Προς το περιεχόμενο

"Roger Waters - The Wall" live στην Αθήνα 8-9-12 Ιουλίου 2011


Papalampraina

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ω μεγιστε trolley εχεις δικιο. το 1/1000 να εγραφες/δημιουργουσες απο αυτα που εχουν κανει οι floyd και ο Waters θα σου ειμασταν -εμεις οι ταπεινοι- υποχρεοι για παντα

δημιουργια= καλο

χολη=κακο

Παντα φιλικα και με αγαπη

 

Φίλε μου, αν ήμουν μουσικός, και ΔΕΝ μπορούσα να κάνω το 1/1000 από αυτό που έκαναν οι Floyd, θα είχα προ πολλού συμπεράνει ότι μάλλον πρέπει να αλλάξω δουλειά.

 

Ελπίζω ότι μπορείς να προσυπογράψεις την παραπάνω παράγραφο.

 

----

 

Πέρα από αυτά όμως, για να εξηγούμαστε: εγώ πάνω από τα thread βλέπω πάντα μόνο ένα τίτλο. Θεωρώ λοιπόν ότι μπορώ να λέω τη γνώμη μου για το θέμα του τίτλου και τα θέματα δεν είμαστε όλοι υποχρεωμένοι να τα κοιτάμε από την ίδια γωνία. Αν για σένα οι Floyd είναι θέσφατο, για 'μένα είναι μία μπάντα της δεκαετίας του '70 και από τότε έχω ακούσει πολλά ενδιαφέροντα πράγματα που έχουν μεταθέσει το κέντρο βάρος των ενδιαφερόντων μου.

 

Το ίδιο ισχύει και για πολλούς άλλους, οπότε δεν καταλαβαίνω προς τι ο σαρκασμός και η ανασφάλεια.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 310
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

λιγες ειναι οι μπαντες και οι μουσικοι που εχουν

Φίλε μου, αν ήμουν μουσικός, και ΔΕΝ μπορούσα να κάνω το 1/1000 από αυτό που έκαναν οι Floyd, θα είχα προ πολλού συμπεράνει ότι μάλλον πρέπει να αλλάξω δουλειά.

 

Ελπίζω ότι μπορείς να προσυπογράψεις την παραπάνω παράγραφο.

 

----

 

Πέρα από αυτά όμως, για να εξηγούμαστε: εγώ πάνω από τα thread βλέπω πάντα μόνο ένα τίτλο. Θεωρώ λοιπόν ότι μπορώ να λέω τη γνώμη μου για το θέμα του τίτλου και τα θέματα δεν είμαστε όλοι υποχρεωμένοι να τα κοιτάμε από την ίδια γωνία. Αν για σένα οι Floyd είναι θέσφατο, για 'μένα είναι μία μπάντα της δεκαετίας του '70 και από τότε έχω ακούσει πολλά ενδιαφέροντα πράγματα που έχουν μεταθέσει το κέντρο βάρος των ενδιαφερόντων μου.

 

Το ίδιο ισχύει και για πολλούς άλλους, οπότε δεν καταλαβαίνω προς τι ο σαρκασμός και η ανασφάλεια.

 

 

λιγες ειναι οι μπαντες που εχουν να επιδειξουν τοσο πλουτο στην μουσικη οσο οι floyd. οτι προσφερει ο καθενας καλο ειναι. προφανως και δεν εχουμε ολοι την ιδια οπτικη πανω στην μουσικη. απλα δεν χρειαζεται να εισαι τοσο ελιτιστης.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Hello Earthlings

 

...τονίζω εξ' αρχής οτι αν και fan των Floyd το "The Wall" δεν είναι και απο τα αγαπημένα μου album (τους προτιμώ στις πιο psychedelic φάσεις τους).

Επίσης δεν μου λένε τίποτα τα concept album και οι προγκρεσιβίλες...αλλά παρ όλα αυτά πήγα στο live ως μουσικόφιλος (είναι σαν να είσαι ποδοσφαιρόφιλος και να παίζει η barca στην Αθήνα ενα πράμα).

Κατά τη γνώμη μου λοιπόν, πιστεύω οτι θα περάσουν πολλάάά χρόνια για να δώ και να ζήσω κάτι παρόμοιο! έχει περάσει περίπου 1 εβδομάδα και είμαι ακόμα εκεί!

Ήταν εκνευριστικά τέλεια ΟΛΑ! 

 

Για όσους έχουν αντίθετη άποψη είναι απολύτως σεβαστό.

Αλλά καλό θα είναι κάποιοι να ξεκολλήσουν με μιζέριες του τύπου "πήγαν δήθεν άτομα στο Live" (έπρεπε να πάτε στους Grinderman να δείτε δηθενιές!) ή οτι "τι να μας πει ο Waters τώρα"....

...ρε παιδιά o Waters μας τα λέει ακόμα γιατί...δυστυχώς...δεν υπάρχουν άλλοι να μας τα πουν καλύτερα!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν πήγα δυστυχώς στα σόου, αν και θα το ήθελα πολύ...θα μου ερχόταν 65+300 ευρώ στην καλύτερη για να μπορέσω να παρευρεθώ, αν και απ'ότι καταλαβαίνω και πάλι θα άξιζε... :'(  :'(

(μην ξεχνάτε όσοι είστε/μένετε Αθήνα και γκρινιάζετε για το εισιτήριο ότι σε τέτοιες συναυλίες παρευρίσκονται συνήθως πολλοί από την επαρχία που κυριολεκτικά ξεφραγκιάζονται για να έρθουν...)

 

Να σημειώσω ότι συμμετείχα σε pink floyd tribute μπάντα όντας φοιτητής στην Ξάνθη, με κάτι άλλα αρρωστάκια...(ανεβάσαμε και live υλικό κατα καιρούς εδώ στο νόιζ), τέτοια τρέλα με floyd...

 

Όσον αφορά το άλμπουμ The Wall, είναι σίγουρο ένα ψηφιδωτό της rock μουσικής με μια πολύ δυνατή ιστορία, αν και εμένα προσωπικά όσο και αν μ'αρέσει το the Wall, το Tommy ή το Quadrophenia ομολογώ ότι δεν είμαι και πολύ fan των rock operas (αν και αποτελούν αναπόσπαστο κομμάτι της rock κουλτούρας) με την έννοια ότι μου αρέσει ο ακροατής να ερμηνεύει τους στίχους ενός κομματιού όπως αυτός νιώθει και όπως τον εκφράζει, παρά ως κομμάτι μιας ιστορίας... Φυσικά τα συγκεκριμένα άλμπουμς έχουν κομματάρες μέσα, και εκπληκτική μουσική, και αυτό μου αρκεί. Όταν ακούσω το ''comfortably numb'' δεν θα φαντάζομαι ότι είμαι ο Gedolf σε ζουρλομανδύα και από πάνω μου βαράνε 10 άτομα ενέσεις...αλλά για να νιώσω όμορφα σε κάποια στιγμή ''χαλαρής'' μελαγχολίας  ;D ή φυσικά για την εκπληκτική μουσική του. Επίσης κομμάτια σαν το Μother ή το Goodbye blue sky δεν αφορούν μόνο τον Pink, αλλά σχεδόν όλους μας.

 

Επομένως δεν ξέρω αν είναι κλισέ ή κιτς το the Wall, ξέρω όμως ότι περιέχει και μαμώ τις κομματάρες μέσα.....να πας να τις ακούσεις live λοιπόν με ηχο που σκοτώνει, 100% επαγγελματισμό και εκπληκτικό show αυτα τα κομματια sounds pretty reasonable to me.

 

Όσον αφορά αυτά περί απαξίωσης των μηνυμάτων που περνάει το The Wall θα διαφωνήσω...τέτοια ''απλά'' και ''χαζά'' (όχι για μένα πάντως) μηνύματα όπως ειρήνη και ''ο πόλεμος είναι κακό πράγμα''  έχουν γίνει λίκνο δημιουργίας πραγματικών αριστουργημάτων στην λογοτεχνία, τη μουσική, την ποίηση, τον κινηματογράφο. Αν ήταν τόσο απλά και χαζά θα τα είχαμε αφομοιώσει άλλωστε σαν είδος, αλλά αυτό δεν πρόκειται να γίνει ποτέ  ;)

 

Τέλος, ακριβώς επειδή είναι δικαίωμα του καθενός να πίνει νερό στο όνομα των Floyd ή του Waters ή των Who ή των Led Zeppelin και δικαιώμα του άλλου να τους θεωρεί κοινούς θνητούς, το thread δεν νομίζω ότι έχει κανένα νόημα...δεν μπορεί να επιβάλλει ο ένας τα πάθη του άλλου.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακομα εκστασιασμενος απο το λαιβ της Παρασκευης.

 

Επ'ευκαιριας να πω οτι παντα πιστευα οτι το The Wall ως concept, ειναι ενα απο λιγα μουσικα εργα (ολων των ειδων), που θα επρεπε να σφραγιστει σε μια καψουλα και να εκτοξευθει στο συμπαν, ως ενα απο τα καλυτερα ηχητικα και συναισθηματικα δειγματα εκφρασης της ανθρωπινης υπαρξης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδα το τελευταίο live του waters, τη Τρίτη.

 

Τα επιμέρους θεματα φανταζομαι έχουν καλυφθει στη συζητηση (ποσο καλά παίζανε, τα γραφικά, το σόου, ο ήχος κλπ)

Αυτό που θελω να πω είναι πως δεν έχω συγκινηθεί περισσότερο σε κανενός είδους συναυλια, παράσταση, θεάμα κλπ απο όσο συγκινηθηκα εκείνο το βραδυ.

 

Είδα και άκουσα το the wall, ένα "κλασσικό" πλεον έργο.

Θα το θυμάμαι για πάντα.

τιποτα άλλο.

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου, αν ήμουν μουσικός, και ΔΕΝ μπορούσα να κάνω το 1/1000 από αυτό που έκαναν οι Floyd, θα είχα προ πολλού συμπεράνει ότι μάλλον πρέπει να αλλάξω δουλειά.

 

 

Mα αυτο ακριβως ειναι το προβλημα σου (και δικο μου για να μην παρεξηγηθουμε). Οτι στην ΚΑΛΥΤΕΡΗ των περιπτωσεων, θα ειχες κανει το 1/1000 οσων εκαναν οι Floyd.

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mα αυτο ακριβως ειναι το προβλημα σου (και δικο μου για να μην παρεξηγηθουμε). Οτι στην ΚΑΛΥΤΕΡΗ των περιπτωσεων, θα ειχες κανει το 1/1000 οσων εκαναν οι Floyd.

 

Δεκτό το σχόλιο από εσένα που είσαι καλό παιδί, αλλά δεν το εννοούσα έτσι: εννοούσα ότι αν ήμουν τόόόόσο λίγος, θα άλλαζα επάγγελμα.

 

Στο χώρο της τέχνης είναι δύσκολο (και μάλλον άχρηστο) να ορίζεται κάποιος ως "καλύτερος" από κάποιον άλλο (π.χ. εγώ θεωρώ "καλύτερο" τον Μότσαρτ), αλλά υπηρετώντας τη σύμβαση του να θεωρούμε τους Floyd ως τους "καλύτερους όλων των εποχών" (ώστε να κάνουμε δύσκολο το 1/1000), τότε κάποιος που δεν μπορεί να κάνει το 1/1000 (τουλάχιστον) για ποιο λόγο δεν τα έχει παρατήσει (γνήσια απορία είναι, μην το ρίξετε στο κράξιμο);

 

Εγώ στη δουλειά μου, δεν ήθελα να κάνω το 1/1000 από αυτό που έκαναν οι δασκάλοι μου, ήθελα να κάνω το 105%, και όντως το έκανα - έτσι κατάλαβα ότι κάνω γι' αυτή τη δουλειά.. αλλιώς βράστα και άστα.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

 

Στο χώρο της τέχνης είναι δύσκολο (και μάλλον άχρηστο) να ορίζεται κάποιος ως "καλύτερος" από κάποιον άλλο (π.χ. εγώ θεωρώ "καλύτερο" τον Μότσαρτ), αλλά υπηρετώντας τη σύμβαση του να θεωρούμε τους Floyd ως τους "καλύτερους όλων των εποχών" (ώστε να κάνουμε δύσκολο το 1/1000), τότε κάποιος που δεν μπορεί να κάνει το 1/1000 (τουλάχιστον) για ποιο λόγο δεν τα έχει παρατήσει (γνήσια απορία είναι, μην το ρίξετε στο κράξιμο);

Μα πρέπει κάποια στιγμή να βγούμε από αυτήν την ιδέα, ότι μόνον οι απίστευτοι, ταλαντούχοι, τέρατα της τέχνης κάνουν για αυτή τη δουλειά.

 

Φυσικά είναι ωραίο να είσαι "ο καλύτερος", και όπως λες άντε βρες έναν αντικειμένικο τρόπο να το εκθέσεις αυτό, αλλά κατά τα άλλα υπάρχει χώρος για πολύ κόσμο. Δε δουλεύουν/ζουν/υπάρχουν μόνο το top 20, αλλά χιλιάδες άλλοι σε όλους τους χώρους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως να σας ενημερώσω ότι 26-29 Ιουλίου παίζει το Nabucco στο Ηρώδειο ;D

 

Εγω  να ενημερωσω για  Σταματη Σπανουδακη στις 9 Σεπτεμβρίου στο Ηρωδειο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου