Προς το περιεχόμενο

Περι "σκληρής" κριτικής


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συγχαρητήρια για την στάση σας. ;)

 

το περιεργο ειναι οτι εχουμε φτασει σε σημειο να θεωρουμε δεδομενο οτι θα πεσει δουλεμα εστω κ με καλη προθεση (οσο αυτο μπορει να ειναι δυνατο) κ αντι να κριτικαρουμε αυτο, λεμε μπραβο στην συμπεριφορα των παιδιων.

 

κ σε αυτο αλλα κ σε αλλα θεματα υπαρχει μια αισθηση "εμεις εδω ειμαστε μια ομαδα κ για να πουμε μερικα πραγματα πρεπει να αποδειξεις (ο εκαστοτε thread starter) οτι αντεχεις τον τροπο που λειτουργουμε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 62
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Moderator

το περιεργο ειναι οτι εχουμε φτασει σε σημειο να θεωρουμε δεδομενο οτι θα πεσει δουλεμα εστω κ με καλη προθεση (οσο αυτο μπορει να ειναι δυνατο) κ αντι να κριτικαρουμε αυτο, λεμε μπραβο στην συμπεριφορα των παιδιων.

 

κ σε αυτο αλλα κ σε αλλα θεματα υπαρχει μια αισθηση "εμεις εδω ειμαστε μια ομαδα κ για να πουμε μερικα πραγματα πρεπει να αποδειξεις (ο εκαστοτε thread starter) οτι αντεχεις τον τροπο που λειτουργουμε.

 

 

Είσαι λίγο άδικος σε αυτό νομίζω. Το καλοπροαίρετο (πιστεύω – ελπίζω) χιούμορ θα το συναντήσεις μόνο στο σχολιασμό clip, ο οποίος από τη φύση του έχει το υποκειμενικό στοιχείο και είναι δεκτικός προς αυτό (το χιούμορ) . Αυτό αν θέλεις είναι και ένα crash test και για τον «έξω κόσμο» . Τουλάχιστον εγώ έτσι λειτουργώ. Μια «δουλειά μου» θα τη βάλω πρώτα στο noiz να μου πουν τη γνώμη τους «συνάδελφοι» μουσικοί / καλλιτέχνες (πες το όπως θέλεις) και μετά θα την παρουσιάσω οπουδήποτε αλλού , ήτοι σε τρίτους. Ε, πάντα μέσα σε ένα τέτοιο περιβάλλον δεν λειτουργείς πιο χαλαρά; Δεν ξέρω τι επαγγέλλεσαι, αλλά αλλιώς δεν είσαι με τους συναδέλφους σου, αλλιώς δεν είσαι με τους άλλους, όταν κρίνεται η δουλειά σου; Δεν πρέπει να βλέπει κάποιος την κριτική του Noiz ως το τέλος /το υπέρτατο  αλλά ως μια πολύ καλή αρχή κατά τη γνώμη μου .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι λίγο άδικος σε αυτό νομίζω. Το καλοπροαίρετο (πιστεύω – ελπίζω) χιούμορ θα το συναντήσεις μόνο στο σχολιασμό clip, ο οποίος από τη φύση του έχει το υποκειμενικό στοιχείο και είναι δεκτικός προς αυτό (το χιούμορ) . Αυτό αν θέλεις είναι και ένα crash test και για τον «έξω κόσμο» . Τουλάχιστον εγώ έτσι λειτουργώ. Μια «δουλειά μου» θα τη βάλω πρώτα στο noiz να μου πουν τη γνώμη τους «συνάδελφοι» μουσικοί / καλλιτέχνες (πες το όπως θέλεις) και μετά θα την παρουσιάσω οπουδήποτε αλλού , ήτοι σε τρίτους. Ε, πάντα μέσα σε ένα τέτοιο περιβάλλον δεν λειτουργείς πιο χαλαρά; Δεν ξέρω τι επαγγέλλεσαι, αλλά αλλιώς δεν είσαι με τους συναδέλφους σου, αλλιώς δεν είσαι με τους άλλους, όταν κρίνεται η δουλειά σου; Δεν πρέπει να βλέπει κάποιος την κριτική του Noiz ως το τέλος /το υπέρτατο  αλλά ως μια πολύ καλή αρχή κατά τη γνώμη μου .

 

Σαφως κ δεν πρεπει να βλεπει καποιος την κριτικη του φορουμ σαν το υπερτατο κ σιγουρα ειναι μια καλη αρχη αρκει να γινεται κριτικη.Σιγουρα οπως ειπες και εσυ δεν ειναι κατι προσωπικο. εχω δει ομως (κ ισως αυτη να ειναι μονο η δικη μου αποψη) οτι ακριβως επειδη ξεκιναμε απο αυτη την βαση πολλες φορες ξεφευγει το 8εμα. Σε οτι αφορα τωρα το crash test τωρα μεχρι ενα σημειο συμφωνω.

Τελος νομιζω πως δεν ειμαι ο μονος που το βλεπει αυτο αλλα το χιουμορ που γινεται μεταξυ παλιων μελων του φορουμ αρκετες φορες ειναι πιο ελαφρυ η περισσοτερο σατυρικο σε σχεση με αυτο που γινεται απο το φορουμ προς τα νεοτερα μελη που ειναι πιο καυστικο κ επιθετικο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Σαφως κ δεν πρεπει να βλεπει καποιος την κριτικη του φορουμ σαν το υπερτατο κ σιγουρα ειναι μια καλη αρχη αρκει να γινεται κριτικη.Σιγουρα οπως ειπες και εσυ δεν ειναι κατι προσωπικο. εχω δει ομως (κ ισως αυτη να ειναι μονο η δικη μου αποψη) οτι ακριβως επειδη ξεκιναμε απο αυτη την βαση πολλες φορες ξεφευγει το 8εμα. Σε οτι αφορα τωρα το crash test τωρα μεχρι ενα σημειο συμφωνω.

Τελος νομιζω πως δεν ειμαι ο μονος που το βλεπει αυτο αλλα το χιουμορ που γινεται μεταξυ παλιων μελων του φορουμ αρκετες φορες ειναι πιο ελαφρυ η περισσοτερο σατυρικο σε σχεση με αυτο που γινεται απο το φορουμ προς τα νεοτερα μελη που ειναι πιο καυστικο κ επιθετικο.

 

Ξέρεις τι παίζει ακριβώς ρε συ; Αν κάνω πλάκα εγώ με τον Σταύρο π.χ που περάσαμε μαζί κάποια πράγματα , ξέρει τι εννοώ και δεν με παρεξηγεί. Αν κάνω με εσένα, που δεν γνωριζόμαστε, και σου πω κάτι (ακόμα και λιγότερο «χοντρό» από αυτό που είπα στον Σταύρο), θα  σκεφτείς (και με το δίκαιο σου) «τώρα γιατί το λέει αυτό»; ή «τι εννοεί, με αυτό»  ή «κάνει πλάκα τώρα ή με ειρωνεύεται». Θα μου απαντήσεις ως εκ τούτου και εσύ κάτι «διφορούμενο» , μπορεί να σκεφτώ και εγώ με τη σειρά μου έτσι …και εκεί, αν και δεν χρειάζεται, το θέμα μπορεί να ξεφύγει. Είναι από τα μειονεκτήματα του γραπτού λόγου, η απόδοση του ύφους. Εν μέρει βοηθούν τα emotion icons , αλλά ενίοτε δεν είναι αρκετά. Το μυστικό μου είναι ότι τους βλέπω όλους καλόπιστα. Και αν σφάλω, ε, δεν έγινε και τίποτα. Δεν θα μου χαλάσει δα και κάποια ειρωνεία κάνα προξενιό.  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

that pretty much sums it up! ετσι ειναι.

 

θα μπορουσα να το συνεχισω λιγο ακομα αλλα δεν εχει νοημα πιστευω.8εωρησα σκοπιμο να αναφερω την εικονα που παιρνω μερικες φορες απο το φορουμ κ που πιθανοτατα περνουν κ αλλα μελη. Εσυ καλα τα λες..δεν ειμαι βεβαια σιγουρος κ για τους αλλους!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελος νομιζω πως δεν ειμαι ο μονος που το βλεπει αυτο αλλα το χιουμορ που γινεται μεταξυ παλιων μελων του φορουμ αρκετες φορες ειναι πιο ελαφρυ η περισσοτερο σατυρικο σε σχεση με αυτο που γινεται απο το φορουμ προς τα νεοτερα μελη που ειναι πιο καυστικο κ επιθετικο.

Λάθος.

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Τα συγχαρητήρια μου αφορούσαν το:

 

δηλαδη ενταξει δεν περιμεναμε να βγουμε ξαφνικα και να λενε ολοι πωπω τι τελειο πωπω ειλικρινα αξιζουν και ολα τα συναφη... σκαλι σκαλι κατι θα γινει

 

Σχετικά με το

 

...που γινεται απο το φορουμ προς τα νεοτερα μελη που ειναι πιο καυστικο κ επιθετικο.

 

Θα πω πως κι εγώ θα προτιμούσα να είναι πιό μαλακός ο σχολιαστής, όμως είναι θέμα άποψης. Ο Νέστορας πχ είναι σκληρός αλλά ειλικρινής και η γνώμη του πρέπει να λαμβάνεται σοβαρά υπ' όψη αφού πέρα από καλός μουσικός είναι και μουσική εγκυκλοπαίδεια με χιλιάδες ώρες ακρόασης κάθε είδους μουσικής στο ενεργητικό του.

 

Το αν παρασύρονται κάποιοι στη συνέχεια πάνω στο ίδιο κλίμα κάπως ανεπιτυχώς και άκομψα, δεν αφορά το φόρουμ. Δεν λειτουργούμε όλοι προσυνεννοημένα, ούτε πρόκειται περι ομάδας. Πρέπει να καταλάβεις πως εκτίθεσαι σε μια σοβαρή βάση ανθρώπων (με τα θετικά και τ' αρνητικά του) και πρέπει να μπορείς να χτενίσεις και να κρατήσεις αυτά που θα σε βοηθήσουν. Θέλει ειλικρινή στάση όμως απέναντι στον εαυτό σου. Δυστυχώς ή ευτυχώς δεν πρόκειται για μια αγγελικά πλασμένη κοινωνία όπου όλοι συμφωνούμε.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι λίγο άδικος σε αυτό νομίζω. Το καλοπροαίρετο (πιστεύω – ελπίζω) χιούμορ θα το συναντήσεις μόνο στο σχολιασμό clip, ο οποίος από τη φύση του έχει το υποκειμενικό στοιχείο και είναι δεκτικός προς αυτό (το χιούμορ) . Αυτό αν θέλεις είναι και ένα crash test και για τον «έξω κόσμο» . Τουλάχιστον εγώ έτσι λειτουργώ. Μια «δουλειά μου» θα τη βάλω πρώτα στο noiz να μου πουν τη γνώμη τους «συνάδελφοι» μουσικοί / καλλιτέχνες (πες το όπως θέλεις) και μετά θα την παρουσιάσω οπουδήποτε αλλού , ήτοι σε τρίτους. Ε, πάντα μέσα σε ένα τέτοιο περιβάλλον δεν λειτουργείς πιο χαλαρά; Δεν ξέρω τι επαγγέλλεσαι, αλλά αλλιώς δεν είσαι με τους συναδέλφους σου, αλλιώς δεν είσαι με τους άλλους, όταν κρίνεται η δουλειά σου; Δεν πρέπει να βλέπει κάποιος την κριτική του Noiz ως το τέλος /το υπέρτατο  αλλά ως μια πολύ καλή αρχή κατά τη γνώμη μου .

 

Καλή αρχή ίσως πράγματι να είναι, αλλά δεν συμφωνώ πως είναι και απαραίτητο πρώτο στάδιο. Οι μουσικοί είναι πάντα πολύ δύσκολο κοινό, και αρκετές φορές υπέρ του δέοντος αυστηροί. Αυτό γιατί πολλοί έχουν μάθει να βλέπουν αφ'υψηλού και να ψειρίζουν μέχρι εσχάτων αυτό που ακούν. Για αυτούς είναι πια διαδικασία default και μηχανική που γεννά μια κριτική πολλές φορές υπερβολική, έχοντας πολύ συχνά χάσει σχεδόν εξ ολοκλήρου την επαφή με την απλή συναισθηματική εντύπωση ενός μέσου ακροατή.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Bloody,  συμφωνώ μαζί σου και έτσι είναι, ακριβώς όπως τα λες. Φυσικά ένα track που θα φάει κράξιμο στο noiz, είναι πολύ πιθανό να γίνει και παγκόσμια επιτυχία  ;D. Αλλά αυτό αφορά μάλλον στιλιστικά θέματα.

Ξέρεις που είναι απαραίτητο το noiz, κατ εμέ;  Σε θέματα π.χ. «χοντρών» τεχνικών λαθών σε επίπεδο λόγου χάρη ηχοληψίας,  μίξης, παραγωγής ή σε ρυθμικό επίπεδο κ.λ.π.

Τι εννοώ. Μπορεί να έχεις γράψει ένα αριστούργημα αλλά λόγω κακής μίξης ή π.χ. επειδή χάνει το μπάσο σου ή το hi-hat, να μην αρέσει στο ευρύ κοινό , χωρίς βέβαια  να ξέρει αυτό (το ευρύ κοινό) και το γιατί, απλά δεν θα του αρέσει γιατί «κάτι δεν πάει καλά».

Εκεί θέλω τους noiz-άδες να μου πουν ρε Μ@….α, εδώ τα τύμπανα χάνουν ή πχ. χαμήλωσε λίγο τις κιθάρες δεν ακούμε τίποτα άλλο.

Εκεί χρειάζεται και μία δεύτερη γνώμη από κάποιον του σιναφιού ως ένα πιο αποστασιοποιημένο άλλο μάτι (αφτί).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου