Προς το περιεχόμενο

"Roger Waters - The Wall" live στην Αθήνα 8-9-12 Ιουλίου 2011


Papalampraina

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Oύτε και εγώ το έχω δεί

α) Πιθανόν εάν ξέρεις τον επαγγελματικό της βίο

Επιμένω στο όχι αν και η λέξη "επάρκεια" σηκώνει κουβέντα.

Μπορώ να υποθέσω τι θα κάνει, τι και πως θα τραγουδήσει στο live ο Χ, βασιζόμενος σε υποθέσεις βάσει ιστορικότητας. Δεν γνωρίζω όμως το ακριβές γεγονός και συνεπώς δεν μπορώ να έχω την επάρκεια για να κάνω κριτική στο γεγονός (όχι τον Χ που αποφάσισα αν θέλω ή όχι να τον δω στο (β) ).

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 310
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Επιμένω στο όχι αν και η λέξη "επάρκεια" σηκώνει κουβέντα.

Μπορώ να υποθέσω τι θα κάνει, τι και πως θα τραγουδήσει στο live ο Χ βασιζόμενος σε υποθέσεις βάσει ιστορικότητας. Δεν γνωρίζω όμως το ακριβές γεγονός άρα δεν μπορώ να έχω την επάρκεια για να κάνω κριτική στο γεγονός (όχι τον Χ που αποφάσισα αν θέλω ή όχι να τον δω στο (β) ).

Σωστά όλα, θεωρώ όμως ότι οι υποθέσεις βάσει ιστορικότητας είναι ένα καλό point..αυτό εννοώ με το α) μου. ΠΧ οι υποθέσεις βάσει ιστορικότητας της Άννας Βίσση μου φτάνουν!

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτάξτε.. αν αυτοί που πήγαν, επέστρεφαν με αναφορές ότι "είδα και άκουσα κάτι που δεν περίμενα από τον Waters" ομολογώ ότι θα είχα μάλλον μετανιώσει για το ότι δεν πήγα.

 

Φαντάσου (λέμε τώρα) να μαθαίναμε ότι τραγούδησε ο ίδιος (με την όχι και τόσο σωστή φωνή του) το περιβόητο Comfortably Numb (είμαι βέβαιος ότι θα συγκινούσε και θα δεχόταν θερμό χειροκρότημα). Ή να μαθαίναμε ότι στο σώου υπάρχουν δύο νέα τραγούδια. Ή ότι υπήρχαν εκλεκτοί προσκεκλημένοι (όπως στην παρουσίαση του Wall στο Βερολίνο, με Van Morrisson κλπ). Κάτι τέλος πάντων.. που να προδίδει μία καλλιτεχνική εγρήγορση, μία διάθεση για ανανέωση.

 

Αντίθετα, αυτά που μαθαίνουμε (από όσους πήγαν), είναι ότι είχαμε ένα πλούσιο σώου (σώώώώπα), στημένο με υπολογιστές (άάάάάάντεεεε) και ότι ο ήχος ήταν απίστευτος (τι λες ρε παιδί μου...). ΟΚ, αλλά αυτά είναι τεχνικοί και όχι καλλιτεχνικοί άθλοι, οπότε ας μην μπερδεύουμε τη λούτσα με τη νέα μάκρη.

 

Επί της ουσίας, ο άνθρωπος είχε κάποτε μία σπουδαία καλλιτεχνικώς μπάντα με την οποία διέπρεψε, και τώρα έχει μία σποδαία cover μπάντα, με την οποία προσπαθεί να βγάλει τον ήχο και το ύφος της παλιάς του μπάντας. Περί αυτού πρόκειται.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και ότι ο ήχος ήταν απίστευτος (τι λες ρε παιδί μου...). ΟΚ, αλλά αυτά είναι τεχνικοί και όχι καλλιτεχνικοί άθλοι, οπότε ας μην μπερδεύουμε τη λούτσα με τη νέα μάκρη.

Eπειδή λοιπόν, είναι τεχνικοί άθλοι, που σπάνια βλέπουμε στην Ελλάδα (παρακολουθώ συναυλίες στην Ελλάδα και στο εξωτερικό από το 1976 περίπου) αλλά τέτοιο ήχο (συγχρονισμό και τελικό αποτέλεσμα) σε κλειστό χώρο στην Ελλάδα δεν έχω ξανακούσει...και είμαι και γρουσούζης και γκρινιάρης ;)...γράφω ότι γράφω, και σίγουρα ξέρω καλά τη Νέα Μάκρη ;D ;D

 

Κοιτάξτε.. αν αυτοί που πήγαν, επέστρεφαν με αναφορές ότι "είδα και άκουσα κάτι που δεν περίμενα από τον Waters" ομολογώ ότι θα είχα μάλλον μετανιώσει για το ότι δεν πήγα.

Μάλλον είδαμε και ακούσαμε κάτι, που δεν περιμέναμε από κανέναν...

 

Επί της ουσίας, ο άνθρωπος είχε κάποτε μία σπουδαία καλλιτεχνικώς μπάντα με την οποία διέπρεψε, και τώρα έχει μία σποδαία cover μπάντα, με την οποία προσπαθεί να βγάλει τον ήχο και το ύφος της παλιάς του μπάντας. Περί αυτού πρόκειται.

Δεν είναι κακό...εμείς να θυμόμαστε τα νειάτα (ήταν πολύ ωραία εποχή τα 80s  :)) μα και οι μικρότεροι να μαθαίνουν πώς ήταν τα νειάτα μας. Περί αυτού πρόκειται. :D

 

Θα επαναλάβω ότι δεν κρίνω το The Wall σαν έργο (το έχω κρίνει όταν πρωτοβγήκε...και εκεί κάπου χώρισαν οι δρόμοι μου με τους Floyd), κρίνω το performance που είδα προχθές.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι κακό...εμείς να θυμόμαστε τα νειάτα μας και οι μικρότεροι να μαθαίνουν πώς ήταν τα νειάτα μας. Περί αυτού πρόκειται. :D

 

Θα επαναλάβω ότι δεν κρίνω το The Wall σαν έργο (το έχω κρίνει όταν πρωτοβγήκε...και εκεί κάπου χώρισαν οι δρόμοι μου με τους Floyd), κρίνω το performance που είδα προχθές.

 

Δε νομίζω ότι αυτή η μεγαλόσχημη αντίληψη που λέει ότι "αγοράζουμε τον κιθαρίστα που προπαθεί να ακούγεται σαν τον κιθαρίστα με τον οποίο τσακωθήκαμε και στον οποίο χρωστάμε τη μισή μας καριέρα" ή "ας ψάξουμε να βρούμε τον πιο νέο και πιο ακριβό τρόπο για να στήσουμε ένα  light show" ή "ας συνεχίσουμε να παίζουμε ένα έργο που γράφτηκε πριν 30 χρόνια, ακριβώς όπως το παίζαμε πριν 30 χρόνια"...

 

... έχουν σχέση με τα νειάτα οποιουδήποτε. Αυτοκολακεύσαι σεβαστέ Μάραθον.. τα νειάτα έκαναν την επιλογή τους στα τέλη της δεκαετίας του '70 στη Μεγ. Βρεττανία και έστειλαν όλες αυτές τις "μουσικές" (μη χέσω) αντιλήψεις στο χρονοντούλαπο της ιστορίας (έλα Παναγία μου). Μετά το πανκ, όλα αυτά έχουν αλλάξει και (για να το θέσω όπως το έθεσε ο Keith Emerson πριν λίγα χρόνια: people don't buy that clever shit anymore).

 

Τώρα, για το έλλειμα άρτου και θεαμάτων στο Ελλάντα... πάρτε Blu-Ray όσοι δεν έχετε, έχουν πέσει και οι τιμές.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω ότι αυτή η μεγαλόσχημη αντίληψη που λέει ότι "αγοράζουμε τον κιθαρίστα που προπαθεί να ακούγεται σαν τον κιθαρίστα με τον οποίο τσακωθήκαμε και στον οποίο χρωστάμε τη μισή μας καριέρα" ή "ας ψάξουμε να βρούμε τον πιο νέο και πιο ακριβό τρόπο για να στήσουμε ένα  light show" ή "ας συνεχίσουμε να παίζουμε ένα έργο που γράφτηκε πριν 30 χρόνια, ακριβώς όπως το παίζαμε πριν 30 χρόνια"...

 

... έχουν σχέση με τα νειάτα οποιουδήποτε.

+1

Ανταλλάσω ΔΕΚΟ με baja telecaster.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτοκολακεύσαι σεβαστέ Μάραθον.. τα νειάτα έκαναν την επιλογή τους στα τέλη της δεκαετίας του '70 στη Μεγ. Βρεττανία και έστειλαν όλες αυτές τις "μουσικές" (μη χέσω) αντιλήψεις στο χρονοντούλαπο της ιστορίας (έλα Παναγία μου). Μετά το πανκ, όλα αυτά έχουν αλλάξει και (για να το θέσω όπως το έθεσε ο Keith Emerson πριν λίγα χρόνια: people don't buy that clever shit anymore).

Δεν αυτοκολακεύομαι...απλά υπάρχω και σαν παρατηρητής...είχα την τύχη σε κάποια πράγματα να είμαι παρών στα 80s ;). Όλα αυτά που λές, πιθανόν να μπήκαν στο χρονοντούλαπο (εχω ήδη γράψει για τέτοιου είδους shows που δεν προλάβαμε).

Όσο για το punk...ακόμα γεμίζουν τα στάδια οι Stones των  60s...ενώ οι punkήρωες διαφημίζουν γαριδάκια... ;)

 

Τώρα, για το έλλειμα άρτου και θεαμάτων στο Ελλάντα... πάρτε Blu-Ray όσοι δεν έχετε, έχουν πέσει και οι τιμές.

Mπααααα...ευτυχώς υπάρχει και η Easyjet ;D ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1

Δεν έχουμε όλοι τις ίδιες εμπειρίες. Κάποιοι έχουμε πραγματικές και κάποιοι επίκτητες. Το να ζήσεις μία εποχή, δεν μεταδίδεται εύκολα

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο για το punk...ακόμα γεμίζουν τα στάδια οι Stones των  60s...ενώ οι punkήρωες διαφημίζουν γαριδάκια... ;)

 

Το πραγματικό ερώτημα είναι, αν ο κ. Waters θα είχε ποτέ τα κοχόνες να γράφει πάνω στα ψεύτικα τούβλα του "να λαμηθεί η κυβέρνηση" αν δεν είχε υπάρξει το πανκ. Η απάντηση είναι, νομίζω, προφανής.

 

Πέραν αυτού όμως, για πολλοστή φορά (εσύ και ο SF το κάνετε αυτό και μου σπάτε τα νεύρα), αδίστακτα αρχίζετε και μιλάτε για το musicianship σα να είναι καριέρα σε πολυεθνική. Του λες του SF "μαλακία η Μαντόνα" και σου απαντάει "ναι, αλλά γεμίζει στάδια". Σου θυμίζουν εσένα ότι τύποι σαν τον Waters έχουν ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ από το 81, και απαντάς με το ότι οι Stones "γεμίζουν στάδια" και ότι οι πρωταγωνιστές του πανκ μουσικού κινήματος "πουλάνε γαριδάκια". Ε, δεν είναι σοβαρά αυτά τα πράγματα.

 

Με την ίδια λογική, να δίνουμε στα δίχρονα να πίνουν κόκα-κόλα που πάει με όλα, και να μην τα πιέζουμε για γάλα το οποίο είναι λιγότερο εμπορικό προϊόν.

 

Mπααααα...ευτυχώς υπάρχει και η Easyjet ;D ;D

 

Καλά, το σχόλιο με τα Blu-Ray ήταν γενικό, δεν πήγαινε για 'σένα, αλλά αφού επιμένεις να σου θυμίσω ότι υπάρχουν και αεροπορικά δυστυχήματα.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο για το punk...ακόμα γεμίζουν τα στάδια οι Stones των  60s...ενώ οι punkήρωες διαφημίζουν γαριδάκια... ;)

Where are the punk heroes?

 

Where's Captain Kirk? (A Spizzenergi classic)

 

Πέραν της πλακός η συγκεκριμένη εποχή γέννησε αριστουργήματα.

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου