Προς το περιεχόμενο

"Roger Waters - The Wall" live στην Αθήνα 8-9-12 Ιουλίου 2011


Papalampraina

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεκτό το σχόλιο από εσένα που είσαι καλό παιδί, αλλά δεν το εννοούσα έτσι: εννοούσα ότι αν ήμουν τόόόόσο λίγος, θα άλλαζα επάγγελμα.

 

Στο χώρο της τέχνης είναι δύσκολο (και μάλλον άχρηστο) να ορίζεται κάποιος ως "καλύτερος" από κάποιον άλλο (π.χ. εγώ θεωρώ "καλύτερο" τον Μότσαρτ), αλλά υπηρετώντας τη σύμβαση του να θεωρούμε τους Floyd ως τους "καλύτερους όλων των εποχών" (ώστε να κάνουμε δύσκολο το 1/1000), τότε κάποιος που δεν μπορεί να κάνει το 1/1000 (τουλάχιστον) για ποιο λόγο δεν τα έχει παρατήσει (γνήσια απορία είναι, μην το ρίξετε στο κράξιμο);

 

Εγώ στη δουλειά μου, δεν ήθελα να κάνω το 1/1000 από αυτό που έκαναν οι δασκάλοι μου, ήθελα να κάνω το 105%, και όντως το έκανα - έτσι κατάλαβα ότι κάνω γι' αυτή τη δουλειά.. αλλιώς βράστα και άστα.

 

 

 

 

 

  Στο σύνολο της, η δουλειά των floyd, είναι ομαδική άρα δεν μπορεί ''κάποιος'' να κάνει το 1/1000 της. Μπορούν κάποιοι βεβαίως (να κάνουν το 1/1000, 1/100, 1/10) που θα λειτουργήσουν ως συγκρότημα γιατί υπάρχει μια ιδιαίτερη ποιοτική κατηγορία που αφορά τη χημεία μεταξύ των μουσικών και αυτό είναι βασικό στοιχείο στην γενικότερη αποτίμηση των Pink Floyd.

  Ακόμα, και σε σόλο καλλιτέχνες που γράφανε τη μουσική και τους στίχους (βλέπε Bowie)

υπάρχει πάντα ένα γκρουπ από πίσω που τηρεί αυτούς τους όρους για να λειτουργήσει η μουσική, δηλαδή την ομαδικότητα στο παίξιμο της μουσικής. Ο συγκεκριμένος καλλιτέχνης κατά τη γνώμη μου, μάλιστα, πέρα απο το 'David Bowie' είναι πιο 'συγκρότημα' από άλλα συγκροτήματα που καταλήγουν να είναι η σκιά ενός τραγουδιστή/κιθαρίστα. Έχει να κάνει με το αν δουλεύεις επί χρόνια με κάποιους session μουσικούς με σκοπό να είσαι πραγματικά δεμένος.

 

  Από την άλλη μεριά, τα πράγματα φαίνονται ξεκάθαρα αν υπολογίσουμε τον καθένα από τους Floyd ξεχωριστά ως μονάδα και κατόπιν σε συγκριση με το σύνολο τους. Διαφωνεί κανείς;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 310
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Στο σύνολο της, η δουλειά των floyd, είναι ομαδική άρα δεν μπορεί ''κάποιος'' να κάνει το 1/1000 της. Μπορούν κάποιοι βεβαίως (να κάνουν το 1/1000, 1/100, 1/10) που θα λειτουργήσουν ως συγκρότημα γιατί υπάρχει μια ιδιαίτερη ποιοτική κατηγορία που αφορά τη χημεία μεταξύ των μουσικών και αυτό είναι βασικό στοιχείο στην γενικότερη αποτίμηση των Pink Floyd.

 

Πολύ σωστή παρατήρηση.

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ σωστή παρατήρηση.

 

πιστευω οτι ολοι συμφωνουμε πως το The wall ειναι προιον ομαδικη δουλειας. μπορει ο waters να ειχε τις βασικες ιδεες αλλα ολοι τους συμμετειχαν στην ολοκληρωση του. τωρα οσον αφορα το 1/1000 που αναφερθηκε κατα την γνωμη μου  αλλη βαρυτητα εχουν οι floyd στην παγκοσμια μουσικη και αλλη οι πυξ-λαξ. το παραδειγμα ειναι τυχαιο.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλη βαρυτητα εχουν οι floyd στην παγκοσμια μουσικη και αλλη οι πυξ-λαξ. το παραδειγμα ειναι τυχαιο.

Γιατι οταν θελουμε να εκφρασουμε κατι αρνητικο-ειρωνικο για καποια μπαντα η για καποιο θεσμο παντα αναφερουμε τυχαια τους Πυξ-Λαξ? ;D ;D ;D

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι οταν θελουμε να εκφρασουμε κατι αρνητικο-ειρωνικο για καποια μπαντα η για καποιο θεσμο παντα αναφερουμε τυχαια τους Πυξ-Λαξ? ;D ;D ;D

ανεφερα τους πυξ-λαξ γιατι χθες παιζανε στο Ο.Α.Κ.Α. πλακα -πλακα ομως σε ολες τις κουβεντες οι πυξ-λαξ ειναι οροσημο συγκρισης και αυτο ειναι προς τιμην τους  ;D ;D

τελικα οι floyd ειναι μπαντα ή θεσμος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και το "Imagine" εγινε κλισε και ειναι και πολυ απλο. Ποιο απλο δεν γινεται!!

Τι σχεσει εχει ?? Παει να πει οτι δεν ειναι καλο ?? Το "still" του " εμενα δεν μου αρεσουν αφτα που αρεσουν στους πολλους "  και καλα αυτο με κανει διαφορετικο μου την σπαει αφανταστα! 

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το "still" του " εμενα δεν μου αρεσουν αφτα που αρεσουν στους πολλους "  και καλα αυτο με κανει διαφορετικο μου την σπαει αφανταστα! 

Ενω το still(?) του "εγω ακουω οτι ακουει ο κοσμος, (ή κανω οτι ακουω μπας και γα...ω κανα πιπινι) δηλ. μονο "επιτυχιες" που μου πασαρουν οι εταιρειες με τα "play lists" τους μεσω tv/radio για να ειμαι trendy" ειναι καλυτερο, ε?3ca06d33f53bd6f323edbfd3b39f7a38.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

   Η μουσική είναι μια εξερεύνηση. Ξεκινάμε πολλές φορές από κλασσικά πράγματα, μερικές φορές ανακαλύπτουμε και κλασσικά πράγματα που για χρόνια μας διέφευγαν. Υπάρχει όμως και ένας πλούτος σε όχι και τόσο γνωστά έργα μουσικής που αξίζει να τον ψάχνουμε σιγά-σιγά. Το να καθόμαστε επί δέκα χρόνια στα ίδια και στα ίδια είναι μαλακία και δεν μας κάνει ούτε μουσικόφιλους, ούτε καλύτερους μουσικούς...

   Σίγουρα υπάρχουν εξυπνάκηδες που λένε 'σιγά μωρε ο τάδε, ο δείνα' χωρίς να ξέρουν τί τους γίνεται αλλά από προσωπική εμπειρία θα σου πω 'το πολύ το κυριελεησον το βαριέται κι ο παπάς', όταν π.χ. τυχαίνει να πηγαίνεις σε ένα μαγαζί που παίζει τη μουσική που σ'αρέσει αλλά έχει κολλήσει στις γνωστές "κασσέτες".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου