο Waters έβγαλε ένα απίστευτο ήχο στο συνήθως κακό ΟΑΚΑ...κάτι που κανένα DVD σου δεν θα σου δείξει ποτέ

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 310
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Ναι...δεν είναι με τίποτα ίδιο...γιατί απλά δεν μπορείς να πιστέψεις ότι σε όλη αυτή τη κατάσταση που περιγράφεις...ο Waters έβγαλε ένα απίστευτο ήχο στο συνήθως κακό ΟΑΚΑ...κάτι που κανένα DVD σου δεν θα σου δείξει ποτέ

Ειδικά στο ηχητικό κομμάτι, θα μου επιτρέψεις να έχω τις αμφιβολίες/αντιρρήσεις μου.

Γιατί εσύ μιλάς για έναν καταπληκτικό για το ΟΑΚΑ ήχο ενω εγώ (θα) μιλάω για έναν καταπληκτικό ήχο με ιδανικές (για μένα) συνθήκες αναπαραγωγής. Με τις ακριβείς λεπτομέρειες όπως τις θέλει ο δημιουργός.

Απλώς θα έχω την ατυχία να μην μπορώ να κάνω ποτέ την σύγκριση.  ;) :-\

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως να σας ενημερώσω ότι 26-29 Ιουλίου παίζει το Nabucco στο Ηρώδειο ;D

 

Νομίζω ότι είναι δεδομένο σε ποιους απευθύνονται τέτοια σώου. Όπως έγραψε και άλλο εκλεκτό μέλος, είναι σαν το κοινό που πήγε να δει το Cats. Μουσικόφιλους δεν τους λες... ροκάδες δεν τους λες... γνώστες του σχετικού ρεπερτορίου.. πάλι δεν τους λες... τέλος πάντων δεν είναι και για πολύ συζήτηση....

Γιατί βρε; Απόλυτος είσαι. Αντιθέτως υπήρχε πολύ περισσότερη συμμετοχή στο the wall από ότι στο cats (έχοντας δει και τα δυο :D )

Ξέρεις πολύ καλά πως ευχαρίστως θα πήγαινες, οπότε άσε τη μουρμούρα και ετοιμάσου για αγορές cd. (και dvd)

 

Όσο για το ηχητικό το σημαντικό είναι να έχεις και την αίσθηση του κόσμου και γι αυτό ο κόσμος πάει σε συναυλίες. Το the wall ήταν κάτι ανάμικτο μεταξύ ροκ συναυλίας προς παράσταση, οπότε υπήρχε και ανάλογη αντίδραση από τον κόσμο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως να σας ενημερώσω ότι 26-29 Ιουλίου παίζει το Nabucco στο Ηρώδειο ;D

Την άμεση επαφή των φυσικών οργάνων / φωνών από την άλλη, είναι τρομερά δύσκολο (αν όχι αδύνατο) να την αναπαράγεις με φυσικότητα.

Όπως και τον βραδινό καλοκαιρινό ουρανό του Ηρωδείου.  ;)

Σε όσους δεν έχετε ζήσει αυτή την εμπειρία, συνίσταται ανεπιφύλακτα.

Τα DVD δεν την πιάνουν.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρεις πολύ καλά πως ευχαρίστως θα πήγαινες, οπότε άσε τη μουρμούρα και ετοιμάσου για αγορές cd. (και dvd)

 

Η μουρμούρα (μου) είναι μουρμούρα, αλλά μην την μπερδεύεις με την τεκμηριωμένη άποψη που κρύβεται πίσω (ή περπατάει παράλληλα) με τη μουρμούρα. Οι προσωπικοί μου λόγοι για το ότι δεν πήγα είναι κάποιοι, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι όσοι πήγανε έχουν μεγαλύτερη σχέση με το ζήτημα από εμένα.

 

Δηλαδή - για να καταλάβει ο καθένας, και να χαμογελάσει ο Audiokostas - φαντάσου ότι ο Gilmour ΔΕΝ πήγε.

 

:)

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

θεωρώ το the Wall, πομπώδες, δήθεν και κλισεδιάρικο

 

Κι εγώ, αν και δηλώνω θαυμαστής και "φίλος" του γκρουπ, κάπως έτσι το είχα εισπράξει...

You're not alone!  ;D

Δεν θα χρησιμοποιούσα ίσως αυτές τις λέξεις -μου κάθονται λίγο "βαριές"- αλλά το γενικό πνεύμα με βρίσκει σύμφωνο.

Γενικά δεν είμαι φαν των "μεγάλων" events, προτιμώ πιό "καθαρές" καταστάσεις και μικρότερους χώρους, προκειμένου να "νοιώσω" καλύτερα τη μουσική και τους μουσικούς.

Κι αισθάνομαι κάπως άβολα σε τέτοιου τύπου παραστάσεις όπου πολλά μπερδεύονται, σχεδόν δεν ξέρω πως να νοιώσω...σαν να μη με αφορά σε συναισθηματικό επίπεδο -πράγμα που για μένα είναι απαραίτητο στη μουσική που επιλέγω ν'ακούσω- παρά μόνον σε τεχνικό ή ιστορικού ενδιαφέροντος σώου...

Έχω παρακολουθήσει συναυλίες σε μεγάλα γήπεδα στο παρελθόν και, κάθε φορά, απλά επιβεβαιώνονταν οι επιφυλάξεις μου...δεν μετανοιώνω, σπανίως το κάνω άλλωστε, αλλά όλο αυτό το BIG σε κάθε επίπεδο των τελευταίων ετών πιθανόν με ξεπερνάει και τελικά είμαι ανίκανος να το αξιολογήσω, γι'αυτό και παραθέτω μόνον κάποιες σκέψεις και προβληματισμούς που μου γεννήθηκαν.

Η κυκλοφορία ή όχι κάποιου δίσκου καθόλου δεν επηρεάζει την απόφαση μου να δω ή όχι κάποιο τέτοιο σώου...

 

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά μπορεί κάποιος να πήγε και στη συναυλία και να πάρει και το DVD, δεν είναι απαραίτητα "ή το ένα ή το άλλο" :)

...and my eyes fade from me in this open country

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την άμεση επαφή των φυσικών οργάνων / φωνών από την άλλη, είναι τρομερά δύσκολο (αν όχι αδύνατο) να την αναπαράγεις με φυσικότητα.

Όπως και τον βραδινό καλοκαιρινό ουρανό του Ηρωδείου.  ;)

Σε όσους δεν έχετε ζήσει αυτή την εμπειρία, συνίσταται ανεπιφύλακτα.

Τα DVD δεν την πιάνουν.

 

Καλά το συγκεκριμένο είναι ο ορισμός του πομπώδους, δήθεν και κλισεδιάρικου. Δε θα με χάλαγε και αν ήμουν στη γειτονιά θα πήγαινα, αλλά δε θα ξεσηκωθώ κιόλας.

 

Η μουρμούρα (μου) είναι μουρμούρα, αλλά μην την μπερδεύεις με την τεκμηριωμένη άποψη που κρύβεται πίσω (ή περπατάει παράλληλα) με τη μουρμούρα. Οι προσωπικοί μου λόγοι για το ότι δεν πήγα είναι κάποιοι, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι όσοι πήγανε έχουν μεγαλύτερη σχέση με το ζήτημα από εμένα.

Ναι βρε πλάκα σε κάνω. Άσε που παράγγειλα χτες 3 σιντί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου