Προς το περιεχόμενο

Περι "σκληρής" κριτικής


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα συγχαρητήρια μου αφορούσαν το:

 

Σχετικά με το

 

Θα πω πως κι εγώ θα προτιμούσα να είναι πιό μαλακός ο σχολιαστής, όμως είναι θέμα άποψης. Ο Νέστορας πχ είναι σκληρός αλλά ειλικρινής και η γνώμη του πρέπει να λαμβάνεται σοβαρά υπ' όψη αφού πέρα από καλός μουσικός είναι και μουσική εγκυκλοπαίδεια με χιλιάδες ώρες ακρόασης κάθε είδους μουσικής στο ενεργητικό του.

 

Το αν παρασύρονται κάποιοι στη συνέχεια πάνω στο ίδιο κλίμα κάπως ανεπιτυχώς και άκομψα, δεν αφορά το φόρουμ. Δεν λειτουργούμε όλοι προσυνεννοημένα, ούτε πρόκειται περι ομάδας. Πρέπει να καταλάβεις πως εκτίθεσαι σε μια σοβαρή βάση ανθρώπων (με τα θετικά και τ' αρνητικά του) και πρέπει να μπορείς να χτενίσεις και να κρατήσεις αυτά που θα σε βοηθήσουν. Θέλει ειλικρινή στάση όμως απέναντι στον εαυτό σου. Δυστυχώς ή ευτυχώς δεν πρόκειται για μια αγγελικά πλασμένη κοινωνία όπου όλοι συμφωνούμε.

 

Δεν μιλησα για ομαδα με την εννοια της κλικας. Αν καποιοι παρασυρονται ανεπιτυχως αλλα κυριως ακομψα 100% αφορα το φορουμ οπως το βλεπω εγω.Αν δεν σε αφορα κατι κ εισαι ανεκτικος απεναντι του( οχι εσυ συγκεκριμενα) τοτε μπορει να γινει χειροτερο.

Σαφως κ η κοινωνια μας δεν ειναι αγγελικα πλασμενη αλλα μπορουν ολοι να βοη8ησουμε να γινει καλυτερη.Η κριτικη ειναι ενα θεμα που ο κα8ενας αντιλαμβανεται διαφορετικα και ναι πρεπει να εχεις την ικανοτητα να παρεις μονο οτι πρεπει. απο την αλλη ομως υπαρχει μια γραμμη μεταξυ της κριτικης (ηπιας η σκληρης) κ της κοροιδιας (οχι του χιουμορ) κ εκει η8ελα να εστιασω περισσοτερο

 

@ nestoras

λαθος το βλεπεις εσυ. παω πασο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 62
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Administrator

Δεν μιλησα για ομαδα με την εννοια της κλικας. Αν καποιοι παρασυρονται ανεπιτυχως αλλα κυριως ακομψα 100% αφορα το φορουμ οπως το βλεπω εγω.

 

Οταν δεν παραβιάζονται οι κανόνες, η διαχείριση μπορεί να προτείνει αλλά δεν επιβάλει δείγμα γραφής.

 

Σαφως κ η κοινωνια μας δεν ειναι αγγελικα πλασμενη αλλα μπορουν ολοι να βοη8ησουμε να γινει καλυτερη.Η κριτικη ειναι ενα θεμα που ο κα8ενας αντιλαμβανεται διαφορετικα και ναι πρεπει να εχεις την ικανοτητα να παρεις μονο οτι πρεπει. απο την αλλη ομως υπαρχει μια γραμμη μεταξυ της κριτικης (ηπιας η σκληρης) κ της κοροιδιας (οχι του χιουμορ) κ εκει η8ελα να εστιασω περισσοτερο

 

Στην κατηγορία των Clips τα κομμάτια πρέπει να υφίστανται εποικοδομητικό σχολιασμό και τεχνικές διορθώσεις. Οπουδήποτε αλλού, γίνεται υποκειμενική κουβέντα. Επαναλαμβάνω πως η διαχείριση λειτουργεί σύμφωνα με τους κανόνες. Το πόσο ευαίσθητος απέναντι σε κριτική είναι ο καθένας έχει να κάνει με πολλούς αστάθμητους παράγοντες μεταξύ των οποίων και το χιούμορ αλλά και η έκθεση του στον γραπτό λόγο.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ξέρεις που είναι απαραίτητο το noiz, κατ εμέ;  Σε θέματα π.χ. «χοντρών» τεχνικών λαθών σε επίπεδο λόγου χάρη ηχοληψίας,  μίξης, παραγωγής ή σε ρυθμικό επίπεδο κ.λ.π.

Τι εννοώ. Μπορεί να έχεις γράψει ένα αριστούργημα αλλά λόγω κακής μίξης ή π.χ. επειδή χάνει το μπάσο σου ή το hi-hat, να μην αρέσει στο ευρύ κοινό , χωρίς βέβαια  να ξέρει αυτό (το ευρύ κοινό) και το γιατί, απλά δεν θα του αρέσει γιατί «κάτι δεν πάει καλά».

Εκεί θέλω τους noiz-άδες να μου πουν ρε Μ@….α, εδώ τα τύμπανα χάνουν ή πχ. χαμήλωσε λίγο τις κιθάρες δεν ακούμε τίποτα άλλο.

Εκεί χρειάζεται και μία δεύτερη γνώμη από κάποιον του σιναφιού ως ένα πιο αποστασιοποιημένο άλλο μάτι (αφτί).

 

 

Αυτός δεν ειναι και ένας λόγος της ύπαρξης του συγκεκριμένου φόρουμ;

For Those About To Rock We Salute You

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα.

 

Η αληθεια ειναι οτι υπαρχουν κλικες που προωθουν διαφορα ατομα,τα οποια γινονται φιρμες.

Το οτι παιζονται τεραστια κεφαλαια ειναι γνωστο, αλλα αποσιωπειται εντεχνα απο τους σκοτεινους κυκλους που κινουν τα νηματα.Ο νοων νοειτω.

Και σε τελικη αναλυση, τι αντρας εισαι που δεν μπορεις να αντεξεις και λιγο κραξιμο,ε;

Αντε και σε καλη μερια και με υγεια.

 

 

Και πανω απο ολα, μιλαω σοβαρα,ενταξει;; >:(

Πρώην VARTANIS 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ nestoras

λαθος το βλεπεις εσυ. παω πασο.

Δεν κατάλαβα το νόημα της παραπάνω πρότασης (μάλλον 2 προτάσεων γιατί βλέπω τελεία).

 

 

 

 

Υ.Γ. Δεν ξέρεις ότι όταν αρχίζει καινούργια πρόταση βάζουμε κεφαλαίο?

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρα παιδια!!!Εγω απλα θελω να παραθεσω τη δικη μου εμπειρια.Εχω κανει εγγραφη κι αλλες φορες εδω στο φορουμ αλλα καθε φορα που ελεγα μια αντιθετη αποψη απο την ''κλικα''

(ναι υπαρχει ειναι αυτοι που λετε παλια μελη του φορουμ) το αποτελεσμα ηταν ειρωνια και το θεμα κατεληγε οπως καταληγουν τα περισσοτερα εδω μεσα δηλαδη στην ''παιδικη χαρα'' (κι εγω κατεληγα να μην μπορω να μπω στον λογαριασμο μου γιατι ΧΩΡΙΣ να βρισω η να ειρωνευτω πειραξα καποιους με αυτα που ειπα).Επειδη ομως εχω το μικροβιο του φορουμ και μου αρεσουν τα θεματα του φορουμ εκανα νεο λογαριασμο και τωρα παω με τα ''νερα'' της ''κλικας'' και πραγματικα δεν με πειραζει οχι γιατι μου αρεσει ο φασισμος αλλα γιατι γελαω με την ψυχη μου εδω μεσα ασχετα αν δεν μαθαινω τιποτα μιας που δεν υπαρχει ποτε απαντηση σε θρεντ-ερωτηση. ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υ.Γ. Δεν ξέρεις ότι όταν αρχίζει καινούργια πρόταση βάζουμε κεφαλαίο?

Μπορει να χει απενεργοποιημενο εντελως το Cops Lock.. :P

(Kλειδωμα μπατσων)Τους εχει αμολυσει προς φιμωση της ελευθεριας της εκφρασης... ;D

Δοκιμαζω τις αντοχες σου στο  χιουμορ φιλε Come_Clarity ;)

 

Σοβαρα τωρα.

Δε θα διαφωνησω εντελως με τον Come_Clarity.Ενιοτε διαβαζω σχολια που ενεχουν καυστικοτητα.

Αυτο ειναι ασχημο οταν αυτοι που σχολιαζουν δεν εχουν θεσει ποτε τον εαυτο τους σε κριτικη για καποια δουλεια τους.Τωρα καποιοι θα πουν:Δηλαδη αν δεν εχω ανεβασει κλιπ,δε μπορω να σχολιαζω?Και βεβαια,απλα εχει αλλη βαρυτητα οπως και να το κανουμε το να ξερουμε τί αισθητικη και ικανοτητες εν τελει εχει ο σχολιαζων καυστικα ή και ειρωνικα.

Αυτο θα βοηθουσε και αυτον που δεχεται την κριτικη-σχολιο. να τα χρησιμοποιησει γονιμα ή οχι.(Ατσα,χωρις κεφαλαιο... ;D)

Υπαρχουν ανθρωποι που ειναι ευθραυστοι σε καυστικα σχολια και αυτο τους αποθαρρυνει απ το να συνεχισουν.Αλλοι δε,πεισμωνουν αρα τους κανει καλο κι ας νευριαζουν..

Νομιζω πως ολα ειναι θεμα επιλογης υφους(Δικα μου τα παραδειγματα):

 

Α:''Καλα,τιποτα πιο πρωτοτυπο δε μπορουσες να ηχογραφησεις?Ασε που οι κιθαρες ειναι μυγες και τα τυμπανα χαλια.Για τη φωνη ,δε θα σχολιασω''(Ενω σχολιαζει...)

 

Β:''Νομιζω πως το κομματι αν και δεν διεκδικει δαφνες πρωτοτυπιας και ο ηχος των κιθαρων και των τυμπανων δεν βοηθαει καθολου,θα μπορουσε να σταθει,εστω σ αυτο το τοσο κοινοτυπο στυλ.Η φωνη δε,θελει πολυ δουλεια.''

 

Εχουμε δημοκρατια και προσωπικοτητα,επιλεγουμε τροπο.. ;)

 

Απ την αλλη,οταν φιλε Come_Clarity παραθετεις κατι προς σχολιασμο σ ενα φορουμ,πρεπει να θεωρεις δεδομενο οτι θετεις τον εαυτο σου στην κριτικη οποιασδηποτε κατηγοριας ανθρωπων απο αποψη αισθητικης,γνωσεων,τροπου εκφρασης. ;)

Αν δεν μπορεις να το αποδεχθεις αυτο,απλα δεν μπαινεις στην διαδικασια.

Ή το καλυτερο,κρατας αυτα που θεωρεις εσυ εποικοδομητικα σχολια για σενα.

Εισαι ελευθερος να το κανεις,οπως και οι αλλοι να σχολιαζουν.

Τελος να πω αυτο που ειπε ο Λακης,οτι σιγουρα παιζει ρολο το ποσο ξερεις τον σχολιαζοντα.

Πχ εγω ξερω ποσο αυστηρος ειναι ο Νεστορας με τον εαυτο του και την δεκτικοτητα του στο χιουμορ και την σκληρη κριτικη.Αυτο του δινει το δικαιωμα να σχολιασει με τον ιδιο τροπο.

 

Παω για μπανιο,πηρα καινουριο μαγιο και περιμενω κριτικες απ τα κοριτσα.. ;D

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά ,πιστεύω ότι είναι θέμα ευγένιας και καλών προθέσεων απέναντι στον συνομιλητή μας.

Έχουν υποπέσει στην αντίληψή μου λανθασμένες συμπεριφορές και από τη μεριά των κρινόμενων και των κριτών .

Πολλές φορές βέβαια τα προβλήματα δημιουργούνται και από κακή διατύπωση που οδηγεί σε παρανοήσεις και παρεξηγήσεις.

Γενικά θα συνιστούσα ψυχραιμία και ευγένια ,περισσότερο και πάνω απ όλους από τους ''παλιούς'' του φόρουμ.Αυτοί -οι ''παλιοί'' δλδ- γνωρίζουν και αντιλαμβάνονται καλύτερα τη σημειολογία των γραφωμένων των άλλων ''παλιών'' μελών που ένας νεώτερος χρήστης δεν αντιλαμβάνεται.

Το ότι το ''χ'' μέλος μιλάει μεταφέροντας μια εμπειρία ετών ή μια γνώση μοναδική στο τομέα ,ένας ''νέος'' δεν μπορεί να το ξέρει .

Ένα ξερό απορριπτικό σχόλιο με κάποιο ελαφρά ειρωνικό ή υποτιμητικό ύφος ,μπορεί να κάνει τον άλλο να χάσει τη ψυχραιμία του και την ευγένιά του-αν έχει κιόλας  ;)

Ο σχολιασμός μου ,δεν αφορά μόνο το θέμα της κριτικής στα τραγούδια που κατά καιρούς ανεβάζουμε ,αλλά και γενικώτερα ,γιατί σχεδόν σε όλα τα θέματα παρουσιάζονται κατά καιρούς προβλήματα συμπεριφορών .

Αυτά από μένα ,καλή Κυριακή σε όλους.

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ας κάνουμε ένα test:

απο την αλλη ομως υπαρχει μια γραμμη μεταξυ της κριτικης (ηπιας η σκληρης) κ της κοροιδιας (οχι του χιουμορ) κ εκει η8ελα να εστιασω περισσοτερο

Λέω εγώ στο σενάριό μας:

Ναι , ο Νέστορας είναι σκληρός κριτής στα όρια της κοροϊδίας, αλλά του τα συγχωρώ όλα γιατί είναι ΟΜΟΡΦΟΣ.

Τι έχουμε στο παράδειγμά μας εδώ:

Πλάκα – Ειρωνεία ή Σοβαρή άποψη;

Αν έχουμε πλάκα προς ποιόν απευθύνεται; Προς εσένα , που παράθεσα τα λεγόμενά σου ή προς τον Νέστορά;

Αν έχουμε ειρωνεία, ερωτώ και πάλι το ίδιο. Ποιόν ειρωνεύομαι; Εσένα ή το Νέστορα;

Η εύκολη λύση είναι να θεωρήσεις ότι ειρωνεύομαι εσένα χλευάζοντας την άποψη σου με το "quote-ά-ρισμα" της και ότι κάνω πλάκα με το  Νέστορα και μάλιστα πάλι εις βάρος των λεγομένων σου. ΌΛΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΕΡΜΗΝΕΥΤΙΚΗΣ ΔΙΑΘΕΣΗΣ!

Και για να μην έχετε απόρροια τον Freerock ειρωνεύομαι .

Παω για μπανιο,πηρα καινουριο μαγιο και περιμενω κριτικες απ τα κοριτσα.. ;D

Είναι rock το μαγιό που πήρες ή πάλι σαν metalας θα βγεις στην παραλία.

;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[Είναι rock το μαγιό που πήρες ή πάλι σαν metalας θα βγεις στην παραλία.

;D ;D

Φιλαρακι,σε παρακαλω πολυ κοψε την ειρωνεια ετσι? :P

Αυτα να τα λες στην κλικας... ;D

Ακους εκει ''τον συγχωρω γιατι ειναι ομορφος..''

Με μαγιω τον εχεις  δει? ;D

 

Εγω πηρα ενα τετοιο...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου