Προς το περιεχόμενο

Mετατροπη χρωματος σε John petrucci



Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 78
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Μάλλον δεν έχεις δεί δουλειές του Κακανιάρη !!! ;D ;D ;D ;D

Εσύ μάλλον...τις έχεις δεί...από το τηλέφωνο! ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://smart.noiz.gr/details.php?id=46319 (δεν εχω καμια σχεση με τον πωλητη)

 

3000 ? ημαρτον... ημαρτον και ξανα ημαρτον...

 

Ευχαριστω παντως... αλλα ξανα ημαρτον !!! Τι πουλαει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλέ μου φίλε Άρη...θα κάνω μία τελευταία προσπάθεια...:P

Η κιθάρα σου είναι κατά 99% έτσι

ray3_0.jpg

Mε λίγα λόγια, ΔΕΝ έχει τα νέρα που βλέπεις στις άλλες που ΠΡΟΦΑΝΩΣ δεν τα έχει κάνει κάποιος με το πινελάκι...Πως γίνονται? Είναι ένα ψιλό καπάκι ξύλου (ένα είδος είναι το flame maple...για κάνε ένα google)...

red_rocker_1.jpg

που μπαίνει όταν κατασκευάζεται το σώμα. Μετά βάζουμε biding, γίνονται οι τρύπες για γέφυρες μαγνήτες...τρίβουμε κλπ....

Όταν βάζουμε λοιπόν τέτοιο, το βάφουμε με διαφανή χρώματα...αυτά που θαυμάζεις για να αναδείξουμε τα (ακριβά) ξύλα...Στη δικιά σου, που δεν έχει τέτοιο, βάζουμε συνήθως solid χρώματα.

 

Εδώ λοιπόν στου μάστορα, βλέπεις πώς έγινε

http://www.jokerguitars.gr/anderson.html

Η κιθάρα ήταν από τη μαμά της έτσι

an1.jpg

 

ξεβάφτηκε...αλλά τα νερά έμειναν γιατί τα είχε το ξύλο

an2.jpg

 

και μετά ξαναβάφτηκε

an4.jpg

κατανοητό τώρα?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον δεν έχεις δεί δουλειές του Κακανιάρη !!! ;D ;D ;D ;D

 

Ωρε Αρη θα μας μουρλανεις :P....απο τη μια θελεις ξερω γω γκραφιτι,μετα πας σε αυτοκολλητο, μετα θα πας σε αερογραφο (αλλα θα ψαχνουμε να σου βρουμε ποιος ειναι ο καλυτερος στην πιατσα μετα)...μετα θες ο Κακανιαρης να σου βαψει την κιθαρα ετσι ωστε να φαινονται τα νερα σαν την ibanez custom που εβαλες χωρις να εχει καπακι με νερα απο κατω απο τη μανα της η κιθαρα σου....μουφα top δηλαδη ;D ;D ;D....μετα αφου θα ειναι μουφα και ψυχολογικα θα σε χαλαει,θα μας πεις παλι να την ξεβαψεις και αν θα χαλασει και αν και αν και αν.

Εγω στη θεση σου θα διαλεγα ενα σχεδιο που θα γουσταρα καργα και θα την πηγαινα για αερογραφο και θα τελειωνε η ιστορια....τι σου αρεσει απο του petrucci δεν μπορω να καταλαβω....μπες στο youtube να δεις παπαδες σχεδια με αερογραφο σε κιθαρες και θα σου φυγει το κλαπετο....αρκει ο ζωγραφος να ειναι ΜΑΣΤΟΡΑΣ...αλλιως :'(

Αντε λοιπον....1000 γνωμες το δευτερολεπτο αλλαζεις....σε ολα τα θεματα που σε απασχολουν ομως ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωρε Αρη θα μας μουρλανεις :P....απο τη μια θελεις ξερω γω γκραφιτι,μετα πας σε αυτοκολλητο, μετα θα πας σε αερογραφο (αλλα θα ψαχνουμε να σου βρουμε ποιος ειναι ο καλυτερος στην πιατσα μετα)...μετα θες ο Κακανιαρης να σου βαψει την κιθαρα ετσι ωστε να φαινονται τα νερα σαν την ibanez custom που εβαλες χωρις να εχει καπακι με νερα απο κατω απο τη μανα της η κιθαρα σου....μουφα top δηλαδη ;D ;D ;D....μετα αφου θα ειναι μουφα και ψυχολογικα θα σε χαλαει,θα μας πεις παλι να την ξεβαψεις και αν θα χαλασει και αν και αν και αν.

Εγω στη θεση σου θα διαλεγα ενα σχεδιο που θα γουσταρα καργα και θα την πηγαινα για αερογραφο και θα τελειωνε η ιστορια....τι σου αρεσει απο του petrucci δεν μπορω να καταλαβω....μπες στο youtube να δεις παπαδες σχεδια με αερογραφο σε κιθαρες και θα σου φυγει το κλαπετο....αρκει ο ζωγραφος να ειναι ΜΑΣΤΟΡΑΣ...αλλιως :'(

Αντε λοιπον....1000 γνωμες το δευτερολεπτο αλλαζεις....σε ολα τα θεματα που σε απασχολουν ομως ;D ;D ;D

 

Κωστα δεν ειναι ετσι τα πραγματα οπως τα περιγραφεις... Την ιμπανεζ την εχω καποια χρονια και με εχει εντυπωσιασει ο ηχος της ... Τωρα πλεον που εκανα το κεφι μου με 100 κιθαρες ταυτοχρονα ειμαι στην σκεψη του να πουλησω αρκετες απο αυτες και να κρατησω 3-4 που να μου αρεσουν περισσοτερο και τελος...

 

Μεσα σε αυτες που θελω να κρατησω ειναι και η ιμπανεζ λογω μανικιου... Εμφανησιακα , τα λεγαμε και προχθες δεν υπαρχει καποια ιμπανεζ αυτην την στιγμη οπου να μου αρεσει τοσο ωστε να με βαλει στην διαδικασια να πουλησω αυτην που εχω και να προχωρησω στην αγορα της... Οποτε εχωντας υποψην το Κο Κακανιαρη και τις καλες δουλειες που κανει σκεφτηκα να επενδυσω στο να την βελτιωσω εμφανησιακα εφοσον , για εμενα παιζει ρολο και το αισθητικο κομματι...

 

Αρχικα λοιπον το πρωτο πραγμα που μου ηρθε στο μυαλο ειναι η πετρουτσι... Νομιζω λογικο εφοσον ειναι ιμπανεζ , ειμαι φαν του εν λογω κιθαριστα οποτε που αλλου να παει το μυαλο μου... Επειτα ανοιγω ενα θεμα προς συζητηση και διαπιστωνω κατι που δεν ειχα σκεφτει... Δηλαδη το εξης , κατα τα αλλα απλο , οτι εφοσον η κιθαρα εχει καποια αξια , ειναι κριμα να την κανω απομιμηση καποιου αλλου ακριβου οργανου. Ετσι κατεληξα στο να κανω κατι προσωπικο . Κατα την διαρκεια των αναζητησεων μου επεσα σε αυτην την μωβ με το flame maple και θεωρησα οτι ειναι αυτο που θελω... ετσι το παρεθεσα στην συζητηση και ο Μαραθον παραπανω μου εξηγησε γιατι κατι τετοιο δεν μπορει να γινει.

 

Βασει των παραπανω σκεψεων μου λοιπον νομιζω λογικο , να δυσκολευομαι στην αποφαση μου.Υπαρχουν 1000000αδες σχεδια απο τα οποια να μπορω να αποφασισω κι γιαυτο καθισταται δυσκολο... Κατι το οποιο μου αρεσε παραπανω το παρεθεσα ομως δεν μπορει να γινει . Οποτε η αναζητηση , εκ των πραγματων συνεχιζεται χωρις να εχω αλλαξει αποψη για τιποτα... απλα προσπαθω να βρω τι ειναι καλυτερο για την δικη μου αισθητικη , παραθετωντας το και στην συζητηση...

 

Μαραθον ευχαριστω για την επεξηγηση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες κοίτα και για κάποιο replacement body απο e-bay,

πάρ' το και βγάλ' του τα μάτια...

(Αυτοκόλλητα, αερογράφους, swirl, ότι θες..)

 

ΑΝ κάποια στιγμή την πουλήσεις, βάζεις το original body και είσαι οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ρε Αρη καταλαβαινω τι θελεις να πεις αλλα το οτι γουσταρεις τον petrucci δεν σημαινει οτι ντε και καλα πρεπει να σου αρεσει και το χρωμα της κιθαρας του....ξεκολλα απο αυτο...εκτος και αν ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ σου αρεσει αλλα δεν σε βλεπω κατασταλαγμενο οτι ναι...εγω να σου πω για παραδειγμα εχω κολλημα με το satriani...μεχρι τωρα ειχα παρει 3 χρωματα (js1200 ca, js1000 black pearl, js1000 btb,).Τελικα απ'ολα κρατησα μονο τη black pearl...το γουσταρω βρε παιδι μου το συγκεκριμενο χρωμα και σε αλλες κιθαρες....αν η κιθαρα  του satriani εβγαινε μονο ας που με σε ασπρο χρωμα δεν θα την επαιρνα ΠΟΤΕ μονο και μονο γιατι εχω το κολλημα που εχω μαζι του.

Καταλαβαινεις τι θελω να πω.

Η στην τελικη ρε φιλε πουλα οτι δεν γουσταρεις και χτυπα μια ibanez custom σαν αυτη που εβαλες να τελειωνεις (σου εστειλα και αξιοπιστο λινκ απο japan για να δεις).....και μη μου πεις οτι δεν θα σε βολευει το μανικι της custom γιατι θα σε βαρεσω ;D ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου