Προς το περιεχόμενο

Δοκιμάζοντας νέο mic configuration


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν, έφτιαξα ένα πρόχειρο bt και έγραψα από πάνω πάνω, χρησιμοποιώντας για πρώτη φορά ένα ribbon μικρόφωνο σε συνδυασμό με ένα δυναμικό και σε διαφορετική θέση απ' ό,τι έστηνα μικρόφωνα έως τώρα.

 

Με ενδιαφέρει η γνώμη σας όσον αφορά τον ήχο.

 

Κιθάρα: Tele American Special

Ενισχυτής: Deluxe Reverb RI

Εφέ: Visual Sound Route 66

Μικρόφωνα: Sennheiser e906, T-Bone RM-700

Down2.mp3

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχοντας κάτσει και παίξει δίπλα στον ενισχυτή σου θα έλεγα οτι το συγκεκριμένο ηχογραφημένο αποτέλεσμα είναι αρκετά smooth.

 

Προσωπικά μου αρέσει.

 

 

Γράφεις σε μικρότερες εντάσεις απ'οτι στο παρελθόν?

Έχεις χρησιμοποιήσει compressor?

Τα μικρόφωνα ήταν λίγο μακριά από την καμπίνα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα μικρόφωνα ήταν λίγο μακριά από την καμπίνα?

Και μενα αυτη την εντυπωση μου δωσε.Οτι θελουν αλλη θεση τα μικρόφωνα.Σαν ηχος(και μονο)τα πιο παλια μου φαινονταν καλυτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γράφεις σε μικρότερες εντάσεις απ'οτι στο παρελθόν?

Έχεις χρησιμοποιήσει compressor?

Τα μικρόφωνα ήταν λίγο μακριά από την καμπίνα?

 

Ναι, γράφω σε μικρότερες εντάσεις αλλά το smooth όπως λες κι εσύ αποτέλεσμα οφείλεται μάλλον στην μη κεντρική τοποθέτηση των μικροφώνων. Και τα δύο μικρόφωνα έχουν τοποθετηθεί προς τα δεξιά και πάνω. Η αίσθηση ότι είναι μακριά από την καμπίνα, υποθέτω ότι σας ακούγεται από το γεγονός ότι το ribbon είναι όντως καμιά δεκαριά εκατοστά μακριά (το δυναμικό ακουμπάει τη γρίλια) αλλά στη μίξη τους, το ribbon είναι πιο δυνατά.

Compressor ακούτε του route 66.

 

Προσωπικά το τελικό αποτέλεσμα με ικανοποιεί αρκετά. Αυτή η διάταξη επιτυγχάνει κάτι που έψαχνα καιρό. Να αποφύγω δηλαδή τις συχνότητες που "ξύριζαν" όταν τα μικρόφωνα ήταν στο κέντρο της καμπίνας, συχνότητες οι οποίες δε φτάνουν ως στο αυτί κατά το performance αλλά τα μικρόφωνα τις "μάζευαν". Σημειωτέον ότι η διάταξη με τα δύο δυναμικά τοποθετημένα δεξιά και πάνω, δε με ικανοποιούσε καθόλου καθότι έχανα μεγάλο εύρος ωραιότατων υψηλών συχνοτήτων.

 

Και μενα αυτη την εντυπωση μου δωσε.Οτι θελουν αλλη θεση τα μικρόφωνα.

 

Ίσως σε ξενίζει το reverb που πλέον ακούγεται περισσότερο. Θέλω να δοκιμάσω και dry ηχογράφηση και προσθήκη βάθους μετά.

 

Παιδιά ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ωραιότατος είναι ο ήχος τις κιθάρας! Έχοντας γράψει αρκετές φορές με mic / amp ξέρω πόσο εύκολα μπορείς να χαθείς/ παρασυρθείς στη διαδρομή παίζοντας με τις ρυθμίσεις. Στο συνολικλο mix θα χαμήλωνα την κιθάρα (sorry αυτού του είδους οι παρατηρήσεις είναι εκνευριστικές, κανείς δεν ξέρει καλλίτερα από εσένα τι έχεις στο μυαλό σου), αλλά φαντάζομαι ότι επί τούτου την άφησες πίο πάνω, για να προσέξουμε την ηχογράφησή της , διότι είναι recording test και όχι παρουσίαση track.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλά φαντάζομαι ότι επί τούτου την άφησες πίο πάνω, για να προσέξουμε την ηχογράφησή της , διότι είναι recording test και όχι παρουσίαση track.

 

Σωστά φαντάζεσαι. Ελάχιστα ασχολήθηκα με τη συνολική μίξη.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου