Προς το περιεχόμενο

"Roger Waters - The Wall" live στην Αθήνα 8-9-12 Ιουλίου 2011


Papalampraina

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεκτό το σχόλιο από εσένα που είσαι καλό παιδί, αλλά δεν το εννοούσα έτσι: εννοούσα ότι αν ήμουν τόόόόσο λίγος, θα άλλαζα επάγγελμα.

 

Στο χώρο της τέχνης είναι δύσκολο (και μάλλον άχρηστο) να ορίζεται κάποιος ως "καλύτερος" από κάποιον άλλο (π.χ. εγώ θεωρώ "καλύτερο" τον Μότσαρτ), αλλά υπηρετώντας τη σύμβαση του να θεωρούμε τους Floyd ως τους "καλύτερους όλων των εποχών" (ώστε να κάνουμε δύσκολο το 1/1000), τότε κάποιος που δεν μπορεί να κάνει το 1/1000 (τουλάχιστον) για ποιο λόγο δεν τα έχει παρατήσει (γνήσια απορία είναι, μην το ρίξετε στο κράξιμο);

 

Εγώ στη δουλειά μου, δεν ήθελα να κάνω το 1/1000 από αυτό που έκαναν οι δασκάλοι μου, ήθελα να κάνω το 105%, και όντως το έκανα - έτσι κατάλαβα ότι κάνω γι' αυτή τη δουλειά.. αλλιώς βράστα και άστα.

 

 

 

          Εννοειται πως στο χωρο της τεχνης δεν ειναι ευκολο να χρησιμοποιησει κανεις τον ορο καλυτερο, ποσο μαλλον να πει κανεις οτι ο ταδε ειναι τοσα κιλα καλυτερος απο τον δεινα. Παρα ταυτα  δεν μπορει να αμφισβητηθει και το γεγονος οτι η εννοια του "καλλιτεχνικου μεγεθους" εχει καποιο νοημα. Τα κριτηρια μπορει να ειναι πολλα και διαφορετικα για τον καθενα και εδω, ναι μπορει να υπαρξει διαφωνια.

        ΅Επισης, στην αργη εξελικτικη πορεια της τεχνης ανθρωποι που δεν εκαναν ουτε το 1/1000 ενος Μιχαηλ Αγγελου, ενος Ντα βιντσι ή ενος Velasquez, μπορει να επαιξαν μικρο αλλα σημαντικο ρολο για να οδηγηθουν τα πραγματα σε αυτους.

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 310
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Ενω το still(?) του "εγω ακουω οτι ακουει ο κοσμος, (ή κανω οτι ακουω μπας και γα...ω κανα πιπινι) δηλ. μονο "επιτυχιες" που μου πασαρουν οι εταιρειες με τα "play lists" τους μεσω tv/radio για να ειμαι trendy" ειναι καλυτερο, ε?3ca06d33f53bd6f323edbfd3b39f7a38.gif

 

Οταν γινεται επιτηδευμενα και τα δυο στυλ τα ιδια σκατ@ ειναι!!!

Και το στυλ του "τρωω οτι μου πασαρουν χωρις δευτερη σκεψη, και εκεινου που ειναι σνομπ εκ πεποιθησεως ετσι για τη μαγκια της διαφορετικοτητας"..

 

Αλλωστε για καποιους οι pink floyd ειναι οπως για μενα π.χ. ο κουρκουλης....

Γιατρός!!! Τι γιατρός??  Μετεωρολόγος..!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Διαβάζω ότι -εδώ και χρόνια- τα φωνητικά του Waters είναι ως επί το πλείστον "κονσέρβα". Γνωρίζετε αν είναι πράγματι έτσι και αν ναι... πόσο σας ενοχλεί?

 

(Εμένα λίγο, αλλά εν πάσει περιπτώσει ας έβγαζε και τον Gilmour "κονσέρβα" τουλάχιστον να το ακούσουμε σωστά.  :P)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης, στην αργη εξελικτικη πορεια της τεχνης ανθρωποι που δεν εκαναν ουτε το 1/1000 ενος Μιχαηλ Αγγελου, ενος Ντα βιντσι ή ενος Velasquez, μπορει να επαιξαν μικρο αλλα σημαντικο ρολο για να οδηγηθουν τα πραγματα σε αυτους.

 

Ναι, συμφωνώ. Αλλά τώρα αλλάζει το κέντρο βάρους της συζήτησης. Ο φίλος έγραψε ότι επειδή δεν έχω κάνει ούτε το 1/1000 των Floyd καλύτερα να κάνω πιο μετριοπαθείς δηλώσεις (το λέω πιο κομψά απ' ότι αυτός), όμως - σύμφωνα με το συμπέρασμά μας - τελικά είμαι εξόχως χρήσιμος ακόμη και αν έχω κάνει το 1/1000000 των Floyd, διότι χωρίς τύπους σαν εμένα Floyd δεν μπορούν τελικά να υπάρξουν.

 

Προσωπικά πιστεύω ότι αυτό είναι που ισχύει, με την επιφύλαξη ότι σε καμία περίπτωση δε θεωρώ τους Pink Floyd να έχουν έργο εφάμμιλο του έργου των ζωγράφων που ανέφερες: σε τελευταία ανάλυση μιλάμε για μία δεινοσαυρο-ροκ μπάντα της δεκαετίας του '70, η οποία (στο Wall) αυτομέμφεται για την απάθεια στην οποία την καταδίκασε η δόξα της.

 

Καμία σχέση λοιπόν με τον ανθρωπισμό στο έργο του Ντα Βίντσι ή πολλών ροκ συγκροτημάτων της δεκαετίας του ΄60 (π.χ.).

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε τελευταία ανάλυση μιλάμε για μία δεινοσαυρο-ροκ μπάντα της δεκαετίας του '70, η οποία (στο Wall) αυτομέμφεται για την απάθεια στην οποία την καταδίκασε η δόξα της.

Δεν έχω καταλάβει...κρίνεις το έργο ή το event (που δεν είδες?)...

 

ΥΓ Εάν βοηθάει, σταμάτησα να ακούω τους Floyd από το Wall...έχοντας αρχίσει την Φλoϋντική μου καριέρα με το Ummagumma. Για το event όμως, ισχύουν αυτά που ήδη έχω γράψει.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω καταλάβει...κρίνεις το έργο ή το event (που δεν είδες?)...

 

Πριν απαντήσω, επίτρεψέ μου μία ερώτηση:

 

Δεν έχω πάει να δω το πρόσφατο σώου της Άννας Βίσση.

Κατά τη γνώμη σου α) έχω την επάρκεια για να το κρίνω, β) το έχω ήδη κρίνει μη-πηγαίνοντας, γ) όσοι το είδαν είναι πιο αρμόδιοι από μένα για να το κρίνουν;

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω πάει να δω το πρόσφατο σώου της Άννας Βίσση.

Κατά τη γνώμη σου α) έχω την επάρκεια για να το κρίνω, β) το έχω ήδη κρίνει μη-πηγαίνοντας, γ) όσοι το είδαν είναι πιο αρμόδιοι από μένα για να το κρίνουν;

Oύτε και εγώ το έχω δεί

α) Πιθανόν εάν ξέρεις τον επαγγελματικό της βίο

β) Σίγουρα

γ) Ναι, ατυχώς, για το συγκεκριμένο event (του Waters)...όσοι πήγαν είναι πιό αρμόδιοι, γιατί είχαν τη τύχη να δούν ένα οπτικοακουστικό θέαμα που δύσκολα θα ξαναδούμε στη Ελλάδα...όσο να προσπαθήσει και η Άννα Βίσση

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου