Προς το περιεχόμενο

ΕΚΟ LS-05, ή αλλιώς, Noiz που ξέρεις τα πολλά..


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Νόιζ που ξέρεις τα πολλά, κι ο νους σου κατεβάζει, πες μου.. τι είναι τούτο δω;;

 

Για να δώσω ένα hint παραπάνω, βρίσκεται εγκαταλελειμμένο στα παρασκήνια του κεντρικού (δημοτικού) θεάτρου της πόλης μας. Είναι ένα EKO LS-05, ηλεκτρικό όργανο, upper-lower manual, με ποδοδιακόπτη και ποδο-μπάσα. Σε άθλια κατάσταση βέβαια, μιας και λείπουν πλήκτρα, έχουν σπάσει διάφορα, αλλά δεν φαίνεται να έχει κοπεί κάτι - απλώς έχει βασανιστεί με τις μετακινήσεις και τις κακουχίες του τοπικού πολιτισμού. :)

 

Μήπως γνωρίζει κανείς κάτι παραπάνω για αυτά τα μηχανήματα;; Καλό βράδυ σε όλους!

DSC00163.thumb.JPG.392b7df436d985ed254559276b7c21a8.JPG

http://sfyraki.blogspot.com/ - Tom Still Waits
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμμ... το μόνο που βρήκα είναι το πώς θα έπρεπε να μοιάζαει πριν τον... πόλεμο. Μου φαίνεται κάτι σαν απομίμηση hammond, φαντάζομαι θα έχει και τον ανάλογο ήχο, και μπορώ να πω πως ορισμένα ΕΚΟ της εποχής ήταν αξιοπρεπέστατα όργανα... Παρόλα αυτά, το θεορώ σχεδόν αδύνατο να επισκευαστεί, δεδομένης της εξαιρετικής σπανιότητας των ανταλλακτικών, schematics και πληροφοριών πάνω σε αυτά τα όργανα...

EkoLS05.jpg.3fa0b1b8595fa00b229177a096d4dfc2.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμμ... το μόνο που βρήκα είναι το πώς θα έπρεπε να μοιάζαει πριν τον... πόλεμο. Μου φαίνεται κάτι σαν απομίμηση hammond, φαντάζομαι θα έχει και τον ανάλογο ήχο, και μπορώ να πω πως ορισμένα ΕΚΟ της εποχής ήταν αξιοπρεπέστατα όργανα...

 

Μπράβο, αυτό ακριβώς είναι! δυσκολεύομαι να ανεβάσω τις υπόλοιπες φωτογραφίες, με κάλυψες

 

Τι λέτε; Να δοκίμαζα να το άνοιγα μόνος μου; Ξαναλέω, είναι σε αχρηστία έτσι κι αλλιώς..

http://sfyraki.blogspot.com/ - Tom Still Waits
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν ηταν EKO αλλα Hammond θα ορκιζομουν οτι εχει παιξει σιγουρα σε καποια tour του Emersonfac19f04ce564bdc798a33006c5e7ec6.gif

Μερικα Hammonds του "τρελου" καπως ετσι εμοιαζαν μετα απο μερικα lives του ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χωρις να παιζω (καλα) πληκτρα αλλα επειδη μου αρεσουν τα ασπρομαυρα αυτα κουμπακια που εχουν επανω αυτα τα υποτιμημενα στην rock σκηνη οργανα εχω να πω οτι ειναι πολυ μαλακες μερικοι που συμπεριφερονται ετσι σε ενα οργανο - οτι και να ειναι αυτο - θες να ειναι hammond θες να ειναι απομοιμηση ειναι ξευτιλες

αυτο το πραγμα δεν φτιαχνεται με ΤΙΠΟΤΑ

ποιος ο λογος να το καταντησουν ετσι ρε γαμωτο ?? στεναχωριεμαι που μερικοι ανεγκεφαλοι χαιρονται με την καταστροφη.....................τελος

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα μου θυμισες μια ιστορια που ειχε πει ο Emerson.

Στην πολη που εμενε ειχε ενα Hammond shop/service και εκει συνηθιζε ο ιδιος να πηγαινει τα Hammond του για επισκευη. Αλλα ο τυπος που ειχε το καταστημα δεν τον ηξερε, ωσπου ενα βραδυ ειδε στην tv ενα απο τα lives του.

 

Την επομενη φορα που ο Emerson του πηγε ενα Hammond για επισκευη, ο μαγαζατορας μονο που δεν τον πυροβολησε ;D

 

"Δεν μπορω να το πιστεψω! Πως συμπεριφερεσαι ετσι σε ενα Hammond??" :o ??? :-X

 

Ειχε φρικαρει ο τυπος ;D  ;D

Τον εδιωξε κακην-κακως λεγοντας του οτι δεν θα επισκευασει ξανα κανενα απο τα Hammond του.

 

Εντελως παλαβος...

fac19f04ce564bdc798a33006c5e7ec6.gifBurningHammond.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα να δείς τι βλέπουν τα ματάκια μου  :o :o :o :o :o

Ένα παρόμοιο είχε η μονάδα μου στον στρατό, Στρατιωτική μουσική και έπαιζε σε λέσχη αξιωματικών και άλλες κοινωνικές εκδηλώσεις της μικρής πόλης την δεκαετία του '80.

Νομίζω πως  εκείνο ήτανε "μονόσκαλο"  ( έτσι τα λέγανε τότε αυτά με το ένα κλαβιέ )  ;D

Ο ήχος του ήταν απολύτως άθλιος. Φανταστείτε οτι τα Grumar strings ακουγόταν θεϊκά μπροστά του  ;D

Για μένα δεν αξίζει τον κόπο να ασχοληθείς απο πλευράς ήχου. Απο θέμα συλλεκτικού κομματιού... ρίξε μια ματιά στο διαδίκτυο να δείς αν αξίζει.

Σε κάθε περίπτωση, καλή τύχη άν σου κολλήσει η "νεκροφιλία"  ;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

image.php?lang=en&identifier=id&size=normal&module=product&product_id=85602

 

Βρήκα και ένα παρόμοιο μοντέλο (LS-10P), είναι το ίδιο στην άνω κατασκευή, απλώς δεν είναι "έπιπλο". Η κεντρική ιστοσελίδα της ΕΚΟ (πλέον EKO Music Group) είναι η http://www.ekomusicgroup.com/, η οποία είναι στα ιταλικά και πηγαίνω μεταφράζοντας. :)

 

Θα απευθυνθώ και στο Laboratori Fifi στην Ιταλία που εξειδικεύονται σε παλιά πληκτροφόρα, από Farfisa σε Vox Jaguar κι άγιος ο θεός.. Ένα παράδειγμα - Laboratori Fifì > Organi Combo

http://sfyraki.blogspot.com/ - Tom Still Waits
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου