Προς το περιεχόμενο

"Roger Waters - The Wall" live στην Αθήνα 8-9-12 Ιουλίου 2011


Papalampraina

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αμ τα παλάμακια στο "Is there anybody out there" !! ΕΛΕΟΣ! Που κολανε??

Κατα τ αλλα κραζουμε την τιμη, τον waters που ειναι αλαζονας και το the wall γιατι ειχε φωτιες και π@π@ριες.....

Η συναυλια ητανε ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ παιδια . Και αμαν ειναι να την συγρινουμε με το the wall του 80 τοτε σημαινει οτι ΑΞΙΖΕΙ.

 

Roger Waters - Comfortably Numb - The Wall - Athens, Greece - CLOSE UP

 

Αυτο εδω για να δειτε ποσο ...... ειμαστε.  Τσεκαρετε τηλεφωνα.

 

 

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 310
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

απλα ειμαι κατα οταν επαναλαμβανουν συγκεκριμένα πραγματα που εχουν γραψει ιστορια και νομιζω οτι πρεπει να κλεινεις εκει το κεφαλαιο Wall και οχι να το ξανανοιγεις μετα απο 20 χρονια.

Εν μερει συμφωνω..εχω ακουσει το the wall χωρις υπερβολη πανω απο 100 φορες...εχω δει ολες τις συναυλιες που εχει παρουσιαστει και ξερω την καθε γραμη και την καθε μελωδια...σε καποια φαση ενοιωθα οτι ητανε κατι που ειχα ξαναδει...πχ το young lust παντα μου περναει απαρατηρητο...ετσι και χθες...

ομως...η εμπειρια του να ζεις ζωντανα αυτο το πραμα ειναι κατι το οποιο δεν περναει στο πετσι σου απο οποιοδηποτε blueray και οποιοδηποτε home cinema εχεις...ειναι εμπειρια ζωης και εγω ευχαριστω τον θεο που την εζησα...στο μισο δευτερο μερος εκλαιγα και δεν ηξερα και εγω γιατι...αυτο θα το νοιωσω απο το blueray?Δεν παω καν στην τεχνολογικη μερια του the wall για τοιχους projector γουρουνια αεροπλανα souround ηχο κλπ γιατι δεν θα τελειωσουμε ποτε...οσο για το αν συγκρινεται με το earls court η απαντηση ειναι οτι σαν παρασταση οπτικη(ισως και ακουστικη) ητανε καλυτερη(οπως αναμενεται γιατι μεσολαβησαν και 30 χρονια τεχνολογικης αναπτυξης) αλλα το earls court θα ειναι για παντα το στανταρ για το the wall(αν και το CN στο P.U.L.S.E ειναι απο αλλο πλανητη:))

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ομως...η εμπειρια του να ζεις ζωντανα αυτο το πραμα ειναι κατι το οποιο δεν περναει στο πετσι σου απο οποιοδηποτε blueray και οποιοδηποτε home cinema εχεις...ειναι εμπειρια ζωης και εγω ευχαριστω τον θεο που την εζησα...

 

Τα λόγια μου ακριβώς...  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ, απ' την άλλη, χαίρομαι που υπάρχει η απαραίτητη τεχνολογία για να "κοπεί" κάθε ένδειξη παρουσίας σας από το DVD, διότι αν κρίνω από τα βίντεο που βλέπω, έτσι και είχα πληρώσει για να ακούω τη κυρία να τσιρίζει τη μόνη γραμμή που θυμόταν από το ρεφραίν του CF, θα ήμουν απαρηγόρητος.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ, απ' την άλλη, χαίρομαι που υπάρχει η απαραίτητη τεχνολογία για να "κοπεί" κάθε ένδειξη παρουσίας σας από το DVD, διότι αν κρίνω από τα βίντεο που βλέπω, έτσι και είχα πληρώσει για να ακούω τη κυρία να τσιρίζει τη μόνη γραμμή που θυμόταν από το ρεφραίν του CF, θα ήμουν απαρηγόρητος.

 

 

Για αυτο και ειπα πριν φιλτατε οτι τα παλαμακια ηταν γελεια...

Φυσικα θα σου πω οτι ο waters την χθεσινη συναυλια την εζησε οσο καμια...δεν στο λεω μονο με βαση το τι εχω δει στο youtube αλλα με βαση μαρτυριων φιλων που ηρθαν απο αγγλια και τον εχουν ξαναδει..και οντως...φαινοτανε ο ανθρωπος οτι το ζει...και για αυτο ευθυνεται το κοινο...με τα καλα του και τα κακα του...οπως και να το κανουμε το the wall rock δισκος ειναι...ουτε Ambient ειναι ουτε τον fripp να κανει soundscapes εχει...οποτε καλα κανει και το κοινο που βαραει παλαμακια στο γαμο του γκαραγκιοζη...

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Εγώ πάντως διαβάζοντας τα posts διαπιστώνω μετα λύπης ότι μερικοί εδω μέσα είσαστε πιο μίζεροι και εμπαθείς από ότι σύμφωνα με τα λεγόμενα σας είναι ο εμπνευστής του αριστουργήματος που παρακολουθήσαμε.

 

Εχθές πραγματικά χάρηκα που η πλειοψηφία του κόσμου άκουσε τις παρακλήσεις της παραγωγής και δεν κουβάλησε ή δεν χρησιμοποίησε κινητά φωτογραφικές κτλ. Όσο για τους υπόλοιπους.... ζώα θα υπάρχουν πάντα.

 

Δεν καταλαβαίνω επίσης γιατί ασχολούνται με αυτό το άρθρο όσοι δεν ήρθαν για τους δικούς τους σεβαστούς λόγους. Μάλλον για να πουν την εξυπνάδα τους....

 

Η γνώμη μου για αυτό που παρακολουθήσαμε εχθές είναι ότι ήταν μια ανεπανάληπτη παράσταση, ότι μας έδωσαν την ευκαιρία να ζήσουμε και εμείς οι νεότεροι τέτοιες μεγάλες συγκινήσεις.

Και σαν κιθαρίστας και φανατικός θαυμαστής του κυρίου Gilmour, φυσικά και θα ήθελα να είναι εκεί, φυσικά και θα ήθελα να τους δω όλους μαζί, αλλά ήταν τόσο καλά εκτελεσμένο απο τους top μουσικούς που συνόδευαν τον RW που ξέχασα πολύ σύντομα την απουσία τους και άφησα την μαγική ατμόσφαιρα να με παρασύρει.

 

Μαγκιά του κόσμου που πήγε και δεν ήξερε τί πάει να δει, στο κάτω κάτω έμαθε, μαγκιά του τύπου και της κοπελιάς που δεν ήξεραν να χτυπάνε παλαμάκια στο ρυθμό και τραγουδούσαν φάλτσα, αυτό αισθανόντουσαν και αυτό κάνανε. Για εσένα που ήθελες prive συναυλία γιατί σε ενοχλούσε ο κόσμος που τραγουδάει καλά έκανες που δεν ήρθες, θα το δείς σε dvd  στην ησυχία σου σύντομα, αλλα την συγκίνηση που ένιωσα μην περιμένεις να την νιώσεις στα 1080p σου.  Όσο για εσένα ελληναρά μου που μπήκες με κάμερες, κινητά τηλέφωνα και ντουμάνια... για σένα λυπάμαι γιατί δεν υπάρχει ελπίδα.

 

Ελπίζω και εύχομαι να δω στο μέλλον και κάτι αντίστοιχο με το Gdansk, πραγματικά το εύχομαι αν και δεν τον βλέπω αρκετά δραστήριο τον αγαπημένο μας Δαβίδ.

 

Τα είπα και ξαλάφρωσα.. δεν περίμενα τέτοια σχόλια για μια τέτοια συναύλια σε κοινότητα μουσικών.  

 

Hate it when people compare David Gilmour to God..... He is a great guy but he is not Gilmour!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως διαβάζοντας τα posts διαπιστώνω μετα λύπης ότι μερικοί εδω μέσα είσαστε πιο μίζεροι και εμπαθείς από ότι σύμφωνα με τα λεγόμενα σας είναι ο εμπνευστής του αριστουργήματος που παρακολουθήσαμε.

 

Εχθές πραγματικά χάρηκα που η πλειοψηφία του κόσμου άκουσε τις παρακλήσεις της παραγωγής και δεν κουβάλησε ή δεν χρησιμοποίησε κινητά φωτογραφικές κτλ. Όσο για τους υπόλοιπους.... ζώα θα υπάρχουν πάντα.

 

Δεν καταλαβαίνω επίσης γιατί ασχολούνται με αυτό το άρθρο όσοι δεν ήρθαν για τους δικούς τους σεβαστούς λόγους. Μάλλον για να πουν την εξυπνάδα τους....

 

Η γνώμη μου για αυτό που παρακολουθήσαμε εχθές είναι ότι ήταν μια ανεπανάληπτη παράσταση, ότι μας έδωσαν την ευκαιρία να ζήσουμε και εμείς οι νεότεροι τέτοιες μεγάλες συγκινήσεις.

Και σαν κιθαρίστας και φανατικός θαυμαστής του κυρίου Gilmour, φυσικά και θα ήθελα να είναι εκεί, φυσικά και θα ήθελα να τους δω όλους μαζί, αλλά ήταν τόσο καλά εκτελεσμένο απο τους top μουσικούς που συνόδευαν τον RW που ξέχασα πολύ σύντομα την απουσία τους και άφησα την μαγική ατμόσφαιρα να με παρασύρει.

 

Μαγκιά του κόσμου που πήγε και δεν ήξερε τί πάει να δει, στο κάτω κάτω έμαθε, μαγκιά του τύπου και της κοπελιάς που δεν ήξεραν να χτυπάνε παλαμάκια στο ρυθμό και τραγουδούσαν φάλτσα, αυτό αισθανόντουσαν και αυτό κάνανε. Για εσένα που ήθελες prive συναυλία γιατί σε ενοχλούσε ο κόσμος που τραγουδάει καλά έκανες που δεν ήρθες, θα το δείς σε dvd  στην ησυχία σου σύντομα, αλλα την συγκίνηση που ένιωσα μην περιμένεις να την νιώσεις στα 1080p σου.  Όσο για εσένα ελληναρά μου που μπήκες με κάμερες, κινητά τηλέφωνα και ντουμάνια... για σένα λυπάμαι γιατί δεν υπάρχει ελπίδα.

 

Ελπίζω και εύχομαι να δω στο μέλλον και κάτι αντίστοιχο με το Gdansk, πραγματικά το εύχομαι αν και δεν τον βλέπω αρκετά δραστήριο τον αγαπημένο μας Δαβίδ.

 

Τα είπα και ξαλάφρωσα.. δεν περίμενα τέτοια σχόλια για μια τέτοια συναύλια σε κοινότητα μουσικών.  

 

 

 

ΑΜΗΝ αδερφε,ΑΜΗΝ...

 

ειναι πια αποκαρδιωτικη η συνηθεια του ελληνα να ασχολειται τοσο πολυ με το γυρω του και τοσο λιγο με το μεσα του....

 

πληρωσα αυτα που πληρωσα για να παω να δω μια ΣΥΝΑΥΛΙΑ...η συναυλια για να γινει πρεπει να πληρωθουν οι ανθρωποι που θα δουλεψουν γιαυτην.δεν θα παω σε 10 συναυλιες τετοιας εμβελειας φετος γιατι δεν μου τρεχουν απο τα μπατζακια,πηγα αεροσμιθ περσι,φετος γουοτερς,του χρονου πια...αφησα το κινητο μου στην μπαγκαζιερα του παπιου...εδω και δυο μηνες ο ιδιος ο γουοτερς μας ειχε τσακισει στα παρακαλετα...ενταξει,δεν ειμα και τοσο γαιδαρος πια...(προσωπικα,αυτο θα πρεπει να γινεται σε ολες τις συναυλιες και το λεω αυτο τοσο ως ακροατης αλλα και ως περφορμερ...πσσσσσσσσ.... ;D)

 

πηγα ΧΩΡΙΣ να ¨ξερω" τι θα ακουσω και χωρις να περιμενω τιποτα...δεν ειμαι ο μεγαλυτερος φλοιντ φαν,το γουολ δεν το εχω λιωσει(το αγαπημενο μου ειναι το ανιμαλς)και πανω απο ολα εχω εκπαιδευσει τον εαυτο μου να μην εχει προσδοκιες και να μην περιμενει ¨κατι"...αυτο με βοηθαει να ειμαι "αδειος" εγκεφαλικα και ανοιχτος συναισθηματικα για να ζησω οτι ερθει οπως ερθει...

 

παιδια πραγματικα,δεν θυμαμαι αλλη συναυλια να την εχω παρακολουθησει 90% της διαρκειας της βουρκωμενος και με κομπο στον λαιμο...τι να πω,πραγματικα δεν ηξερα απο που μου ερχοντουσαν...η μπαντα ηταν αψογη,δεν ηταν οι φλοιντ αλλα κατ'εμε τους τιμησαν και με το παραπανω...οι κιθαριστες και οι δυο ηταν ΠΑΙΧΤΑΡΑΔΕΣ και με ηχαρα...καλα,ο snowy κλανει και γινεται σεισμος ρε π :o....με μια νοτα λεει τα ανειπωτα....ο ηχος χαμηλα στο πρωτο διαζωμα θολος...αφου μας ζαλισαν "καθιστε,καθιστε" τους αδειασαμε την γωνια και πηγαμε πανω οπου ειδαμε τα υπολοιπα 3 τεταρτα του σοου...εκει πολυ καλυτερα τα πραγματα ηχητικα,πιο διαυγη...αν και τα τυμπανα/μπασα παρεμειναν καπως θολα και πισω στην μιξη,καποιος λογος θα υπηρχε για το δευτερο...ψιλα γραμματα...ο γουοτερς ειναι μορφη,τελος...τοχει ολο ρε παιδι μου,ζεχνει καλλιτεχνιλα πως να το πω...το παιδι που "επαιζε"τον γκιλμουρ στα φωνητικα ηταν ΕΠΑΡΚΕΣΤΑΤΟΣ κι ΑΛΗΘΙΝΟΤΑΤΟΣ,τα μπαγκραουντ φωνητικα αψογα!τα προηχογραφημενα θεωρω πως εμειναν στα απολυτως απαραιτητα και δεν στερησαν απο την ψυχη του λαιβ...προηχογραφημενα χειροκροτηματα ΔΕΝ υπηρξαν!!!για ονομα...!!!

 

το social commentary θα πρεπει να το επεξεργαστω ψυχραιμα στο dvd,παντως μεσα στην ποη του σοου με κρατουσε το ενδιαφερον(κι οχι μονο με το μεγεθος του... ;))ειδικα καποια βιντεο ηταν πολυ συγκνητικα....

 

εζησα μια συνολικη εμπειρια...επανεκτιμησα το γουολ μουσικα(αν και ακομα αγαπαω πιο πολυ το dark side  και το animals...)χορτασα της αισθησεις μου και εφυγα πληρης!

 

και εις αλλα με υγεια εχω να πω...

 

α,κι αυτο με τον ρυθμο στα παλαμακια(πολυ πλακα ειχε...)γιατι σας προκαλει εντυπωση...? ??? ??? ;D ;D τους ντραμερ γυρω σας τους ακουτε?μην μιλησω για κιθαριστες... >:( >:( >:( >:( ;D ;D ;D ;D :P :P :-*

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χθες ζήσαμε μια ανεπανάληπτη εμπειρία. Δεν υπάρχουν λόγια να περιγράψω αυτό που είδα και άκουσα.

Θα το θυμάμαι μια ζωή. Ελπίζω όσοι δεν πήγατε να πάτε την Τρίτη (αν υπάρχουν εισιτήρια)

Ακόμη και αν είχατε πάει στο Terravibe και είχατε ψιλοξενερώσει λιγάκι.

Εδώ μιλάμε για κάτι τελείως διαφορετικό. Μην το χάσετε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα το δείς σε dvd  στην ησυχία σου σύντομα, αλλα την συγκίνηση που ένιωσα μην περιμένεις να την νιώσεις στα 1080p σου.

 

Μια και εγώ είμαι ο φίλος των 1080p και διατηρώντας ελαφρύ τόνο (δηλ. δε θέλω να τσακωθώ, ούτε να "κόψω" εισιτήρια), μπορώ να ρωτήσω γιατί το λες αυτό;

 

Είχα αγοράσει το διπλό βινύλιο του Wall το 81 και το άκουγα μέσα από δύο τετράιντσα ηχειάκια, χωρίς καμία εικόνα εκτός από αυτές του πολυτελούς εξωφύλλου και... η συγκίνηση πήγαινε σύννεφο διότι ΗΤΑΝ μουσική και ΜΟΝΟ μουσική και καθόλου ΘΕΑΤΡΟ (αν με πιάνεις). Όταν θέλω να δω θέατρο, πάω στο θέατρο: στις συναυλίες πηγαίνω (σπάνια πλέον, ομολογώ) για να ακούσω μουσική.

 

Το light show στους Pink Floyd (τους οποίους έχω δει ζωντανά) ερχόταν πάντα σε μία λογική υπογράμμισης του νοήματος των τραγουδιών, λειτουργώντας συμπληρωματικά. Το Wall, έτσι όπως λειτουργεί στις μέρες μας είναι ΠΡΩΤΙΣΤΩΣ light show, και δευτερευόντως μουσική (άλλωστε, σε καθαρά μουσικό επίπεδο ήταν πάντα "δεύτερο" υλικό, όπως είπε και ο Παπαλάμπραινα). Είναι λοιπόν ένα SHOW το οποίο στήθηκε ΓΙΑ να κινηματογραφηθεί και ΓΙΑ να κυκλοφορήσει στα 1080p, οπότε πως διανοείσαι να λες ότι η εμπειρία θα είναι κατώτερη;

 

Εγώ σου λέω (επειδή είμαι επαγγελματίας των media) ότι θα είναι ΑΝΩΤΕΡΗ και μάλιστα θα σου πω μερικά γιατί:

 

α) Διότι θα την παρακολουθήσω στην άνεση του σπιτιού μου χωρίς να μυρίζω τον ιδρώτα και τα λιβάνια των διπλανών (ελπίζω κάποια γλυκειά μέρα να μου εξηγήσει κάποιος για ποιο λόγο γίνονται οι εκδηλώσεις σε κλειστούς χώρους στην Ελλάδα, με 35 βαθμούς θερμοκρασία απ' έξω).

 

β) Διότι θα την παρακολουθήσω όταν ΕΓΩ θα έχω τη διάθεση να το κάνω, όχι το ημερολόγιο.

 

γ) Διότι δε θα ακούω/βλέπω τους ελληνάρες που μόνο από τα βίντεο που έχουν ανέβει στο Youtube με έχουν κάνει να φλιπάρω στην ιδέα ότι θα είχα πληρώσει για να πάω.

 

δ) Διότι ο ήχος θα είναι θαυμάσιος.

 

ε) Διότι θα μπορώ να επαναλάβω όσες φορές θέλω την ακρόαση/θέαση χωρίς να πληρώσω περισσότερα χρήματα.

 

στ) Διότι (ΑΥΤΟ κάνει η τέχνη του μοντάζ) θα μπορώ να παρακολουθώ τη σκηνική δράση σε πολλά επίπεδα, χωρίς να ξεβιδωθεί ο λαιμός μου.

 

ζ) Διότι, τελικά, χωρίς το "βάρος της στιγμής" θα σταθώ πιο ψύχραιμα απέναντι σε αυτό που θα δω και θα το εκτιμήσω καλύτερα.

 

---

 

Στο βίντεο με το Comfortably Numb που παρατέθηκε, είδα κάτι που ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ με χάλασε για πολλούς λόγους: με τη πρώτη νότα, οι ελληνάρες σηκωθήκαν όρθιοι, λες και είναι στην εκκλησία και άρχισε η ανάγνωση του ευαγγελίου - μιλάμε για ακραία οπαδική δουλικότητα εκ' μέρους του ακροατηρίου, ακριβώς εκείνη που ενέπνευσε τον δίσκο του 81. Οίκτο, οίκτο, οίκτο...

 

Επίσης, συγχαρητήρια στο φίλο που είχε το θάρρος να πει ότι τα γραφικά είναι της πλάκας (καθότι είναι όντως της πλάκας) και ετερόκλητα από διαφορετικές γραφιστικές σχολές... είναι και αυτή μία παρεξήγηση στο κεφαλάκι του Waters ο οποίος (επί 30 χρόνια) ακόμη δεν έχει καταλάβει ότι το έργο αυτό ΔΕΝ είναι δικό του, αλλά των Floyd και επίσης των συντελεστών της περιόδου 81 (κοινώς, δεν είναι όλοι Scarfe).

 

Αυτά.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Αγαπητέ μου Trolley καλημέρα.

 

Συμφωνώ με τις αιτιάσεις σου, καθώς  και εγώ είμαι οπαδός των 1080p με στημένο home theater στο σαλόνι, με αξιοπρεπή εικόνα (Epson projector) και surround ήχο 5.1 ( ηχεία δαπέδου, κεντρικό, sub, πίσω ηχεία- αλλά ηχεία, όχι πλαστικά κουτάκια  ;D).

 

Όμως έχω μια και μόνη διαφωνία, καθώς βρέθηκα εκεί στην πρώτη συναυλία: Όταν κυκλοφορήσει το DVD θα το αγοράσω, αλλά εκ των προτέρων γνωρίζω ότι δεν υπάρχει περίπτωση να νιώσω αυτό το δέος και αυτή την ανατριχίλα, που βίωσα με την φυσική παρουσία μου εκείνη την νύχτα στο ΟΑΚΑ.

 

Σίγουρα το σύστημα στο σαλόνι μου θα είναι ότι κοντινότερο σε αυτό που είδα και άκουσα, αλλά δεν θα μπορέσει να μου το «αναπαράγει» στο 100% σε καμία περίπτωση.

 

Και μια μικρή παρατήρηση αναφορικά με τον ήχο της συναυλίας: Όταν ανακοινώθηκε το ΟΑΚΑ, είχα πολλές ενστάσεις - για ζέστη, για ποιότητα ήχου σε κλειστό venue κλπ- όμως τα πάντα πήγαν καλύτερα και από ρολόι, με τον ήχο να ήταν από τους καλύτερους που έχω ακούσει σε συναυλία και σαφέστατα ο καλύτερος (και με... αστρική διαφορά) που μου έχει τύχει σε κλειστό συναυλιακό χώρο.

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου