Προς το περιεχόμενο

"Roger Waters - The Wall" live στην Αθήνα 8-9-12 Ιουλίου 2011


Papalampraina

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά, μερικές πρακτικές ερωτήσεις για τους χθεσινούς:

 

τι ώρα άρχισε η παράσταση?

που παρκάρεις?

βλέπεις τίποτα από το άνω διάζωμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 310
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Εντάξει παιδιά έχετε δίκιο... Άπειρο δίκιο... Απεριόριστο δίκιο... Και εγώ ο ποταπός φταίω που μίλησα...

 

Άλλα 'ντ' άλλα της Παρασκευής το γάλα  ::)

Δεν ήταν λίγα λεφτά, σε σχέση όμως με το τι αηδίες (μπροστά σε αυτό) έχουμε δει πληρώνοντας 80 και 90 ευρώ, θα μου επιτρέψεις να θεωρώ ότι αυτά τα 65 άξιζαν τον κόπο μέχρι τελευταίου cent.

 

Εσύ δηλαδή βρίσκεις λογικό το να απαγορεύεται να βγάλεις φωτογραφία ε? Δεν έχω πληρώσει καμία συναυλία πάνω από 45 ευρώ (εκτός από μία)... Τώρα αν υπάρχουν άνθρωποι που σκάνε 90 ευρώ εύκολα για αηδίες τότε υπάρχει πρόβλημα... Αλλά 65 ευρώ για να δω τον έναν από μία μπάντα θρύλο και κλώ(ου)νους γύρω γύρω μου κάνει too much... Ειδικά αν εκμεταλλεύεται το πόνημα όλης της μπάντας...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, μερικές πρακτικές ερωτήσεις για τους χθεσινούς:

 

τι ώρα άρχισε η παράσταση?

που παρκάρεις?

βλέπεις τίποτα από το άνω διάζωμα?

 

H παράσταση (το intro της) ξεκίνησε με το ρολόι μου 9.27

Παρκάρισμα: Θα φας τρελή ταλαιπωρία να ξέρεις, ειδικά φεύγοντας. Είναι ανοιχτά τα parking εντός ΟΑΚΑ μπροστά στο κλειστό του μπασκετ και την αίθουσα ξιφασκίας (ακριβώς δίπλα). Αν είσαι της περιοχής και τα ξέρεις καλά, πήγαινε από πίσω, εκεί που είναι τα γήπεδα τένις. Έχει ποδαρόδρομο (λίγο) αλλά πας και φεύγεις άνετος.

 

Εγώ αρένα ήμουν αλλα, λογικά, βλέπεις από παντού. Για να καταλάβεις, αν έχεις δει video απο το Λονδινο με το Γκιλμουρ, ε είναι το ίδιο σκηνικό!

 

@bassman: Έχει μια λογική αυτό που λες, αλλα είναι εμφανές ότι δεν έχεις δει την παράσταση  :)

Και επίσης, για την απαγόρευση των κινητών, υπάρχει ένας γ@μημένος ΛΟΓΙΚΟΣ λόγος για τον οποίο ανακοινώθηκε. Τον είπε ο Papalampraina. Γυρίζεται να βγει στο εμπόριο, και είναι ελεεινό το θέαμα με τις εκατοντάδες φωτεινές οθονούλες από κάτω, δες το στο video που παρέπεμψα απο πάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδα και άκουσα μια παράσταση έτσι ακριβώς όπως την περίμενα. Δηλαδή μια πολύ καλή ζωντανή αναπαραγωγή του στούντιο άλμπουμ. Τα σκηνικά μαζί με το animation υλικό που προβάλλονταν ήταν εντυπωσικά όπως επίσης τα κοστούμια και κάποια σπέσιαλ εφέ που χρησιμοποιήθηκαν. Ο ήχος ήταν "σωστός" (άκουγες τα πάντα), τουλάχιστον στο σημείο που καθόμουν και δεν σε ξεκούφαινε.

 

Παρ' όλα αυτά όμως ένιωσα σαν να παρακολουθώ μια παράσταση που έχω ξαναδεί και αυτό οφείλεται στο ότι ακούω αυτό το άλμπουμ από τότε που κυκλοφόρησε στην Ελλάδα (ο πρώτος δίσκος που πήρα δώρο από τον πατέρα μου). Οφείλεται επίσης στο ότι έχω δει πολλές φορές την ταινία, μέρη της οποίας είναι το animation υλικό που ανέφερα παραπάνω.

 

Θα συμφωνήσω σε αρκετά σημεία με τον trolley όσον αφορά τον R. Waters και την μουσική/συνθετική του προσφορά μετά τους Pink Floyd. Πιστεύω (όπως πολλοί άλλοι) ότι το έχει "ξεχειλώσει" λίγο το θέμα με το The Wall όλα αυτά τα χρόνια, αλλά από την άλλη είναι τόσο όμορφη δουλειά που αξίζει πάντα να τη βλέπει ο κόσμος.

 

Προσωπικά του βγάζω το καπέλο γιατί εξακολουθεί να κρατά σε ένα πολύ ψηλό επίπεδο την ποιότητα των παραστάσεων του και γιατί φαίνονται να έχουν την ίδια "φρεσκάδα" όπως τότε που πρωτοκυκλοφόρησε αυτή η δουλειά (παρά τα 67 του χρόνια). Δεν κρύβω ότι 2-3 φορές κατά τη διάρκεια της παράστασης ψιλοσυγκινήθηκα, πράγμα που για μένα σημαίνει ότι ο "γέρος" αυτό που κάνει το κάνει καλά.

 

Αν και είμαι από αυτούς που αρκούνται να βλέπουν τέτοια live και από dvd (όπως λέει ο trolley) και πολλές φορές το προτιμώ κιόλας, θα έλεγα πως για όποιον μπορεί να πληρώσει το αντίτιμο του εισητηρίου, η παράσταση είναι εξαιρετική. Μην τη χάσετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H παράσταση (το intro της) ξεκίνησε με το ρολόι μου 9.27

Παρκάρισμα: Θα φας τρελή ταλαιπωρία να ξέρεις, ειδικά φεύγοντας. Είναι ανοιχτά τα parking εντός ΟΑΚΑ μπροστά στο κλειστό του μπασκετ και την αίθουσα ξιφασκίας (ακριβώς δίπλα). Αν είσαι της περιοχής και τα ξέρεις καλά, πήγαινε από πίσω, εκεί που είναι τα γήπεδα τένις. Έχει ποδαρόδρομο (λίγο) αλλά πας και φεύγεις άνετος.

 

Εγώ αρένα ήμουν αλλα, λογικά, βλέπεις από παντού. Για να καταλάβεις, αν έχεις δει video απο το Λονδινο με το Γκιλμουρ, ε είναι το ίδιο σκηνικό!

 

ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!

 

έχω χαζέψει κάποια βίντεο, όχι όμως παραπάνω από λίγα λεπτά για να μη χαθεί η έκπληξη :-)  Αυτό σκεφτήκαμε και εμείς, ότι μάλλον θα είναι μια παράσταση που θα βλέπεται και από μακρυά. Αν και προσωπικά έχω κόλλημα με την "αρένα", μου φαίνεται άλλη αίσθηση από πιο κοντά... αρκεί βέβαια να είσαι πάνω από 1.80 (οι γυναικες της παρεας δεν ειναι)

 

On a personal note: Μετα τις 31/5/89 δεν περίμενα ότι θα δω ένα αναλόγου διαστάσεων Floydian θέαμα (το DSOTM στη Μαλακάσα δεν μετράει!). Για να δούμε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχαχαχαχαχα...παλαμακια...ολα τα λεφτα...σε καποια φαση ο ιδιος ο waters εχασε το μετρημα και χτυπαγε λαθος!!!

οσο για το αν μπερδευονται οι μουσικοι δεν νομιζω οτι υφισταται αυτο γιατι,οποιος εχει παιξει με in ear καταλαβαινει τι θελω να πω,λογικα μια χαρα ακουγαν αυτο που επρεπε να ακουνε και οχι τα παλαμακια...

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+ Οτι σαν μουσικο κοινο πρεπει να μαθουμε να χειροκροταμε στον ρυθμο !! Οσο για τις καμερες καντε ενα search στο youtube για να καταλαβετε  >:(

 

χαχαχαχαχαχα ρε παιδιά έριξα τρελό γέλιο στα περισσότερα κομμάτια ;D

Πως γίνεται να χάνουν τόσο straight beat? :D

 

Κατά τ άλλα πραγματικά όποιος θεωρεί πως δεν άξιζε τα χρήματά του όλη αυτή η περίπτωση ή ότι είναι και κάποιου τύπου υποταγή να μην καπνίσει, φέρει κάμερες κάνει ότι γουστάρει, ότι το rockwave στη μαλακάσα με camping είναι πιο εντάξει από το να δει μια παράσταση εξαιρετικά προσεγμένη ενός πολύ άρτιου έργου και ότι τι να μας πει κι αυτός ο μλκς και τι έκανε δηλαδή... καλά κρασιά.

 

Πιστεύω (όπως πολλοί άλλοι) ότι το έχει "ξεχειλώσει" λίγο το θέμα με το The Wall όλα αυτά τα χρόνια, αλλά από την άλλη είναι τόσο όμορφη δουλειά που αξίζει πάντα να τη βλέπει ο κόσμος.

...

Αν και είμαι από αυτούς που αρκούνται να βλέπουν τέτοια live και από dvd (όπως λέει ο trolley) και πολλές φορές το προτιμώ κιόλας, θα έλεγα πως για όποιον μπορεί να πληρώσει το αντίτιμο του εισητηρίου, η παράσταση είναι εξαιρετική. Μην τη χάσετε.

 

Ακριβώς. Πρόκειται για κάτι αξιόλογο το οποίο πας να δεις ζωντανά και για μια παράσταση όπως πχ να δεις ένα musical μια όπερα κλπ. Όπως ακριβώς σε αυτά δεν καπνίζεις και δε βγάζεις βίντεο το ίδιο ισχύει και για εδώ. Όχι επειδή είναι ροκ πρέπει να ναι και Judas Priest :D

Κάθε πράμα στον τόπο του και στον τρόπο του :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mε τα ακρωνύμια δεν τα πάω καλά, και όντως δεν ήξερα τι εννοούσε ο Φεντεριάρης...

 

;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D Γρηγορα στα θρανια (και επρεπε να ειχα βαλει ενα space στο pt1)

 

Εγω που ειμαι μαγκας οχι σαν και εσας του φλωρους παντως πηρα και τη Νικον μου και τα Cohibas μου και μαλιστα περιμενα στην εισοδο και με εβαλε  δωρεαν ενας πορτιερης. Η κουλτουρα και ο πολιτισμος ανηκει στον λαο δεν ειναι για να την πληρωνουμε.Ακου εκει 65€......

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον θα είμαι από τους λίγους που τους φάνηκε ένας οπτικός αχταρμάς

αυτό το πράγμα ε; Μουσικά άρτιο αλλά οπτικά εφέ ολυμπιακών αγώνων,

φωτιές σκατά, 4 διαφορετικές σχολές γραφικών πολύ άσχημα και πρόχειρα

συνδεδεμένες, λαϊκισμός και μασημένη τροφή σε ορισμένα σημεία, και ο Waters

υπερβολικός και αλαζόνας λες και έπαιζε τη Μήδεια σε παράσταση του Κραουνάκη.

 

Άκουσα και αρκετά προ ηχογραφημένα χειροκροτήματα πράγμα τραγικό

και κοιταζόμασταν σαν χαζοί. Πλάκα είχε, αλλά δεν ξαναπάω όσο τρελός

και αν είμαι με floyd.

www.facebook.com/pulsedot

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Άκουσα και αρκετά προ ηχογραφημένα χειροκροτήματα πράγμα τραγικό

και κοιταζόμασταν σαν χαζοί.

Θα αστιευεσα βεβαια...

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου