Προς το περιεχόμενο

Περι "σκληρής" κριτικής


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είμαι στο Νόιζ περίπου 6 μήνες. Έχω ποστάρει περίπου 200ες φορές και έχω ανεβάσει περίπου 15 θέματα.

Δεν είμαι μουσικός. Πρωτάρης κιθαρίστας είμαι με ψώνιο το τραγούδι άμα με παίρνει δε καμιά φορά και κάνω και κανένα κλιπάκι πού και πού έτσι για να τα βλέπω αύριο και να με καμαρώνω. Πού θέλω να καταλήξω...

 

Κεφάλαιο 1ο: Το Νόιζ.

Κοιτάζω τον εαυτό μου πρίν απο 6 μήνες όταν πρωτο ήρθα στο φόρουμ για να ρωτήσω πώς να φτιάξω home studio και πώς να ηχογραφήσω αυτά που παίζω! Κοιτάζω σήμερα το τελευταίο μου κλιπάκι και λέω κοίτα να δείς τη έμαθες εδω μέσα να κάνεις ,πλάκα πλάκα! Εάν κρίνετε ότι ζώ σε κωμόπολη και δεν έχω κανέναν και εννοώ κανέναν που να ασχολήτε με τη μουσική όχι επαγγελματικά αλλα έστω και ερασιτεχνικά ότι έχω καταφέρει μέχρι στιγμής είναι όλα αποτέλεσμα μελέτης του φόρουμ αποτέλεσμα απαντήσεων απο πολλούς απο σας εσάς αποτέλεσμα γενικά της ενασχόλησης μου με το φόρουμ και φυσικά του συμφορουμίτη Gary που με έβαλε εδώ μέσα και μέχρι σήμερα όποτε μπορεί και έρχεται απο τη πρωτεύουσα μου ανοίγει τα μάτια έστω και λίγο αλλα πάντα λίγο περισσότερο απο την προηγούμενη.Θα μου πείς σιγά και τι έκανες ρε μεγάλε! Προφανώς και δεν έκανα τίποτα φοβερό αλλά έκανα αυτό που είχα στο μυαλό μου και άν θές αυτό που είχα πόθο τόσο καιρό!

Και όλα αυτά μέσα απο το φόρουμ του Νόιζ και με τη βοήθεια του φίλου μου του Πέτρου(Gary) . Με δυό λόγια το φόρουμ αυτό μπορεί να προσφέρει πολλά και πολλά περισσότερα εάν ασχοληθείς σε βάθος. Αυτά για το φόρουμ!

 

Κεφάλαιο 2: Τα clips (Τρομάρα μου  :P)

Εκεί λοιπόν στο θέματα των Κλίψ γίνεται όλη φασαρία   ;D . Εκ πείρας, ναι υπάρχει σκληρή κριτική απο μερικά άτομα και πολλές φορές ανούσια. Ειρωνεία? Υπάρχει ναί. Κακή διάθεση απο κάποιους? Υπάρχει φυσικά και υπάρχει.

Άν όμως διαβάσεις καλά αυτό που έγραψε ο φίλος audiokostas θα καταλάβεις πώς έτσι είναι αυτά τα πράγματα. Δε γίνεται να είναι όλα όπως τα θέλουμε. Ούτε να μας δεχτούν με τη μία όλοι. Ούτε να αρέσουμε και σε όλους φυσικά και ναι μερικοί θα κολακευτούν περισσότερο απο τους φίλους τους και άλλη θα ακούσουν κατσάδες. Το φόρουμ είναι μια μικρή κοινωνία στο κάτω κάτω.

Το θέμα είναι οτι στα κλίψ σε πονάει πολύ όταν σε κράζουν για αυτό που προσπάθησες. Όσο και δίκιο να έχουν σε πονάει να σου λένε μάθε να παίζεις κιθάρα και να τραγουδάς και μετά κάνε Κλίπ σε πονάει όταν σου απαντάνε μονολεκτικά κακό λάθος χάλια σε πονάει όταν σου χτυπάνε μεγάλε δεν είσαι μουσικός οπότε μάθε τι είναι αυτά που παίζεις και έλα να τα πούμε ξανά, Α! και μάθε να χρησημοποιείς το μικρό σου δαχτυλο αλλιώς δε θα μάθεις ποτέ κιθάρα έστω και αν εσύ έχεις φάει τα βράδια σου στο σαλόνι χωρίς ενισχυτή για να βγάλεις αυτό το άτιμο σόλο που στο ακυρώνει ο άλλος έστω και αν το παίζεις ψιλοκαλά.

Δεν είναι όμως πάντα έτσι. Πάντα υπάρχουν φίλοι που θα σε βοηθήσουν ή θα σου κάνουν μία σκληρή μεν κριτική αλλά ουσιαστική όπως ο φίλος Freerock1974 που τόσες φορές είπε πώς θα ήταν καλύτερο να μιλάς σε κάποιον και να κριτικάρεις ευγενικά και όμορφα π.χ δικό του παράδειγμα

Α:''Καλα,τιποτα πιο πρωτοτυπο δε μπορουσες να ηχογραφησεις?Ασε που οι κιθαρες ειναι μυγες και τα τυμπανα χαλια.Για τη φωνη ,δε θα σχολιασω''(Ενω σχολιαζει...)

 

Β:''Νομιζω πως το κομματι αν και δεν διεκδικει δαφνες πρωτοτυπιας και ο ηχος των κιθαρων και των τυμπανων δεν βοηθαει καθολου,θα μπορουσε να σταθει,εστω σ αυτο το τοσο κοινοτυπο στυλ.Η φωνη δε,θελει πολυ δουλεια.''

αλλά μάλλον λίγοι τον άκουσαν 'η όπως ο φίλος LK (αυτοί οι δύο μου ήρθαν στο μυαλό φυσικά είναι και άλλοι πολλοί φίλοι με την ίδια παιδεία και μόρφωση) που και αυτός έχει δωσεί πολλές καλές συμβουλές σε πολλούς πάντα με όμορφο τρόπο. Τώρα εάν κάτσω να ασχοληθω με τους είρωνες και τους σνόμπ φίλους θα δημιουργήσω τσακωμούς και αντιπαραθέσεις και γιαυτό το αποφεύγω.

Έτσι λοιπόν ο μόνος λόγος που στα κλίψ υπάρχει πάντα πολέμιο κλήμα είναι επειδή μερικοί φίλοι προσβάλουν το κόπο σου και τη δουλειά σου. Όχι επειδή κριτικάρουν σκληρά. Απλά επειδή σε προσβάλουν σκοπίμως η όχι.

 

Επειδή λοιπόν δυστυχώς αυτοί οι φίλοι σε κουράζουν και σε ξενερώνουν συνεχώς μερικές φορές ξεσπάς αγριεύεις ξεφεύγεις και ξεχνάς τους καλούς σου τρόπους με αποτέλεσμα να γίνεται ένα μπάχαλο.

Προσωπικά είμαι κάμποσο καιρό τώρα ανενεργός και ένας λόγος είναι αυτός. Και ναί είμαι απο αυτούς που σε αυτόν που δέ τα πάει καλά στην αρχή η δέ τόχει και τόσο η δέ μπορεί να παίξει παπάδες θα του χαΐδέψω λίγο τα αυτιά και θα του δώσω μια στη πλάτη φιλικά και θα τον συμβουλέψω μετά. Πιστεύω αυτό είναι στον άνθρωπο. Και πόσο μάλλον πολλοί φίλοι εδω μέσα που είναι μεγαλύτεροι απο εμένα δύσκολα τους αλλάζεις μυαλά και νοοτροπία.

Στο κάτω κάτω δεν ήμαστε εδώ να αλλάξουμε κανένα. Μόνο να βελτιώσουμε και αυτό φίλοι μου ΔΕ γίνεται με κράξιμο!

 

Αυτά τα λίγα.  :P

Αύριο φεύγω για τις διακοπές μου και μιας και είδα αυτο το θέμα είπα να πώ την αποψή μου μιας και το είχα μέσα μου και ήθελα να το βγάλω. Πέρασε και η ώρα ,έκθεση έγραψα ολόκληρη.

Ελπίζω να μή προκαλέσω κανένα και να ακουστούν αυτά που είπα εντελώς φιλικά στα αυτιά όλων γιατί ακριβώς έτσι είναι το ύφος του κειμένου μου. Φιλικό. Κάπως έτσι ---> :)

 

Καλή συνέχεια και καλές μουσικές!

 

 

 

 

 

Προς φίλους συμφορουμίτες

Δε θεωρώ τον εαυτό μου σημείο αναφοράς για το επίπεδο όσων διαβάζουν.

Δεν μιλάω στην ίδια τάξη στο σχολείο και δεν είμαι ούτε συνομήλικός σας, ούτε ζούμε στον ίδιο τόπο με παρόμοιες εμπειρίες. Οταν γράφω κάτι στο Noiz, ξέρω ότι μπορεί να το διαβάσει ο δάσκαλος μου(μακάρι νάχα  :( ), το είδωλο(μακάρι να το διαβάσει  :P ) μου ή ο μαθητής(μακάρι να έχω  ;D ) μου. Γι αυτό προσπαθώ να γράφω ευγενικά, φειδωλά και μετρημένα ελπίζοντας πως θα το διαβάζουν για χρόνια, 81,000+ ΜΟΥΣΙΚΟΙ.

 

Rock on :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 62
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Προσωπικά δεν θεωρώ πως σε θέματα σχολιασμού κλιπς απαιτείται να γίνεις αποδεκτός σε κάποια παρέα. Να πάρεις δυο τρία εποικοδομητικά σχόλια χρειάζεται. Και είναι κρίμα όταν βλέπεις άτομα που μπορούν πχ να βοηθήσουν να προτιμούν να πουν ένα πιο καυστικό σχόλιο για να κάνουν πλάκα την οποία θα εκτιμήσουν δυο τρεις που δεν έχουν σχέση με τον δημιουργό του κλιπ.

 

Απαιτείται ευγένεια παντού και αν τελικά βρείτε και κόσμο που έχετε κοινό χιούμορ και διάθεση έχει καλώς, αλλά είναι κρίμα τελικά αυτό που να ενώνει κόσμο να είναι το χιούμορ εις βάρος άλλων μελών.

 

Περί κλίκας, ενώ αντιλαμβάνομαι ότι αυτό που συμβαίνει δε γίνεται συνειδητά, μιας και θα μπορούσα να θεωρηθώ "κλίκα", το αποτέλεσμα είναι πολύ συχνά να ορμάνε πολλοί παλαιότεροι ή απλά πολυγραφότεροι στην πλάκα σε άλλους. Απλά ας περιοριστεί από τον καθένα από εμάς. Χώρος για χαβαλέ υπάρχει και πιστεύω θα τον ευχαριστηθεί πολύς περισσότερος κόσμος εάν δε γίνεται εις βάρος κάποιου άλλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και φυσικά του συμφορουμίτη Gary που με έβαλε εδώ μέσα και μέχρι σήμερα όποτε μπορεί και έρχεται απο τη πρωτεύουσα μου ανοίγει τα μάτια έστω και λίγο αλλα πάντα λίγο περισσότερο απο την προηγούμενη.

Και όλα αυτά μέσα απο το φόρουμ του Νόιζ και με τη βοήθεια του φίλου μου του Πέτρου(Gary) . Με δυό λόγια το φόρουμ αυτό μπορεί να προσφέρει πολλά και πολλά περισσότερα εάν ασχοληθείς σε βάθος. Αυτά για το φόρουμ!

 

Με συγκινείς....!!  :'( :'(

 

;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου