Προς το περιεχόμενο

Κιθαρίστας που σας έχει ''επηρεάσει'' στο παίξιμό σας.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 67
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Είδα πολύ ενδιαφέροντα ονόματα,αλλά πολύ λίγοι λέτε γιατί σας επηρέασαν.

 

  Από τη στιγμή,που το θέμα δεν είναι "αγαπημένος" κιθαρίστας, αλλά αυτός που μας επηρέασε περισσότερο, οι επιλογές μου είναι αυτοί οι τρεις κύριοι:

The Edge,Josh Homme & Jack White,

γιατί και στις τρεις αυτές περιπτώσεις θεωρώ πως οι εν λόγω κιθαρίστες δεν κόλλησαν τόσο στην τεχνική αρτιότητα του παιξίματός τους, όσο στο να προσπαθήσουν να φτιάξουν ένα "ηχητικό" τοπίο(soundscape), με τη βοήθεια εφέ και αρκετού εώς πολύ πειραματισμού.

  Σε εμένα, που δεν είμαι και ούτε φιλοδοξώ να γίνω shredder κιθαρίστας, αυτό λειτούργησε ως εξής:

προσπαθώ τα απλά μου ριφάκια και σόλο να τα "ντύνω" ηχητικά με το να δοκιμάζω ακόμα και ανορθόδοξες συνδεσμολογίες στα πεταλάκια μου.

  Ακόμα,με οδήγησε στο να προσπαθήσω (ανεπιτυχώς μέχρι στιγμής,αλλά θα επανέλθω) να μάθω μπάσο και πλήκτρα, ώστε να έχω όσο το δυνατόν ολοκληρωμένη άποψη για τον ήχο,που θέλω να επιτύχω, σε ένα μουσικό κομμάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Φίλιππος Πλιάτσικας είναι ο κιθαρίστας που με έχει εξαιρετικά καθοριστική επιρροή στο παίξιμό μου

( Να σημειώσω ότι το όργανο που παίζω είναι τριγωνάκι στα κάλαντα )

 

;D μέχρι  :'( !  ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

clapton(bluesbreakers/cream/blind faith era...)

paul kossoff

pete townsend

angus young

albert king

josh homme

leslie west

leo nocentelli

γιαννης σπαθας

 

...μ'αρεσουν και πολλοι αλλοι αλλα καποιον απο αυτους ακουω στο κεφαλι μου οταν παιζω...τωρα αν αυτο που ακουγεται ειναι κακο σπυρι στα οπισθια των προαναφερθεντων,μικρη σημασια εχει... ;D ;D ;D :P :P :P  ;)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου